Průvodce pro Villa Clara - zajímavosti, památky, tipy | cKlub.cz
Kuba

Villa Clara: průvodce

29°C
Aktuálně
25°C
Průměrně

Villa Clara

Villa Clara je název kubánské provincie situované ve střední části Kuby. Její celková plocha činí 8 413 kilometrů čtverečních a zahrnuje hned několik měst. Tím největším a zároveň hlavním je město Santa Clara. K těm ostatním se řadí Santo Domingo, Sagua la Grande, Manicaragua, Corralillo, Cajamajuaní a další. Provincie je z jedné strany omílána Atlantikem, ostatní strany pak sousedí s provinciemi Cienfuegos, Matanzas a Sancti Spíritus. V celé provincii žije přes 800 tisíc obyvatel.

Z pohledu historie je provincie Villa Clara ještě stále označována jako Las Villas, což bylo zastaralé jméno tehdejšího uskupení provincií před rokem 1976. Dříve byla tato oblast primárně centrem dobytčího průmyslu. Dnes tu převládá spíše hospodářství a zemědělství, přičemž cestovní růst má vzrůstající tendenci. Hlavní komoditou této provincie je cukr a tabák. Na jedné straně máte možnost navštívit krásnou přírodu, na té druhé zase korálové útesy, pláže, malé ostrůvky a chybět vám nebude ani historie a architektura větších měst.

Jaké nabízí Villa Clara památky a zajímavosti?

Co navštívit ve Villa Clara

Poznávání kubánské provincie Villa Clara může započít v hlavní metropoli Santa Clara, kde budete moci spatřit asi nejvíce historických památek. Hlavní metropole je totiž plná architektonicky zajímavých míst.

Vaším pomyslným odrazovým můstkem se stane mauzoleum, ve kterém jsou uloženy ostatky slavného Che Guevary a několika jeho spolubojovníků. Krásná je i katedrála Catedral de Santa Clara de Asís postavená v roce 1940. Aktuálně patří k nejvýznamnějším náboženským objektům ve městě. Dále zamiřte do kulturního centra El Mejunje, kde budete obdivovat nejenom grafity zvenčí, ale také se můžete stát nedílnou součástí hudebního koncertu. V Santa Clara se nachází Univerzita Marta Abreu z Las Villas, popřípadě dáte přednost sbírkám umění a přírodní historii. V ten moment navštivte Villa Clara Provincial Museum. Nevynechte ani Bulvár 1889.

Město Santa Clara je kromě jiného spojeno i s přemírou krásných parků, přičemž každý z nich nabízí něco trochu jiného. Dokazuje to třeba park Santa Clara Libre. Pokud hledáte typické kubánské místo, osloví vás Parque Vidal. Dále je to Parque del Carmen vytvořený na počest založení města, Parque de los Martires neboli Park mučedníků, Parque de la Justicia čili Park spravedlnosti a také známý Park Panny Marie Pastýřky. Pokud se chcete podívat na národní památník Kuby, zamiřte do Parque del Tren Blindado.

A co dalšího vás v provincii Villa Clara bude zajímat? Vyjet můžete třeba k souostroví Sabana – Camaguey sousedícím právě s touto provincií. Obdivovat zde budete především mořský ekosystém tvořený korálovými útesy a pestrým podmořským životem. Tento systém s přilehlými rezervacemi a parky ukrývá celkem 35 chráněných lokalit. Villa Clara Cays je tím pravým útočištěm pro poznávání volně žijících živočichů. V této souvislosti volte přírodní klenoty, jakými jsou Cayo Santa Maria, Cayo Ensenachos a Cayo Las Brujas.

Když se budete pohybovat kolem Santa Clary, zamiřte i do hor do Alturas de Santa Clara. Stejnojmenný nejvyšší vrchol dosahuje výšky 464 metrů nad mořem. V jižní části této oblasti můžete naopak pokořit pohoří Escambray. Jeho nejvyšším vrcholem je Pico San Juan s výškou 1 140 metrů nad mořem. Krásná je tu hlavně přírodní rezervace Topes de Collantes, kde jsou nejrůznější kaňony, jeskyně, řeky a vodopády. Jmenovat lze třeba jezero Hanabanilla. V provincii Villa Clara je také největší řeka Kuby odtékající do Atlantiku. Její název je Río Sagua la Grande. Věnovat se můžete rybaření a u moře zase vodním sportům.

Specifika místní kuchyně

Provincii Villa Clara si zamilujete nejenom pro spoustu krásných míst, ale také kvůli ryzí kubánské kuchyni. Ta je doslova protnuta řadou vynikajících dobrot. Kromě typického kubánského jídla spojujícího fazole s rýží můžete okusit i mnohá další. Typickým příkladem je ropa vieja, což v překladu znamená staré hadry. Jde však o pokrm velice lahodný, konkrétně o trhané hovězí maso s rajčatovou omáčkou. Vyhledávanou místní specialitou je papriková omáčka mojo a plněná kapsa z těsta označovaná jako empanada. Vychutnat si můžete i rýži s kuřecím masem arroz noc pollo a kubánskou verzi hamburgeru zvanou frita.

V provincii Villa Clara si pochutnáte nejenom v pouličních stáncích, ale také v restauracích. Největší výběr vám nabídne hlavní metropole této provincie, město Santa Clara. Navštivte podniky, jakými jsou Saborearte, Hostal Florida Center, Casa del Gobernador a La Aldaba. Pokud hledáte levnější variantu stravování, vaším cílem se stanou El Sol, El Alba a La Bodeguita del Medio de Santa Clara.

Počasí

Celá provincie Villa Clara se pojí s tropickým klimatem, takže o celoroční teplo zde rozhodně nebude nouze. Jako nejpříjemnější období se jeví listopad až duben, kdy se maximální teploty pohybují v rozmezí od 27 °C do 29 °C. Ty nejmenší klesají k 17 °C až 19 °C. Tato doba je přínosná především proto, že spadne menší množství dešťových srážek. V létě je sice tepleji a teploty přesahují 32 °C, na druhou stranu více prší. Nejdeštivější jsou měsíce srpen až říjen. Celkový úhrn dešťových srážek za rok činí 1 070 milimetrů.

Bezpečnost

Kubánskou provincii Villa Clara lze prohlásit za bezpečnou za předpokladu, když budete dodržovat jistá pravidla a některým věcem se jednoduše vyvarujete. Rozhodně zapomeňte na noční cestování, potažmo procházky ve velkých městech v okrajových a méně frekventovaných místech. Ženám je doporučován doprovod. Kapesní krádeže mohou hrozit v lokalitách s větším množstvím lidí. Je dobré hlídat si osobní věci, popřípadě mít u sebe kopie cestovních dokladů.

Měna

Čím větší město v provincii Villa Clara navštívíte, tím větší ceny za zboží a služby budete hradit. Je však pravdou, že většina měst se drží v průměru země, který je pro nás jako pro Čechy velice přijatelný. Hlavní platební měnou je kubánské peso. Velká města na mnoha místech už nabízí platbu bezhotovostně, někdy však můžete narazit na nefungující platební terminály. Hotovost je tak naprostou nezbytností. A jak je to s průměrnými cenami v této kubánské lokalitě?

 • Tříhvězdičkový hotel = Od 1 200 Kč za noc
 • Chleba = 17 Kč
 • Sýr = 98 Kč
 • Víno 0,7 l v obchodě = Od 120 Kč
 • Jídlo v levné restauraci = 220 Kč
 • Točené domácí pivo 0,5 l = 35 Kč
 • Espresso = 25 Kč
 • Láhev vody 0,5 l = 12 Kč
 • Coca-Cola 0,33 l = 45 Kč

Doprava

Cesta do kubánské provincie Villa Clara bude mít hned několik fází. Tou první je rezervace letenek z Prahy do Havany. Směřovat byste měli na hlavní mezinárodní letiště José Martí International Airport. Náklady na letenku začínají na 16 000 Kč a doba letu se pohybuje kolem 12 hodin. Odtud pak můžete směřovat do města Santa Clara, které je ideálním výchozím bodem pro poznávání provincie.

 • Město Santa Clara se nachází na hlavní železniční trati z Havany do Santiago de Cube.
 • Alternativou jsou dálkové autobusy.
 • Z města Santa Clara lze vlakem cestovat i do dalších okolních měst v provincii Villa Clara.
 • Příměstská doprava je realizována z terminálu situovaného na jihu města.
 • Vedle autobusů můžete využívat také taxicolectivo, což jsou taxíky v podání nákladních vozů pojímajících větší množství cestujících.
 • Santa Clara zároveň leží na dálnici Carretera Central a na dálnici A1.
 • Asi jedenáct kilometrů od města se nachází letiště Abel Santamaría, které slouží primárně pro domácí lety, popřípadě ty z Kanady, Itálie, Polska a Francie.
   

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Kuba

 • od 40 089 Kč
  Memories Jibacoa (Ex. Breezes)
  Kuba - Varadero
 • od 59 000 Kč
  Iberostar Grand Trinidad (Trinidad)
  Kuba - Varadero
 • od 39 500 Kč
  Memories Miramar, Starfish Cayo Santa Maria
  Kuba - Cayo Coco
 • od 39 700 Kč
  Sercotel Caribbean
  Kuba - La Habana (Havana)
 • od 41 900 Kč
  Meliá Habana, Meliá Las Américas
  Kuba - Cayo Coco
 • od 30 200 Kč
  Starfish Montehabana
  Kuba - La Habana (Havana)
 • od 36 900 Kč
  Chateau Miramar By Be Live
  Kuba - La Habana (Havana)
 • od 34 400 Kč
  Pullman
  Kuba - Varadero
 • od 50 900 Kč
  Iberostar Parque Central, Iberostar Daiquirí
  Kuba - Cayo Coco
 • od 45 100 Kč
  Blau Varadero
  Kuba - Varadero
 • od 45 941 Kč
  Iberostar Ensenachos (Cayo Ensenachos)
  Kuba - Cayo Santa Maria
 • od 47 000 Kč
  Memories Caribe Beach Resort
  Kuba - Cayo Coco

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné