Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Itálie

Gardské jezero: průvodce

20°C
Aktuálně
15.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Gardské jezero

Gardské jezero je největším italským jezerem, na které můžete narazit pod názvem Lago di Garda. Výjimečně nese i označení Lago di Benaco. Jeho délka je 51,6 km a šířka 17,2 km, takže celková vodní plocha nabývá rozlohy až 369,98 km2. Gardské jezero se pyšní poměrně velkou hloubkou. Ta maximální dosahuje 346 m. Dle typu jde o ledovcové jezero ležící v nadmořské výšce 65 metrů nad mořem. Situováno je v severní části Itálie, a to konkrétně mezi Pádskou nížinou a Alpami. S jezerem Lago di Garda je spojena bohatá fauna a flóra. Vynikající podmínky jsou zde například pro pěstitelství, což dokazují vinice s několika odrůdami vín. Největším přítokem Gardského jezera je řeka Sarca.
Opakem přítoku je odtok situovaný na jihu země. Voda z jezera vytéká prostřednictvím řeky Mincio. Severní oblast je výjimečná také svou podobou připomínající fjord, protože voda obklopuje hřbety s výškou převyšující dva tisíce metrů. S jezerem se pojí i vodní tunel tvořící spojku s řekou Adiže. Gardské jezero svou plochou protíná tři italské regiony – Lombardie, Benátsko a Tridentsko-Horní Adiže. Nejvyšší řetězce hor jsou primárně na východním břehu jezera, což dokazuje třeba Monte Baldo a hora Cima Valdritta s výškou 2 218 metrů nad mořem.
 

Jaké nabízí Gardské jezero památky a zajímavosti?

Gardské jezero lze označit za velice komplexní lokalitu. To znamená, že v ní budete moci poznávat nejenom bohatou a pestrou přírodu. Toto turisticky vyhledávané místo vybízí k realizaci mnohých aktivit. Zároveň jsou vám dostupná známá a populární místa, jež stojí za návštěvu.

Podél břehu Lago di Garda se nachází hned několik měst, která stojí za podávanou. Je to například Saló, Desenzano del Garda, Riva del Garda, Peschiera del Garda, Bogliaco a další. Tak například ve zmíněném městečku Desenzano del Garda můžete poznávat krásy tamního hradu, ale také katedrálu Santa Maria Maddalena. Okouzlující je i nedaleký přístav nebo pozůstatky římské vily. Hned poté se vydejte do Gargana, kde je situován kostel San Francesco pocházející z roku 1221. V Riva del Garda na vás bude čekat vodní pevnost Rocca a kostel dell'Inviolata. Dále si nenechte ujít krásy místa označovaného jako Peschiera del Garda. Asi největší dominantou tohoto města jsou staré domky posazené na kůlech, které jsou dokonce zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Populární a hodně navštěvovaný je hrad Castello Scaligero nacházející se v městě Malcesine. Okouzlující přístav můžete vidět v městečku Limone sul Garda. Ve výčtu krás Gardského jezera by šlo pochopitelně pokračovat. Je to třeba hrad Arco, botanická zahrada André Hellera, muzeum vína v městečku Bardolino, hrad Drena, ale i muzeum oleje u města Peschierou.

Vedle památek a oblíbených staveb pochopitelně vedou i přírodní krásy Lago di Garda. Určitě jsou to dlouhé řetězce hor Monte Baldo. Za návštěvu stojí přírodní park Parco Alto Garda Bresciana. Výzvou jsou i menší jezera Lago di Tenno a Lago di Ledro, popřípadě soukromý ostrov Isola del Garda. Ujít byste si neměli nechat ani vodopád Ponale.

Kolem Gardského jezera se lze věnovat nejrůznějším aktivitám. Toto místo doslova vybízí k vodním hrátkám, jakými jsou kitesurfing a windsurfing. Oblíbená jsou šlapadla nebo výlety na lodích. Díky zasazení Lago di Garda do horského prostředí je to také horolezectví. Krásné výhledy se vám dostanou díky paraglidingu a zapomínat vyste neměli ani to nejdůležitější. Je to horská turistika a cyklistika. Treky s batohem na zádech kolem Gardského jezera lze pochopitelně vyměnit i za relaxační činnosti. Kromě nakupování a noční života si užijete několika významných zábavních parků. Je to například lunapark zvaný Gardaland, tematický park Caneva World nebo vodní svět Gardacqua. Zábavy si na Gardském jezeře užijete více než dost.

Specifika místní kuchyně

S Gardským jezerem se pojí především lehká a lahodná gastronomie. Tato oblast severní části Itálie má několik specifik. Vyhlášený je zde extra panenský olivový olej, který je nedílnou součástí mnohých pokrmů. Jeho součástí mohou být vybrané bylinky, ale také artyčoky. Vzhledem k tomu, že Lago di Garda je jezero, pak je zřejmé, že hlavní doménou jídelníčku jsou ryby. Ochutnat můžete třeba okouna s olivami nebo na másle. Ryby jsou připravovány také v bramborové krustě, na citronu nebo s celerovým pestem. Na Gardském jezeře si na své přijdou i ti, kdo nejsou zrovna dvakrát velkými příznivci rybích pokrmů. Ochutnat můžete nejrůznější druhy těstovin, jejichž součástí bude třeba kozí sýr. Lahodný je kachní vývar s cuketami, ale i risotto s kopřivami. Pokud si budete chtít zamlsat, lze vyhledat speciální desert z kaštanů nebo sýry kombinované s medem.

Když se během své dovolené v severní části Itálie budete pohybovat kolem Gardského jezera, navštivte některou z těchto restaurací, jež jsou zárukou vynikajících chutí. Je to Le Gemme di Artemisia, Ristorante Gardesana, Ristorante La Berlena, La Voglia, Enosteria I Momenti a Agritur Madonna delle Vittorie.

Počasí

Počasí na Gardském jezeře je středomořského charakteru, za což může situování vodní plochy mezi velkými alpskými vrcholky. To znamená, že vám klima může připomínat počasí u moře, jen s tím rozdílem, že zde budete ochlazováni příjemným větrem od jezera. Počasí v létě je velice příjemné. Průměrné teploty se šplhají k 25 °C. Maxima mohou dokonce překračovat 30 °C. K tomu nejčastěji dochází na přelomu července a srpna. Od května do září si obecně užijete velice zajímavých teplot pro podnikání nejrůznějších treků. V létě si dopřejete vodních hrátek, protože teplota vody je až 25 °C, a to hlavně v srpnu a září. Jediným nešvarem tamního klimatu jsou dešťové srážky. Ty jsou celkem nevyzpytatelné a mohou přijít kdykoliv během roku, to znamená i v průběhu letní sezóny, kdy jsou doprovázeny bouřkami.

Bezpečnost

Gardské jezero je bezpečnou destinací. Turisticky vyhledávaná lokalita s minimální kriminalitou je zárukou toho, že se nemusíte čehokoliv obávat. Pouze na frekventovanějších místech si hlídejte osobní věci a cennosti, a to spíše před ostatními turisty. Jde však o běžné bezpečnostní opatření.

Pozor si dávejte hlavně při výletech v okolí Gardského jezera nebo při trecích do hor. Nepřeceňujte své síly, mějte u sebe dostatek pitné vody a nepodceňujte tamní změnu počasí ve vyšší nadmořské výšce. Je vhodné držet se vyznačených tras a stezek.

Měna

Jezero Lago di Garda je spojeno s většími náklady. Tato přírodní a turisticky vyhledávaná lokalita je draží nežli v České republice a některé ceny za služby dokonce předčí i italský průměr z přímořských letovisek. Jsou to spíše restaurační a ubytovací zařízení. Abyste měli alespoň základní představu o nákladech na dovolenou na Gardském jezeře, přinášíme vám několik příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 10 Kč
 • Chleba = 65 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v supermarketu = 35 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 100 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 125 Kč
 • Cappuccino = 45 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 60 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 400 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 700 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 40 Kč

Doprava

Ke Gardskému jezeru se můžete dostat nejrůznějšími způsoby. Jednou z variant je osobní automobil. Cestu dlouhou asi 750 kilometrů ujedete zhruba za 8 hodin jízdy. Kromě benzínu byste měli počítat s rakouskou a italskou dálniční známkou, včetně poplatku za Brennerský průsmyk. Levnější alternativou se stane autobus. Využít můžete služeb Student Agency. O něco dražší vlakové spojení je také možností. Počítejte však s tím, že budete přestupovat minimálně třikrát, takže se prodlouží i doba dojezdu. Nejrychlejší přepravou je pochopitelně ta letecká. Z Prahy poletíte do Verony, která leží jenom kousek od Gardského jezera. Doba letu je kolem čtyř hodin a počítat byste měli s jedním přestupem. Náklady na letenku jsou od 3 000 Kč.

 • Cenově nejdostupnější doprava kolem Lago di Garda je ta autobusová.
 • Využívat můžete nejenom pravidelných autobusových linek. K dispozici je i speciální sezónní autobus červené barvy. Náklady jsou cca 1 EUR za osobu.
 • Alternativou se vám stane pronájem automobilu. K dispozici jsou velké autopůjčovny jako Europcar, AVIS, SIXT, Herzt a další.
 • Cena za pronájem automobilu se pohybuje od 800 Kč za den.
 • Pronajmout si můžete také jízdní kola a jiné sportovní náčiní.
 • Oblíbená je lodní přeprava, která je mnohými turisty označována za trochu komplikovanější a méně přehlednou.
 • Při cestování lodí berte v potaz dvě zóny Gardského jezera. Sever a jih. Na to myslete při nákupu jízdenky do příslušné zóny.
 • Pokud k jezeru Lago di Garda vyrazíte vlastním automobilem, nemusíte objíždět celé jezero, ale můžete využít trajektovou lodní přepravu.
 • Trajekt jezdí v obou částech jezera. Je to trasa Malceince – Limone a Torri del Benaco – Maderno.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Itálie

 • od 3 790 Kč
  8,5Skvělé
  Hotel Aurora
  Itálie - Lignano
 • 8Skvělé
  Fiesta Garden Beach
  Itálie - Sicílie
 • 8,5Skvělé
  San Marco
  Itálie - Ischia
 • 9Výjimečné
  Hotel Sigmunderhof
  Itálie - Kronplatz / Plan de Corones
 • 8,9Skvělé
  Club Hotel Dante
  Itálie - Emilia Romagna
 • 8,4Skvělé
  Hotel San Lorenzo E Santa Caterina
  Itálie - Toskánsko
 • 9,4Výjimečné
  Sporthotel Obereggen
  Itálie - Trentino
 • 8,1Skvělé
  Hotel Augustus
  Itálie - Monte Bondone
 • 8,6Skvělé
  Le Corti Del Lago
  Itálie - Lago di Garda
 • 8,5Skvělé
  Euromar
  Itálie - Toskánsko
 • 8,5Skvělé
  Blue Bay Resort
  Itálie - Kalábrie
 • 9,1Výjimečné
  Garni Dolomitenblick
  Itálie - Val Gardena

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé