Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Keňa

Malindi: průvodce

29°C
Aktuálně
26°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Malindi

Malindi je menší přístavní město v Keni. Rozprostírá se na Malindi Bay u ústí řeky Galana na pobřeží Indického oceánu. Žije zde přes 210 tisíc obyvatel. Město Malindi se nachází asi 120 kilometrů od Mombasy. Hlavním zdrojem obživy pro místní lidi je turistický ruch.

Historie tohoto města sahá do 9. století, kdy tu vznikla menší rybářská vesnice. Teprve až ve 14. století se toto místo stalo významným přístavem a obchodním centrem. Obvykle zde zastavovaly lodě směřující z Evropy do Indie. Výraznější rozmach začal po roce 1925. Po druhé světové válce se Malindi proměnilo v turistické letovisko.

Město Malindi aktuálně spadá pod Kilifi Country. Městečko má své vlastní letiště Malindi a nedaleko se nachází Broglio Space Center. Největší zalíbení v tomto keňském městě našli především Italové.

Co navštívit v Malindi

Keňské město Malindi nabízí cestovatelům hlavně turistická letoviska pro trávení spokojené dovolené. Mezi tím vším máte možnost navštívit i několik významných památek a přírodních zajímavostí. A to nejenom ve městě, ale také v rámci jednodenních výletů po okolí.

Nepřehlédnutelnou ikonou města Malindi je pilíř Vasco da Gama. Ten tu byl postaven na počest tohoto průzkumníka, jenž přistál u těchto břehů. Sloup byl vytvořen z důvodu navigační pomoci už v roce 1498 a je zakončen křížem zhotoveným z lisabonského kamene. Toto místo je příslibem krásných výhledů na moře a okolí. Unikátní stavbou je House of Colums neboli dům sloupů tvořený v duchu svahilské architektury. V jeho případě můžete pozorovat výstavu zaměřenou na mořskou ekologii.

V Malindi neminete ani kostel Portuguese Church s doškovou střechou, jehož výstavba probíhala někdy v 15. století. Velkou atrakcí je Malindi Museum Society. Toto muzeum obsahuje spoustu významných exponátů souvisejících s tímto místem a kmeny Mijikenda. K vidění je pochopitelně přemíra nejrůznějších exponátů.

V samotném Malindi si můžete udělat výlet na ručně vyráběných lodích, s nimiž si užijete nezapomenutelné plachtění u pobřeží. Jeho nedílnou součástí může být šnorchlování. Takový zážitek hledejte pod názvem Sawa Sawa Dhow Excursions. V tamní soukromé zahradě lze obdivovat řadu zvířat. Zároveň proniknete do tajů a minulosti keňského sokolnictví. To je tu poměrně hodně oblíbené. Jestliže chcete v Malindi spojit umění s přírodou, potom se vypravte do Ndoro Sculpture Garden, což je kombinace krásné zahrady a výstavy velkého množství soch. 

K vidění je také nejstarší mořský park v Keni nesoucí název Malindi Marine National Park o velikosti 213 kilometrů čtverečních. Zde mohou turisté pozorovat korálové útesy a spoustu mořských živočichů a ryb. Štěstí můžete mít na velryby nebo žraloky Mako.

Pokud vyrazíte za hranice města Malindi, čeká vás řada jednodenních výletů po okolí. Cílem se stane nejznámější přírodní památka Marafa Depression ve vnitrozemí, jenž je přezdívána jako Hell´s Kitchen. Pískovcový mini kaňon stojí rozhodně za podívanou. Zajímavý se vám stane výlet ke zřícenině Gedi. Jde o pozůstatky starobylého kosmopolitního sídliště založeného ve 13. století. Zde byly kdysi nalezeny vzácné čínské vázy Ming. Výzvou je i Národní mořský park Watamu, kde je k vidění více jak 600 druhů barevných ryb. Šnorchlování, zahrady a korálové útesy. Toho všeho si tu užijete plnými doušky. 

Z přírodních zajímavostí se zaměřte na Kiepepo Project, v rámci něhož spatříte překrásné motýly a jiný živý hmyz. Naopak milovníci plazů by měli zamířit k Bio Ken Snake Park. Výzkumné středisko s největší sbírkou hadů ve východní části Afriky. Sem dorazíte asi za 35 minut jízdy automobilem. Impozantní jsou také mořské řasy a korály v širokém pásu Mida Creek nebo dáte přednost přírodní rezervaci Watamu Turtle Watch, což je místo plné želv.

A pokud budete chtít strávit dovolenou v Malindi na některé z místních vyhlášených plážích, směřujte na Watamu Beach, Mayungu Public Beach, Golden Beach a Jacaranda Beach.

Specifika místní kuchyně

V keňském městě Malindi si určitě pochutnáte na spoustě místních specialit. Tamní kuchyně je chutná a zároveň jednoduchá. Na talířích se vám bude objevovat rýže, chlebová placka, zelenina, rozmačkané banány a maso. Oblíbené je to kozí a ovčí. Vzhledem k tomu, že je Malindi přímořským městečkem, můžete se těšit také na ryby a plody moře. Z těch tradičních jídel lze jmenovat Nyama choma, Ugali, Mkate Mayai, Sambusas, Githery a Kuku choma. K dobrému pití patří i dobrý nápoj, což v Malindi dokonale supluje kupříkladu tamní pivo nebo národní čaj Chai zhotovený z vody, cukru, mléka a čajových lístků. Dopřávat si budete i džusy z exotického ovoce.

V Malindi je přemíra kvalitních restaurací, kam se vyplatí vyrazit za dobrým obědem nebo romantickou večeří. Z těch známějších podniků jsou to Mayungu Beach Restaurant, Simba Restaurant, Baobab Restaurant Taheri Fast Foods, The Old Man & The Sea, Jabreen a Surahi Restaurant.

Počasí

Návštěva keňského města Malindi bude spojena s tropickým savanským klimatem. Pokud sem vyrazíte během prosince až března, setkáte se se suchým počasím. Naopak další tři měsíce od dubna do června jsou hodně deštivé, o něco méně pak zbývající část roku. Nejvíce prší v květnu, kdy spadne kolem 300 milimetrů srážek, přičemž jejich celoroční úhrn je asi 1 060 milimetrů. Za celý rok proprší asi devadesát dnů. Průměrné denní teploty jsou mezi 23 °C až 30 °C. Nejvyšší hodnoty mohou stoupat až k 39 °C, a naopak ty nejnižší klesnou pouze k 17 °C v noci.

Bezpečnost

Vzhledem k tomu, že keňské město je považováno za dovolenkový ráj plný letovisek, setkáte se tu s vyšší bezpečností nežli v některých velkých městech Keni. Přesto vás neminou nešvary této země, jakými jsou třeba kapesní krádeže na místech s větší frekvencí lidí. Dovolenou v Malindi si užívejte v hlavních turistických oblastech a vyhýbejte se odlehlejším nebo chudším čtvrtím, kde by mohlo hrozit přepadení za účelem krádeže. V noci takové upozornění platí dvojnásob. Někteří prodejci na vás mohou zkoušet nejrůznější triky, jak z vás dostat co nejvíce peněz za dané služby. V takovém případě buďte v obrazu a nedejte se.

Pozor byste si měli dávat i při prozkoumávání tamní přírody. Před daným výletem se na konkrétní místo dobře informujte nebo v ideálním případě vyrazte s průvodcem. Minimalizujete tak jakékoliv problémy. To se týká nejenom pohybu po souši, ale také v moři.

Měna

Keňské město Malindi vás svými cenovými náklady moc nezaskočí. Když místní ceny za zboží a služby porovnáte s Českou republikou, budou mnohdy velice obdobné. Zde je několik příkladů průměrných cen za vybraný sortiment.

 • Voda 1,5 litru = 11 Kč
 • Chleba = 10 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 90 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v supermarketu = 57 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 75 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 70 Kč
 • Cappuccino = 60 Kč
 • Espresso = 43 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 10 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 8 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 100 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 2 500 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 24 Kč

Doprava

Do plážového letoviska Malindi se dopravíte pochopitelně letecky. Jde ale o to, kam až poletíte. Tou levnější variantou je určitě cesta na letiště Mombasa Moi, kam z Prahy doletíte s přestupy asi za 15 hodin a náklady se budou pohybovat od 21 000 Kč. Odtud pak musíte pokračovat autobusem nebo pronajatým vozem do 120 kilometrů vzdáleného města Malindi. Jestliže chcete doletět přímo do Malindi, kde je situováno stejnojmenné letiště, čekají vás přestupy navíc. Doba letu bude překračovat 22 hodin a více. Náklady na letenku mohou být také dvojnásobné podle toho, kdy ji zakoupíte.

 • Ve městě je možné využívat kyvadlovou autobusovou dopravu a minibusy, které si lze objednat.
 • Všude se pohybuje dostatek tříkolek Tuk Tuk a motocyklových taxi Boda Boda.
 • Dražší variantou dopravy jsou místní taxi, které si za ujetý kilometrů účtují taxu kolem 100 KES.
 • Spoustu míst si díky kratší vzdálenosti projdete bez problému pěšky.
 • Velké množství hotelů nabízí turistům půjčení jízdního kola.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Keňa

 • od 49 790 Kč
  Sandies Tropical Village
  Keňa - Malindi
 • od 44 790 Kč
  Diamonds Dream Of Africa
  Keňa - Malindi
 • od 42 290 Kč
  Malindi Dream Garden
  Keňa - Malindi
 • Sandies Tropical Village Resort
  Keňa - Malindi

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce