Průvodce pro Sancti Spíritus - zajímavosti, památky, tipy | cKlub.cz
Kuba

Sancti Spíritus: průvodce

26°C
Aktuálně
25°C
Průměrně

Sancti Spíritus

Sancti Spíritus je název vnitrozemského kubánského města nacházejícího se zhruba uprostřed Kuby. Hlavní město stejnojmenné provincie představuje jednu z nejstarších kubánských evropských osad. Na ploše 1 150 kilometrů čtverečních žije přibližně 138 tisíc obyvatel. Město je rozděleno na několik částí neboli barrios mezi něž patří Manacas, Pelayo, San Andrés, Tunas de Zaza a další. U okraje města Sancti Spíritus se mimo jiné nachází geografický střed Kuby.

Historie města sahá opravdu daleko. K jeho založení došlo už v roce 1514 a jeho zakladatelem byl Diego Velázquez de Cuéllar. Ve své době šlo o jediné město založené ve vnitrozemí. Ve městě se nachází lékařská škola Facultad de Ciencias Medicas Sancti Spiritus, ale také místní baseballový tým Sancti Spíritus Gallos pyšnící se domovským hřištěm José Antonio Huelga Stadium. Ze sportu lze jmenovat i fotbalový klub FC Sancti Spíritus. Z města pochází slavné osobnosti související primárně s MLB, jimiž jsou hráči Yuli Gurriel a Lourdes Gurriel Jr.
 

Co navštívit na Sancti Spíritus

Kubánské město Sancti Spíritus vás osloví svým originálním vzhledem a architekturou. Líbivější prostředí přišlo relativně nedávno s oslavami pěti set let od jeho založení. Při procházkách si tak přijdete na líbivou architekturu, ale také spoustu zajímavostí v okolí.

Vaším odrazovým můstkem v Sancti Spíritus se stane kostel Ducha svatého neboli Parroquital Mayor, což je jeden z nejstarších kubánských kostelů. Vybudován byl v roce 1680 a pyšní se velice svěžím zabarvením. Dále byste se měli vydat do zrekonstruovaných uliček, které vás doslova vtáhnou svou jedinečnou atmosférou. Jsou to ulice Calle San Miguel, obchodní třída Calle Independencia Sur a ulice Calle Guairo. Koloniální architektura, opravené domky, barevnost, balkónky s kovovým zábradlím a mnohé další prvky. Tou nejkrásnější ulicí bude bezpochyby Calle Llano.

Neoklasicistní budovy, trochu té zeleně a příjemná kubánská atmosféra. Přesně takové pocity budete zažívat na náměstí Parque Serafín Sánchéz. Neopomínejte ani na muzeum koloniálního umění zvané Museo de Arte Colonial. Tento velkolepý objekt byl v dřívějších dobách majetkem rodiny Iznarových. Uvnitř budete obdivovat originální kousky nábytku, italských mramorových stolů, zrcadel, ale i sbírku porcelánu Limoges. Většina těchto prvků pochází primárně z 19. století. Od muzea se pak můžete vydat do ulice Olivos III., kde se nachází slavná lékařská univerzita. Jen pro zajímavost uvedeme, že ji navštěvují studenti 34 národností.

Sancti Spíritus, to je také nejstarší kubánský most pocházející z roku 1815. Vede přes řeku Yayabo a byl vybudován z hliněných cihel tvořících pět oblouků. Celková délka mostu činí 85 metrů a ve svém nejvyšším bodě dosahuje výšky 9 metrů. I když byl svého času navržen pouze pro pěší, dodnes odolal i modernímu provozu. A jaká další místa stojí v Sancti Spíritus za podívanou? Je to kupříkladu oblast kolem řeky Río Yayabo, Zaza Reservoir a Museum Provincial.

Spoustu zajímavostí můžete navštívit i v relativně blízkém okolí kubánského města Sancti Spíritus. Obdivovat můžete třeba botanickou zahradu Sancti Spíritus Botanical Garden. Vaší pozornosti by neměl ujít ani Národní park Caguanes nacházející se v severní části provincie Sancti Spíritus, konkrétně poblíž obce Yaguajay. Park má plochu 204 kilometrů čtverečních a zahrnuje celkem deset malých cays. Na jeho území se nachází celkem 79 jeskyní. Obdivovat zde můžete oblouky, výklenky, ale také 35 archeologických nalezišť se spoustou jeskynních maleb. V bažinatém prostředí parku žije více jak 112 druhů ptáků.

Specifika místní kuchyně

Dovolená v kubánském městě Sancti Spíritus bude mimo jiné spojena také s vynikajícím gastronomickým zážitkem. Dostane se vám jedinečné příležitosti ochutnat vybrané místní speciality, včetně dobrých nápojů. Když se řekne kuchyně v Sancti Spíritus, připravte se na názvy, jakými jsou yuca, boniatos nebo malanga. Ano, rýže, černé fazole a sladké brambory zde budou hrát hlavní roli. Ochutnat můžete i kukuřičné tamales. V jídelním lístku si pak vyhlédněte třeba moros y cristianos nebo congrí. Ochuzovat se nemusíte ani o kubánskou pizzu s názvem pizza con queso. Pokud chcete vyzkoušet nějaké ryzí kubánské nápoje, ochutnejte třeba místní pivo. V tomto směru jednoznačně vedou značky Bucanero a Cristal. Nechybí samozřejmě kubánský rum jako součást míchaných nápojů. Z nealkoholických nápojů jednoznačně vede balená voda a džusy.

Počasí

Tropické savanové klima, přesně tak lze charakterizovat počasí v Sancti Spíritus. V průběhu celého roku se můžete těšit na průměrné teploty mezi 18 °C až 23 °C. Ty maximální se pak šplhají k hranici 27 °C až 31 °C. Nejtepleji je pochopitelně v létě, tedy od června do srpna. V tomto období však spadne nejvíce dešťových srážek, a to od května do října. Nejdeštivější je červen s 280 milimetry. Celoroční úhrn dešťových srážek je 1 560 milimetrů. Nejméně prší od listopadu do dubna, kdy si v Sancti Spíritus užijete příjemného klimatu.

Bezpečnost

Malebnost kubánského města Sancti Spíritus si užijete plnými doušky i z pohledu bezpečnosti. Pokud dodržíte základní cestovatelská pravidla, nic zvláštního vás tu nepřekvapí. Vyhněte se snad jen nočním procházkám odlehlými zákoutími. Přes den se budete cítit všude bezpečně. Ženy by měly raději chodit s doprovodem. V rámci frekventovanějších míst je vhodné hlídat si osobní věci před pouličními krádežemi. Zároveň je lepší mít u sebe kopii cestovních dokladů.

Měna

Kubánské město Sancti Spíritus patří z pohledu cenových nákladů spíše k těm levnějším oproti přímořským letoviskům. A to se týká nejenom nákupu produktů, potravin, ale také libovolných služeb. Platby jsou uskutečňovány povětšinou v hotovosti. Setkat se totiž můžete s nefunkčností některých platebních terminálů. Pro lepší představu o cenách vybraného sortimentu vám přinášíme několik příkladů.

 • Tříhvězdičkový hotel = Od 1 100 Kč za noc
 • Jídlo v levné restauraci = 190 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 l = 40 Kč
 • Menu pro dva v restauraci střední třídy = 800 Kč
 • Coca-cola 0,33 l v restauraci = 45 Kč
 • Chleba = 19 Kč
 • Láhev vína 0,7 l v obchodě = Od 140 Kč
 • Voda 1,5 l v supermarketu = 20 Kč

Doprava

Chcete-li navštívit kubánské město Sancti Spíritus, musíte se nejprve vydat do Havany. Právě tam se nachází mezinárodní letiště, kam směřují lety z Prahy. Letenka vás vyjde od 16 000 Kč a doba letu se bude pohybovat kolem 12 hodin. Odtud se pak můžete vydat dálkovým autobusem nebo po železnici směr Sancti Spíritus. A to buď přímým vlakem nebo přes Zaza del Medio. A jak je to s dopravou v samotném městě?

 • Městská hromadná doprava je zajišťována osmi linkami autobusů.
 • Po okolí funguje příměstská městská doprava, kterou tvoří autobusy i minibusy.
 • Výjimkou nejsou ani taxibusy a ostatní taxi vozy v podání dodávek, přestavěných nákladních vozů, ale i koňských spřežení, která při cestování po městě přidávají na celkové atraktivitě.
 • Taxíky představují pochopitelně nákladnější druh cestování.
 • Cena za MHD se v přepočtu pohybuje kolem 11 Kč, u taxíku zaplatíte podobnou cenu za ujetý kilometr.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Kuba

 • od 37 779 Kč
  Memories Jibacoa (Ex. Breezes)
  Kuba - Varadero
 • od 103 200 Kč
  Iberostar Grand Trinidad (Trinidad)
  Kuba - Varadero
 • od 42 000 Kč
  Memories Miramar, Starfish Cayo Santa Maria
  Kuba - Cayo Coco
 • Caribbean
  Kuba - La Habana (Havana)
 • od 43 600 Kč
  Meliá Habana, Meliá Las Américas
  Kuba - Cayo Coco
 • Gran Caribe Neptuno Triton
  Kuba - La Habana (Havana)
 • od 42 100 Kč
  Starfish Montehabana
  Kuba - La Habana (Havana)
 • od 43 700 Kč
  Chateau Miramar By Be Live
  Kuba - La Habana (Havana)
 • Pullman
  Kuba - Varadero
 • od 41 900 Kč
  Iberostar Parque Central, Iberostar Daiquirí
  Kuba - Cayo Coco
 • od 46 100 Kč
  Blau Varadero
  Kuba - Varadero
 • Iberostar Parque Central, Iberostar Ensenachos
  Kuba - Cayo Santa Maria

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné