Jamajka - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Severní Amerika

Jamajka: průvodce

29°C
Aktuálně
27°C
Průměrně

Jamajka

Hodnocení průvodce: 9.3

Jamajka je ostrovním státem ležícím v Karibském moři. Velikost Jamajky je zhruba 10 991 kilometrů čtverečních. Na této ploše žije přibližně 2,9 milionů lidí. Tento stát je vzdálen asi 150 kilometrů od Kuby. Jedná se o třetí největší ostrov Velkých Antil a Karibiku.

Historie Jamajky sahá do roku 1494, kdy k jejím břehům dorazil Kryštof Kolumbus. O několik let později v roce 1509 byl ostrov kolonizován Španěly. Od roku 1655 do roku 1962 spadala pod Velkou Británii. Od roku 1958 je součástí Západoindické federace, z níž v roce 1961 vystoupila. O rok později vyhlásila Jamajka nezávislost.

Jamajka se skládá ze tří regionů, jakými jsou Cornwall Country, Middlesex Country a Surrey Country. Největší jsou města Kingston a Montego Bay. Známá jsou však i ta ostatní, například Negril, Ocho Rios, Port Antonio, Morant Bay, Black River a Falmouth.

Průvodce pro oblíbené destinace: Jamajka

Co navštívit na Jamajce

Jamajka nabízí turistům řadu zajímavých muzeí a historických staveb ve velkých městech. Je zdrojem přírodních krás, ale také míst, kde si budete užívat relaxace a pohybových aktivit. To vše lze kombinovat se spoustou kulturních akcí.

Jestliže dáváte přednost historickým objektům, dostanete se vám možnosti poznávání po celém území Jamajky, ať už se octnete v Montego Bay, Ocho Rios nebo kdekoliv jinde. Váš cestovatelský itinerář by měl nést položku zvanou Devon House, což je budova se spoustou francouzských a anglických starožitností. Do minulosti, konkrétně do roku 1805 se můžete vrátit i prostřednictvím stavby zvané Bellefield Great House. Významnou atrakcí je Kostel sv. Petra, na němž budete oceňovat jeho gruzínskou architekturu.

Historických působišť je na Jamajce více než dost. Udělejte si výlet například k železnému mostu z 18. století, navštivte Albert George Market nebo Velký dům Annandale poblíž Ocho Rios. Podobných domů je na ostrově přehršel, což dokazuje Bloomfield Great House, Davidson House a Falmouth Court House. S Jamajkou je neodmyslitelně spjat hudebník Bob Marley, takže nesmíte minout Mauzoleum Boba Marley. Na ostrově lze navštívit také pevnosti, jakými jsou Fort Balcarres a Fort Montego.

Pakliže toho z pohledu výše uvedených zajímavostí nebudete mít stále dost, nabízí se Starý větrný mlýn Pera, Vodní kolo Martha Brae, Phoenix Foundry, přístav Port Royal, Rose Hall Plantation nebo Tharpův dům. Z náboženských staveb lze jmenovat také Christ Church. Na ostrově pochopitelně nechybí ani majáky, které se stávají vyhledávaným turistickým cílem. Jsou to Folly Lighthouse, maják Negril, Leap´s Leap a maják Galina.

Pokud chcete poznat život na Jamajce co nejblíže, měli byste si naplánovat výlet do některého z místních muzeí nacházejících se především ve velkých městech. Je to například Muzeum peněz Jamajky, Muzeum Boba Marleyho, Hanoverovo muzeum, Národní galerie Jamajky, Lidové muzeum řemesel a technologie, Trench Town Culture Yard Museum a Reggae Xplosion.

Objevování měst a historických památek Jamajky spojte také s přírodními zajímavostmi. Obdivuhodné jsou například vodopády YS Falls, které dosahují výšky 37 metrů. Ještě větší jsou vodopády Dunn´s River Falls s výškou až 55 metrů. Tento kaskádovitý vodopád končí přímo v moři. Z vodních ploch nezapomeňte na přírodní lagunu zvanou Blue Lagoon, která je 55 metrů hluboká. Dále lze jmenovat přírodní most Riversdale, povrchovou podzemní řeku označovanou Dornochova hlava nebo Kindah Tree. To je název obrovského stromu, s nímž se pojí poutavá historie.

Z pohledu velkých ekosystémů máte možnost navštívit Hellshire Hills, což jsou asi nejznámější lesy na Jamajce. Hodně druhů zvířat a rostlin spatříte v Portland Ridge nebo si udělejte výlet do menší rezervace Bioluminiscence Rockbay.

Co k Jamajce neodmyslitelně patří, jsou jeskyně. Jedna z velkých jeskyň s krásnými útvary nese název Coffee River Cave, jejíž délka je úctyhodných 2 801 metrů. Naopak 100 metrů vysoká a 80 metrů široká je Dunn´s Hole. Ještě delší je jeskyně Gourie, jejíž délka dosahuje 3 505 metrů a patří asi k těm nejzajímavějším jeskyním na ostrově. Ve výčtu podobných krás ostatně můžeme pokračovat. Za zmínku stojí Zelená jeskyně nebo Hutchinsonova díra. Ta je bohužel spjata s trochu neblahou minulostí sériového vraha. Zavítat byste měli také do Jacksonovy zátoky, kde v jeskynních systémech uvidíte spoustu starých rytin. Jestliže jsou vám petroglyfy blízké, pak směřujte do jeskyně Kempshot nebo do jeskyně Moutain River.

Tím největším přírodním parkem na ostrově Jamajka je Národní park Blue and John Crow Mountains, který je od roku 2015 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Nejvyšší horou je Blue Mountain Peak s výškou 2 256 metrů nad mořem.

Jamajka, to je možnost věnovat se nejrůznějším aktivitám. Zahrát si tu můžete například golf nebo dáte přednost trekům. K pěší turistice je jako stvořená oblast Rio Grande Valley. Ochuzovat se nemusíte ani o pořádnou dávku adrenalinu. Zkuste třeba jízdu na čtyřkolkách, jízdu na koni, lanovku v Mystic Moutain nebo zippline. Vyhledávaný je také park Kool Running Adventure Park.

Vzhledem k tomu, že se budete nacházet na ostrově, budou vodní radovánky na denním pořádku. Za surfováním se vydejte do oblasti Bull Bay či Boston Bay. Pokud dáváte přednost potápění a šnorchlování, zavítejte do Winnifred Beach. Odpočinek na pláži si užijete v Montego Bay, kde je jedna z nejlepších pláží zvaná Doctor´s Cave. Za zmínku stojí i 7 Mile Beach. Krásný den pak můžete zakončit tím, že si užijete noční život.

Místní kuchyně

Jamajka je známá nejenom svým krásným prostředím, ale také vynikající kuchyní. Často se zde konzumují polévky, jejichž pestrost nezná hranic. Dopřávat si můžete polévky fazolové, dýňové, ale také jehněčí. V jídelníčku najdete hodně delikates, které stojí za ochutnání. Typickým příkladem je národní pokrm s názvem Ackee and salt fish. Velice často je konzumováno kuřecí maso, třeba v podání jídla Jerk chicken. Nechybí spousta ryb a mořských plodů. Dejte si například Escoveited fish. Nebojte se ani kuřecího na kari Curry chicken, kokosového dezertu Gizzada a speciálních knedlíků z kukuřičné mouky Festival. Ani v jednom případě nešlápnete vedle. Tohle všechno můžete zapíjet pivem Red Stripes nebo dáte přednost balené vodě a džusu z guavy. Výtečná je také jamajská káva a něco tvrdšího v podání rumu Appleton Estate.

Když budete objevovat ostrovní stát Jamajka, měli byste si udělat čas také na návštěvu místních vyhlášených restaurací. S příznivými cenami se setkáte v podnicích jako jsou The Lodge Restaurant at Tensing Pen Hotel, Mystic Thai a Rockhouse Restaurant. Více tradičních pochoutek vám nabídnou Ivan´s Bar & Restaurant nebo Blue Mahoe Restaurant. A kam vyrazit za skutečně luxusní gastronomií? No přece do Sugar Mill, Bushbar a Terra Nova Hotel Restaurant.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Jamajka

 • od 134 257 Kč
  Sandals South Coast
  Jamajka - Negril
 • od 43 436 Kč
  Iberostar Rose Hall Beach
  Jamajka - Montego Bay
 • od 58 989 Kč
  Secrets Wild Orchid
  Jamajka - Montego Bay
 • Rondel Village Negril
  Jamajka - Negril
 • od 56 613 Kč
  Sandals Negril Beach Resort & Spa
  Jamajka - Negril
 • od 55 129 Kč
  Couples Tower Isle
  Jamajka - Ocho Rios
 • Melia Braco Village
  Jamajka - Negril
 • od 78 539 Kč
  Zoëtry Montego Bay
  Jamajka - Montego Bay
 • od 45 089 Kč
  Grand Palladium Jamaica Resort & Spa
  Jamajka - Negril
 • od 54 960 Kč
  Iberostar Grand Rose Hall
  Jamajka - Montego Bay
 • od 159 090 Kč
  Sandals Royal Plantation
  Jamajka - Ocho Rios
 • od 50 430 Kč
  Riu Montego Bay
  Jamajka - Montego Bay

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné