Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Itálie

Florencie: průvodce

25°C
Aktuálně
15.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Florencie

Florencie je městem nacházejícím se ve střední části Itálie, konkrétně v Toskánském regionu. V této oblasti jde o nejlidnatější metropoli. Velikost města je 102,41 kilometrů čtverečních a žije zde přes 380 tisíc obyvatel. V celé metropolitní části, to znamená včetně přidružených oblastí žije až 1,5 milionu lidí.

Město Florencie je označováno, jako Athény ze středověku. V tehdejší době šlo o centrum evropského obchodu a financí. Ve své době byla Florencie jedním z nejbohatších měst. Metropole má velký vliv na celou Itálii, a to jak z pohledu politiky, tak umění. Výjimkou pochopitelně není ani slavná móda. Největší rozkvět Florencie přišel v 15. století.

Významným vodním tokem metropole je řeka Arno, včetně tří menších řek Greve, Ema a Mugnone. Město leží v údolí obklopeném několika kopci. Jsou Poggio Imperiale, Careggi, Settignano, Fiesole, Arcetri a Bellosguardo.
 

Jaké nabízí Florencie památky a zajímavosti?

Co lze dělat ve Florencii

Florencie je skvostným italským městem, které vybízí především k návštěvě nejrůznějších památek, muzeí a galerií. Ne nadarmo se historické centrum metropole objevuje na seznamu světového dědictví UNESCO.

Pokud chcete do detailu poznat centrum starého města, zavítejte k městské katedrále Santa Maria del Fiore, jenž je mnohdy označovaná jako Duomo di Firenze. Její obrovská kopule je nepřehlédnutelná a mezi odborníky je označována, jako nejkrásnější počin renesance. Slavná je například Křtitelnice s propracovaným interiérem a mozaikami. Popřípadě sousední Giotto's Tower. Věž, kam vede 414 schodů a odkud se vám dostane neomezeného výhledu na město.

Vynechat byste určitě neměli starý městský palác neboli radnici Palazzo Vecchio. Budova plná výtvarného umění a soch, kde lze navštívit slavný sál Hall of Five Houndreds s řadou mistrovských uměleckých děl. Vynechat nesmíte Mercato del Porcellino nebo jeden z nejstarších a nejslavnějších mostů přes řeku Arno. Je to Ponte Vecchio jinak přezdívaný jako starý most.

K vidění je i řada ryze náboženských objektů, jakými jsou kostel Santa Croce, kde se nachází hrobka Galilea, Danteho, Machiavelliho a Michelangela. Krásným kostelem je Santa Maria Novella nedaleko vlakového nádraží. Ten je sám o sobě uměleckým dílem. Zavítat můžete do kostela San Lorenzo, kde na vás čeká kaple Medici a interiér řešený v renesančním neoklasicistním stylu. Nakonec nevynechejte kostel Orsanmichele ze 14. století, kde byl kdysi dávno provozován trh s obilím. Součástí této historické oblasti je i malebné náměstí Piazza Signoria.

Pokud se budete pohybovat spíše na jižním břehu řeky Arno, zavítejte na náměstí Piazzale Michelangelo. To je situováno na kopci a nabízí překrásný výhled na město Florencie. Poutavou památkou je kaple Santa Maria del Carmine nebo dejte přednost San Miniato al Monte a Santa Felicita. To jsou místa plná nejrůznějších fresek a uměleckých děl. Za spoustou zeleně a krásných soch se vydejte do zahrad Boboli a zahrad Bardini. Ideální místa pro relaxaci. A jestliže toužíte po opravdu panoramatickém výhledu, směřujte na Fiesole, kam vás autobus vyveze asi za 15 minut.

Florencie je známá také prostřednictvím muzeí, jichž nabízí více než dost. Ta nejznámější výtvarná a umělecká díla světového formátu naleznete v Galleria degli Uffizi. Tam se nachází jak klasické středověké sochy, tak spousta renesančních maleb. Dále zavítejte do Národního muzea Bargello. Poblíž řeky Arno nevynechejte Palác Pitti. Jde o rodinný zámeček, v jehož útrobách je prezentováno umění a ostatní poklady. Jmenovat lze i Accademia Gallery a Gucciho muzeum. Toto muzeum je naopak zaměřeno pro vyznavače módy. A pokud tíhnete ke kulturním zážitkům, nesmí ve vašem cestovatelském itineráři chybět Museo dell'Opera del Duomo.

Ve Florencii se budete oddávat kouzlu místních umělců, navštívíte některé z tamních lázní nebo využijete nabídky soukromých jednodenních výletů po okolí. A kdybyste chtěli vidět Florencii z ptačí perspektivy, potom vsaďte na tato působiště, odkud budete mít město, jako na dlani – Three Sixty Rooftop Bar, Caffe La Terrazza, Forte Belvedere, Caffetteria delle Oblate a Duomo. Vše pak završte v některé z vyhledávaných nákupních čtvrtí.

Specifika místní kuchyně

Při návštěvě italského města Florencie na vás čeká primárně toskánská kuchyně, která je specifická hned v několika ohledech. Právě díky ní poznáte místní specialisty a kulinářské umění. Ochutnat byste měli pokrmy jako Tagliatelle Funghi Porcini e Tartufo, Bistecca alla Fiorentina a Papardelle al Cinghiale. Milovníci polévek si neodpustí Ribollita a jako předkrm zvolte Crostini. Dokonalou chutí se prezentuje toskánský chléb. Ve výčtu vynikajících pochutin by šlo pochopitelně pokračovat. Je to třeba Schiacciata, dezert Cantuccini a obložený talíř Tagliere. A když dostanete chuť ještě na něco sladkého, dejte přednost vyhlášené zmrzlině Gelato. Tento vynikající gastronomický zážitek můžete podpořit lahodnými toskánskými víny.

Ve Florencii najdete pochopitelně prvotřídní kuchyně všeho druhu. K těm cenově dostupnějším patří Antico Fattore, Deusteria Italiana agli Uffizi a Melloo. Na tradiční pokrmy se zaměřují podniky jako Trattoria Alfredo, Ristorante Brandolino a Bisteccheria Santa Croce. Jestliže dáváte přednost luxusnějším restauracím, zavítejte ve Florencii na místa jako La Bottega del Buon Caffe, Ristorante & Wine Bar dei Frescobaldi a II Barretto.

Počasí

Mírné zimy a slunečná léta. To je typické subtropické klima ve Florencii. Deštivé období je spíše na jaře a na podzim. Pokud vyrazíte do Florencie v létě, počítejte s průměrnými denními teplotami mezi 25 °C až 31 °C. Maxima se mohou přiblížit k hranici 40 °C. Kdežto zimy jsou spíše mírnější mezi 6 °C až 10 °C, přičemž slunné dny zvednou ručičku teploměru k 20 °C. Nejdeštivějšími měsíci jsou říjen a listopad. Celoroční úhrn dešťových srážek je 870 milimetrů. Za ideální turistické období z pohledu počasí lze ve Florencii považovat duben až červen.

Bezpečnost

Florencie je bezpečným městem, které se potýká s normální kriminalitou, jako podobná evropská města tohoto formátu. Přes den se tu můžete pohybovat v podstatě kdekoliv. V noci je tu také bezpečno, až na některé vybrané lokality nebo odlehlejší části, tam jako turisté stejně nebudete mít potřebu chodit. Zdržujte se spíše ve víru metropole. Jediným nešvarem mohou být kapesní krádeže, které jsou typické pro přelidněná místa. Je to u památek, v prostředcích hromadné dopravy a podobně. Právě tam buďte obezřetní a hlídejte si osobní věci a peníze. Nic jiného vám zde nehrozí.

Měna

V tomto italském turistickém ráji si za spoustu věcí a služeb připlatíte. Náklady jsou zde větší nežli v České republice. V rámci italského průměru nejde o nic atypického. Zde je několik příkladů orientačních cen vybraného sortimentu.

 • Voda 1,5 litru = 11 Kč
 • Chleba = 40 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 125 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 40 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 100 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 130 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 25 Kč
 • Cappuccino = 35 Kč
 • Espresso = 25 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 400 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 800 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 39 Kč

Doprava

Pokud se chcete z České republiky dostat do nejrychleji o Florencie, zapomeňte na auto nebo autobus, i když je to možné. Daleko pohodlnější bude letecká přeprava. Z letiště Václava Havla jsou dostupné přímé lety na letiště Florencie, které trvají asi 1,5 hodiny. Za letenku zaplatíte přibližně od 2 000 Kč. Z letiště do města se pak dostanete následujícími způsoby.

 • Tramvajová linka č. 2 jezdí za cenu 1,5 EUR. Délka jízdy je asi 20 minut.
 • Autobusové linky jezdí kousek od terminálu. Náklady na jízdné jsou cca 3 EUR.

A jak se pohybovat po samotné Florencii?

 • Ve městě funguje autobusová hromadná doprava zaštiťovaná společnostmi LI-NEA a ATAF.
 • K tomu můžete využívat místní tramvajové spoje Tramvia.
 • V historickém centru Florencie jezdí elektrické autobusy. Toto místo si díky jeho velikosti můžete bez problému projít pěšky.
 • Náklady na 90minutovou jízdenku jsou 1,5 EUR, u řidiče stojí 2,5 EUR.
 • Po městě se pohybují také bílé taxíky.
 • Nástupní taxa bývá kolem 4,5 EUR a cena za kilometr je 2,8 EUR.
 • Hodně populární jsou sdílená jízdní kola. Za 20minutovou jízdu zaplatíte kolem 1 EUR.
 • Pokud chcete poznávat i blízké okolí Florencie, využijte pronájem automobilu. Vůz si můžete půjčit přímo na letišti s cenou od 300 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Itálie

 • Silla
  Itálie - Florencie
 • Rex
  Itálie - Florencie
 • California
  Itálie - Florencie
 • Atlantic Palace
  Itálie - Florencie
 • J And J Historic House
  Itálie - Florencie
 • Machiavelli Palace
  Itálie - Florencie
 • De La Ville
  Itálie - Florencie
 • Bernini Palace
  Itálie - Florencie
 • Internazionale
  Itálie - Florencie
 • Hotel Unicorno
  Itálie - Florencie
 • od 5 990 Kč
  Villa Dei Bosconi
  Itálie - Florencie
 • od 18 359 Kč
  Roma
  Itálie - Florencie

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé