Sicílie - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Itálie

Sicílie: průvodce

6°C
Aktuálně
15.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Sicílie

Sicílie je autonomním regionem, jehož nadřazeným celkem je Itálie. Jde o ostrov, který se vyjímá svou rozlohou až 25 703 km2 a ukrývá devět provincií. Sicílie je situována ve Středozemním moři a svůj statut autonomního regionu získala v roce 1946. Velký rozmach na ostrově nastal od roku 1950 do roku 1984, kdy vznikla spousta dálnic, letiště a vůbec celková infrastruktura podporující cestovní ruch. Součástí hlavního ostrova jsou mimo jiné drobnější ostrůvky v okolí. Tento fascinující ráj plný nejrůznějších kontrastů v sobě zahrnuje hodně významných míst. Je to třeba hlavní město Palermo, ale také nejvyšší činná sopka nacházející se v Evropě. Je jí Etna se svou výškou 3 323 metrů nad mořem. Ostrov se nachází na seizmicky aktivních deskách, které způsobují občasné otřesy. Ještě, než Sicílie začala spadat pod Itálii byla součástí „Království obojí Sicílie“.

Jaké nabízí Sicílie památky a zajímavosti?

Co navštívit na Sicílii

Největší ostrov Středozemního moře je pochopitelně velkým lákadlem turistů, a to z mnoha pádných důvodů. Tím prvním budou určitě vyhlášené a rozlehlé pláže umožňující relaxaci a vodní radovánky. Dále do Sicílie vyrazíte i kvůli přemíře starodávných památek, z nichž se mnohé zachovaly v přijatelném stavu. A nakonec to bude i tamní příroda, jež vám nabídne exotický ráj v plné kráse.

Je naprosto zřejmé, že vaším odrazovým můstkem by se mělo stát hlavní město Sicílie, kterým je Palermo. Originální městské domy, stylová architektura staveb, kostely a třeba i populární náměstí Piazza Indipendenza. V Palermu by vaší návštěvě neměl uniknout kostel San Giovanni degli Emremiti, ale i Muzeum historie a Normanský palác Palazzo dei Normanni. Překrásnou je i Katedrála Santa Vergine Maria Assunta. Spousta pamětihodností na vás bude čekat také v městečku Cafalú ležícím pod velkou skálou. Části chrámu Tempio di Diano, domy z dvanáctého století, ale také Dóm Duomo di Cefalú, včetně Muzea Mandralisca. Hned poté vyrazte k antickému městu Agrigento, kde je známý areál Valle dei Templi označovaný jako Údolí chrámů. Ten je mimochodem na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Přenádherného výhledu se vám dostane z horské vesničky Caltabellota nacházející se na skalnatém útesu. Svou atmosféru má město Taormina, kde je k vidění například staré římské divadlo. Obdobné divadlo se nachází i ve městě Syrakusy. To bývalo kdysi největším antickým divadlem světa a čítalo až 15 000 míst.

Nepřehlédnutelnou přírodní součástí Sicílie je pochopitelně sopka Etna. Pokud byste chtěli vylézt na horu, která není sopkou, tou nejvyšší je Pizzo Cabronara se svou výškou 1 979 metrů nad mořem. Spoustu zeleně a rozmanité přírody vám nabídne přírodní park Madonie. Setrvat ovšem nemusíte pouze na Sicílii. Udělat si můžete výlet na Liparské ostrovy, kde ten největší nese název Lipari. Třeba na ostrově Vulcano objevíte obří kráter nazývaný Gran Cratere.

Není se proto čemuž divit, že pěší turistika a výlety do přírody jsou hodně oblíbenou činností. Třeba na zmiňovanou sopku Etnu můžete vyrazit buď lanovkou, pěšky nebo dáte přednost terénnímu vozu. Kolem Etny je hodně rozšířená i cykloturistika. Naopak přímořským oblastem vévodí především vodní sporty, ale také potápění a poznávání podmořského dna. Právě k tomu slouží Liparské ostrovy, popřípadě můžete dát přednost ostrovu Isola Bella. A vzhledem k tomu, že Sicílie, to jsou především Italové, lze očekávat i patřičný temperament a nekonečnou noční zábavu.

Specifika místní kuchyně

Sicilská kuchyně není ryze italskou, jak by si mohl, kdo myslet. Místní gastronomie nese prvky mnohých kultur, které tímto místem prošly. Když se zahledíte na hlavní ingredience kuchyně na Sicílii, pak vašemu oku neunikne tuňák, kalamáry a ostatní mořské plody, olivový olej, rajčata, bazalka, česnek, olivy, spousta sicilského ovoce, ovčí sýry a kravské mléko. Díky tomu vznikají na Sicílii opravdu tradiční a lahodné pokrmy, jakými jsou například Pasta alla Norma, což jsou těstoviny s lilkem a sýrem Ricotta. Pokud byste měli chuť na těstoviny s ančovičkami a sardelkou, ochutnejte Pasta con le Sarde. Pro Sicílii je nezaměnitelný druh pizzy označovaný jako Sfincione. Dále lze pokračovat zeleninovým salátem Caponata, smaženými rýžovými koulemi Arancime, krémovou polévkou Maccu, hovězím na víně Vitello alla Marsaka nebo masovým sendvičem Milza. Na Sicílii můžete samozřejmě i mlsat, což dokazují nejrůznější dezerty. Třeba zákusek Cassata, zmrzlina Gelato, kousky marcipánu Frutta Martorana a křupavé trubičky Cannoli. K dobrému jídlu se na Sicílii připíjí místním vínem, jež má mimochodem hodně dlouhou tradici. Je to například odrůda Malvasia delle Lipari, Nero d´Avola a Cerasuolo di Vittoria.

Počasí

Sicílie je ryze subtropickým rájem, což je předpokladem krásné a teplé letní dovolené. Díky středomořskému klimatu se můžete těšit na příjemné počasí. Od června do září panují na Sicílii teploty od 26 °C do 30 °C ve stínu. Zajímavé je i to, že stejnou teplotu má i voda, takže relaxace na pláži u moře se pro vás stane doslova požitkem. Pokud plánujete na Sicílii vyrazit v zimním období, nemusíte se obávat ničeho dramatického, protože celoroční průměr teplot je kolem 17 °C. Nejchladněji je pochopitelně v lednu, kdy teploty klesají k 12 °C. Teplota moře se pak pohybuje od 14 °C do 19 °C. Pomalu více, než je teplota vzduchu.

Bezpečnost

V rámci dovolené na Sicílii se můžete setkat pouze s drobnějšími bezpečnostními riziky. A ty vznikají spíše při větší koncentraci lidí na rušnějších místech, u památek, v rámci kulturních akcí a podobně. Právě zde byste si měli dávat pozor na místní zloděje. Zbytečně nevystavuje své drahé fotoaparáty, nenoste otevřené kabelky a hlídejte si mobilní telefony včetně peněženky. Při větší tlačenici lidí byste o takové věci mohli přijít. Nejlepší je nechávat cennosti v hotelovém trezoru. Pozor na to, když necháte věci jen tak povalovat v pokoji a přijdete o ně. Za takové ztráty obvykle hotel nenese odpovědnost. K dispozici totiž máte trezor. V poslední době se můžete setkat ještě s jedním nešvarem, kterým mohou být uprchlíci, jejichž cesty do Evropy v minulých měsících vedly právě přes Sicílii.

Pokud jde o přírodní nebezpečí, jsou jím aktivní sopky, včetně Etny. Dalšími aktivními sopkami na ostrovech jsou Vulcano a Stromboli. Proto může docházet k otřesům. Informujte se na to, jak se v takových situacích zachovat. Jedno z posledních zemětřesení bylo o síle až 4,8 stupně.

Měna

Hlavní měnou Sicílie je stejně jako v Itálii euro, jehož kurz je přibližně 1 EUR = 25,56 Kč. Náklady se oproti pevninské Itálii moc neliší. Záleží však na tom, za jaké služby utrácíte. Třeba u potravin jde o průměrné ceny, nákupy šperků a suvenýrů mohou být také levnější nežli v Itálii. Připlatíte si však za služby v restauracích. Dražší jsou obchodní centra ve velkých městech. Zde je několik příkladů cenových nákladů na Sicílii.

 • Voda 1,5 litru = 10 Kč
 • Láhev vína střední kategorie 0,75 litru = od 140 Kč
 • Chleba = 40 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 400 Kč
 • Točené domácí pivo 0,5 litru = 115 Kč
 • Coca-cola 0,33 litru = 35 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 105 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 39 Kč
 • Taxi cena za 1 kilometr = 45 Kč

Doprava

Na Sicílii se můžete dopravit dvěma odlišnými způsoby. Letecky nebo po silnici a následně trajektem. Nejrychlejší je pochopitelně letecká přeprava. Délka letu z Prahy do Trapani trvá zhruba 2,5 hodiny. Je to tím, že jde o přímé lety. Pokud byste chtěli využít ostatní mezinárodní letiště Sicílie, kam se létá s mezipřistáním, počítejte s trochu delší dobou letu. Na Sicílii můžete přistát ještě v Catanii, Palermu a Comisu. Náklady na letenku se pohybují od 1 500 Kč do 4 000 Kč podle sezóny a včasného nákupu letenek.

Druhou variantou je doprava automobilem. Celková doba jízdy na jih Itálie může trvat kolem 20 hodin. Pak počítejte s přesunem pomocí trajektu z Reggio di Calabria do Messina v délce trvání asi 0,5 hodiny. Náklady na přepravu i s automobilem se pohybují kolem 25 EUR. Jednotlivé spoje můžete hledat na tomto internetovém portálu https://www.directferries.com/. Kdyby se vám nechtělo autem až na jih Itálie, lze se na trajekt nalodit pochopitelně daleko dříve. Třeba už v Neapoli. Potom na lodi strávíte více jak 10 hodin a náklady na lodní přepravu budou dvojnásobné.

 • Na Sicílii dobře fungují městské autobusy i dálkové autobusy. Největšími dopravci v zemi jsou společnosti AST, Interbus a SAIS, které na svých webových stránkách prezentují aktuální jízdní řády.
 • Počítejte s tím, že na Sicílii nefungují noční spoje. Existuje však více denních linek, které jsou rychlejší nežli vlaky.
 • Kromě autobusů můžete cestovat i po železnici. A to třeba z Trapanido Messiny do Caranie a Syrakusu. Cestou pochopitelně neminete ani Palermo. Náklady na jednosměrné jízdenky se pohybují od 10 EUR a více. Dopravu zajišťuje společnost Trenitalia.
 • Náklady na taxi služby jsou vyššího rázu. V rámci města budete cestovat od 10 EUR a výše. Taxi služby mají nepřehlédnutelné zbarvení. Jsou bílé a viditelně označené.
 • S využíváním služeb Uber na Sicílii rozhodně nepočítejte.
 • Chcete-li být vlastními pány, půjčte si automobil a cestujte, jak se vám zlíbí. Autopůjčovny jsou na letištích a ve velkých městech. Náklady na pronájem malého vozu začínají na 500 Kč za den.
 • Na pronájem auta budete potřebovat kreditní kartu. Připravte se i na „italský“ provoz. Tedy hustý a chaotický.
 • Při cestách po okolních ostrovech, jako jsou Lampedus, Liparské ostrovy, Marettimo a ostatní lze využít trajektovou dopravu společností Ustica Lines a Generale Italiana. Náklady se pohybují od 20 EUR.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Itálie

 • 8Skvělé
  Fiesta Garden Beach
  Itálie - Sicílie
 • 7,3Dobré
  Citta Del Mare
  Itálie - Sicílie
 • 8,9Skvělé
  Corallo Portorosa
  Itálie - Sicílie
 • 8,2Skvělé
  Rg Naxos (Ex.hilton)
  Itálie - Sicílie
 • 7,2Dobré
  Kassiopea
  Itálie - Sicílie
 • Nefele
  Itálie - Sicílie
 • Tysandros
  Itálie - Sicílie
 • Grand Hotel Yachting Palace
  Itálie - Sicílie
 • od 18 300 Kč
  Baia Azzurra
  Itálie - Sicílie
 • Villaggio Centopini
  Itálie - Sicílie
 • Scannale
  Itálie - Sicílie
 • Hotel Baia Del Sole
  Itálie - Sicílie

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé