Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Japonsko

Tokio: průvodce

23°C
Aktuálně
16.3°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Tokio

Tokio je hlavním městem Japonska. Oficiálně však nejde o město, ale o prefekturu označovanou jako Velké Tokio. Přesné situování je v regionu Kantó na ostrově Honšú. Na celkové ploše 622 kilometrů čtverečních žije přes 30 milionů obyvatel. Ve městě samotném je to asi 9 milionů. Takové zalidnění tvoří desetinu celkové populace Japonska.

Historie Tokia se pojí s dřívějším názvem Edo. Město bylo velice často postihováno tsunami a menšími otřesy. V minulosti se ukázalo i několik větších katastrof. V roce 1923 to bylo velké zemětřesení, v roce 1945 to bylo bombardování Spojenými státy americkými a v roce 1995 zde v metru útočili teroristé.

Tokio se pojí s větším znečištěním vzduchu, proto řada trvale žijících obyvatel nosí roušky. Město bylo v roce 2020 hostitelem dalších olympijských her, které se zde v minulosti už jednou konaly. A to v roce 1964.

Co navštívit v Tokiu

Tokio se z původně malého hradu vypracovalo na jedno z nejlidnatějších měst světa, kde je určitě co objevovat. Tokio označované jako Východní hlavní město má za sebou mnohaletou minulost ve formě originálních staveb, ale také moderní současnosti. Při toulkách městem uvidíte od každého něco.

Jestliže chcete poznávání Tokia začít od historických památek, potom se vaším hlavním cílem stane oblast zvaná Asakua. Právě v ní je situován chrámový komplex s názvem Senso-ji. Ten je považován za nejstarší široko daleko. V jeho blízkosti lze navštívit třeba Tokijské národní muzeum nebo se podíváte do místní zoologické zahrady.

Další ohromující historickou stavbou je Císařský palác, kolem něhož se nachází překrásné zahrady a vodní příkop. Prohlédnout si zde můžete pouze exteriéry paláce, nikoliv interiéry. Mezi další svatyně a paláce se řadí Meiji Jingu, Kókjo, Kaminarimon, Jasukuni a Hanazono Jinja Shrine.

Pokud zatoužíte po odpočinku v typických japonských zahradách, bude jich určitě dost. Tou nejstarší je Koishikawa Korakuen, kde se kromě rybníčku nachází spousta vzácných dřevin, umělé kopce a všemožné miniatury. Mezi ostatní krásné parky spadají Yoyogi Park, Park Ueno, Rikugi-en, The East Gardens of the Imperial Palace, Hibiya Park, Shinobazu Pond a Chidorigafuchi Green Way.

Tohle všechno se v Tokiu prolíná s moderní architekturou. Tu tvoří například známý mrakodrap Goverment Building, který se neustále rozrůstá a zvětšuje. Dále je to televizní věž Sky Tree Tower s výškou 634 metrů. Dominantou města je most Rainbow Bridge, ohromná galerie umění Roppongi Hills, unikátní muzeum Edo-Tokyo Museum i zábavní park a horská dráha Tokyo Dome City. Takových nadčasových budov zde můžete vidět opravdu spoustu.

Poznávání a zábava v Tokiu určitě nenabývá mezí. Výlet si udělejte do zábavního parku Tokyo Joypolis, Mori Art Museum, do vodního světa Sumida Aquarium, muzea National Museum of Emerging Science and Innovation, Národního muzea západního umění, National Museum of Nature and Science nebo ke koncertní hale Tokyo Dome. Velkým lákadlem je Nezu Museum, akvárium Tokyo Sea Life Park, další gigantický zábavní park Giant Sky Wheel in Palette Town, automobilový svět Megaweb TOYOTA City Showcase a Sunshine Aquarium.

Tokio zkrátka nezapomíná na nic a na nikoho, což dokazují také proslulé nákupní bulváry. Pokud dáváte přednost luxusním světovým značkám, navštivte čtvrť zvanou Ginza. Jestliže chcete něco cenově přijatelnějšího, avšak ve stejně velkém měřítku, vyrazte do oblasti Shibuya. Zde se mimo jiné nachází i socha nejznámějšího tokijského psa Hachiko. Spousta nákupních center a turistických atrakcí je situováno také na uměle vytvořeném ostrově Odaiba nacházejícím se v Tokijském zálivu. Zde uvidíte zmenšeninu sochy Svobody.

Kromě turistiky a japonské kuchyně si udělejte čas na sumo zápasy, které zde mají velkou tradici a jsou zajímavou podívanou. V případě zábavy vedou místní noční kluby.

Specifika místní kuchyně

Při návštěvě Tokia si na své určitě přijdou jedlíci a milovníci lahodné gastronomie. Ne nadarmo je japonská kuchyně spojována s dlouhověkostí. Na všech místech si můžete všimnout, že základem každého pokrmu jsou čerstvé suroviny. V Tokiu hodně dbají také na prezentaci samotného jídla. A to i v kombinaci s nádobím a ostatními prvky na stole.

Základem tamní kuchyně a pomyslným bílým zlatem je pochopitelně rýže. Dále jsou to japonské nudle, sója, mořské řasy, zelenina, ovoce a mořské plody všeho druhu. Tím nejznámějším jídlem je bezpochyby Sushi. Nejstarší Sushi restaurací ve městě je Kyübey fungující od roku 1936. Dále můžete okusit místní speciality jako Tempura, Šabu-Šabu, Chirashi Sushi, Sukijaki, Ramne, Kaiseki, Okonomijaki a Terijaki.

A jaké restaurace v Tokiu patří k těm nejlepším? Mezi luxusními restauracemi vedou Ise Sueyoshi, Kitaoji Toranomom Saryo, Tapas Molecular Bar a Han no Daidokoro Honten. Milovníci tradičních jídel by si měli zajít do podniků typu Teppan Baby Shinjuku, Honey Toast Cafe Akihabara, Nabezo Shinjuku 3 Chome a Gluten Free T´s Kitchen.

Počasí

Vlhké subtropické klima je pro Tokio naprosto vlastní. Projevuje se horkými a vlhkými léty a mírnými zimami. Průměrné denní teploty v létě jsou kolem 26 °C. Maxima se mohou šplhat až k 35 °C. Přes léto je třeba připravit se na dešťové přeháňky. Ty nejintenzivnější jsou v srpnu, kdy spadne až 210 milimetrů srážek. Celoročně to bývá kolem 1 550 milimetrů. Teplotně přijatelnější jsou jara a podzimy, kdy se průměrné denní teploty pohybují mezi 15 °C až 18 °C. Zimy jsou spíše mírnější, což dokazují teploty kolem bodu mrazu do 5 °C. Trochu odlišné počasí je pochopitelně v západní hornaté oblasti Tokia, kde jsou teploty nižší a spadne více dešťových srážek.

Bezpečnost

Bezpečnost v Tokiu je na poměrně vysoké úrovni. Ano, setkáte se zde s běžnými nešvary, jakými jsou třeba krádeže na frekventovanějších místech, ale vzhledem k celkové hustotě obyvatelstva jde o menší výskyt oproti jiným městům. Naopak se potkáte s tím, že vás ještě někdo upozorní na to, že jste si při odchodu zapomněli zavazadlo v kavárně nebo kdekoliv jinde. Tokio je spojováno s menšími a většími otřesy a tsunami v průběhu celého roku. Na takové věci je ale město důkladně připraveno. Pokud se budete pohybovat po Tokiu, pak při cestě do tohoto japonského města nepotřebujete žádné očkování.

Měna

Tokio patří k těm dražším destinacím, kde si za zboží a služby připlatíte nejenom v běžném supermarketu, ale také v restauracích. Život v Tokiu je obecně velice nákladný. Ceny jsou v porovnání s Českou republikou vyšší. Níže uvádíme několik cen vybraného sortimentu.

 • Voda 1,5 litru = 30 Kč
 • Chleba = 45 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 300 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 35 Kč
 • Cappuccino = 90 Kč
 • Espresso = 65 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 95 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 110 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 110 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 220 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 2 150 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 31 Kč
 • Doprava

Do Tokia se dopravíte letecky. Z letiště Václava Havla můžete vyrazit na jedno ze dvou tokijských letišť. Průměrná doba letu se pohybuje mezi 14 až 20 hodinami a cena letenek je 13 000 Kč až 15 000 Kč.

Letiště Tokio Haneda se nachází 14 kilometrů od centra, do něhož se nejrychleji dopravíte prostřednictvím dvou vlakových linek.

 • Tokyo Monorail – Cesta trvá asi 14 minut a vychází na 490 JPY.

 • Keikyu Line – Náklady vychází na 570 JPY.

 • K dispozici jsou také autobusové linky směřující do okrajových čtvrtí Tokia.

Druhé letiště Tokio Narita je vzdálenější a situováno je 60 kilometrů od centra města. Zde jsou možné tyto způsoby dopravy.

 • Narita Express – Jízda dlouhá asi 55 minut, náklady kolem 2 940 JPY.
 • Skyliner – Doba jízdy asi 40 minut a cena jízdného cca 2 400 JPY.
 • Keisei Narita Airport Line – Nejlevnější způsob dopravy stojí asi 1 100 JPY a doba jízdy je nejdelší cca 70 minut.
 • Alternativou jsou autobusové linky Limousine Bus.

V Tokiu se můžete spoléhat na tyto dopravní prostředky.

 • Z veřejné dopravy jsou vhodné vlaky a metro.
 • V případě autobusů lze narazit na jazykovou bariéru.
 • Vždy se platí fixní cena za určitý úsek v odpovídající vzdálenosti. Ceny začínají na 200 JPY. Denní jízdné vyjde od 730 JPY.
 • Taxíky jsou ve městě vhodné pouze pro kratší přesuny. Nástupní taxa činí cca 440 JPY a cena za kilometr v průměru 410 JPY.
 • Pokud využíváte taxi služby v nočních hodinách, příplatek je obvykle ve výši 20 %.
 • Pronájem vozu v Tokiu není vhodný, protože provoz je zde velice hustý a pro turistu také hodně zmatečný. Je dobré spoléhat se pouze na veřejnou dopravu.
 • K přepravě můžete využívat také lodní dopravu. Tento dopravní prostředek je označován jako Suijó Basu. 

Letiště v Tokiu

Tokio se vyjímá hned třemi letišti. Při návštěvě jakéhokoliv z nich se připravte na časový posun. V zemi je o osm hodin více než v České republice.

 • Tokyo Haneda International Airport
 • Narita International Airport
 • Chofu Airport

Tokyo Haneda International Airport

Jedno z největších letišť světa známé pod kódem HND se pyšní třemi terminály, z nichž jeden je mezinárodní. Spojení mezi nimi je zajišťováno prostřednictvím bezplatného letištního vláčku. Na letišti je půjčovna vozů Car Rental Counters a stovky parkovacích míst v okolí. Do centra Tokia se můžete dopravit za 15 minut s pomocí vlakových linek. Nabízí se linky Keikyu a Tokyo Monotrail. Alternativou jsou autobusové linky. A kde se nachází nejbližší ubytování?

 • The Royal Park Hotel Tokyo Haneda
 • First Cabin Haneda Terminal 1
 • Haneda Excel Hotel Tokyu
 • Villa Fontaine Premier Haneda Airport

Narita International Airport

Modernější z tokijských letišť, které má kód NRT. Letiště má tři terminály propojené autobusovými linkami s frekvencí jízd každých 10 minut. Služby letiště jsou bohaté. Na prvních dvou terminálech je několik autopůjčoven a v blízkosti letiště je dostatek parkovacích ploch. Spojení s centrem Tokia je řešeno nejlépe vlakovou dopravou. Vzdálenost je totiž 60 kilometrů. Alternativou vlakových dopravců jsou standardní autobusové linky. Pokud vás zajímá ubytování poblíž tohoto letiště, zde je několik příkladů.

 • nine hours Narita Airport
 • Narita Tobu Hotel Airport
 • Hotel Nikko Narita
 • HOTEL R9 The Yard Narita Kukou Nishi
 • Art Hotel Narita


 


 

 


Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Japonsko

  Nenalezeny žádné záznamy.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré