Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Jamajka

Ocho Rios: průvodce

26°C
Aktuálně
27°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Ocho Rios

Ocho Rios je jamajským městem nacházejícím se v severní části ostrova, konkrétně v oblasti zvané Saint Ann. Městečko vyniká řadou turistických atrakcí a letovisek. Tento oblíbený dovolenkový ráj pojímá přes 16 tisíc trvale žijících obyvatel.

Původní název menší rybářské vesnice byl Las Chorreras podle nedalekých vodopádů. Až později došlo k přejmenování na Ocho Rios, což ve výsledku moc neodpovídá realitě, protože v okolí rozhodně není osm řek. Z koloniálního městečka se na počátku 80. let minulého století začalo stávat město vybízející k turismu.

V současnosti disponuje Ocho Rios několika plážovými středisky a resorty. Jeho nepřetržitý vývoj směruje na východ, kde toho naleznete nejvíce. Asi 17 kilometrů od Ocho Rios je situováno místní letiště zvané Ian Fleming.

Co navštívit v Ocho Rios

Kdysi osamělá rybářská vesnice vám v dnešní době nabídne spoustu dobrodružství a možností udělat si nezapomenutelný výlet. Ocho Rios není až tak o památkách a podobných věcech, jako spíše o přírodních krásách a realizaci nejrůznějších aktivit.

Pokud zavítáte přímo do Ocho Rios, čekají vás hotely, letoviska a luxusní střediska. I mezi tím vším najdete pár netradičních míst, kde se zastavit. Je to například oblíbená prodejna doutníků Cuban Cigar Shop v TajMahal Plaza. Lákavá je tržnice Ocho Rios Craft Market nebo kus historie v podání Fatima Roman Catholic Church. Zastavit byste se měli také u obchodu Kaya Herb House.

Jen co si vše odbydete, budou vás lákat okolní přírodní zajímavosti, jichž je tu více než dost. A začít můžete třeba u vodopádů zvaných Dunn´s River Falls, které jsou jedinečnou fotografickou atrakcí. Voda stéká po vápencových terasách z výšky až 180 metrů. Po nich se mimochodem můžete procházet, jen pozor na uklouznutí. Do těchto míst směřuje řada lodí. Pokud se nechcete prodírat mezi hromadou turistů, zavítejte k Irie Blue Hole, což je také krásný vodopád s malebným přírodním bazénem v džungli. V tomto případě si uděláte výlet asi 25 minut od města Ocho Rios. Stojí to ale za to.

Poblíž vodopádů Dunn´s River Falls je situován populární mořský park zvaný Doplhin Cove. Zde uvidíte nejenom delfíny, ale naleznete i řadu dalšího vyžití. Sledovat lze tropické ptáky, žraločí show a jiné. Popřípadě se vydáte po zajímavé stezce zvané Jungle Trail.

Za zelení můžete vyrazit do kopců, konkrétně do zahrad Shaw Park Gardens, odkud se vám dostane překrásného výhledu na město Ocho Rios. Botanická zahrada o velikosti 25 hektarů je plná liliových rybníků a tropických květin. Nechybí ani krásný vodopád. Relaxovat můžete i jinde. Třeba v horských zahradách Turtle River Falls, kde je 14 vodopádů, rybník s koi kapry, malými bazény a jinými zajímavostmi. Ideální je prohlídka s průvodcem.

Vyhledávanou je vyhlídka Firefly vysoko na kopci, konkrétně nad domem Blue Harbor. S tímto místem je spjatá historie známého Henryho Morgana. V domě jsou vystavené obrazy a fotografie. Z kopce uvidíte na překrásné jamajské pobřeží. V okolí jsou vápencové jeskyně označované jako Green Grotto Caves. Toto místo fungovalo dříve jako úkryt pro uprchlíky. Dnes tu budete pozorovat podzemní jezero, stalagmity a krápníky. Nezapomenutelný bude výlet k White River, kde okusíte křišťálově čistou vodu, jemné peřeje a tropické scenérie. Část této řeky lze dokonce splout.

Při návštěvě města Ocho Rios neváhejte vyjet ani do nedotčeného tropického pralesa. Ideálně se vydejte po cestě zvané Fern Gully Scenic Drive, kde můžete podél silnice pozorovat hodně zajímavostí. Věnovat se zde budete také zábavě a dobrodružství. Co takhle jízda terénními vozidly v pralese v rámci Ocho Rios Authentic Tour nebo návštěva zábavních parků Wata Land Park a Rivva Rush Eco Adventure Park? Dosti vyhledávanou zábavou je Rainforest Adventures Mystic Mountain. Vaším cílem se stane hora Sky Explorer, odkud pojedete na bobové dráze, popřípadě vsadíte na zipline. Vše zakončíte procházkou v přírodě.

Nakonec si užijte i dostatku relaxace a vodních radovánek, které lze realizovat na některé z místních pláží. Mezi těmi vyhlášenými najdete Ocho Rios Bay Beach, Mahogany Beach, Reggae Beach, Mammee Bay Road, Turtle Beach Road, James Bond Beach, Fisherman´s Beach a Sapphire Island. Ještě je třeba zmínit, že milovníci hudby rádi vyráží do vesnice Nine Mile v Saint Ann Parish, která je rodištěm slavného zpěváka Boba Marleyho.

Specifika místní kuchyně

Pálivé omáčky, tropické ovoce, spousta ryb a plody moře. I tohle je jedna z podob místní gastronomie. V Ocho Rios si pochutnáte na mnohých pokrmech, a to díky celkové pestrosti a rozmanitosti jídelníčku. Velice často se zde konzumuje kuřecí maso. Důkazem toho je populární a rozšířený pokrm zvaný Jerk. V letoviskách narazíte i na běžnou stravu typu „rychlé občerstvení“. Mnohdy dochází k prolínání vícero kulinářských oblastí, a to díky přistěhovalcům. V Ocho Rios si pochutnáte na vynikající jamajské kávě s její typickou hořkou příchutí. Popřípadě dáte přednost něčemu ostřejšímu, třeba jamajským rumům.

V tomto dovolenkovém ráji si z pohledu gastronomie přijde na své opravdu každý. Dokazují to restaurace jako Miss T´s Kitchen, Scotchie´s The Terrace at Jamaica Inn a Mom´s. Za velice přijatelné ceny se najíte v podnicích typu Christopher´s , Bamboo Blu, Spring Garden Seafood & Steakhouse a Evita´s Italian Restaurant.

Počasí

Při návštěvě jamajského města Ocho Rios si užijete poměrně slunného klimatu, které je zde víceméně celoroční. Tropické počasí přináší denní teploty mezi 25 °C až 32 °C, přičemž maxima na sluníčku mohou být vyšší. Je v podstatě jedno, kdy do Ocho Rios dorazíte, teplotní rozdíly budou minimální. Počítat ovšem musíte s občasnými dešťovými přeháňkami. Ty se tu vyskytují po celý rok, jen v určitém období jsou výraznější. Mezi takové měsíce patří třeba květen, září a říjen. Dovolenkový ráj je zkrátka příslibem příjemného klimatu.

Bezpečnost

Vzhledem k tomu, že město Ocho Rios je takovým pomyslným dovolenkovým rájem na Jamajce, je zde dbáno na vyšší bezpečnost. Rozhodně se zde setkáte s nižší kriminalitou nežli v ostatních velkých městech tohoto ostrova. Bezpečně se tu můžete pohybovat bez průvodce. Ve dne se není až tak čeho obávat, spíše v noci se držte turistických letovisek a hlavních tříd. Pozor si dávejte pouze na drobné kapesní zloděje, jež mohou propuknout i mezi turisty. Často se vyskytují na místech, kde je větší koncentrace lidí. Proto ani na pláži nenechávejte své cennosti, peníze a osobní věci bez dozoru.

Měna

I přesto, že je Ocho Rios plné letovisek a luxusních hotelů, jsou zde ceny relativně přijatelné, a to v porovnání s jinými většími městy Jamajky. Pokud náklady srovnáte s Českou republikou, jsou v některých oblastech vyšší, jinde zase shodné. Lepší představu o cenách za vybraný sortiment a služby si můžete udělat prostřednictvím těchto příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 28 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 280 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 41 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 70 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 35 Kč
 • Cappuccino = 50 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 20 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 100 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 25 Kč

Doprava

Cesta do jamajského městečka Ocho Rios bude trochu komplikovanější, protože vás čeká hned několik přestupů. Z pražského letiště Václava Havla budete směřovat na hlavní letiště Jamajky, odkud pak prostřednictvím vnitrostátních letů budete směřovat na letiště Ian Fleming vzdálené asi 17 kilometrů od Ocho Rios. Popřípadě doletíte na hlavní letiště Montego Bay a odtud budete pokračovat do Ocho Rios transferem po zemi. Doba letu se tak pohybuje od 19 hodin a více, cena letenky začíná na 25 000 kč.

 • Tamní autobusy jsou spíše turistického charakteru a vozí lidi k vybraným turistickým cílům. To samé platí pro místní minibusy.
 • Hodně využívané jsou taxi služby. Nástupní taxa je kolem 350 JMD a cena za kilometr činí v průměru 100 JMD.
 • Velkou spoustu míst obejdete bez sebemenšího problému pěšky a dopravu budete využívat ke vzdálenějším cílům.
 • Kromě oficiálních dopravců zde funguje řada těch soukromých.
 • Výjimkou není ani lodní doprava.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Jamajka

 • od 58 089 Kč
  Couples Tower Isle
  Jamajka - Ocho Rios
 • od 156 290 Kč
  Sandals Royal Plantation
  Jamajka - Ocho Rios
 • od 55 628 Kč
  Beaches
  Jamajka - Ocho Rios
 • od 68 279 Kč
  Couples Sans Souci
  Jamajka - Ocho Rios
 • od 65 092 Kč
  Sandals Ochi Beach Resort
  Jamajka - Ocho Rios
 • od 56 529 Kč
  The Jewel Paradise Cove
  Jamajka - Ocho Rios
 • Riu Ocho Rios
  Jamajka - Ocho Rios
 • od 74 209 Kč
  Moon Palace Jamaica Grande
  Jamajka - Ocho Rios
 • od 79 329 Kč
  Jamaica Inn
  Jamajka - Ocho Rios

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné