Průvodce pro Oš - zajímavosti, památky, tipy | cKlub.cz
Kyrgyzstán

Oš: průvodce

-3°C
Aktuálně
11.3°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Oš je druhé největší město Kyrgyzstánu. Mnohdy je označováno jako Osh. Situováno je v jižní části země, konkrétně v údolí Fergana. I díky tomu nese přezdívku hlavní město jihu. Ve městě Oš žije přibližně 280 tisíc obyvatel a nachází se v průměrné výšce 963 metrů nad mořem.

Vzhledem k objeveným artefaktům starým více jak 3 000 let je Oš označován jako nejstarší město Kyrgyzstánu. V dřívějších dobách zde pravděpodobně fungoval velký bazar. Relativně nedávno zde žili na jednom místě Uzbeci, Rusové, Kyrgyzové a Tádžikové. V roce 2010 však vznikly větší nepokoje a Uzbeci byli z města vyhnáni. Město Oš bylo navíc poničeno.

Samotné město Oš má velikost asi 70,5 kilometrů čtverečních. S celou přilehlou oblastí je to 182,5 kilometrů čtverečních. K městu náleží také přidružené vesnice jako Orke, Kengesh, Japalak, Almalyk, Teeke, Arek a jiné. Dohromady je jich jedenáct.

Co navštívit v Oši

Široké a stinné ulice, rozlehlé parky, spousta míst pro relaxaci, překrásné památky, architektonické skvosty, kulturní zážitek a pachuť minulosti. Tohle všechno si pro cestovatele připravilo město Oš v celé své kráse.

Začít můžete například poznáváním církevních objektů. Mezi ty hodně vyhledávané patří bezpochyby mešita Ravvat Abdullahana, která se řadí k těm nejstarším ve města. Pochází ze 16. století a rozprostírá se pod svahem zvaným Sulaiman-Too. Jde o poměrně zachovalý objekt, do jehož vnitřních prostor mají povolený vstup pouze muži. Ženy jen ve vhodném oblečení na nádvoří. Další známou mešitou je Sulaiman-Too pojmenovaná shodou okolností podle stejnojmenné hory. V tomto případě jde o největší mešitu ve města, jenž dokáže pojmout až tisíc lidí. Obdivovat budete její unikátní architekturu.

Ve městě nejsou jen muslimské objekty, ale také ty křesťanské, respektive pravoslavné. Typickým důkazem toho je Katedrála archanděla Michaela, která byla vybudována v roce 1909. Vznikla jako rozšíření původní církevní budovy z roku 1877. V současné době jde o kulturní a významné náboženské středisko města Oš. Z náboženských objektů nevynechejte ani Dom Babura, což je zrekonstruovaná modlitebna v roce 1989. Její historie sahá až do roku 1497.

Město Oš, to jsou i další úchvatná místa, která stojí za zhlédnutí. Podívat se můžete například na jednu z největších Leninových soch stojících na náměstí Osh. Výška sochy je přibližně 25 až 30 metrů a je neodmyslitelně spjata se sovětskou historií. Kromě ní ve městě najdete i řadu dalších památníků. Ty jsou primárně situovány v parku Zadnepetrovskogo. Je to například Černobylský památník a Slzy matky poukazující na etnické střety mezi Uzbeky a Kyrgyzy. Dominantní je bezpochyby Věčný oheň pro oběti Velké vlastenecké války. Na sovětskou éru ve městě narazíte na spoustě míst. A to prostřednictvím sovětských nástěnných maleb a veřejného umění.

V Oši nechybí ani několik zajímavých muzeí. Tím nejslavnějším je asi Muzeum výtvarných umění Turgunbai Sydykov, které bylo založeno v roce 2004. Vystaveny jsou tu dekorace, obrazy i sochy. Tím dalším je tříposchoďová jurta považovaná za regionální muzeum. Zde se můžete těšit na velice barevné interiéry. Nebo to bude Osh regionální muzeum, kde je vystavena přemíra historických dokumentů, fotografií a dobových artefaktů spjatých s tímto místem. Velkým originálem je Suleimanské horské muzeu ilustrující historický a náboženský vývoj tohoto regionu.

Oš je městem doslova protnutým zelení. Navštívit lze několik parků plných stromů, květin, ale také nejrůznějších atrakcí. Jedním z nich je například Navoi Park, kde se pořádají šachové turnaje, jsou umístěny pingpongové stoly, spousta vysokých dubů a jiné atrakce. Tím dalším je Park Alymbek Datka s jedinečnou atmosférou. Právě zde se nachází třípatrová jurta otevřená v roce 1995. Nakonec si nechce park lásky situovaný kousek za Leninovou sochou. Jde o park vytvořený v roce 2017, kde jsou umístěny oblouky, srdce, nápisy prezentující lásku, miniatura Eiffelovy věže a mnohé další. Možná i proto se velice často stává místem pro fotografování svatebčanů.

Při prohlídce města Oš neopomínejte ani na nakupování, které vám zprostředkuje třeba jeden z největších středoasijských trhů, jímž je Jayma Bazaar, kde se nachází řada nejrůznější stánků. V neděli ráno jsou to pak tradiční trhy se zvířaty zvané Osh Animal Market.

Specifika kuchyně v Oši

Je pravdou, že lidé ve městě Oš si umí užívat svou vlastní gastronomii, a to do nejmenšího detailu. Různé druhy masa, uzené ryby, přemíra čerstvých ingrediencí, a to vše ve spojení s lahodným kořením. Právě v tomto městě vznikají nejrůznější oblíbená jídla, která byste měli okusit. Dopřávat si můžete například tradiční placky z brambor plněné skopovým masem. Lahodná jsou žebra s bramborami, kousky masa a jater napíchnuté na špízu, smažené taštičky s nastrouhaným masem nebo jogurtové koule zvané Kurut. Z polévek tu vede Soljanka, ale také typický Boršč. Velice brzy zpozorujete, že místní kuchyně je do značné míry ovlivněna tou ruskou. V okamžiku, kdy dojde na pití, zkuste některé z piv, čajových nápojů nebo pálenek.

Kvalitní restaurace ve městě Oš nemusíte hledat moc dlouho. S tím vám pomohou následující tipy. Jestliže dáváte přednost nižším cenám při zachování patřičné kvality jídla, zajděte si do podniků, jakými jsou Restaurant Tsaeskiy Dvor, Classic, BorsoK a Cafe Atabek. Naopak, když zatoužíte po kvalitní večeři, směřujte do restauračních zařízení Nirvana, Dolce Vita a Malenkaya Yaponiya.

Počasí v Oši

Pro město Oš jsou typická suchá léta a vlhké a chladné zimy. Tato charakteristika odpovídá kontinentálnímu klimatu. Jaro a podzim jsou teplotně přívětivé měsíce s průměrnými teplotami kolem 15 °C přes den. Léto je nejteplejší, což znamená, že v měsících červen až srpen se můžete těšit na hodnoty 25 °C až 32 °C. Zároveň se vyhnete jakýmkoliv dešťovým přeháňkám. Opakem toho bude zima, která je podstatně chladnější. Teploty s přehledem klesají pod bod mrazu k průměrným hodnotám -3 °C. V zimě také více prší, popřípadě chumelí. Celoroční úhrn dešťových srážek činí asi 380 milimetrů.

Bezpečnost v Oši

Ve městě Oš se setkáte s průměrnou kriminalitou, takže byste měli pro bezpečnou a bezproblémovou dovolenou dodržovat několik základních pravidel. Dávejte si pozor na kapesní zloděje. Na ty bohužel můžete narazit v parku, na trzích či kdekoliv jinde, kde je větší koncentrace lidí. Proto se vyplatí nenosit u sebe vyšší hotovost a jiné cennosti. Ve dne je pohyb po městě Oš bezpečný. V noci se raději zdržujte v turisticky vyhledávaných lokalitách. Nebezpečí může hrozit v okolí města Oš, a to při hranicích s Tádžikistánem a Uzbekistánem, kde panuje trochu vyšší napětí mezi obyvateli. Respektujte tamní náboženství, což se týká hlavně žen a jejich oblékání. To platí dvojnásob při návštěvách náboženských staveb.

Měna

Při návštěvě města Oš se můžete spolehnout na nízké cenové náklady, minimálně oproti České republice a evropským destinacím. Ceny za zboží a služby jsou tu o něco nižší než v hlavním městě Kyrgyzstánu. Pro lepší představu uvádíme několik příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 9 Kč
 • Chleba = 7 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 135 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 200 Kč
 • Espresso = 16 Kč
 • Cappuccino = 25 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 35 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 25 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 7 Kč
 • Coca-cola 0,33 litru = 10 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 600 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 16 Kč

Doprava v Oši

Při plánování dovolené ve městě Oš si buďte jisti, že vaším cílem se stane druhé největší letiště v Kyrgyzstánu. Z pražského letiště Václava Havla se na letiště Oš dostanete za 11 až 15 hodin, tudíž musíte počítat s přestupem. Za letenku zaplatíte v průměru 10 000 Kč při včasnější rezervaci. Letiště se od města Oš nachází asi 13 kilometrů. Ideálním dopravním prostředkem pro přesun do města jsou buď maršrutky č. 107 a č. 142 nebo dražší taxi služby. Ty vychází na 120 až 160 KGS.

 • Veřejnou dopravu ve městě Oš primárně zajišťují autobusové linky a maršrutky.
 • Cena za jednosměrnou jízdenku je od 10 KGS.
 • Řadu oblastí v Oši si budete schopni projít pěšky díky krátké vzdálenosti mezi jednotlivými zajímavostmi.
 • Dražším způsobem dopravy jsou taxi služby.
 • Pokud chcete vyrazit do ostatních měst Kyrgyzstánu, využijte k tomu dálkových autobusů nebo letecké dopravy, respektive vnitrostátních letů.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré