Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Itálie

Benátky: průvodce

32°C
Aktuálně
15.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Benátky

Romantické město Benátky vzniklo v laguně a je téměř celé vybudované na vodě. Základem se pro toto svérázné město stalo více než 100 pobřežních ostrovů a mělká laguny. Do té byly navezeny statné sloupy a zemina a město vzniklo téměř z ničeho. Dnes i přes to odolává velkému náporu turistů. Ročně jich sem přijíždí až 27,5 milionu. Láká je půvab a romantika tajemného města. Málokdo v Benátkách opomene projížďku ve zlatavé gondole s kníratým a zpívajícím gondoliérem. Úzké uličky vedou své návštěvníky jako labyrintem, ze kterého se ale vymotáte, celé Benátky jsou velmi dobře značeny. A třešničkou na benátském dortu je jejich tradiční karneval. Pokud chcete stihnout město plné masek a noblesní atmosféry, vyrazte do Benátek před Velikonoci. Přesněji v průběhu deseti dní před Popeleční středou. V úterý před tímto významným dnem karneval končí. Město je ale přívětivé pro návštěvu po celý rok. Mnoho návštěvníků volí variantu, kdy do města přijíždějí pouze na jeden den s nočním přejezdem autobusem. Od léta 2019 budou muset všichni, kdo vyrazí do města lásky jen na takto krátkou dobu zaplatit vstup do města, který může dosáhnout až částky 10 euro. Když v Benátkách vystoupíte a vejdete na majestátné náměstí svatého Marka, sice hrozí, že tu nebudete úplně sami, ale velkolepý duch je tu stále živý. Ve spletitých uličkách bývalého sklářského města vždy najdete nějaké to místo, kde na chvíli osamíte jakoby ztracení. Třeba v nějaké z těch, kam vodil na procházky své dámy proslulý Casanova. A možná kolem zrovna projede gondoliér s úsměvem na rtech.

Jaké nabízí Benátky památky a zajímavosti?

Co navštívit v Benátkách

Benátky nabízejí spoustu aktivit, kterých se v jiných městech nedočkáte. Symbolické pro ně jsou právě gondoly. Každý se může nechat svézt na jedné z klasických lodiček skrze úzké kanály pod zdobenými můstky. Stačí si zakoupit cestu u jednoho z kotvišť a užít si nezapomenutelnou projížďku. Za exkluzivitu gondol se ale platí. Cesta není levná záležitost. Pronajímá se vždy celá loď, která má kapacitu 6 lidí. Kolik vás pojede už je jen na vašem uvážení. Cena za 40 minut jízdy se pohybuje mezi 80–100 euro. Pokud byste chtěli ušetřit, můžete si koupit jízdenku na přívoz na hlavním kanálu Grand Canale. Tam jezdí lodě, které jsou gondolám velmi podobné a provezou vás po širším toku za několikanásobně nižší částku. Další zábavnou zvláštností Benátek je karneval. Ten každý rok začíná velkou slávou na náměstí svatého Marka, tzv. přeletem anděla. V tomto rituálu se akrobat spustí na laně ze střechy baziliky dolů na náměstí. Poté se následujících 10 dní objevují v ulicích krásné masky. Místní si karneval užívají a ctí jeho tradici, a proto se ochotně procházejí mezi turisty a není problém je požádat o společnou fotografii.

Pokud se do Benátek těšíte za památkami, určitě neminete náměstí svatého Marka s bazilikou. Stojí zde i vyhlídková věž. Na tomto slavném náměstí se stalo oblíbenou činností krmení holubů a fotografování s nimi. Holubi si vám bez obav sednou na ruce i na hlavu. Dejte si ale pozor, krmení holubů je zde zakázané a ti, kdo zde nabízejí krmení na vás chtějí spíše vydělat. Okolí náměstí lemuje podloubí a pod jedním se skrývá nejstarší kavárna v Itálii. Jmenuje se Café Florian a vychutnat si zde šálek kávy je unikátní možností. Sedávalo zde mnoho známých osobností. Když opustíte náměstí sv. Marka, další pamětihodností je Dóžecí palác. Je to místo, které bylo sídlem dóžete. Součástí tohoto objektu je také most Vzdechů. Je to slavný most, přes který byli odváděni odsouzení mezi soudní síní a vězením. Říká se, že tudy vedli i slavného Casanovu. Dále do města Benátky skrývají mnoho kostelů a uměleckých galerií. Ke všem památkám se tu propletete unikátními úzkými uličkami, které se zdají nekonečné. Mezi všemi kanály vyniká jeden, který se jmenuje Grand Canal. Je takovou hlavní ulicí a vede přes něj ikonický most Ponte di Rialto.

Budete-li chtít okusit i skrytou část města, neopomeňte některý z malých ostrovů, které Benátky dotvářejí. Na těchto místech, kam pravidelně jezdí přívozy, se můžete procházet prázdnými ulicemi, odpočívat na vinících nebo si udělat piknik u vody. Jelikož voda obklopuje celé město, najdou se tu samozřejmě i příležitosti ke koupání. Můžete si odpočinout na jedné z vyhlášených pláží. Oblíbené jsou například Lido di Venezia a Lido di Jesolo.

Specifika místní kuchyně

Kuchyně v Benátkách se výrazně neliší od klasické italské. Restaurace zde často nabízejí pizzu nebo těstoviny. Specialitou jsou špagety s Venušinými mušlemi nebo rizoto se sépiemi. To po nich získá i specifickou barvu. Neobvyklé jídlo jsou také telecí játra s polentou. Oběd Benátčané začínají většinou předkrmem nebo polévkou. Typická polévka je rybí nebo fazolová. Poté následuje hlavní chod. Nečekejte zde vydatné snídaně. Místní jsou zvyklí snídat hlavně kávu a k ní spíše drobné pečivo.

Počasí

Teploty v Benátkách jsou vždy o pár stupňů vyšší než u nás. V létě se drží kolem 30 °C. V zimě jsou pak kolem 6–10 °C. V zimě vás může překvapit občasný déšť. Když plánujete výlet do Benátek spojit s koupáním, nejlepší doba je od června do září. V zimě jsou sice nižší teploty, ale málokdy tu mrze a výhodou je, že klesnou i ceny ubytování.

Bezpečnost

Dejte si zde pozor na kapsáře. Protože se ve městě často zdržuje větší množství lidí, riziko krádeží je tu větší. Dávejte si pozor na své cennosti hlavně v davu. S přibývajícím počtem turistů roste i možnost, že narazíte na nějakého podvodníka. Všechny nabídky si raději ověřte a na cenu se zeptejte ještě u konkurence. Horší trestné činy jako je například přepadení jsou v Benátkách ojedinělé.

Měna

Mezi italskými městy patří Benátky k těm dražším. Jídlo i ubytování zde není nejlevnější. Dejte si pozor na ceny v době karnevalu, většinou ještě stoupnou. Za jídlo v restauraci dáte průměrně 350 Kč. Chléb koupíte za 50 Kč. Příznivější ceny jsou například za kávu, ta stojí kolem 35 Kč. Třetinka vody vyjde na 27 Kč. Pokud si budete chtít vychutnat romantický večer se sklenkou, láhev vína vás bude stát asi 150 Kč. Hotely přímo v Benátkách si účtují za noc průměrně 3 000 Kč za dvoulůžkový pokoj. Ubytování v pevninském Mestre seženete za polovinu.

Doprava

Do Benátek se dostanete letecky, po vlastní ose autem nebo autobusem. Letenky seženete už do 1100 Kč. Někdy se ceny mohou vyšplhat i na 3000 Kč. Létají sem letadla z Prahy přímo a cesta trvá hodinu a 15 minut. Jednosměrná jízdenka autobusem stojí kolem tisícikoruny. Některé cestovní kanceláře nabízejí výhodné balíčky, kdy cesta autobusem vyjde levněji a je spojena i se službami průvodce. Takové nabídky většinou nepočítají s přespáváním v Benátkách. Pokud byste se sem vydali autem, počítejte s tím, že až do centra nedojedete. Hned za vjezdem do města musíte automobil odstavit a dále se pohybovat po svých. Celodenní parkování na záchytných parkovištích stojí 20 euro.

 • Nejvíce dopravy v Benátkách zajišťují lodě. Využívá je zásobování, záchranná služba, hasiči i místní. Můžete se tu tedy přepravovat na přívozech. Jejich zastávky jsou kolem Canalu Grande i na dalších místech po obvodu města. Takové lodě se nazývají Vaporetto. Jízdenky prodává přímo převozník, nebo je seženete na autobusovém nádraží. Jízdenky do těchto lodí jsou omezeny časově nebo na počet jízd. Když koupíte ty na delší čas, jsou výhodnější. Další možností je nechat se svézt na gondole ale ne pro potěšení, ale pro přesun. Tyto gondoly jezdí hlavně na Canalu Grande a jedna cesta stojí 2 eura.
 • Velkou část Benátek projdete bez problémů pěšky. Do úzkých uliček se ani automobily a autobusy nedostanou. Hlavní centrum města není velké. Nemusíte se ani bát, že zabloudíte. Na každém rohu jsou orientační cedulky, které vás nasměrují k nejbližšímu velkému záchytnému bodu nebo památce.
 • Kdybyste se potřebovali přesunout z Benátek do pevninského města Mestre, kde si často turisté rezervují ubytování nebo tam přijíždějí autobusem, můžete se vydat vlakem. Trasu projede spoj za 10 minut.
 • Když trávíte v Benátkách delší čas, můžete si zakoupit výhodnou kartičku Venezia Unica Golden Pass. S ním máte výhodné vstupy do různých muzeí a galerií a také třídenní jízdenku na Vaporetto v cenně.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Itálie

 • 9,9Výjimečné
  Amadeus
  Itálie - Benátky
 • Tre Archi
  Itálie - Benátky
 • od 14 634 Kč
  Da Bruno
  Itálie - Benátky
 • Palazzo Cendon Le Mansarde
  Itálie - Benátky
 • od 13 990 Kč
  Belle Arti
  Itálie - Benátky
 • od 14 004 Kč
  Il Mercante Di Venezia
  Itálie - Benátky
 • Hotel Ala
  Itálie - Benátky
 • Palazzinag (Venice)
  Itálie - Benátky
 • od 20 190 Kč
  Canaletto
  Itálie - Benátky
 • Tivoli
  Itálie - Benátky
 • Hotel Concordia
  Itálie - Benátky
 • Tiziano
  Itálie - Benátky

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé