Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Itálie

Verona: průvodce

29°C
Aktuálně
15.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Verona

Verona je překrásným historickým městem, které je situováno v severní oblasti Itálie. Konkrétně ve stejnojmenné provincii. Druhé největší město Benátska se nachází v nadmořské výšce 59 metrů nad mořem a žije v něm více jak čtvrt milionu obyvatel. Město leží v relativní blízkosti ostatních známých míst. Je to kupříkladu 30 kilometrů vzdálené Gardské jezero nebo 100 kilometrů vzdálené Benátky. Mnohé části Verony jsou pro jejich historickou hodnotu zaneseny na seznamu světového dědictví UNESCO. Verona je ze tří stran obehnána řekou Adige.

Z prokazatelných nálezů je patrné, že oblast byla osídlena už v pravěku. V roce 89 před naším letopočtem zde začala vznikat první větší římská kolonie. Ta se postupem času stala významnou široko daleko. Svůj největší úspěch si město užívalo především ve středověku. V pozdějších letech byla Verona součástí samostatného Benátska. To se k Itálii připojilo až v roce 1866. Město je známé také díky slavnému Williamu Shakespearovi. Ten Veronu proslavil tragédií Romeo a Julie, která se zde odehrávala.
 

Jaké nabízí Verona památky a zajímavosti?

Co navštívit ve Veroně

Při návštěvě města budete obdivovat především jeho historické centrum. To je od roku 2000 na seznamu světového dědictví UNESCO. Verona je doslova protnuta římskými, románskými a gotickými stavbami. V celé spleti památek vám nebude chybět ani pozdní renesance a baroko.

Poznávání Verony můžete začít v samotném středu města. Je to například Palazzo Maffei, Casa dei Mercanti nebo věž Torre del Lamberti dosahující výšky 98 metrů. Navštívit byste měli určitě slavný Zelný trh Piazza delle Erbe, který je obklopen měšťanskými domy pocházejícími z 13. až 17. století. Historickou hodnotu má i pavilon se čtyřmi sloupy zvaný Capitello. Verona skrývá i další pověstná místa jakými jsou Casa di Giulietta v podobě měšťanského domu a pomník Dante Alighieriho.

Jestliže patříte k příznivcům římské architektury, zavítejte do arény postavené císařem Tiberiem v roce 30. Zachovalý objekt o rozměrech 139 x 110 metrů připomíná římské koloseum a je třetí největší stavbou tohoto typu na světě. Velkým lákadlem se stane brána Porta Borsari nebo římské divadlo z 1. století. Zachovalé římské části města se nachází primárně v okolí ulic Giuseppe Garibaldi a Corso Porta Borsari.

V případě románských staveb je jasnou volbou bazilika San Zeno Maggione, která vznikla v 5. století. V severní části Verony neopomínejte ani na katedrálu Duomo S. Maria Matricolare. Obdivovat v ní můžete Nanebevzetí v první kapli pocházející z let 1535 až 1540. V podobném duchu se vyjímá menší kostel San Giovanni in Foro a kostel San Lorenzo. Ten vznikl už v 11. století.

Přechod ke gotickému stylu bude stát také za to. Dokazují to městské hradby, respektive jejich zachovalá část ve spojení s věží Piazza Bra. Vaší další zastávkou se může stát kostel Sant´Eufemia, kostel San Bernardino nebo scaligerský hrad s mostem přes řeku. Jeho název je Castelvecchio a byl vybudován ve 14. století. Když půjdete severozápadním směrem od středu Verony, narazíte na pověstný kostel Sant´ Anastasia.

Nakonec si nechte prohlídku renesančních a barokních staveb. V tomto duchu se linou některé zachovalé zbytky hradeb ze 16. století. Poblíž hlavního nádraží nahlédněte k bráně Porta del Palio. Zajímavý je kostel San Giorgio in Braida ze 16. století. Obdivuhodné jsou především obrazy uložené v něm samotném. Verona, to je také spousta zeleně v podání Giusti Garden. Jedinečný terasový park vám odhalí překrásný výhled na město. Chybět pochopitelně nebude ani přemíra muzeí a galerií, které toho mají hodně co nabídnout. Kolem Verony pak můžete poznávat vyhlášené vinařské oblasti nebo dáte přednost zábavě v podání zábavního parku Gardaland.

Specifika místní kuchyně

Jestliže patříte k labužníkům a s nadšením se oddáváte ryze italským pokrmům, ve Veroně si určitě pochutnáte. Pro toto město je typických hned několik vyhlášených jídel. Je to třeba rizoto s uzeninou neboli risotto al tastsal, špagety s kachním ragú bigoli con l´anatra a také pověstné těstoviny plněné masem tortellini di valeggio sul mincio. Často se můžete setkat s rajčaty plněnými rýží, těstovinovými saláty na mnoho způsobů, a i s vařeným masem s kořeněnou omáčkou. Takovému pokrmu se říká lesso con la pearà.

Veronu si rozhodně zamilujete, a to i díky několika výjimečným místům, kde si skvěle pochutnáte. Ve spleti restauračních zařízení navštivte třeba Pizzeria Leone, Archivio a podnik The Soda Jerk. V podobném výčtu by šlo určitě pokračovat – Pizzeria da Vincenzo, Focacceria La Figaccia a restaurace Guapo.

Počasí

Při návštěvě Verony počítejte spíše se smíšeným klimatem. To znamená spojení středozemního a kontinentálního podnebí. To se sebou přináší relativně vysoké teploty, avšak i více dešťových srážek. Ty se vyskytují v podstatě v průběhu celého roku. Nejméně jich spadne v prosinci a v lednu. Na druhou stranu, teploty v těchto měsících se přes den pohybují jen kolem 10 °C. Nejteplejším měsícem je červenec s denními teplotami až 30 °C a s menším množstvím srážek.

Bezpečnost

Ve městě milenců, parků a historických památek se budete cítit určitě bezpečně. Verona je líbeznou evropskou metropolí bez nějakých větších nástrah. Držte se pouze základních cestovatelských pravidel týkajících se obezřetnosti na přelidněných místech, kde můžete narazit na pouliční zloděje. Nic jiného vám pravděpodobně nehrozí. Vyhýbat se nemusíte ani nočním procházkám po hlavních tazích a v historickém centru.

Měna

Za produkty a služby nejrůznějšího typu můžete platit hotovostí, ale i bezhotovostně. Jde sice o historickou, v tomto směru však moderní metropoli. Karty jsou přijímány na spoustě míst. Hlavní měnou je euro. Verona je z pohledu nákladů dražším evropským městem, s čímž musíte počítat. Níže vám přinášíme několik příkladů průměrných cen.

 • Tříhvězdičkový hotel = Od 2 100 Kč za noc
 • Voda 0,33 l v restauraci = 30 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = 330 Kč
 • Menu pro dva v restauraci střední kategorie = Od 1 200 Kč
 • Chleba = 50 Kč
 • Voda 1,5 l v supermarketu = 8 Kč
 • Láhev vína střední kategorie = 120 Kč
 • Benzín = 35 Kč za 1 l

Doprava

Ve Veroně se nachází letiště, do kterého však nelétají přímé spoje z Prahy. Využít můžete lety s přestupem. Ty trvají přibližně tři hodiny a letenku pořídíte od 4 500 Kč. Popřípadě využijete přímých letů do jiných Italských měst a do Verony přicestujete dálkovým autobusem nebo vlakem. Například z Milána stojí jízdenka 12,75 EUR a z Benátek 9,25 EUR. Z letiště ve Veroně se do města dopravíte buď s pomocí místních taxi služeb nebo využijete Aerobus za 6 EUR na hlavní vlakové nádraží. A jak je to s dopravou po městě?

 • Nejlevnějším způsobem přepravy je pěší chůze. Takto si projdete například historickou část města a jeho okolí.
 • Vyrazit můžete i na kole. Půjčovné se pohybuje kolem 2 EUR na den.
 • Ve Veroně jezdí městská hromadná doprava pod společností ATV.
 • Náklady na jízdenku začínají na 1,3 EUR.
 • Dražším způsobem přepravy jsou místní taxi služby. Taková trasa z centra na nádraží vás vyjde na 10 EUR.
 • Pokud budete cestovat kolem Verony, využijte pronájmu auta. Náklady se pohybují od 900 Kč za den.
   

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Itálie

 • od 3 790 Kč
  8,5Skvělé
  Hotel Aurora
  Itálie - Lignano
 • 8Skvělé
  Fiesta Garden Beach
  Itálie - Sicílie
 • 8,5Skvělé
  San Marco
  Itálie - Ischia
 • 9Výjimečné
  Hotel Sigmunderhof
  Itálie - Kronplatz / Plan de Corones
 • 8,9Skvělé
  Club Hotel Dante
  Itálie - Emilia Romagna
 • 8,1Skvělé
  Hotel Augustus
  Itálie - Monte Bondone
 • 8,6Skvělé
  Le Corti Del Lago
  Itálie - Lago di Garda
 • 8,5Skvělé
  Euromar
  Itálie - Toskánsko
 • 8,5Skvělé
  Blue Bay Resort
  Itálie - Kalábrie
 • 9,1Výjimečné
  Garni Dolomitenblick
  Itálie - Val Gardena
 • 8Skvělé
  La Locanda Del Manzoni
  Itálie - Řím
 • 8,1Skvělé
  Hotel Gisser V St.sigmund/kiens
  Itálie - Kronplatz / Plan de Corones

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé