Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Itálie

Sardinie: průvodce

29°C
Aktuálně
15.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Sardinie

Sardinie je ostrovem nacházejícím se jihozápadně od Itálie. Autonomní oblast zasazená do Středozemního moře, jejíž dominantou je nejenom město Cagliari, ale také čtyři provincie. Sardinie se pyšní členitým pobřežím, ale i hornatým povrchem, který je spojen s celkovou rozlohou 24 090 km2. V blízkosti tohoto ostrova se nachází Apeninský poloostrov, Tunisko, Španělsko a Korsika. Na ostrově můžete poznávat nejenom vrcholky hor, ale také řeky a ostatní vodní plochy. Délka celého pobřeží na Sardinii je 2 400 km a je protnuto krásnými útesy a zálivy. Největším bodem Sardinie je vrchol Punta La Marmora s výškou 1 834 metrů nad mořem. Součástí Sardinie jsou také drobnější ostrovy Capreva, San Pietro, Asinata, Sant´Antioco a La Maddalena.
Sardinie je považována za jeden z nejstarších geologických útvarů Evropy. Tento ostrov toho zažil mnohé od pravěku, přes nuragické období, středověk až po dobu italského království a republiky. V jednotlivých oblastech se kromě italštiny hovoří také sardinštinou. Výjimkou dokonce není ani katalánština užívaná ve městě Alghero. Více, jak čtvrtina ostrova Sardinie je ekologicky chráněna. Nachází se zde deset regionálních parků a tři národní parky
 

Jaké nabízí Sardinie památky a zajímavosti?

Co navštívit na Sardinii

Objevte Karibik Středomoří, který je protnut nejrůznějšími kontrasty. Mnohaleté pamětihodnosti, prahnoucí slunce, vůně přírody a povedená gastronomie. K Sardinii neodmyslitelně patří ovčí sýry, sardinské víno a spousta tradičních festivalů. Jestliže toužíte po odlišnostech exotického ráje, vydejte se za korálovou riviérou právě na Sardinii. Tento ostrov toho totiž ukrývá více než dost.

A co všechno vám nabízí druhý největší ostrov Středomoří? V první řadě jsou to přírodní skvosty, jež začínají například parkem Parco Geominerario Storico e Ambiente della Sardegna. Jde o překrásnou hornatou krajinu nabízející dech beroucí výhledy po okolí. Tato oblast spadá do ještě většího parku, kterým je Národní park Gennargentu. Právě menší a vyšší pohoří vybízí k horolezeckým aktivitám. Důkazem toho je nejvyšší vrchol Punta La Marmora. Z hor se můžete postupně přesouvat do nížin, kde stojí za vidění solná jezera a známé jeskyně. Je to třeba Neptunova jeskyně označovaná jako Grotta di Neptuno. Mnohé krásy vám nabídne i jeskyně Blu Marino.

Od přírodních krás se přesuňte k poznávání historických skvostů, jež jsou zaneseny dokonce na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Je to třeba archeologické naleziště Su Nuraxi. Právě tam objevíte spoustu zajímavých kruhových staveb nazývaných se nuraghy. Těch jsou na území Sardinie tisíce a jejich stáří přesahuje hranici 3 500 let. Když vyrazíte do hlavního města Cagliari, čeká na vás třeba Národní archeologické muzeum s dlouhou historií, vázající se i k troskám města Tharros. Když zavítáte do města Algehru, nezapomeňte navštívit specifickou gotickou katedrálu Santa Maria. Toto město je mnohými cestovateli označováno jako Malá Barcelona. Za mnohými historickými objekty lze vyjet také do města Oristano. Při návštěvě Sardinie určitě nezapomínejte na to, že tento ostrov můžete nejenom objevovat, ale také zde relaxovat. Proto se podívejte i do severozápadní části ostrova, kde se to jenom hemží úchvatnými plážemi. Ne nadarmo je tato lokalita označována, jako Smaragdové pobřeží.

Právě u moře se budete moci věnovat nejrůznějším pohybovým aktivitám. Mezi ně patří určitě potápění a šnorchlování, ale také windsurfing, pro nějž jsou zde ideální podmínky. K hodně oblíbeným sportovním aktivitám se řadí ještě jízda na koni, na horském kole, turistika, ale i sjíždění řek ve vnitrozemí nebo koupání v lagunách. Některé z nich bývají i uměle vytvořené. Využít dokonce můžete omezených horských lokalit pro lyžování. A v okamžiku, kdy vás omrzí turistika, může přijít na přetřes golf. Sardinie v tomto směru sdružuje spoustu zábavy, od vodních aquaparků, až po kulturní akce ve velkých městech a přímořských letoviskách. Tam si můžete nakupovat přemíru suvenýrů, ochutnávat tamní gastronomii nebo dáte přednost nočním klubům. Někdo vsadí na sardinský folklór, jiný zase na moderní pojetí zábavy.

Specifika místní kuchyně

Sardinie spadá pod Itálii, to znamená, že se na ostrově setkáte především se spoustou italských pokrmů. Gastronomická nabídka je ale daleko širší, a hlavně trochu odlišná od pevniny. Dokazuje to spousta tradičních a typických jídel pro Sardinii. Vliv na to mají místní rybáři a pastevci. Z toho plyne jediné. V jídelníčku se můžete setkat se spoustou lahodných sýrů zrajících na hodně způsobů. Ať už je to Piophila Casei, Casu Marzu nebo sýr Ricotta. Ty ze Sardinie patří k těm nejlahodnějším na světě. Rybáři vás budou naopak zásobovat rybími specialitami připravovanými s kořeněnými bylinkami a česnekem. Ochutnat byste určitě měli sardinských chléb Pane Pistocou a Pane Carasau. Spoléhat se určitě nemusíte jen na rybí maso, ale také na to vepřové a jehněčí. Pečené maso v zemi se nazývá Carraxiau. Hodně používanou přísadou je i med, který může mít díky tamním květinám dokonce hořkou příchuť. Opomíjet nesmíme na zmínku o italských těstovinách, jakými jsou Culingionis a Malloreddus.

A jestli hledáte tipy na zaručené gastronomické zážitky na Sardinii, tady je máte. Je to například jehněčí ragú s planým fenyklem Agnello al finoschietto selvatico, kančí maso Cinghiale, čerstvé sardelky se sýrem Acciughe ripiene, ale i klobásy z ovcí Kordula. Neopomínejte ani na lahodné polévky. Třeba ta fazolová s nudlemi se jmenuje Pasta e fagioli, rybí polévka s rajčaty Zuppa di pesce a chlebová polévka s ovčím vývarem Zuppa gallurese.

Počasí

Sardinie se může pyšnit středozemským klimatem, které je v létě velice příjemné. Teploty se od května do října pohybují mezi 25 °C až 33 °C. Teplotní vrchol přichází pochopitelně v srpnu. Celý půlrok je ideální pro návštěvu Sardinie, protože i teplota moře je vyšší, a tak se můžete nejenom koupat, ale i poznávat podmořský svět. V průběhu října do konce dubna přichází chladnější období, kdy se teploty snižují k 15 °C až 22 °C. I ty jsou celkem příjemné pro poznávání ostrova. V této době vám spíš budou vadit občasné dešťové přeháňky trvající přes celou zimu. Průměrné množství srážek za měsíc je 40 – 55 milimetrů. Potěšující však může být informace, že na Sardinii je 300 slunečních dnů v roce. V závislosti na tom, v jaké oblasti Sardinie se budete pohybovat, setkáte se i s nejrůznějšími větry ovlivňujícími tamní klima. Může to být vítr nazývaný Libeccie, Meastrale nebo Scirocce.

Bezpečnost

Bezpečnostní situaci na Sardinii lze označit za běžnou, průměrnou a standardní. Dávat byste si měli pozor pouze na kapsáře nacházející se ve větších městech a na místech, kde se shlukuje spousta lidí. Při návštěvách veřejných prostor dbejte na to, že je všude zákaz kouření. Za jeho porušení jsou udělovány poměrně vysoké pokuty. Vzhledem k migračním vlnám by se mohlo stát, že na ostrově potkáte skupinky migrantů. I takové případy byly v poslední době zaznamenány. Těmto lidem se jednoduše vyhýbejte.

Počítejte také s tím, že vlivem některých aktivních sopek může docházet k drobnějším seismickým otřesům, jež jsou však pro tuto oblast naprosto běžné. Mnohdy takové otřesy ani nezaznamenáte. Kdyby turistům hrozilo něco horšího, vždy jsou o tom informováni stejně jako místní obyvatelé.

Měna

Dovolená na Sardinii bude v porovnání s pevninskou Itálii dražší. Některé suroviny jsou na stejné úrovni, u vybraných služeb si připlatíte. Pozor si dávejte také na to, že ve vnitrozemí Sardinie můžete narazit na problémy s placením kartou. Na pobřeží by taková situace neměla nastat. Proto sebou mějte raději i hotovost. Pro představu vám přinášíme několik orientačních cen.

 • Voda 1,5 litru = 10 Kč
 • Chleba = 35 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 80 Kč
 • Točené domácí pivo 0,5 litru = 90 Kč
 • Cappuccino = 35 Kč
 • Cheeseburger = 60 Kč
 • Jídlo v levné restauraci = od 305 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 37 Kč
 • Taxi cena za 1 kilometr = 28 Kč

Doprava

Při cestě na Sardinii si můžete vybrat ze dvou způsobů, jak se na italský ostrov dostanete. Tím prvním je pochopitelně rychlá letecká doprava. Během dvou hodin doletíte z Prahy až na Sardinii. Náklady takové letenky mohou začínat na 1 500 Kč mimo sezónu a šplhat se přes 5 000 Kč v letní sezóně. S největší pravděpodobností na Sardinii přistanete na některém z těchto letišť – Olbia, Cagliari nebo Alghero.

Druhou možností je dostat se na Sardinii po vlastní ose. To znamená automobilem do Itálie a potom trajektem na ostrov. Většina cestovatelů volících tuto trasu sází na přístavní italská města jako jsou Livorno, Neapol, Civitavecchia a mnohá další. Cesta sem může trvat přibližně 11 až 13 hodin automobilem. Pak si zakoupíte lístek na trajekt, který startuje na 50 EUR za osobu. Cena se liší vždy podle velikosti vozu, počtu osob a cílového přístavu na ostrově Sardinie.

A jak je to s cestováním po samotném ostrově?

 • Pokud přistanete na letišti Olbia, do města se dostanete městkou linkou č. 2 nebo č.10. Cesta do centra trvá asi 25 minut jízdy.
 • Když přistanete na letišti Cagliari, využijte vlakové spojení. Do centra města vás zaveze asi za 5 až 10 minut. Náklady na jednu osobu se pohybují kolem 1,5 EUR.
 • V případě, že přistanete na letišti Alghero, využijte k přepravě do města autobus. Délka trasy vzdálená asi 10 km vás vyjde na 1,5 EUR.
 • Vlakové tratě vedou na Sardinii z Cagliari do Ozieri, kde se dělí na dvě další do Sassari a Olbie. Cesta z hlavní metropole do cílových stanic trvá asi 3,5 – 4,5 hodiny a stojí kolem 16 – 18 EUR na osobu. Aktuální jízdní řády si můžete zjistit na internetovém portálu https://www.trenitalia.com/tcom-en.
 • Na Sardinii fungují také městské a mimoměstské autobusové spoje od společnosti ARST. Náklady na lístek začínají na 1 EUR a zvyšují se dle vzdálenosti. Autobusy vás zavedou na většinu míst ostrova. Bližší jízdní řády jsou na serveru http://www.arst.sardegna.it/index.html. V Cagliari funguje městská doprava CTM. Zde jsou její jízdní řády http://www.ctmcagliari.it/.
 • Když budete hodně cestovat autobusem, vyplatí se investovat do kombinovaného lístku. Za 12 jízd můžete zaplatit třeba 13 EUR.
 • Využít lze i pronájem automobilu. Na všech letištích se nachází hned několik autopůjčoven. Náklady na menší vůz jsou kolem 1 500 Kč na den. Mezi známé autopůjčovny patří AVIS, Alamo, Hertz, Europcar a Thrifty.
 • Mezi ověřené nonstop taxi služby patří Cooperativa Radio Taxi “Rossoblù”, Cooperativa Radio Taxi “Quattro Mori” a Taxiamico.
 • Přímořské oblasti a nádhernou krajinu si můžete projet také na kole. Tento dopravní prostředek patří k hodně oblíbeným. Půjčení kola na den stojí 10 – 20 EUR.
 • Když se budete chtít vydat na okolní ostrovy, zvolte trajektovou dopravu. Na Carlofort-Portovesme trvá cesta asi 45 minut a náklady jsou 18 EUR za dvě osoby a auto. Na Palau La Maddalena trvá cesta 20 minut a náklady jsou 16 EUR za dvě osoby a auto. Na ostrov Porto Torres Asinara trvá plavba 80 minut a náklady na dvě osoby a auto jsou 50 EUR.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Itálie

 • od 24 390 Kč
  Hotel Cormorano
  Itálie - Sardínie
 • od 31 110 Kč
  Flamingo Resort
  Itálie - Sardínie
 • Spiagge San Pietro
  Itálie - Sardínie
 • od 29 880 Kč
  Garden Beach Hotel
  Itálie - Sardínie
 • Is Morus Relais Hotel
  Itálie - Sardínie
 • od 31 430 Kč
  VOI Tanka Village
  Itálie - Sardínie
 • od 35 060 Kč
  Hotel la Bisaccia
  Itálie - Sardínie
 • od 25 889 Kč
  Club Hotel Marina Seada Beach
  Itálie - Sardínie
 • od 27 630 Kč
  Club Hotel Baia Sardinia
  Itálie - Sardínie
 • od 39 750 Kč
  Chia Laguna Resort - Hotel Village
  Itálie - Sardínie
 • od 74 330 Kč
  Forte Village - Pineta
  Itálie - Sardínie
 • TH CHIA
  Itálie - Sardínie

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé