Itálie

Milán: průvodce

5°C
Aktuálně
15.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Miláno

Druhé největší italské město nacházející se v severní části Itálie, konkrétně v oblasti Lombardie. Město s celkovou rozlohou asi 182 km2 a s počtem obyvatel přes 1,4 milionu. Když se vysloví Milán, je tato metropole primárně spojena s módou, slavnými obchodními domy, velkými fotbalovými kluby Inter Milán a AC Milán, se spoustou významných italských firem a s nedalekým závodním okruhem Monza. Ne nadarmo patří město Milán k nejbohatším městům v Evropě. To je však pouze část podoby italské metropole. Tu druhou tvoří rozmanité historické objekty významné hodnoty, galerie, kostely, chrámy a ostatní pamětihodnosti. Historie města sahá do roku 222 před naším letopočtem do doby Římanů, takže se toho stihlo mnohé vybudovat a zachovat. Při plánované dovolené do Milána můžete okusit pachuť historie ve spojení s moderním dynamickým městem.

Jaké nabízí Miláno památky a zajímavosti?

Co navštívit v Miláně

Milán láká mnohé cestovatele svou charismatickou italskou atmosférou. Hlavním lákadlem jsou nejenom kulturní a společenské akce, ale i pověstná historie zarytá do starých staveb a objektů. Milán je především o poznávání a objevování.

Během cesty do Milána byste měli poznat všechny jeho skvosty a přednosti. Začít můžete například u Milánského dómu, což je obří Katedrála Narození Panny Marie. Patří do skupiny těch největších na světě, a kromě své působivé architektury vám zpřístupní přenádherné střešní terasy s báječným výhledem. Hned před katedrálou se nachází milánské náměstí Piazza del Duomo. Opodál je slavná nákupní galerie nazývaná Galleria Vittorio Emanuele II. Obchody v historickém stylu, které si určitě zamilujete.

Vynechat byste mimochodem neměli ani návštěvu Královského paláce a operního domu La Scala pocházejícího z 18. století. V případě kostelů a chrámů patří k největším zajímavostem Románská bazilika sv. Ambrože, nejstarší milánský chrám San Simpliciano, ala také kostel Santa Maria della Grazie. Právě v něm se nachází ona pověstná Leonardova freska vyznačující Poslední večeři.

Když jsme zmínili toto významné umělecké dílo, kultury a umění si v Miláně užijete více než dost. Je to například muzeum moderního umění Pirelli Hangar Bicocca, Museo Poldi Pezzoli s obrazy od Botticeliho, ale také Pinacoteca Ambrosiana, kde uvidíte sbírky Tiziana a Caravagia. K dalším osobitým stavbám v Miláně patří současná radnice Palazzo Marino nebo Pallazzo della Ragione nacházející se na náměstí Piazza Mercanti. Za zmínku stojí vodní kanál ve čtvrti Navigli, oblast Duomo di Milano nebo ulice Monte Napoleone, kde se to luxusními značkami jenom hemží.

Pokud byste si chtěli dopřát přemíru zeleně, pak se vydejte za hrad Sforzesco, kde se nachází centrální park Parco Sempione. V těchto zahradách nasbíráte při dovolené v Miláně dostatek sil, nahlédnete do místního akvária a podíváte se na spoustu zajímavých soch. Milán se pyšní i jednou z nejvyšších budov v celé Evropě. Je jí mrakodrap Torre Unicredit se svou výškou 231 metrů.

V Miláně podlehnete kouzlu mnoha věcí. Patřit mezi ně může například Fashion Week, což je týden módy světového formátu. S tím pochopitelně souvisí nekonečné nákupy v legendárních nákupních domech a v luxusních obchodech. Především muži by si neměli nechat ujít některý z fotbalových zápasů, protože komu se poštěstí být na jednou ze stadionů slavných italských týmů jakými jsou AC Milán a Inter Milán. Velkou část svého pobytu v Itálii můžete trávit také kulturou. Oblíbená je pochopitelně italská opera, popřípadě dáte přednost některé z historických galerií a modernímu umění. Vyhledávanou aktivitou je i nic nedělání a pozorování okolí, lidí a krás Milána. K tomu vám poslouží hned několik vytipovaných míst. Kromě městského parku Parco Sempione to může být i Colonne di San Lorenzo a schody před Duomo.

Specifika místní kuchyně

V Miláně narazíte na ryze typickou italskou kuchyni. To znamená pikantní polévku Acqucotta, telecí a kuřecí maso, spoustu ryb a mořských plodů, rýže, zeleniny a toho nejtradičnějšího. Pizzy a těstoviny na mnoho způsobů. I přesto si v tomto velkém městě můžete dopřát i několika vybraných místních specialit. Je to například Risotto alla milanese, což je vynikající žluté rizoto postavené na kvalitním šafránu. Vychutnat si můžete lahodný steak s kostí zvaný Ossobuco alla milanese. Vaší pozornosti by neměl uniknout ani telecí řízek na milánský způsob v kombinaci s lehkým salátem a trochou mořské soli. Jeho název je Cotoletta alla milanese. Jestliže patříte k milovníkům masa, vyzkoušejte vynikající kombinaci klobásy, vepřového masa a kapusty – je to Cassoeula. A nakonec nezapomínejte ani na dobré milánské mlsání nebo něco sladkého ke kávě. Italská vánočka Panettone splní všechna vaše chuťová přání.

Jestliže dáváte přednost kvalitnímu stravování, pak v Miláně navštivte podniky, jakými jsou Caminetti del Sempione, Osteria Conchetta, VUN Andrea Aprea a L´Immagine Ristorante Bistrot. Jestliže za jídlo nechcete utratit tolik, ale přesto máte zájem pochutnat si, vyrazte do podniků Il Santa Bistró, 2 Shot Café, Maya Bar, Rita a Cocteil Bar Rufus.

Počasí

Milán lze označit za jedno z nejteplejších měst Evropy. A to především v červenci a v srpnu, kdy se teploty šplhají přes 30 °C. Pokud tedy hodláte trávit čas především poznáváním památek, jsou lepší a snesitelnější klimatické podmínky spíše v květnu a červnu. Subtropické vlhké klima se stará o to, že opakem hodně teplého léta jsou mrazivější a chladnější zimy. V zimních měsících se průměrné teploty pohybují mezi -5 °C až +5 °C. Na podzim a v zimě počítejte s intenzivnějšími dešťovými přeháňkami.

Bezpečnost

Milán je centrem turismu. Každoročně zemi navštíví statisíce cestovatelů, což se pochopitelně promítá do celkové kriminality. Důležité je tedy hlídat si své osobní věci, cennosti, osobní doklady a podobně. Na více frekventovaných místech a při větší koncentraci turistů můžete narazit na zloděje a jejich pokusy o krádeže. Na mnoha místech fungují i organizované skupinky zlodějů. Jeden člověk vás zabaví a ten druhý vám něco ukradne. Pozor si dávejte na věci v autem a řádné uzamčení automobilu. Vesměs je situace podobná, jako v ostatních velkých městech Evropy tohoto formátu.

Před dvěma lety byly zaznamenány nepokoje v souvislosti s migranty. Takovým osobám nebo shlukování takových osob se raději vyhýbejte. I v noci se raději nechoďte do odlehlejších čtvrtí Milána a pohybujte se pouze na frekventovanějších a vyhledávaných místech.

Měna

Vzhledem k tomu, že si italský Milán drží pozici jednoho z nejnavštěvovanějších měst země, není se čemu divit, že ceny jsou zde vyšší nežli v jiných oblastech Itálie. Připlatíte si především na vyhlášených místech a ve vybraných čtvrtích, ať už jde o ubytování, restaurace a jiné služby. Levnější jsou pochopitelně supermarkety. Hlavním platidlem v Miláně je euro. Pro představu zde uvádíme několik orientačních cen za vybraný sortiment.

 • Voda 1,5 litru = 15 Kč
 • Chleba = 45 Kč
 • Cigarety Marlboro = 150 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 60 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 130 K
 • Točené domácí pivo 0,5 litru = 135 Kč
 • Cappuccino = 45 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 390 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 42 Kč

Doprava

V případě cesty do Itálie můžete zvolit tu pomalou nebo rychlou. Pomalá je pochopitelně po silnici. Vzdálenost asi 900 kilometrů od Prahy lze překonat buď vlastním automobilem nebo vsadíte na autobus. Náklady na autobus jsou asi 1 700 Kč za zpáteční jízdenku, musíte však počítat asi se 14 hodinami jízdy.

Daleko rychlejší je cestování letadlem. Náklady na letenku jsou téměř totožné jako za autobus, někdy to může být méně, jindy zase více podle sezóny nebo doby, kdy letenky kupujete. Podstatně kratší je však doba letu jen 1,5 hodiny. Přiletět můžete na jedno z tří letišť v blízkosti Milána.

Nejbližší letiště k centru Milána je Linate. Letenky sem vychází cenově asi nejdráž a zároveň musíte počítat s tím, že přímé lety z České republiky neexistují. To znamená, že doba letu se vám může prodloužit až na 4,5 hodiny a cena za letenky na dvojnásobek. Z letiště do Milána se pak dostanete následujícím způsobem.

 • Využít lze služeb EasyBus nebo Air Bus, kde se náklady pohybují kolem 5 EUR a doba jízdy je mezi 30 až 60 minutami.
 • O něco levnější variantou jsou městské spoje. Autobus č. 73 vás na nejbližší stanici metra dopraví za 35 minut a cesta vás vyjde na 1,5 EUR.

O něco vzdálenějším letištěm je Malpensa. Z tohoto letiště vzdáleného asi 50 kilometrů od Milána se do velkoměsta dostanete takto.

 • Vlakem zhruba za 40 minut jízdy. Náklady na jízdenku jsou 12 EUR.
 • Pomalejší, ale levnější volbou jsou autobusy. Délka jízdy je asi 80 minut a cena jízdenky cca 8 EUR.
 • Přesun za pomoci taxi služby se může vyšplhat až na 90 EUR.

Zhruba 60 kilometrů od Milána je vzdáleno poslední hodně využívané letiště Begamo II Caravaggio. Odtud lze do Milána cestovat opět za pomoci autobusu nebo vlakem.

 • Přímá autobusová doprava vychází od 6 EUR za jednosměrnou jízdenku.
 • Při využití vlaku musíte nejprve přejet autobusovou linkou Airport Bus na nejbliž4ší vlakovou stanici. Odtud lze cestovat vlakem za cenu asi 2,5 EUR.

V okamžiku, kdy se dostanete přímo do Milána, nabízí se vám hned několik možností dopravy. Zde jsou ty nejčastější z nich.

 • V Miláně existují čtyři linky metra, z nichž jedna je plně automatická. Mapu metra naleznete pod odkazem https://www.atm.it/en/ViaggiaConNoi/Pages/SchemaReteMetro.aspx.
 • Nadzemní doprava je řešena prostředním autobusů v rámci městské hromadné dopravy.
 • K dispozici jsou také tramvaje, které se stávají příjemným jízdním zážitkem díky jejich historické podobě.
 • Jízdenku lze použít v rámci všech tří dopravních prostředků. Náklady na jednu jízdu se pohybují od 1,5 EUR. Při častějších přejezdech se vyplatí zakoupit celodenní jízdenku nebo tu dvoudenní.
 • Využívat lze také taxi služby. Vozidla taxi mají bílou barvu. Náklady jsou podstatně vyšší nežli u MHD. Noční jízdy jsou podstatně dražší.
 • Nástupní cena je 3 – 7 EUR. Cena za kilometr může být 1,5 – 2 EUR.
 • K dispozici je i služba Uber Black, což je převoz luxusnějšími auty s profesionálním řidičem. Taková služba je ještě dražší nežli klasické taxi.
 • Na všech letištích, ale i v samotném Miláně lze využít půjčovnu aut. Pronájem vychází od 1 000 Kč na den. Nutno podotknout, že si musíte zvykat na hustší provoz ve městě. Daleko pohodlnější cestování je prostřednictvím MHD.
 • Pronajmout si lze také skútry a jízdní kola.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Itálie

 • 8,5Skvělé
  Ritter
  Itálie - Miláno
 • 9,2Výjimečné
  Holiday Inn Milan Garibaldi Station
  Itálie - Miláno
 • Ibis Milano Centro
  Itálie - Miláno
 • Nasco Milano
  Itálie - Miláno
 • Best Western Hotel St George
  Itálie - Miláno
 • Brunelleschi Hotel
  Itálie - Miláno
 • Leonardo Hotel Milan City Center
  Itálie - Miláno
 • San Ambroeus
  Itálie - Miláno
 • Town House Galleria
  Itálie - Miláno
 • Nh Machiavelli
  Itálie - Miláno
 • Demidoff
  Itálie - Miláno
 • Flora (Milano)
  Itálie - Miláno

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé