Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Jamajka

Montego Bay: průvodce

29°C
Aktuálně
27°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Montego Bay

Montego Bay je hlavní město jamajské oblasti zvané St. James Parish. Velice často je přezdíváno jako The Second City, což napovídá tomu, že jde o druhou největší metropoli na ostrově Jamajka. Jedná se o oblíbenou turistickou destinaci, která se pojí hlavně s krásnými plážemi a letovisky.

Koloniální historie tohoto místa sahá až do roku 1494. Teprve v době otrokářské éry se zde začalo s budováním přístavu, jenž postupně začal přerůstat do města. Skutečnou metropolí se Montego Bay stalo až v roce 1980, kdy bylo oficiálně prohlášeno za velkoměsto.

Z jamajského města Montego Bay pochází několik známých osobností. Jsou to například jamajští fotbalisté Ian Goodison a Donovan Ricketts. Populární je také zpěvačka Ruby Turner. Město je domovem mnohých přistěhovalců z celého světa.

Co navštívit v Montego Bay

Montego Bay je zárukou nezapomenutelné tropické dovolené, která může nabývat nejrůznějších podob. Navštívit lze historické plantáže, překrásné pláže, tropické zahrady nebo dáte přednost místním kulturním akcím.

Jednou ze zajímavostí Montego Bay je National Museum West. Národní přepravované muzeum v sobě ukrývá spoustu dobových předmětů a v plné míře vám poodhalí historii Jamajky. Z historických památek lze jmenovat farní kostel sv. Jakuba, jenž byl postaven v letech 1775 až 1782 a patří k těm nejlepším na ostrově. K jeho poškození došlo v roce 1957 kvůli silnějšímu zemětřesení.

V jamajském městě Montego Bay byste měli zavítat na rušné dlážděné náměstí Sam Sharpe Square, které je pojmenováno podle tamního národního hrdiny. Ten byl vůdcem rebelské akce v roce 1831. V jihozápadním rohu náměstí navštivte Kulturní středisko Montego Bay. Jde o elegantní a propracovanou koloniální budovu, kde se v dřívějších dobách odehrávaly soudní procesy. V relativní blízkosti je situován Burchell Memorial Baptist Church. U této církevní stavby budete oceňovat její venkovskou architekturu. Výstavba objektu proběhla v roce 1835.

Mezi zajímavosti města Montego Bay lze zahrnout pevnost Fort Montego, z níž se dochovaly jenom střípky, včetně tří mosazných děl. Z roku 1837 pochází Creek Dome, jenž byl vystavěn nad podzemním pramenem a o zásobování pitnou vodou se staral i po roce 1894. Navštívit můžete řemeslnou budovu Cage z roku 1806 nebo se zastavíte u národního památníku hrdinů. Neopomínejte ani na The Centerstage Theatre, což je menší a útulné divadlo. Pokud se vydáte asi 20 minut za Montego Bay, dojdete k plantážnímu domu z roku 1770. Ten nese název Rose Hall Great House a připomíná neblahou dobu otroctví na Jamajce.

A jaká přírodní místa byste si v okolí neměli nechat ujít? Za zmínku stojí rozhodně vodopád Dunn´s River Falls, kde se nachází vápencové terasy. Z výšky 180 metrů zde stéká voda dolů. Lákavou atrakcí je Luminous Lagoon, třeba v podobě noční plavby lodí. Vyrazit můžete také do pohoří Catadupa, kde je Croydon in the Mountain neboli 132akrová plantáž, kde ochutnáte nejrůznější plodiny a med. Pro milovníky ptactva a fotografií bude jasným cílem Rocklands Bird Sanctuary. Tato lokalita leží asi 30 minut jízdy od Montego Bay.

Krajinných skvostů je v Montego Bay daleko více. Co takhle zahrada Ras Natango? Spatřit lze nejenom pestrou botanickou zahradu, ale také venkovní galerii. Hodně vyhledávaný je tu rafting na řece Martha Brae, která je klidná a nabízí spoustu romantických pohledů na okolní přírodu. Výlety jsou zde realizovány asi 32 kilometrů od Montego Bay.

Kapitolou samou o sobě jsou místní pláže. Jednou z těch hodně populárních je Doctor´s Cave Beach, kde narazíte na čistou hladinu, minerální prameny a možnost věnovat se tu nejrůznějším vodním hrátkám. Tou další je například One Man Beach, kde si zahrajete třeba plážový fotbal. Vynechat byste neměli ani úzký plážový pás s názvem Dead End Beach. Toto místo je velice často přezdíváno jako pláž Buccaneer. Spoustu krásných chvil u moře si užijete i v Sandals Cay, Topical Bliss a Mahee Bay. V Montego Bay je často vyhledávané místní golfové hřiště a nákupní centrum Montego Bay. Zkrátka, každý si přijde na to své. Nakonec si nechte atrakci Jungle Ziplining Tours.

Specifika místní kuchyně

Ve městě Montego Bay se setkáte s řadou profesionálních kuchařů na každém kroku. Místní jsou na gastronomii velice šikovní, takže vás tu čeká spousta lahodných zážitků. Mezi ně patří například placka Bummy, kuřecí maso na grilu Jerk Chicken, národní pokrm zvaný Ackee and salt fish, oblíbená rýže s fazolemi, smažená ryba Escoveited fish a smažený knedlík Festival. V případě dezertu vsaďte na kokosový zákusek označovaný jako Gizzada. K pití můžete vyzkoušet místní pivo a rum. Pokud chcete něco nealkoholického, vsaďte na džus z guavy, klasickou balenou vodu, nápoj z mořský řas nebo jamajskou kávu.

O kvalitách všech výše uvedených pokrmů se můžete přesvědčit sami v některé z těchto restaurací – Scotchies, The Pelican Grill, The Houseboat Grill a Chill Out Hut. Navštívit lze i vybrané luxusnější restaurace, jakými jsou například Seagrape Terrace, Super Mill, Petit Pariz a Round Hill Dining. Za dobrými cenami se vydejte do podniků Uncorked West, Mystic India, Mystic Thai a Tokyo Jo´s.

Počasí

Při návštěvě jamajského města Montego Bay si užijete skutečně horkého klimatu, a to po celý rok. Nejtepleji je tu od června do října, kdy jsou průměrné denní teploty kolem 31 °C a maxima dosahují až 38 °C. Zbývající část roku je o něco chladnější. Je to ale jen o několik málo stupňů méně. Ty nejnižší teploty v noci klesají k 15 °C až 19 °C. Pokud jde o dešťové přeháňky, jejich větší množství spadne v červnu a poté od září do prosince. Nejdeštivějším měsícem je říjen. Celoroční úhrn je přibližně 1 150 milimetrů. Ve městě Montego Bay si užijete asi 2 780 slunečních dnů.

Bezpečnost

Při návštěvě jamajského města Montego Bay byste měli dodržovat několik bezpečnostních pravidel, abyste se vyhnuli jakýmkoliv problémům. Pohybujte se primárně po turisticky frekventovaných místech a v letoviskách. Nepouštějte se do okrajových částí Montego Bay a chudinských čtvrtí, kde hrozí přepadení od místních zločineckých band. V noci to platí dvojnásob. Vyhněte se jakémukoliv užívání nebo přechovávání drog, protože za to hrozí poměrně vysoké postihy. Pozor si dávejte i na místech, kde je více lidí. Právě tam totiž mohou řádit kapesní zloději, kteří se vám budou snažit odcizit cennosti a peníze. Pokud byste si zde půjčili auto, mějte na paměti, že se jezdí vlevo.

Od začátku srpna do konce listopadu se tu mohou objevovat silnější bouře a zároveň se zvyšuje možnost hrozby hurikánů.

Měna

Při návštěvě jamajského města Montego Bay si za některé věci a služby jednoduše připlatíte. V porovnání s průměrem v zemi to není tak hrozné. Zde je několik příkladů průměrných cen za vybraný sortiment.

 • Voda 1,5 litru = 29 Kč
 • Chleba = 46 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 295 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 16 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 18 Kč
 • Espresso = 35 Kč
 • Cappuccino = 49 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 40 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 45 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 135 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 2 200 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 28 Kč

Doprava

Dovolenou v jamajském městě Montego Bay si naplánujte letecky. Asi 5 kilometrů od města leží letiště Sangster International Airport, kam se z České republiky dopravíte za 17 až 35 hodin podle toho, jak dlouhá budou mezipřistání. Čekat vás obvykle budou minimálně dvě. Náklady za letenky začínají na 15 000 Kč. Pro přepravu z letiště do města Montego Bay využijte buď místních taxi služeb nebo si půjčte automobil.

 • Centrum města Montego Bay si projdete pěšky. To je doporučováno spíše ve dne nežli v noci.
 • Samotné město má jen tři autobusové linky veřejné dopravy.
 • Spousta hotelů a letovisek nabízí vlastní autobusy a minibusy pro přepravu.
 • Náklady na jízdné se pohybují od 90 JMD.
 • Při využívání taxi služeb zaplatíte nástupní taxu 100 JMD a cena za kilometr bude stejná. Využívejte spolehlivých taxíků na doporučení.
 • Se železniční dopravou zde nepočítejte.
 • Z přístavu lze absolvovat zájezdy na výletních lodích.
 • Pronájem auta lze vyřešit rovnou na letišti. Náklady jsou od 1 300 Kč za den. Autopůjčovny přímo v centru města Montego Bay mají ceny od 1 800 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Jamajka

 • od 62 919 Kč
  Iberostar Rose Hall Beach
  Jamajka - Montego Bay
 • od 77 390 Kč
  Secrets Wild Orchid
  Jamajka - Montego Bay
 • od 117 990 Kč
  Zoëtry Montego Bay
  Jamajka - Montego Bay
 • od 72 289 Kč
  Iberostar Grand Rose Hall
  Jamajka - Montego Bay
 • od 58 790 Kč
  Riu Montego Bay
  Jamajka - Montego Bay
 • Secrets St. James
  Jamajka - Montego Bay
 • Sandals Royal Caribbean Resort & Private Island
  Jamajka - Montego Bay
 • od 68 018 Kč
  Iberostar Rose Hall Suites
  Jamajka - Montego Bay
 • od 81 590 Kč
  Hyatt Ziva Rose Hall
  Jamajka - Montego Bay
 • El Greco Resort
  Jamajka - Montego Bay
 • Sandals Inn
  Jamajka - Montego Bay
 • od 68 569 Kč
  Breathless Montego Bay Resort & Spa
  Jamajka - Montego Bay

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné