Průvodce pro Alberobello - zajímavosti, památky, tipy | cKlub.cz
Itálie

Alberobello: průvodce

17°C
Aktuálně
15.5°C
Průměrně

Alberobello

Alberobello má rozlohu 40,8 kilometrů čtverečních a žije v něm přes deset tisíc obyvatel. Malé město se rozprostírá v jižní části Itálie, konkrétně v provincii Bari v Apulli. Alberobello leží v nadmořské výšce 416 metrů nad mořem. Jde o vnitrozemské městečko, které je díky tamní architektuře domů od roku 1996 na seznamu světového dědictví UNESCO. Pokud jde o překlad názvu města, znamená „krásný strom“.

Počátky osídlování tohoto místa započaly v 16. století, kdy zde začali osadníci stavět domy na suchý způsob. Z důvodu, aby mohly být v případě potřeby co nejrychleji zbořeny. Z historického hlediska je pro Alberobello významné datum 27. května 1797. Právě v ten den byl vydán dekret osvobozující tuto malou obec. Jedno z nejromantičtějších vnitrozemských měst Itálie je mnohdy označováno, jako hlavní město trullů.
 

Jaké nabízí Alberobello památky a zajímavosti?

Co navštívit v Alberobellu?

Tohle město si zamilujete primárně kvůli jedinečné architektuře tamních domů. Právě z jejich provedení vznikl dobře známý název trulli. Venkovská obydlí, která tohle město charakterizují do nejmenšího detailu.

Když se budete procházet krásnými uličkami, bude na vás svítit především bílá barva. V tomto duchu jsou totiž laděny tamní domy vyznačující se unikátní metodou stavby bez malty a podobných přísad. Skládané a dobře opracované kameny tvoří kuželovitou střechu a stěny vysoké přibližně 1,5 metru. Podobných domů se v Alberobellu nachází více jak 1400.

Vzhledem k tomu, že všechny domky tohoto typu jsou přízemní, jasnou dominantou se stává Trullo sovrano, což je jediná stavba mající dvě podlaží. Její budování započalo v roce 1775. Dům se nachází ve čtvrti Rione Monti, kde je mimochodem situováno nejvíce těchto staveb. Většina z nich vznikla právě v 17. století. V této legendární čtvrti stojí také menší kostel sv. Antonína postavený v roce 1927. Střecha kostela dosahuje výšky 21 metrů a jeho tvar připomíná řecký kříž. U kostela budete obdivovat jeho zvonici, ale i rozetu nad vchodem.

Vedle čtvrti Rione Monti můžete navštívit druhou populární oblast Riona Aia Piccola. Ta je spíše poklidnějšího rázu a nabízí více autentickou atmosféru. Vliv na to má i to, že v domech trulli stále žijí místní obyvatelé. Pomyslným středobodem města Alberobello je náměstí Piazza del Popolo. Nejznámější stavbou této lokality je Dům lásky neboli Casa d´aAmore. Ronti Monti a Riona Aia Piccola představují národní památku.

Romantická atmosféra města by se dala doslova krájet. O tom vás přesvědčí spousta zajímavých míst – Villa Donnaloja, Church of Saint Lucia, Trullo Siamese monumento a Museum House Pezzolla.

Podívat se samozřejmě můžete i za hranice tohoto romantického městečka. V okolí je totiž několik dalších krásných měst stojících za návštěvu. Je to třeba město Monopoli se svými hradbami, krásná obec Locorotondo, město Polignano a Mare s černými jeskyněmi a bílé město zvané Ostuni. Velkým lákadlem jsou jeskyně Grotte di Castellna dlouhé až 3,3 kilometrů a zasahující do hloubky 70 metrů. Objeveny byly v roce 1938.

Specifika místní kuchyně

Pokud plánujete dovolenou v italském městečku Alberobello, pak si před cestou důkladně navnaďte chuťové buňky. Setkáte se zde s kuchyní typickou pro jižní Itálii a se specialitami tamního kraje. Pasta na mnoho způsobů, sýry, ale i mastné výrobky budete moci ochutnat kdekoliv. Itálie, to není jenom pizza, ale také prosciutto, mozzarella, rybí polévka brodetto, minestrone a těstoviny – fusilli, fettuccine, spaghetti a gnocchi. Po dobrém jídle si můžete dát i něco sladkého, což obvykle dokazuje tiramisu, biscotti a galeto. Nezapomínejte ani na pitný režim tvořený jak vodou, tak nápoji limoncello, Campari, bombardino a vynikajícím italským espressem.

Jestliže hledáte tip na dobrou restauraci, v Alberobello budete mít rozhodně z čeho vybírat. Navštivte podniky jako 100metricubi, Ristorante Fidelio, Trulli e Puglia Wine Bar a La Cantina. Na lokální suroviny se zaměřují i restaurace typu Gli Ulivi a Paco Wines Eno-Winery.

Počasí

Dovolenou v Alberobello je zapotřebí důkladně naplánovat, a to i z pohledu tamního klimatu. Pokud máte rádi teplo a sluníčko, jednoznačnou volbou se vám stane léto, kdy jsou dešťové srážky doslova minimální. Nejvyšší teploty jsou v srpnu a překračují hranici 30 °C. Jaro je daleko mírnější s teplotami kolem 22 °C. Podzim už je obvykle spojen s častějšími dešťovými srážkami. Nejdeštivějším měsícem je pravděpodobně listopad. Teploty v zimě padají v Alberobellu k 13 °C.

Bezpečnost

Město Alberobello lze považovat za bezpečné. Jde o poklidné a romantické městečko, kde se budete cítit bezpečně ve dne i v noci. Při větším množství turistů je samozřejmě vhodné dbát základních pravidel. Na frekventovanějších místech si hlídejte své osobní věci a cennosti. Drobné krádeže mohou hrozit i od ostatních turistů. Žádná jiná rizika tu na vás nečekají.

Měna

Ceny ve městě Alberobello odpovídají běžnému standardu italských měst, která jsou vyhledávána turisty. Oproti přímořským letoviskům očekávejte nižší ceny. Platit zde budete eurem, a to v hotovosti i bezhotovostně. Pokud vás zajímají orientační ceny za vybrané služby a produkty, čerpejte informace z níže uvedených příkladů.

 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = Od 1 200 Kč za noc
 • Jídlo v levné restauraci = 300 Kč
 • Točené domácí pivo 0,5 l = 75 Kč
 • Voda 0,33 l v restauraci = 20 Kč
 • Chleba = 27 Kč
 • Voda 1,5 l v supermarketu = 15 Kč
 • Víno 0,7 l střední kvality v obchodě = Od 140 Kč

Doprava

Město Alberobello je od Prahy vzdáleno přibližně 1 662 kilometrů. Pokud tedy chcete vyrazit po vlastní ose, čeká vás poměrně dlouhá cesta. Počítejte s jízdou v délce trvání 16 až 17 hodin. Mnohem rychleji do Alberobella dorazíte letecky. Nebude to však přímo do tohoto malého vnitrozemního městečka, nýbrž do nedalekého města Bari. Konkrétně na Bari Karol Wojtyla Airport. Doba letu z Prahy je cca dvě hodiny a náklady na letenku začínají od 2 000 Kč. Odtud se pak nabízí dvě varianty dopravy do Alberobella.

 • Autobusem z Bari do Alberobella dojedete zhruba za dvě hodiny. Náklady jsou od 150 Kč za jízdenku.
 • Na letišti Bari Karol Wojtyla Airport si můžete půjčit automobil. Ceny se pohybují od 500 Kč za den.

Pokud jde o dopravu přímo v Alberobellu, využívat můžete místních autobusových linek, popřípadě zvolíte dražších taxi služby. S přihlédnutím k velikosti městečka se mezi jednotlivými vyhledávanými lokalitami můžete pohybovat pěšky. Alternativou je půjčovna jízdních kol.


Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Itálie

 • od 4 266 Kč
  8,5Skvělé
  Hotel Aurora
  Itálie - Lignano
 • 8Skvělé
  Fiesta Garden Beach
  Itálie - Sicílie
 • 8,5Skvělé
  San Marco
  Itálie - Ischia
 • 9Výjimečné
  Hotel Sigmunderhof
  Itálie - Kronplatz / Plan de Corones
 • 8,9Skvělé
  Club Hotel Dante
  Itálie - Emilia Romagna
 • 8,4Skvělé
  Hotel San Lorenzo E Santa Caterina
  Itálie - Toskánsko
 • 9,4Výjimečné
  Sporthotel Obereggen
  Itálie - Trentino
 • 8,1Skvělé
  Hotel Augustus
  Itálie - Monte Bondone
 • 8,6Skvělé
  Le Corti Del Lago
  Itálie - Lago di Garda
 • 8,5Skvělé
  Euromar
  Itálie - Toskánsko
 • 8,5Skvělé
  Blue Bay Resort
  Itálie - Kalábrie
 • 9,1Výjimečné
  Garni Dolomitenblick
  Itálie - Val Gardena

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé