Lesotho - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Afrika

Lesotho: průvodce

8°C
Aktuálně
13°C
Průměrně

Lesotho

Hodnocení průvodce: 8.5

Klenot Jižní Afriky. Malá a nenápadná země obklopená Jihoafrickou republikou toho přináší více než dost. Lesothské království je bohaté především z pohledu kultury a přírody. To jsou dostupné oblasti země, jež si během velice krátké chvíle doslova zamilujete. Okusit můžete pohostinnost tamních obyvatel a zcela jiný pohled na africký kontinent, který se pro vás stane doslova nezapomenutelným. Pestrobarevnost a dobrodružství, to je to, co vás bude čekat během dovolené v Lesothu. Opar tradic v kombinaci s pastýřskými zvyky budete realizovat ve vyšší nadmořské výšce. A právě ta je další doménou a zvláštností této země.

Z topografického hlediska je Lesotho naprostým unikátem. Jde o stát nacházející se v nadmořské výšce od 1 000 metrů nad mořem a více. To znamená vysokohorský klenot, kde se mimochodem rozléhá i nejvyšší hora Afriky, jíž je Thabana Ntlenyana se svou výškou 3 482 metrů nad mořem. Spousta náhorních plošin s čedičem a hodně jezer a vodních toků. To je opravdová podoba Lesotha, jíž si zamilujete při prvním pohledu.

Co navštívit v Lesothu

Lesotho je africkou zemí, kterou můžete navštívit v létě i v zimě. A v každém z těchto ročních období si pro vás připraví bezpočet nejrůznějších aktivit. Jestliže dáte přednost teplejšímu počasí, rozhodně to budou treky a road tripy, jimž zasvětíte pravděpodobně celou dobu pobytu v zemi. Pěší turistika zde střídá možnost poznávat jednotlivá zákoutí ze sedla koně. V zimě se naopak budete věnovat spoustě zimním činnostem, kam patří hlavně lyžování a snowboarding. Je pravdou, že mapa Lesotha vám toho odhalí daleko více než si vůbec dokážete představit.

Začít můžete určitě v Dračích horách, kde se mimo jiné nachází významný Národní park Sehlabathebe. Z přírodních skvostů rozhodně nevynechejte ani přírodní rezervaci Bokong, jeskyně Kome Caves a bezkonkurenční horskou scenérii nazývanou Maletsunyane Falls, kde samozřejmě nechybí jedinečné vodopády. Ty jsou zasazeny v oblasti Semonkong, jež patří k turistiky hodně vyhledávaným. Vyrazit byste měli také do hlavního města Maseru, kde je Rezidence předsedy vlády, Katedrála Panny Marie Vítězné a samotný královský palác. V zimním období dejte přednost městu Oxbow.

Místní kuchyně

Lesothská gastronomie si zachovává svoji tradiční tvář a zároveň se nechává lehce ovlivňovat okolními kulinářskými směny. Výsledkem je pak řada pokrmů připravovaných hlavně z masa, ovoce, mléka a obilí. Hodně populární je používání koření, na nějž narazíte v podstatě v libovolném pokrmu. A to nejenom z důvodu výsledné chuti, ale také vzhledu. Výjimkou nejsou ještě uzené ryby, domácí chléb, ale i rýže a brambory. Hodně používanou přísadou je kukuřičná mouka. A pokud se přesunete k výběru dezertu, rozhodně zde postřehnete spoustu prvků Velké Británie.

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce