Itálie

Průvodce pro Řím

20°C
Aktuálně
15.5°C
Průměrně

Řím

Řím, kolébku evropské civilizace, naleznete v samém srdci Itálie. V nížinách Lazia, pod vrcholky Apenin nabízí toto město naprosto unikátní atmosféru. Mísí se zde nové se starým, bohat&aac

Řím, kolébku evropské civilizace, naleznete v samém srdci Itálie. V nížinách Lazia, pod vrcholky Apenin nabízí toto město naprosto unikátní atmosféru. Mísí se zde nové se starým, bohatá italská historie od slávy římských císařů přes paláce mocných papežů až po památky moderní italské historie.

Věčné město ovšem nenabízí pouze historické památky. Na ty, kteří se nevyžívají v objevování minulosti, čekají zde kavárny a restaurace, kde se místo očí budou radovat chuťové buňky. Pokud tedy máte rádi dobrou kávu, víno a pravou italskou kuchyni, Řím je pro vás pravou volbou.

Řím je nádhernou kombinací všeho, co může Itálie nabídnout. Pokud si chcete během dovolené užít jak nádech historie, dobrou kuchyni, nakupování i pobyt na prosluněné pláži, nemusíte procestovat celou Itálii od Benátek po Neapol, stačí vám jediné město.

Čtěte více
Rychlé informace
Hlavní město Řím
Úřední jazyk italština
Rozloha 301 338 km2
Oficiální měna euro, švýcarský šilink
Hlavní náboženství křesťanství, katolictví
Časové pásmo UTC+1
Podnebné pásmo mírné a subtropické
Létá přímá linka z Prahy? Ano

Zajímavá místa a památky destinace Řím

Co lze dělat v Římě

Návštěva Říma by nebyla kompletní, kdybyste neviděli alespoň některé památky z jeho slavné historie. Ve skutečnosti je zde tolik pamětihodností, že je není možné všechny navštívit ani během jednoho měsíce. Proto je třeba dobře vybírat, kam se během pobytu vydáte. Jedním z největších lákadel je samozřejmě Vatikán. Svatopeterské náměstí, proslulé svými kolonádami, spolu se samotnou bazilikou Svatého Petra jsou rozhodně místa, která stojí za to vidět, přestože budete muset vystát dlouhou frontu, abyste se k těmto architektonickým skvostům barokní Itálie dostali. Další z notoricky známých, ale o nic méně zajímavých atrakcí je Koloseum. V amfiteátru, ve kterém po staletí zápasili gladiátoři a divoká zvířata, se dnes můžete procházet vy. Od Kolosea je možné podniknout okruh po nejvýznamnějších památkách z období Římské říše. Cesta lemovaná olivovníky vás zavede na dva ze sedmi římských pahorků, které se nacházejí v centru města. Prvním z nich je Palatin, kde si přijdou na své milov

Návštěva Říma by nebyla kompletní, kdybyste neviděli alespoň některé památky z jeho slavné historie. Ve skutečnosti je zde tolik pamětihodností, že je není možné všechny navštívit ani během jednoho měsíce.

Proto je třeba dobře vybírat, kam se během pobytu vydáte. Jedním z největších lákadel je samozřejmě Vatikán. Svatopeterské náměstí, proslulé svými kolonádami, spolu se samotnou bazilikou Svatého Petra jsou rozhodně místa, která stojí za to vidět, přestože budete muset vystát dlouhou frontu, abyste se k těmto architektonickým skvostům barokní Itálie dostali.

Další z notoricky známých, ale o nic méně zajímavých atrakcí je Koloseum. V amfiteátru, ve kterém po staletí zápasili gladiátoři a divoká zvířata, se dnes můžete procházet vy. Od Kolosea je možné podniknout okruh po nejvýznamnějších památkách z období Římské říše. Cesta lemovaná olivovníky vás zavede na dva ze sedmi římských pahorků, které se nacházejí v centru města. Prvním z nich je Palatin, kde si přijdou na své milovníci archeologických vykopávek. Na tomto místě se dodnes rozkládají ruiny nespočtu císařských paláců a lázní.

Z Palatinu není nic jednoduššího, než se spustit buď na samotné Forum Romanum, kde se v dobách republikánských scházeli římští občané. Případně znovu vystoupit na další ze slavných římských pahorků, tentokrát Kapitol, symbol moci císařského Říma. Historickou exkurzi je zde možno zakončit u pomníku Viktora Emanuela II., který nám připomíná, že Itálie má bohatou i moderní historii.

Další den je vhodné vyhradit na památky, které jsou rozeseté všude po Římě, ale které spojuje jedna charakteristika. Všechny jsou tím nejlepším, co bylo v Římě vybudováno během období renesance a baroka. Fontána di Trevi, Španělské schody či nádherně vyzdobený most Sisto přes řeku Tiber jsou jenom některé z nespočtu renesančních staveb, které se vyplatí v Římě navštívit.

Pokud vás historie nezajímá z pohledu ruin a vykopávek, ale spíše v podobě uměleckých kusů nedozírné hodnoty, přijdete si v Římě také na své. Můžete zde navštívit desítky různých institucí, a obdivovat ukázky toho nejlepšího, co může lidstvo nabídnout od antiky až po modernu.

Návštěva Říma se samozřejmě nemůže obejít bez zhlédnutí Vatikánských muzeí a famózních fresek uvnitř Sixtinské kaple. V papežských sbírkách se nacházejí převážně artefakty z doby antiky. Vaše cesta po muzeích může pokračovat návštěvou Galerie Spada, kde si můžete prohlédnout obrazy převážně ze 17. a 18. století. Do zákulisí současné moderny můžete nahlédnout v komplexu muzeí MAXXI.

Pokud vás do Říma ovšem nepřivádí touha poznávat historii a nespočty uměleckých skvostů či si pouze od toho všeho chcete odpočinout, nezoufejte. I pro vás se v italské metropoli jistě něco najde.

Přestože je Řím v zásadě vnitrozemské město, i zde se dá snadno vyrazit k moři. Dokonce je to velmi jednoduché a v parném létě to přijde opravdu vhod. Z centra města vede linka vlaku přímo do Ostie, starověkého římského přístavu, kde se nacházejí příjemné, písčité pláže. Je ovšem možné zvolit i vzdálenější destinace a objevovat tak lokality kolem Tyrhénského moře.

Specifika místní kuchyně

Italská kuchyně má svá specifika. Pokud si chcete Řím skutečně vychutnat tak, nejlepší je začít s těstovinami. Dejte si přinést spaghetti alla carbonara, pochoutku s vajíčky, špekem a sýrem pecorino, případně čistě římskou specialitu, zvanou cacio e pepe. Jedná se v zásadě o těstoviny s pepřem a sýrem.

Jako hlavní jídlo se v Římě můžete spolehnout na saltimbocca alla romana. Tato, jak již napovídá název, římská lahůdka se skládá z telecího plátku s šunkou prosciutto, to vše dozdobené šalvějí.

Naprostým unikátem pro gastronomii kraje Lazio je oblíbenost vnitřností, které zde naleznete na menu většiny restaurací. Tripp alla romana, hustý pokrm připravovaný z drštěk a rajčat pro vás může představovat vstupenku do tohoto zákoutí římské kuchyně. I když pozor, toto jídlo vydá za celý chod, přestože se na jídelních lístcích často krčí mezi předkrmy.

Váš kulinářský požitek se už pouze hodí doplnit o poslední z římských specialit, a tou jsou artyčoky. Nejčastěji využívané jako předkrm jsou po římském způsobu připravovány v páře. Pokud vše doplníte o sklenici dobrého vína či výtečné kávy, bude váš žaludek na návštěvu Říma vzpomínat ještě dlouho poté, co Věčné město zmizí za obzorem.

Počasí

Řím se může pyšnit typickým počasím pro suchou a horkou Itálii. V letních měsících se teploty udržují kolem 30 stupňů, v centru města jsou teploty ale mnohem vyšší. I proto se výše zmíněné pláže v Osetii po celé léto hemží Římany, kteří sem utíkají právě z rozpáleného města. I zimy jsou zde po středomořském vzoru mírné, většinou beze sněhu.

Bezpečnost

Naneštěstí, má-li Řím v nějaké oblasti co dohánět, je to právě bezpečnost jeho návštěvníků. Bohužel patří do nechvalně známé čtveřice měst s největší koncentrací kapsářů. Je proto třeba si dávat na svá zavazadla a kapsy opravdu velký pozor a to nejenom v centru města.

Měna

Ceny jsou zde srovnatelné s nejdražšími městy na severu Itálie. Výrazně dražší bude stravování v restauracích a to jakékoliv úrovně. Klasické tříchodové menu pořídíte v restauracích nižší úrovně za poměrně vysokých 400 Kč, v případě restaurace kvalitnější i 600 Kč.

Pokud máte v plánu nakupovat potraviny v místních obchodech, počítejte s tím, že si oproti potravinám v Česku připlatíte zejména za vejce (až 70 Kč za 12 ks), dále pak ovoce a především maso (1 kg hovězího až 350 Kč). Ceny alkoholických nápojů jsou v Římě na velmi podobné úrovni, jako v České republice. Máme-li namysli ty v obchodech, ne v restauracích, kde si naopak výrazně připlatíte.

Doprava

Nejrychleji se do Říma lze dostat letadlem. Z Prahy do Říma to letadlem trvá 1,5 hodiny. Což v porovnání s délkou cesty automobilem nebo autobusem (zhruba 15 hodin) staví cestu letadlem do velmi příznivého světla. Cena za letenku se přitom pohybuje na stejné úrovni jako ceny za jízdenku do autobusu.

 • Chůze pěšky je vhodná vždy pouze v určitých částech města. Pokud je vaším cílem objevit co nejvíce památek v co nejkratším čase, chůze pěšky se vyplatí pouze v centru města, v okolí Kapitolu, Fora Romana a ruin na Palatinu.
 • Do všech dalších částí je vhodnější vyrazit městskou hromadnou dopravou, kterou v Římě představuje metro, autobusy a tramvaje. Do vzdálenějších destinací je pak vhodné využít navazující vlakovou soustavu.
 • Pro všechny výše zmíněné způsoby transportu lze využít jednu integrovanou jízdenku, nazvanou Roma Pass, kterou lze zakoupit za 28 euro na 48 hodin. Roma Pass majitele opravňuje, kromě využívání všech prostředků městské hromadné dopravy, k volnému vstupu do některých památek a k výrazné slevě na vstup do jiných.
 • Nejspolehlivější způsob dopravy v Římě je metro. Existují zde dvě linky, které se navzájem kříží na nádraží Termini, které zároveň představuje hlavní dopravní uzel v celém Římě. Lze se odtud dostat opravdu kamkoliv.
 • Možností je rovněž doprava tramvají, ale 6 dostupných linek jezdí převážně po centru města. Linky 3 a 19 jsou určeny speciálně pro okružní, vyhlídkové jízdy po městě.
 • Autobusové doprava je v Římě také možná, ale pojí se s ní jasná nevýhoda a tou je omezená kapacita. Především o víkendech je téměř nemožné se autobusem kamkoliv dostat. V jiných dnech je ale autobus jedním z výhodnějších způsobů, jak se dostat téměř kamkoliv v Římě.
 • V nočních hodinách je jediným spolehlivým způsobem dopravy po Římě taxi. Tady je ovšem třeba dát pozor, jelikož římské taxíky nepatří mezi ty nejlevnější a cesta po nočním Římě se tak může výrazně prodražit.
 • Vlastní auto se v Římě téměř nevyplatí používat, pokud se tedy nechcete potýkat s pověstným řidičským uměním mnohých Římanů, které dělá z dopravní situace ve městě jednu velkou kolonu.
Čtěte více

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Itálie

 • od 6 487 Kč
  8,4Skvělé
  Hotel Espana
  Itálie - Řím
 • 8Skvělé
  La Locanda Del Manzoni
  Itálie - Řím
 • od 9 190 Kč
  8Skvělé
  Gambrinus
  Itálie - Řím
 • od 12 190 Kč
  8,3Skvělé
  Arcangelo
  Itálie - Řím
 • 8,9Skvělé
  Morgana
  Itálie - Řím
 • od 6 648 Kč
  7,7Dobré
  Paris
  Itálie - Řím
 • od 5 817 Kč
  7,4Dobré
  Giglio Dell Opera Hotel
  Itálie - Řím
 • od 5 431 Kč
  8Skvělé
  San Remo Hotel
  Itálie - Řím
 • 7,4Dobré
  Donatello
  Itálie - Řím
 • od 9 153 Kč
  9,2Výjimečné
  Diana Roof Garden Hotel
  Itálie - Řím
 • 8,3Skvělé
  Cilicia
  Itálie - Řím
 • od 10 190 Kč
  9,3Výjimečné
  Romanico Palace Rome
  Itálie - Řím

Evropa - další destinace

9.5Výjimečné
9.3Výjimečné
8.6Skvělé
9Výjimečné
8.6Skvělé
9.3Výjimečné