Riga - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Lotyšsko

Riga: průvodce

23°C
Aktuálně
6°C
Průměrně

Riga

Riga je hlavním lotyšským městem, které má rozlohu 307 kilometrů čtverečních. Žije v něm kolem 700 tisíc obyvatel. Jde o největší město Pobaltí situované na řece Daugava vlévající se do Rižského zálivu Baltského moře. Pojmenování města je odvozeno od slova Ringa neboli oblouk.

Už v dávném starověku představovala řeka Daugava vynikající obchodní cestu, takže bylo jen otázkou času, kdy zde vznikne osada, potažmo město. Ve druhém století tu byla utvořena Duna Urbs. Své sídlo zde měli i Vikingové. Z Rigy se postupem času stalo významné průmyslové a obchodní středisko, které prezentuje zásadní spojení s Ruskem.

Toto komorní město dnes představuje turisty vyhledávané působiště, kde se potkávají severské a západní kultury. Riga je mimo jiné i vzdělávacím střediskem široko daleko. Město jako takové se nachází na seznamu světového dědictví UNESCO.

Jaké nabízí Riga památky a zajímavosti?

Co navštívit v Rize

Největší město Lotyšska si vás podmaní svou vitalitou, bouřlivým nočním životem a v neposlední řadě historickými památkami. Řada staveb navozuje starobylou atmosféru a město ukrývá přemíru krásných míst.

V Rize se nachází více jak osm set budov se secesní architekturou, což znamená, že obdivovat toho lze opravdu mnoho. Příjemnou podívanou vám zprostředkuje například Radniční náměstí. Nejvyhledávanější oblastí města je Stará Riga zapsaná na seznamu UNESCO.

Jednou ze zastávek bude Rižský zámek zvaný Rīgas pils. Původně šlo o hrad postavený v roce 1330, teprve až v následujících letech došlo k jeho úpravám. Od roku 1995 zde sídlí lotyšský prezident. Nepřehlédnutelná je i románská monumentální katedrála neboli Rižský dóm. Tento historický objekt začal vznikat v roce 1211. Až do roku 1884 se v něm nacházely 300 let staré varhany, které byly nahrazeny novými.

Z církevních staveb lze jmenovat Kostel sv. Petra, jehož věž za dlouhá léta působnosti několikrát vyhořela. I vlivem toho byla původní dřevěná konstrukce postupně nahrazována tou ocelovou. Dále je to Katedrála sv. Jakuba, jejíž prvopočátky vzniku sahají do roku 1225. Zajímavostí je to, že zvon je situován mimo samotnou zvonici. Do třetice si udělejte výlet ke kostelu sv. Jana, kde jsou pohřbeny ostatky dvou mnichů. Kostel prošel v 19. století rekonstrukcí.

Mezi další poutavé stavby v Rize patří historické domy Tři bratři neboli Trīs brāļi. První z těchto tří domů byl vystavěn na přelomu 15. a 16. století. Lákavou podívanou přináší Dům Černohlavců. Původní objekt vznikl v roce 1334, ale během druhé světové války byl poškozen a nahrazen stavbou v roce 1999. Jako poslední vzpomínku na městské hradby můžete spatřit Prašnou věž ze 14. století. Tato věž náleží k Lotyšskému vojenskému muzeu. Z poslední doby byste určitě neměli vynechat Pomník svobody, který byl vybudován v letech 1931 až 1935 a jde o devítimetrovou sochu mladé ženy symbolizující Svobodu.

Při procházkách Rigou nezapomínejte na ulice Vecrīga a Albert Street. Zavítat můžete na centrální trh v Rize s jeho úchvatnou atmosférou nebo si odpočinete v Secesním muzeu. Spoustu poznávání vám nabídne také Muzeum motorismu, Muzeum okupace, Lotyšské národní muzeum umění, Muzeum historie Rigy a navigace nebo oblíbené Etnografické muzeum v přírodě.

Město Riga neopomíjí ani na zeleň, jíž se vám dostane více než dost v parku zvaném Bastejkalna Parks nacházejícím se na kopci. Výzvou je mimo jiné zahrada Vērmanes, kde oceníte klid, krásné stromy a místní kavárny. Pokud vyrazíte do Rigy, nemusíte se ochuzovat ani o koupání v Baltském moři. Nejnavštěvovanější a nejbližší je pravděpodobně letovisko Jurmala. Dále lze jmenovat pláže Daugavgriva a Vakarbulli.

Specifika místní kuchyně

Město Riga vás okouzlí jak svými památkami, tak vynikající a tradiční gastronomií. Ochutnat můžete přemíru místních pokrmů, mezi něž spadají bochánky z těsta Pīrādziņi, obdoba vepřového masa v aspiku Cūkgaļas galerts nebo hrách se slaninou Pelēkie zirņi. Svým chuťovým pohárkům byste neměli upírat národní dezert Sklandrausis, ale ani kravský sýr s kmínem Jāņu siers. Nejčastějším nápojem je pivo a místní hořký likér s aromatickou bylinkovou příchutí a jak jinak než s alkoholem.

Při návštěvě Rigy si zajděte do podniků zaměřujících se na tradiční gastronomii tohoto místa. Může to být restaurace Milda, Riits, Zviedru Varti nebo Valtera Restarans. Milovníci luxusní kuchyně jistě neodmítnou Entresol, Vincents, 3 Paravu Restorans a Dome Fish Restaurant.

Počasí

Lotyšské město Riga je spjato s kontinentálním klimatem. Díky tomu, že se Riga nachází poblíž moře, je třeba počítat s častějšími dešti a mlhami. V létě se průměrné teploty pohybují mezi 18 °C až 21 °C, přičemž spadne větší množství dešťových srážek. Je pravdou, že ty nejvyšší teploty v červenci a srpnu atakují hranici 30 °C. Celoročně naprší asi 620 milimetrů. Nejchladnější jsou měsíce leden a únor, kdy teploty běžně klesají k -5 °C.

Bezpečnost

Z pohledu bezpečnosti se v lotyšském městě Riga nemusíte čehokoliv obávat. Jde o město s minimální kriminalitou. I přesto byste neměli podceňovat drobnější kapesní krádeže, které se mohou odehrávat především v centru na turisticky frekventovanějších místech nebo v městské hromadné dopravě. Strach zde nebudete mít ani z nočních procházek.

Pokud do Rigy vyrážíte vlastním automobilem, je dobré vědět, že v zemi jsou zakázané jakékoliv antiradary ve vozidle a na krátkovlnné vysílačky musíte mít souhlas Ministerstva dopravy LoR. V některých městských částech může být méně kvalitní voda, takže je lepší konzumovat spíše balenou vodu.

Měna

Náklady na dovolenou v Rize jsou o něco vyšší nežli v České republice. Záleží na tom, kde budete nakupovat. Někde mohou být ceny oproti těm našim tuzemským až dvojnásobné. Zde je několik příkladů průměrných cen za vybrané zboží a služby.

 • Voda 1,5 litru = 16 Kč
 • Chleba = 30 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 35 Kč
 • Cappuccino = 65 Kč
 • Espresso = 50 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 195 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 75 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 65 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 400 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 32 Kč

Doprava

Město Riga je z České republiky vzdáleno asi 1 350 kilometrů. Tuto délku můžete urazit vlastním automobilem přes Polsko a Litvu nebo dáte přednost autobusové dopravě. Taková jízda trvá přibližně 22,5 hodiny a jízdenka vychází kolem 1 700 Kč. Rychlejší je pochopitelně letecká přeprava. Z Prahy se přepravíte i za pomoci nízkonákladových leteckých společností. Za takový let zaplatíte cca 1 500 Kč. Běžná cena letenky je však o něco vyšší kolem 4 000 Kč. Doba letu je asi 2 hodiny. V okamžiku, kdy přistanete na letišti vzdáleném asi 10 kilometrů od centra stejnojmenného města, nabízí vám se tyto způsoby dopravy:

 • Do města lze vyrazit autobusovou linkou č. 22.
 • Alternativou je minibus č. 322.
 • Doba jízdy do centra trvá přibližně 35 minut.

Po městě lze cestovat libovolnými typy dopravních prostředků:

 • V centru a jeho okolí je nejlepší a nejrychlejší pravděpodobně systém městské hromadné dopravy. Tvoří jej autobusové linky.
 • Cena jízdenky začíná na 1,15 EUR a platí pro jednu jízdu bez přestupu. Jízdenka s platností 60 minut s přestupem vychází na 2,3 EUR. Celodenní jízdné stojí 5 EUR.
 • Do vzdálenějšího okolí a do blízkosti letoviska Jurmala můžete dojet vlakem.
 • V Rize jezdí spousta taxíků. Ty patří ke dražším způsobům dopravy.
 • Oblíbený je pronájem jízdního kola. Využít lze sdíleného půjčování kol. Půjčení na celý den vychází kolem 12 EUR.
 • Pokud zvolíte pronájem automobilu, cena se pohybuje od 800 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Lotyšsko

 • Riga a Tallin
  Lotyšsko - Riga
 • od 5 199 Kč
  Pohádkový advent v Pobaltí
  Lotyšsko - Riga
 • od 6 099 Kč
  Hlavní města Pobaltí a Helsinky
  Lotyšsko - Riga

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé