Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Itálie

Dolomity: průvodce

18°C
Aktuálně
15.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Dolomity

Dolomity jsou významnou a nepřehlédnutelnou součástí Italských Alp. Leží v severní části Itálie a zároveň zasahují na východ od Bolzanské kotliny. Toto dominantní pohoří má celkovou rozlohu asi 4 750 km2 a skládá se ze spousty hřebenů, věžovitých vrcholů a horských stěn. Dolomity jsou velice komplexní krajinou, která ukrývá jak krásné zelené louky ve vyšší nadmořské výšce, tak ledovce tyčící se vzhůru. Celá oblast se rozděluje na Východní Dolomity a Západní Dolomity. V obou dvou částech se dohromady nachází více jak čtyřicet ledovců. Hlavním dělítkem oblastí je údolí Cordevole.

Italské Dolomity se prezentují pestrou faunou a flórou, jež je tvořena mnohými ohroženými druhy. Nejvyšším bodem Dolomit je vrchol Marmalada tyčící se do výšky až 3 244 metrů nad mořem. Hlavními horninami v této oblasti jsou dolomity a vápenec.

Jaké nabízí Dolomity památky a zajímavosti?

Co navštívit v Dolomitech

Ať už se do Dolomit vydáte na zimní dovolenou nebo letní dovolenou, vaší hlavní prioritou se stanou především přírodní krásy, které předčí menší zastoupení historických památek. Tato oblast je jako stvořená k poznávání a realizaci nejrůznějších aktivit.

Turismus v Dolomitech nabývá zcela odlišných podob nežli v jiných zemích. Zde je to především o malebné a nedotčené přírodě. Tu vám prezentuje hned několik významných přírodních parků. Patří mezi ně Parco Naturale delle Dolomiti d'Ampezzo založený v roce 1990, Parco Naturale Puez – Odle založený v roce 1978, Parco Naturale dello Sciliar z roku 1974 nebo Parco Naturale di Paneveggio – Pale di San Martino z roku 1967. V Dolomitech máte možnost navštívit až devět parků se spoustou horských masivů a zelenajících ses trání.

Letní dovolená v Dolomitech nadchne především milovníky krásných údolí, mezi něž patří Grödnertal, Gadertal, Fleimstal, Val di Zoldo, Val Boite, Villnösstal, Valle Agordina, Eggental a další. Naopak pro milovníky hor bude nezapomenutelná zimní dovolená v Dolomitech. Ta může končit u překrásných hor, jakými jsou Antelao s výškou 3 264 metrů nad mořem, Civetta s výškou 3 220 metrů nad mořem, Monte Pelmo s výškou 3 168 metrů nad mořem, Sas Rigais s výškou 3 025 metrů nad mořem, Col di Lana s výškou 2 462 metrů nad mořem a u mnohých ostatních. Mezi přednosti a dominanty Dolomit patří bezpochyby jezera, jakými jsou Lago di Braies, Lago di misurina a Toblacher See. Vydávat se můžete i za poznáváním řek. Mezi známé patří Adige, Eisack, Piava a Brenta.

Je zřejmé, že v Dolomitech jednoznačně vede pěší turistika, cykloturistika, horolezectví a ferraty. V zimě jsou to pak zimní sporty všeho druhu. Užívat si budete v nejrůznějších střediscích, kam patří Cortina d'Ampezzo, Veneto, San Martino di Castrozza, Falcade, Rocca Pietore, Alleghe a Arabba.

Specifika místní kuchyně

Gastronomie v Dolomitech vychází z místních surovin v kombinaci s italskými prvky. Lidé si hodně zakládají na ekologických produktech. Je pochopitelné, že na sjezdovkách si budete moci dopřát klasický hamburger, ale ti náročnější se určitě vydají za tradičními pokrmy. Jejich nedílnou součástí budou z velké míry sýry, což je logické vzhledem k dobytku, který se pase na rozlehlých loukách. Ochutnat můžete například kombinaci vepřového a hovězího masa se specifickým kořením a těstovinami. Jde o jídlo Salsicca. Podávána je zvěřina s lesními plody, ale i věhlasná italská sušená šunka Prosciutto Crudo. Pochutnat si můžete na srnčím ragú Tagliatelle noc ragú di cervo nebo dáte přednost bramborovým nokům s cibulkou a sýrem. Na své si pochopitelně přijdou i milovníci bezmasých pokrmů.

Aby váš gastronomický zážitek stál opravdu za to, podpořte dobré jídlo dobrým pitím. V Dolomitech jsou populární místní vína jako je odrůda Soave, Garganello, ale i Cabernet a Merlot. Popřípadě můžete vsadit na něco tvrdšího, čímž je místní pálenka Gappa.

Počasí

Počasí v Dolomitech mnohé cestovatele určitě mile překvapí. I když se tato oblast nachází ve vyšší nadmořské výšce, není to tak hrozné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Většina dnů v roce je slunných. Přes léto, které vybízí k letní dovolené v Dolomitech se domůžete průměrných denních teplot kolem 20 °C až 23 °C. Naopak zimy budou podstatně chladnější, což je zase příznivé pro zimní dovolenou v Dolomitech. Průměrné teploty jsou kolem 0 °C až -4 °C. V zimě můžete počítat s většími srážkami nežli v létě. To znamená, že se utváří naprosto dokonalé podmínky pro jakékoliv zimní sporty. Přes den na sluníčku se ručička teploměru šplhá i k +15 °C a výše. To je v kombinaci se sněhem velice lákavé klima.

Bezpečnost

Pokud se na bezpečnost budeme dívat z pohledu kriminality, lze Dolomity označit za téměř dokonalou destinaci. V rušnějších střediscích buďte trochu více obezřetnější před ostatními turisty, kvůli ztrátě cenností. Jinak vám nic jiného nehrozí.

Daleko ostražitější buďte při túrách, trecích a výšlapech. Krásy Dolomit se totiž mohou snadno proměnit v noční můru. Když se budete pohybovat mezi horskými masivy, určitě na to buďte vždy dostatečně vybaveni. Ať už jde o oblečení, zásoby potravin a vybavení. Nejvhodnější je držet se vyznačených tras. Nebezpečí mohou představovat klimatické změny. Třeba v podobě deště dochází k nežádoucím sesuvům hlíny nebo kamení. V zimě to naopak mohou být sněhové laviny.

Měna

Dolomity jsou bezpochyby exotickou horskou lokalitou, což se pochopitelně promítá i do celkových nákladů na stravování a využívání tamních služeb. Podle oblasti, v níž se budete nacházet určitě počítejte s tím, že ceny v obchodech budou minimálně o 50 % dražší nežli v České republice. Pokud jde o restaurační služby, náklady jsou víceméně dvojnásobné. Cena za skipasy se liší dle střediska, ale počítejte s průměrným výdajem od 60 EUR na osobu a den.

Doprava

Doprava do italských Dolomit se hodně odvíjí od toho, kam míříte. Pokud se vydáte autem do nejznámějšího střediska Bozenu, počítejte se vzdáleností asi 700 kilometrů z Prahy. Do nákladů na palivo započítejte i poplatky za italské a rakouské dálniční známky. Ideální trasa je přes Plzeň, Rozvadov, Mnichov, Innsbruck, Brenner, Bressanone a Bozen. Levnější náklady budou určitě při jízdě autobusem. Cesta dlouhá asi dvanáct hodin jízdy vás bude stát od 1 800 Kč. Do italských Dolomit můžete cestovat také prostřednictvím vlakové dopravy. S jedním přestupem se do Bozenu dostanete za 10 hodin jízdy a za cenu od 2 700 Kč. Poslední alternativou je letecká přeprava. Obvykle jde však o lety s přestupem nebo let menšími aerolinkami, kdy se dopravíte do Bolzana. Odtud pak musíte zvolit dopravu do vybraných letovisek. Ta může zabrat asi 1 – 1,5 hodiny. Letenky se prodávají od 5 500 Kč.

 • Pokud vyrazíte do Dolomit vlastním automobilem, jste pochopitelně páni svého času a můžete se s ním přesouvat, kam se vám zachce. U většiny hlavních turistických cílů a lanovek jsou parkoviště.
 • Pro cestování mezi letovisky lze využít tamní autobusovou dopravu, třeba i do vzdálenějších lokalit.
 • V zimě jsou obvykle provozovány nejrůznější skibusy, které vás dopraví mezi středisky. Fungují s menší frekvencí.
 • Taxi služby se zde jeví asi jako nejdražší způsob přepravy.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Itálie

 • od 3 790 Kč
  8,5Skvělé
  Hotel Aurora
  Itálie - Lignano
 • 8Skvělé
  Fiesta Garden Beach
  Itálie - Sicílie
 • 8,5Skvělé
  San Marco
  Itálie - Ischia
 • 9Výjimečné
  Hotel Sigmunderhof
  Itálie - Kronplatz / Plan de Corones
 • 8,9Skvělé
  Club Hotel Dante
  Itálie - Emilia Romagna
 • 9,4Výjimečné
  Sporthotel Obereggen
  Itálie - Trentino
 • 8,1Skvělé
  Hotel Augustus
  Itálie - Monte Bondone
 • 8,6Skvělé
  Le Corti Del Lago
  Itálie - Lago di Garda
 • 8,5Skvělé
  Euromar
  Itálie - Toskánsko
 • 8,5Skvělé
  Blue Bay Resort
  Itálie - Kalábrie
 • 9,1Výjimečné
  Garni Dolomitenblick
  Itálie - Val Gardena
 • 8Skvělé
  La Locanda Del Manzoni
  Itálie - Řím

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé