Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Kyrgyzstán

Biškek: průvodce

24°C
Aktuálně
11.3°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Biškek

Biškek neboli Bishkek, dříve také Frunze a Pishpek. To je hlavní město Kyrgyzstánu nacházející se v regionu Chuy. Metropole leží ve výšce 800 metrů nad mořem, je veliká asi 169 kilometrů čtverečních a žije v ní kolem jednoho milionu obyvatel.

Město Biškek bylo založeno v roce 1825 a společně s ním vzniklo také opevnění. V roce 1860 došlo k dobytí a poničení města. V roce 1926 bylo hlavním městem Kyrgyzské ASSR. Devadesátá léta minulého století tu byla poměrně bouřlivá, až do doby vyhlášení nezávislosti. Z pohledu stáří jde o relativně mladé město, které je však spojeno s historií Hedvábné stezky.

Biškek je nejlidnatějším místem Kyrgyzstánu, v němž rozkvétá vzdělanost prostřednictvím mnohých zařízení, ekonomika a v neposlední řadě také sport. Své sídlo tu má jeden z největších fotbalových klubů v zemi. Je jím fotbalový klub Spartak.

Co navštívit v Biškeku

Město Biškek vás okouzlí nejenom svým centrem, kde se nachází řada zajímavostí, ale také nejbližším okolím. Ne nadarmo je tato metropole označována jako neobjevená perla Kyrgyzstánu. Z původní pevnosti Pishpek zde vyrostlo město plné historie.

Středobodem centrální části Biškeku je pochopitelně Leninovo náměstí, které je dnes označováno jako náměstí Ala-Too. Vesměs jde o jednu velkou betonovou plochu, kde se vyjímá socha Erkidika, jenž v roce 2003 nahradila sochu Lenina. Ta byla přesunuta k jižní straně Státního historického muzea. Na náměstí je unikátní nejenom budova parlamentu, ale také pravidelná každovečerní výměna stráží. Dalším populárním náměstím je Vítězné náměstí, jehož dominantou je památník z druhé světové války.

A k jakým konkrétním objektům se ve městě vydat? Je to například ono zmiňované Státní historické muzeum, kde je umístěna velká spousta exponátů souvisejících mimo jiné s komunismem. Dále je to Státní muzeum výtvarného umění, kde na vás čeká přemíra obrazů, mezinárodních prací a jiných slavných děl. Trochu zarážející je fakt, že toto muzeum je situováno v nepříliš krásné budově. Pravidelné výstavy ve městě Biškek pořádá také Galerie M, kde jsou vystavovány místní umělci, jejichž obrazy a díla si můžete zakoupit.

Originální je také Frunzeovo muzeum nacházející se v betonovém objektu. Toto město bylo rodištěm Michaila Vasilieviče Frunzeho, který žil v letech 1885 až 1925. Naopak za krásnými sochami vyrazte do Muzea sochařství Sadykov uvnitř Národní akademie umění. Zde vystavují skutečné legendy. Nakonec si nechce nenápadný ateliér místní legendy Gapara Aitieva, kde budete moci obdivovat středoasijské umění. Ti opravdu nároční milovníci umění mohou zavírat ještě do Art Group 705, kde jsou nepravidelně pořádány další výstavy.

Zajímavých staveb je v Biškeku více než dost. Co takhle Nissa Art Salon původně plnící roli katedrály sv. Mikuláše? Z církevní budovy se postupem času stalo muzeum umění, kde můžete obdivovat originální díla. Dorazit lze i k historickému místu, kde v dřívějších dobách stávala pevnost Kuznechnaya. Architektonickým skvostem města Biškek je Bílý dům neboli sídlo vlády. Zastavit se můžete u Katedrály sv. zmrtvýchvstání. Tato církevní pravoslavná nemovitost byla poprvé otevřena v roce 1947 a v jejích útrobách budete obdivovat spartánský interiér. Za zmínku stojí i socha Kurmanjana Datky.

Jestliže zatoužíte po zeleni, zábavě a relaxaci, Biškek vám rozhodně má co nabídnout. Začít lze například v parku zvaném Panfilov Park. Zde si užijete třeba pohled na město z ruského kola nebo vsadíte na ostatní atrakce. Kapitolou samou o sobě je Dubový park. V něm se nachází duby, které jsou starší jak 100 let, venkovní kavárny, ale také umělecké galerie pod širým nebem. Právě tady budete moci relaxovat bez zábran a omezování. Přemíru zeleně ukrývá Botanická zahrada Biškek, která je součástí Národní akademie věd. Na 124 hektarech jsou k vidění tisíce ovocných rostlin, květin a stromů. Pro veřejnost je otevřena asi třetina této zahrady.

Nouze nebude ani o nakupování. V tom tradičním stylu vám jej zprostředkuje Osh Bazaar, který je v tomto směru originalitou města. Nakoupíte na něm opravdu cokoliv. Tím druhým bazarem s velice osobitou atmosférou je Dordoi Bazaar, popřípadě dáte přednost obchodnímu domu TSUM. Jestliže patříte k vyznavačům noční zábavy, také si přijdete na své. Biškek pokrývá největší klubovou scénu v zemi.

Specifika kuchyně v Biškeku

Místní lidé jsou milovníci skopového a hovězího maso, o trochu méně se používá maso kuřecí. To vepřové je z náboženských důvodů zakázáno. Kuchyně v Biškeku je pořádně tučná. Na druhou stranu ji mohou tvořit i lehčí ryby. Je však pravdou, že v rámci pokrmů si na své přijde opravdu kdokoliv. Vedle národního pokrmu zvaného Bešparmak můžete ochutnat třeba Oromo, Plov, Kudrak, Šašlik, Lagman nebo jídla jako Ašlan-fu, Manty a Šaurma. S posledním jmenovaným se setkáte spíše při pouličním stravování, protože jde o jistou obdobu kebabu. Místní si dávají záležet i na polévkách, mezi nimiž jednoznačně vede Boršč. K pití si dopřejte některý z oblíbených čajů, nápoj Kumys, Maksym nebo dejte přednost jogurtovému pití. To nese název Airan.

Když při návštěvě města Biškek zatoužíte po tradiční gastronomii, vydejte se podniků, jakými jsou Faiza, Tubeteika a Yp Kese Restaurant. Vynikající večeři vám nabídnou restaurace typu Furusato, Terracotta Cooffe, Ethno-Complex Supara a La Maison. Ve městě není opomíjeno ani na ty, kdo dávají zelenou luxusnímu kulinářství. Jmenovat lze Okean, 12 Bar, Restaurant Frunze a Bazilik.

Počasí v Biškeku

V Biškeku panuje vlhké kontinentální klima z větší míry ovlivňované středomořím. Za nejteplejší měsíce je považován červen až srpen, kdy se průměrné teploty přes den pohybují kolem 29 °C až 31 °C, přičemž ty nejvyšší stoupají ke 40 °C, a naopak ty nejnižší klesají k 24 °C. V této době mohou přicházet silnější nárazové větry a spíše občasné dešťové srážky. Jejich intenzita a přeměna do těch sněhových naopak přichází se zimou, tedy od prosince do února. V tomto ročním období můžete počítat s průměrnými denními teplotami kolem nuly a mnohdy i pod bodem mrazu. Celoroční úhrn dešťových srážek je kolem 450 milimetrů. V zimě se mnohem častěji vyskytují mlhy.

Bezpečnost v Biškeku

Město Biškek je spojeno s jistou kriminalitou. Ve dne se tu budete na spoustě míst cítit bezpečně, v noci tomu tak nemusí být. Do rizikovějších lokalit se proto raději nevydávejte. Typický nešvar v podobě kapesních krádeží je spjatý hlavně s místy s větším výskytem lidí. To znamená v prostředcích hromadné dopravy, na trzích, kulturních akcích, u památek a podobně. Populární jsou i autobusová nádraží Biškeku, ve kterých se policisté zaměřují na důkladnější kontroly turistů s tím, že už byly zaznamenány ztráty peněz cestovatelů. Takové situace jsou však více méně bezvýchodné, i když policisté na takové důkladné kontroly nemají právo. Setkat se můžete i se žádostí o úplatek. Z pohledu přírodních katastrof vám v Biškeku nic nehrozí.

Měna

Ceny v Biškeku jsou pro českého turistu velice přijatelné a v mnohých případech jsou nižší nežli v Česku. O průměrných nákladech na dovolenou v Biškeku si můžete udělat lepší představu díky níže uvedeným příkladům.

  • Voda 1,5 litru = 10 Kč
  • Chleba = 8 Kč
  • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 115 Kč
  • Domácí točené pivo 0,5 litru = 27 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 33 Kč
  • Coca-Cola 0,33 litru = 10 Kč
  • Espresso = 28 Kč
  • Cappuccino = 40 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = od 85 Kč
  • Voda 0,33 litru v restauraci = 7 Kč
  • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 000 Kč za noc
  • Benzín cena za 1 litr = 14 Kč

Doprava v Biškeku

S přihlédnutím ke vzdálenosti města Biškek od České republiky se jako jediný vhodný způsob dopravy jeví letadlo. Pokud se do Biškeku chystáte z pražského letiště Václava Havla, musíte počítat s přestupem. Vaším cílem se stane letiště Biškek Manas, které je vzdáleno asi 29 kilometrů od města. Na cestě strávíte kolem 11 až 13 hodin a za letenku zaplatíte od 7 000 Kč a výše. Pro přepravu z letiště do města můžete využít autobusovou a minibusovou dopravu s cenou kolem 40 KGS. Konkrétně je to linka č. 380. Za pomoci taxi služeb vás cesta vyjde na 400 KGS.

  • Veřejnou dopravu v Biškeku zajišťují primárně autobusové linky, veřejné dodávky označované jako maršrutky a elektrické trolejbusy.
  • Tento systém dopravy navazuje na ten železniční.
  • Jízdenka ve veřejné dopravě začíná na ceně 10 KGS.
  • Ze dvou hlavních autobusových stanic v Biškeku lze cestovat také do vzdálenějších měst v Kyrgyzstánu. Alternativou se vám může stát železniční doprava.
  • Nedaleké letiště je hojně využíváno i k vnitrostátním letům.
  • Pokud se spolehnete na místní taxi služby, počítejte s nástupní taxou kolem 50 KGS a s cenu 12 KGS za kilometr.
  • K dispozici jsou i tamní autopůjčovny. Je však pravdou, že řízení po městě je pro otrlejší řidiče, protože spousta místních řídí agresivně a s předpisy si moc hlavu nelámou.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré