Itálie - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Evropa

Itálie: průvodce

16°C
Aktuálně
15.5°C
Průměrně

Itálie

Hodnocení průvodce: 9.3

Itálie se rozkládá na jihu Evropy na Apeninském poloostrově a patří k zemím mnoha tváří, které nadšené turisty vítají nejenom rozlehlými písečnými plážemi. To je pouhá kapka v moři při poznávání Itálie. Země je totiž protnuta kombinací lahodné gastronomie, italského temperamentu, originální architektury a bohatého kulturního dědictví. Země odlišných podob nabízí každému něco – lyžování v Itálii, teplé italské moře, ale také italskou módu a možnost poznat jedno z největších kulturních dědictví světa. Pokud to toho zahrnete ještě různorodou krajinu a její úchvatnou rozmanitost, budete potěšeni ve všech směrech.

Dovolená v Itálii může nabývat libovolných forem, a to především díky celkové pestrosti země. Na jedné straně se vám dostanou členité zálivy, pobřeží, na té druhé zase hornatý povrch ve velké nadmořské výšce. Není se proto čemu divit, že pýchou Itálie jsou například Alpy, jezero Lago di Garda, ale také Pádská nížina, souostroví Lipari nebo druhý největší ostrov ve Středozemním moři, který se nazývá Sardinie. Pokračovat by šlo Sicílií, Kalábrií i Messinskou úžinou. Přesně taková je Itálie.

Průvodce pro oblíbené destinace: Itálie

Co navštívit v Itálii

Při plánování cesty do Itálie se připravte na možnost bohatého vyžití. Italové milují pohybové aktivity, takže jich v turistických letoviscích naleznete více než dost. K dispozici je hodně sportovišť a multifunkčních hal. U moře jednoznačně vedou vodní sporty, potápění a jim příbuzné činnosti. Populární je také bujarý noční život, protože spousta restaurací a klubů ožívá právě v noci. Do Itálie byste se však měli vydat i za poznáváním. Když se podíváte na mapu Itálie, jistě nám dáte za pravdu, že obdivuhodných míst je tu hodně.

Všemu pochopitelně dominuje metropole v podání Milána. Když se pustíte do procházek městem, zamiřte do čtvrti Navigli a Brera. Zastavte se u jednoho z nejznámějších operních divadel světa La Scala a nezapomínejte ani na věhlasné náměstí Piazza del Duomo. Milán, to je také palác Castello Sforzesco, kostel Santa a Maria della Grazie a slavná nákupní galerie Vittorio Emanuele II.

Podobných půvabných míst je v Itálii více než dost. Navštívit můžete třeba Janov a jeho malebné uličky, obdivuhodné paláce a dům Kryštofa Columba. Z historických staveb jednoznačně dominuje kostel Chiesa del Gesú, Palazzo San Giorgio a bezkonkurenční výhledy na moře. Co by kamenem dohodil je to do Turína, kde stojí věž Mole Antonelliana a všemu dominuje náměstí Piazza Castello. Itálie, to jsou i romantické oblasti v podání Piemonte, Ligurie a Benátsko.

Jestliže cílíte na historické památky, zaměřte se pochopitelně na hlavní město Řím. Jeho nespornou ikonou je Koloseum se svou dlouhou historií. Dále je to antická památka v podání Pantheonu. Jedná se o chrám, jehož prvopočátky vzniku se pojí s rokem 125. Přemíru romantiky, ale i historie vám nabídnou Benátky. Je to určitě náměstí sv. Marka, Dóžecí palác, ale i slavná bazilika. Poznat byste měli také historické centrum Neapole, které je mimochodem zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Mnohé stavby pochází ze 14. století a tvoří v podstatě jednu z charakteristických tváří tohoto města, potažmo celé země. V Neapoli stojí za vidění katedrála Duomo a hrad Nuovo.

Na prozkoumávání Itálie budete potřebovat hodně volného času. O tom se můžete přesvědčit prostřednictvím dalšího malebného místa, jímž je městečko Verona. Právě zde se nachází slavný balkon z povídky Romeo a Julie. Vaši pozornost si uzme italské město Pisa, a to konkrétně svojí Šikmou věží, která dosahuje výšky 55 metrů a byla vybudována ve 12. století. Podobných měst s významnými historickými skvosty je v Itálii více než dost – Terst, Florencie, Udine, Bologna a San Marino. Kapitolou samou o sobě je pak Vatikán. Ve své podstatně malý stát ve státě, v němž budete obdivovat Svatopeterské náměstí, vatikánské zahrady, muzea a baziliku sv. Petra.

Itálie, to jsou pochopitelně i přírodní dominanty. Záleží na tom, čemu dáváte přednost. Výzvou se může stát například sopka Vesuv s výškou 1 281 metrů nad mořem. Z vodních ploch se jasnou volbou stane největší italské jezero zvané Gardské jezero neboli Lago di Garda. Po celé jeho délce 52 kilometrů si budete užívat romantických městeček a překrásné přírody.

V Itálii však nemusíte jezdit od jedné památky ke druhé. Můžete si užívat také náležité relaxace a odpočinku. A kde jinde než na vyhlášených italských plážích. Na Sardinii je to například pláž Cala Mariolu a Spiaggia di Is Arutas. Na Sicílii jednoznačně vede pláž Mondello, v Salentu je to pláž Porto Selvaggio a v Capo Carbonara pro změnu pláž Giunco. Zapomínat byste neměli ani na slavnou pláž Bibione. Zkrátka, země mnoha tváří.

Místní kuchyně

Italská kuchyně je mnohými lidmi a gastronomickými odborníky označována, jako nejlepší na světě. Mohou za to především používané ingredience a výsledná chuť pokrmů. Ať už si dáte cokoliv, nejčastěji narazíte na sýry, těstoviny, rýži, olivový olej, maso, ryby a doplňky, jakými jsou například rajčata a prosciutto. Pokud se vydáte na dobrou večeři, určitě vás nemine věhlasná italská pizza, například oblíbená Margherita, Pizza al Funghi nebo Marinara. Nejvíce populární je telecí a kuřecí maso, z mořských plodů jednoznačně vedou raci, krabi, ústřice a humři. A co je specialitou italské kuchyně? Tím jsou jistě zmiňované těstoviny všeho druhu připravované na mnoho způsobů – špagety, fusilli, torthellini, farfalle, bucatini, penne, cavatelli, ravioli a ostatní.

A víte, jaké další specialisty si můžete v Itálii dopřávat? Vše začíná některou z věhlasných polévek, třeba zeleninovou polévku Minestrone nebo Acquacotta. Vynechat byste neměli ani pověstné sýry. Typickými příklady jsou Grano Padano, Parmezán a Ricotta. V rámci vynikajících uzenin jednoznačně vedou Mortadella, Proscuitto a Pancetta. Když budete mít zálusk na pečivo, zvolte italskou klasiku v podání Focaccia, Ciabatta a Bruschetta. Neopomínejte ani na sladké. Tiramisu a populární italská zmrzlina polahodí vaše chuťové pohárky. Italové obecně milují kávu, víno, ale také Lambrusco a Cinzano. Jestliže máte rádi pivo, v této destinaci můžete okusit místní značky Moretti a Peroni.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Itálie

 • od 4 266 Kč
  8,5Skvělé
  Hotel Aurora
  Itálie - Lignano
 • 8Skvělé
  Fiesta Garden Beach
  Itálie - Sicílie
 • 8,5Skvělé
  San Marco
  Itálie - Ischia
 • 9Výjimečné
  Hotel Sigmunderhof
  Itálie - Kronplatz / Plan de Corones
 • 8,9Skvělé
  Club Hotel Dante
  Itálie - Emilia Romagna
 • 8,4Skvělé
  Hotel San Lorenzo E Santa Caterina
  Itálie - Toskánsko
 • 9,4Výjimečné
  Sporthotel Obereggen
  Itálie - Trentino
 • 8,1Skvělé
  Hotel Augustus
  Itálie - Monte Bondone
 • 8,6Skvělé
  Le Corti Del Lago
  Itálie - Lago di Garda
 • 8,5Skvělé
  Euromar
  Itálie - Toskánsko
 • 8,5Skvělé
  Blue Bay Resort
  Itálie - Kalábrie
 • 9,1Výjimečné
  Garni Dolomitenblick
  Itálie - Val Gardena

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé