Itálie

Bergamo: průvodce

12°C
Aktuálně
15.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Bergamo

Bergamo je město nacházející se v severní Itálii, konkrétně v alpském regionu Lombardie. Jeho velikost je 40,16 kilometrů čtverečních a žije v něm kolem 120 tisíc obyvatel. Bergamo situováno relativně blízko míst, jakými jsou Miláno, jezero Como a Garda.

Už ve středověku od 6. století plnilo Bergamo poměrně důležitou roli v lombardském vévodství. Postupem času získávalo město na moci. V roce 1815 bylo italské město přiděleno do království Lombardy-Venetia. Metropole byla známa také jako Město Tisíce neboli Città dei Mille.

V současnosti je Bergamo zaměřeno na bankovnictví a maloobchodní služby, včetně rozšířeného turistického ruchu. Nachází se zde tři sportovní týmy a pochází odsud významní lidé jako klavírista Gianandrea Gavazzeni, majitel závodů a restaurací Matteo Guerinoni a italský žonglér a akrobat Enrica Rastelli.
 

Jaké nabízí Bergamo památky a zajímavosti?

Co lze dělat v Bergamu

Toto nádherné italské město si oblíbíte pro jeho historickou část, která je plná památek a zajímavých staveb. Malebné uličky, půvabná architektura, spousta květin a přírodních míst. To je Bergamo v celé své kráse a vy jej nyní můžete poznat trochu blíže.

Město Bergamo se skládá ze dvou částí. Tu první tvoří Horní město označované jako Città alta. Tato oblast je uschována za obrannými zdmi ze 16. století a tyčí se na kopci. Vaším druhým cílovým bodem bude Dolní město neboli Città bassa. Obě působiště jsou propojena lanovkou a turistickými stezkami.

Jako první byste měli směřovat do horního historického náměstí Bergama, kde se tyčí například Cittadella postavená ve 14. století, a to ještě za vlády Visconti. Mezi pozoruhodné památky patří Piazza Vecchia a Palazzo della Ragione. Jde o sídlo správy města z 12. století, kde jsou umístěny například sluneční hodiny z 18. století. Minout nesmíte ani objekt zvaný Palazzo Nuovo, který je dílem návrháře Vincenza Scamozziho. Tato historická stavba pochází z roku 1928.

V horním městě Bergama je situována také bazilika Basilica di Santa Maria Maggiore zhotovená v roce 1137. Stojí na původní stavbě ze 7. století a její dostavby probíhaly ještě v následujících stoletích. Uvnitř této budovy je hrobka Gaetana Donizettiho. Zapomínat byste neměli na Katedrálu z Bergamu ze 17. století, osmihrannou budovu Battistero z roku 1340 a na mistrovské dílo Cappella Colleoni.

Po tomhle všem v horní části Bergama ještě zůstaňte. Čeká vás totiž Rocca nebo kostel z 12. století San Michele al Pozzo Bianco. Právě v něm jsou uloženy obrazy Lorenza Lotta. Vynechat nesmíte ani botanickou zahradu Orto Botanico di Bergamo „Lorenzo Rota“. Ta byla založena v roce 1972 a její celková plocha činí 2 400 metrů čtverečních. Dále jsou tu dvě oblíbená muzea - Museo di Scienze Naturali Enrico Caffi a Museo Civico Archeologico.

V okamžiku, kdy se nabažíte památek v horním městě, je nejvyšší čas přejít do dolního města Bergama. Zde vás čeká třeba Galleria d'Arte Moderna e Contemporanea nebo umělecká galerie Accademia Carrara. Dolní město se rozrostlo do dvaceti moderních čtvrtí, mezi které patří Borgo Palazzo, Grumello del Piano, Valtesse-San Colombano, Malpensata a jiné.

A kdyby vám bylo Bergamo náhodou malé, nezoufejte. Existují i další krásné oblasti v okolí, kde si přijdete na své. Jednou z možností je návštěva velkých jezer, jakými jsou Lago di Como, Lago di Lugano a Lago Maggiore. Tím nejznámějším je pochopitelně Lago di Garda, v jehož blízkosti leží zábavní park Gardaland na ploše 700 tisíc metrů čtverečních. Pokud patříte k vyznavačům zimních radovánek, směřujte na místa, jakými jsou Val Seriana, Val Bremabana a Valle di Scalve. Vedle lyžování jsou velkým lákadlem ferraty, termální lázně San Pellegrino a turistika. V okolí je více jak 145 cyklistických tras.

Specifika místní kuchyně

Když navštívíte toto středověké město, užijete si nejenom příjemnou atmosféru tohoto působiště, ale také lahodnou gastronomii. Spousta jídel vychází ze základních italských pokrmů, jakými jsou maso, ryby, těstoviny a zelenina. Důraz je kladen spíše na tradiční recepty, i když zde najdete také to, co je pro Itálii naprosto vlastní – rizoto a pizza. Pochutnat si můžete na pokrmech jako Ravioli, Tortellini, Orecchiette, Fusili, Farfalle a mnohé další. Nechybí ani pověstné sýry. Z nápojů u většiny turistů vede místní víno nebo lahodná káva. Z Bergama byste neměli odjet bez ochutnávky tamní zmrzliny.

Ve městě je situována řada vyhlášených restauračních zařízení, kde si každý přijde na to své. Z těch tradičních lze jmenovat Ristorante Pasta & Basta, La Scanga Cucina Tipica, La Tana a Trattoria Parietti. Pokud spadáte mezi vyznavače luxusnější gastronomie, vyzkoušejte podniky typu Hostaria, II Pianone, Impronte Ristorante a Roof Garden Restaurant.

Počasí

Jestliže máte rádi teplo, vyrazte do italského Bergama v létě. Od června do srpna se průměrné denní teploty pohybují mezi 20 °C až 23 °C a ty nejvyšší mohou dosahovat hodnot 28 až 35 °C. Naopak zima je chladnějším obdobím, což dokazují teploty kolem bodu mrazu až 3 °C. Více dešťových srážek spadne na přelomu května a června a na přelomu léta a podzimu. Celoroční úhrn dešťových srážek je 1 100 milimetrů. V Bergamu proprší v průměru 90 dnů za rok. Dovolenou v tomto italském středověkém městě proto plánujte s přihlédnutím k charakteru vaší cesty. Optimální klima je od dubna do října.

Bezpečnost

V Bergamu se setkáte s průměrnou kriminalitou stejně, jako v jiných evropských městech tohoto typu. Při návštěvách frekventovanějších míst si dávejte pozor na kapesní zloděje. Hlídejte si především elektroniku, peníze a osobní doklady. O noční procházky se v Bergamu ochuzovat nemusíte. Ideálně se však pohybujte v turistických oblastech, nikoliv v okrajových a v odlehlých částech. Kromě běžných věcí se z pohledu bezpečnosti s ničím atypickým nesetkáte.

Měna

Středověké Bergamo je cenově nákladnější italskou destinací. Za produkty a služby si zde trochu připlatíte. Několik průměrných cen vybraného sortimentu najdete v níže uvedených bodech.

 • Voda 1,5 litru = 12 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 30 Kč
 • Chleba = 45 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 65 Kč
 • Cappuccino = 36 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 150 Kč
 • Cigarety Marlboro = 135 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 400 Kč
 • Tříchodové menu pro dvě osoby = od 1 400 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 40 Kč

Doprava

Italské Bergamo je od České republiky vzdáleno asi 900 kilometrů. Vydat se můžete na cestu vlastním autem nebo dáte přednost autobusové dopravě. V jejím případě počítejte alespoň s jedním přestupem. Celková doba jízdy se může pohybovat kolem 16 hodin. Daleko rychlejší je letecká doprava. Z pražského letiště Václava Havla směřujte na letiště Milán Bergamo Il Caravaggio, které se nachází asi 2 kilometry od Bergama a 50 kilometrů od Milána. Délka letu je asi 1,2 hodiny a cena zpáteční letenky je mezi 1 000 Kč až 2 000 Kč. Po přistání na letišti se můžete vydat do města nebo dalších zajímavých míst.

 • Do Bergama jezdí autobusová linka 1A Airport Bus.
 • K jezeru Lago di Garda směřují autobusy Flixbus a vlaky Trenitalia z Bergama.
 • Do Milána se dopravíte vlakem z vlakové stanice Milano Centrale.

Cestování po Bergamu vám usnadní hned několik dopravních prostředků.

 • Autobusy vás dopraví nejenom v rámci města a příměstských částí, ale také do vzdálenějších míst.
 • Cena přestupního lísku s platností na 75 minut vychází od 1,3 EUR. Celodenní jízdenka s platností po městě stojí 3,5 EUR.
 • Bergamo disponuje vlakovým nádražím.
 • Spoustu míst projdete pěšky. Veřejná doprava je ideální pro přepravu mezi Horním a Dolním městem.
 • Oblíbená jsou sdílená kola, která stojí od 2 EUR za hodinu jízdy.
 • Místní taxi služby patří k dražším způsobům přepravy. 
 • Pokud si budete chtít na letišti Milán Bergamo Il Caravaggio půjčit vozidlo, počítejte s cenou od 500 Kč za den.
   

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Itálie

 • od 3 638 Kč
  8,5Skvělé
  Hotel Aurora
  Itálie - Lignano
 • 8Skvělé
  Fiesta Garden Beach
  Itálie - Sicílie
 • 8,5Skvělé
  San Marco
  Itálie - Ischia
 • 9Výjimečné
  Hotel Sigmunderhof
  Itálie - Kronplatz / Plan de Corones
 • 8,9Skvělé
  Club Hotel Dante
  Itálie - Emilia Romagna
 • 8,4Skvělé
  Hotel San Lorenzo E Santa Caterina
  Itálie - Toskánsko
 • 9,4Výjimečné
  Sporthotel Obereggen
  Itálie - Trentino
 • 8,1Skvělé
  Hotel Augustus
  Itálie - Monte Bondone
 • 8,6Skvělé
  Le Corti Del Lago
  Itálie - Lago di Garda
 • 8,5Skvělé
  Euromar
  Itálie - Toskánsko
 • 8,5Skvělé
  Blue Bay Resort
  Itálie - Kalábrie
 • 9,1Výjimečné
  Garni Dolomitenblick
  Itálie - Val Gardena

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé