Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Itálie

Neapol: průvodce

18°C
Aktuálně
15.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Neapol

Neapol, nacházející se na jihu Apeninského poloostrova, je někdy považována za nejkrásnější italské město. Dokonce existuje rčení, že poté co město spatříte, můžete již v pokoji zemřít. Ať tak či tak, Neapol je rozhodně vyhledávaným turistickým cílem. Co tedy cestovatele do města láká?
Město bylo založeno podle řecké pověsti na místě, kde se utopila jedna ze sirén, které se pokusily svým zpěvem očarovat Odyssea. Pravdou ovšem je, že na místě dnešní Neapole je již dva tisíce let před naším letopočtem stála řecká kolonie.
Slavná historie je ve městě vidět na každém kroku,
ale i pro ty, kteří toulky po stopách minulosti moc v oblibě nemají, má Neapol co nabídnout. Místní speciality, tradiční výrobky či prosluněné pláže a koupání v moři. To všechno je Neapol.
Jedno z nejlidnatějších měst v Evropě představuje nepřetržitě budovanou metropolitní oblast, ve které v roce 2017 žilo přes 3,3 milionů obyvatel. Metropole se nachází mezi vulkanickým územím Campi Flegrei a známým vulkánem Vesuv, konkrétně v Neapolském zálivu. Od roku 1995 je Neapol zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Název města vychází z řeckého slova, které v překladu znamená Nové město.
 

Jaké nabízí Neapol památky a zajímavosti?

Co navštívit v Neapoli?

Jak již bylo řečeno, historie je v Neapoli přítomná na každém kroku, a proto naši virtuální cestu po městě zahájíme právě u těch nejzajímavějších památek, které stojí za to vidět.

Neapol žila po staletí z moře. Rybáři i obchodníci přinášeli do města kulturu i bohatství, a proto je vhodné i přístavem začít. V přístavu je nádherný výhled do zálivu i na Vesuv. Mnozí obchodníci a restauratéři toho využili a zaplnili tak přístavní oblast svými podniky.

Neapol byla po staletí sídlem králů, a proto se ve městě nachází dokonce tři královské paláce. První z nich se nachází na jižní straně náměstí Piazza del Municipio, a je nazýván Castelo Nuovo. Ten byl vystavěn již v 13. století, a majestátně se tyčí právě nad neapolským přístavem. Jeho pevné zdi byly sídlem pro neapolské krále až do roku 1815.

Další královský palác, tentokrát již modernější, se nachází na Piazza del Plebiscito. Vystavěn v barokním stylu byl jedním ze sídel španělských místokrálů od počátku 17. století. Dnes můžete navštívit i jeho interiér a kochat se bohatstvím, zde vystaveným.

Na stejném náměstí se nachází i hlavní neapolská katedrála. Původně byla vystavěna v 13. století, ale po zemětřesení získala podobu římského Pantheonu. Zasvěcená je Františkovi z Pauly a jeho ostatky se také v podzemí této baziliky nacházejí. Můžeme zde také najít základy nejstaršího kostela ve městě, který stával právě na tomto místě.

 A u církevních svatostánků ještě na chvíli zůstaneme. Kostel San Domenico Maggiore je zajímavý velkým počtem postranních kaplí, které jsou jeho součástí. Je zde 24 kaplí, a každá z nich je zasvěcená jinému svatému, což z kostela dělá zajímavou raritu.

Zmiňovali jsme tři královské paláce, které se ve městě nacházely. Posledním z nich, ještě nezmíněným, je Campodimonte. Původně pouze lovecký zámeček, poté královský palác, a dnes Národní galerie.

Uvnitř se nacházejí stovky uměleckých skvostů od mistrů, jako byl Carravagio, Tizian, Raphaelo či Bellini. V Neapoli si obecně milovníci umění a muzeí přijdou na své. Národní archeologické muzeum skýtá pohled na unikátní sbírku nálezů z Pompejí a Herculanea. Naleznete zde ale i bývalé královské sbírky panovníků Neapole.

Pro ty, kteří se nevyžívají ani v historických památkách, ani v umění má Neapol připravené jiné zajímavosti. Tradiční italskou tržnici můžete nalézt na místě zvaném Pignasecca. Je zde opravdu živo, jeden malý krámek za druhým, ale můžete zde nakoupit mnoho lokálních produktů a suvenýrů.

Naprosto jiný nákupní zážitek pak nabízí galerie Umberto, postavená již v 19. století. Mramorové sloupy a podlahy jsou zde doplněné o 56 metrů vysokou skleněnou kupoli. V samotné galerii pak naleznete velký výběr nejrůznějších obchodů, od luxusních butiků až po kavárny se skvělou nabídkou.

I v bezprostředním okolí Neapole se nachází zajímavá místa, která stojí za to navštívit. Ostrov Procida je nejmenším ostrovem Neapolského zálivu, ale rozhodně stojí za návštěvu. Z Neapole to k němu trvá zhruba 40 minut lodí, ale odměnou vám je malebné přístavní městečko, plné barevných domků a křivolakých uliček.

Samozřejmě, návštěva Neapole by nebyla kompletní, kdybyste alespoň na chvíli nezavítali k Vesuvu, který se majestátně tyčí nad současným městem, i zbytky Pompejí a Herculanea, aby tak všem připomínal, čeho je schopen.

Specifika místní kuchyně

Do Itálie, a samozřejmě také přímo do Neapole, jezdí lidé i za skvělým jídlem. V místní kuchyni se kombinuje to nejlepší z gastronomie řecké, italské, arabské i španělské. Proto se jedná o unikátní kombinaci, kterou by si žádný milovníka jídla neměl nechat ujít.

Zdejší kuchyně se točí kolem mořských plodů a klasických surovin středomořské kuchyně, oliv, rajčat a česneku. Celý region Kampánie, kde se Neapol nachází, je největším producentem mozzarelly, která je zde hojně využívaná v mnoha pokrmech.

Tzv. mozzarella di buffalo, tedy ta, vyrobená z buvolího mléka, se považuje za vybranou delikatesu. Proto neváhejte, a pokud budete mít příležitost, jistě ji ochutnejte. V České republice byste se s ní setkali pouze v těch nejvybranějších restauracích.

Při návštěvě Itálie považujeme téměř za svou povinnost ochutnat pizzu. Málokdo ale ví, že pizza původně pochází právě z Neapole. Proto jsou zde pizzerie doslova na každém kroku, a každá z nich by přísahala na to, že jejich pizza je ta nejchutnější ze všech.

Toto tvrzení většinou poznáte právě podle vývěsního štítu, nesoucího nápis: „Vera pizza Napoletana“. Takový nápis označuje ty podniky, kde se pizza připravuje podle tradiční receptury. Dokonce existují i pizzerie, která si vysloužily prestižní mezinárodní ocenění. Tou je například pizzerie Sorbillo, která získala michelinskou hvězdu.

Neapol je městem sladkostí. Existuje jich zde tolik, že opravdu není možné alespoň jedenkrát ji neochutnat. Sfogliatella, to je v zásadě šáteček z dokřupava propečeného listového těsta. Plněný je ricottou a kandovaným ovocem. Existuje ale i druhé sladkost, která je nazvaná stejně, ale receptura je trochu odlišná.

Tato Sfogliatella je potom bochánkem z máslového těsta, který je plněný stejnými ingrediencemi jako její obdoba.

Další ikonickou dobrotou je tzv. baba a fiocchi di neve, rumový zákusek ve tvaru houby. Uvnitř se nachází velmi sladká a lepkavá náplň, která si vás po prvním soustu zaručeně získá. Tento zákusek údajně pochází původně z Polska, na jih Itálie tedy urazil opravdu dlouhou cestu.

Citronový dortíček delizia al limone je nejlepší v kombinaci s likérem limoncello. Nepochází přímo z Neapole, vytvořen byl v 80. letech 20. století více na severu, ale postupně se z něj stala ikonická součást místní gastronomie.

Poslední pochoutkou, kterou jistě musíte ochutnat, je neapolská zmrzlina. Do kornoutku ji nedostanete jako kopečky, ale pomocí specializované lopatky. Vyjde vás na zhruba 3 eura, a kornout jí bude opravdu plný.

Počasí

V Neapoli je samozřejmě středomořské klima. Léta jsou tedy velmi horká a zimy jsou zde mírné, spíše deštivé. V létě se město rozpaluje tak, že je téměř nemožné zde vydržet. Proto je nejlepší navštívit město na jaře či na podzim, dokonce i v zimě, kdy je klima příznivější.

Teploty v létě se pohybují okolo čtyřicítek a neklesají pod dvacet. Naopak, v zimě se teplota nedostane pod nulu, a ve velmi teplých dnech se pohybuje okolo dvacítky.

Bezpečnost

Bezpečnost není v Neapoli na příliš dobré úrovni. Zejména v noci je lepší si je v chudších částech města dávat pozor, nejlépe se do nich ani nevydávat. Hrozí zejména nebezpečí loupežného přepadení. Na turisticky frekventovaných místech budete ale samozřejmě v bezpečí.

Měna

V Neapoli se samozřejmě platí eurem, jako ve zbytku Itálie. Pokud se podíváme na ceny jednotlivých komodit ve městě, zjistíme, že pokud chcete nakupovat v supermarketech, setkáte se s podobnými cenami, jako v České republice.

Výrazně si připlatíte pouze za vejce a masné výrobky, co se týče ovoce a zeleniny, ještě ušetříte. Naopak, v restauracích se najíte nejlevněji okolo 300 korun, zatímco s rostoucí kvalitou restaurace samozřejmě cena stoupá. V restauraci střední úrovně lze pořídit tříchodové menu pro dva zhruba za 1000 korun.

Doprava

Do Neapole je nejlepší cestovat letadlem, případně autobusem. Další způsoby cestování jsou zvláště z České republiky. Letenka z Prahy do Neapole vyjde nejlevněji na zhruba 1000 korun.

  • Doprava po samotném městě a okolí je možná v zásadě pomocí auta či městskou hromadnou dopravou. Ta má v Neapoli podobu metra, autobusů, lanovek i příměstských vlaků. Na kratší vzdálenosti je ovšem mnohem lepší chodit pěšky.
  • Metro je z celé nabídky dopravních prostředků nejčistší a nejspolehlivější, u zbylých je třeba počítat se zpožděním a nedostatkem prostoru.
  • Jízdenky jsou pro všechny dopravní prostředky stejné, jedna cesta bez přestupu vás vyjde na 1,10 euro.
  • Za 21 euro je možné si zakoupit Napoli Card, kartu, která vám zajistí volné vstupy do některých památek a slevu na jízdném.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Itálie

  • American Hotel
    Itálie - Neapol
  • od 15 016 Kč
    Hotel Nuovo Rebecchino
    Itálie - Neapol
  • Piazza Bellini
    Itálie - Neapol
  • Grand Hotel Parker´s
    Itálie - Neapol

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé