Malajsie

Kuala Lumpur: průvodce

26°C
Aktuálně
27°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Kuala Lumpur

Největší a zároveň hlavní město Malajsie je velice často označováno jako Blátivé město. Kuala Lumpur má velikost 243,65 kilometrů čtverečních, kde žije přes 1,7 milionů obyvatel. Ve všech přilehlých aglomeracích Kuala Lumpur je to ale daleko více, přes 7,2 milionů lidí.

Historie tohoto malajsijského města se začala psát v roce 1850, když zde začaly vznikat cínové doly, a to pod vedením vůdce Rádža Abdullaha. Později zde byla založena osada, která nesla název Pengkalan Lumpur. Teprve až později byla přejmenována na Kuala Lumpur. Z velké míry žijí ve městě Číňané, dále jsou to Malajci a v malém zastoupení Indové.

Město Kuala Lumpur v novodobých dějinách hostilo řadu sportovních a kulturních akcí. Ve městě se nachází sídlo malajsijského krále a z pohledu světových organizací jde o jediné globální město Malajsie.

Co navštívit v Kuala Lumpur

Kuala Lumpur je městem mnoha tváří. To znamená, že zde naleznete zbytky dávné historie, ale také řadu monumentálních staveb světového charakteru. Toto místo dokáže spojit řadu zábavných aktivit v jeden nezapomenutelný celek.

Když se řekne Kuala Lumpur, každému si ihned vybaví místní mrakodrapy. Ne nadarmo je toto malajsijské město označováno, jako město mrakodrapů. Těmi nejznámějšími jsou dvojčata zvaná Petronas Twin Tower, které svého času představovaly největší mrakodrapy světa. Z vrchních pater mrakodrapů si lze užívat překrásného výhledu na město. Dalším známým výškovým objektem je Menara Kuala Lumpur, což je věž postavená v roce 1995. Ta dosahuje výšky až 920 metrů.

K dalším významným prvkům Kuala Lumpur patří třeba Dataran Merdeka, oblast zvaná Kuala Lumpur City Centre, National Mosque of Malaysia, Sultan Abdul Samad Building, National Museum of Malaysia, Islamic Arts Museum Malaysia a Royal Selangor Visitor Centre.

Město Kuala Lumpur pochopitelně ukrývá i řadu historických klenotů. Tím nejvýznamnějším jsou bezpochyby hinduistické svatyně označované jako Batu Caces. Vápencové jeskyně, ve kterých se nachází 43 metrů vysoká zlatá socha boha války Marugana. Právě jemu je toto místo zasvěceno. Zajímavostí je ale také chrám Thean Hou Temple, pomník National Monument, chrám Sri Mahamariamman Temple a palác Istana Negara.

Spousta zábavy a odpočinku na vás čeká v nejrůznějších částech Kuala Lumpur. Jmenovat lze například zábavní park Sunway Lagoon, zahradu Taman Burung Kuala Lumpur, KLCC Park, místní akvárium, zábavní park s nákupním centrem Berjaya Times Square, botanickou zahradu Perdana Botanical Gardens, KL Forest Exo Park nebo Planetarium Negara. V tomto směru je určitě z čeho vybírat.

S Kuala Lumpur je spjata i Formule 1 a MotoGP. Známý je zde okruh Sepang International Circuit. V okamžiku, kdy si budete chtít užít nekonečných nákupů, přijde vám vhod centrum zvané Nu Sentral, popřípadě si udělejte výlet do čtvrti Chinatown.

Specifika místní kuchyně

Vzhledem k tomu, že se v Kuala Lumpur protíná mnoho etnik, najdete zde nejrůznější gastronomické směry. To platí dvojnásob na tamních tržnicích. Ochutnat můžete smažené kuličky s kardamomem zvané Gulab Jamun, smažené nudle s krevetami nebo si dáte malajsijský koláč zvaný Apam Balik. Pod tímto názvem si představte něco v podobě palačinky s burákovým máslem a oříšky. Hodně často je v Kuala Lumpur konzumováno kuřecí maso a rýže. 

Pokud patříte k náročným strávníkům, navštivte v Kuala Lumpur některou z luxusnějších restaurací, jakými jsou Plane In The City, Beta KL, Iketeru Restaurant a Zenzero Restaurant & Wine Bar. Jestliže dáváte přednost ryze tradiční kuchyni, zavítejte do podniků, jakými jsou Vin´s Restaurant and Bar, Tg´s Nasi Kandar, Manja a Opium KL.

Počasí

V Kuala Lumpur si na své přijdou hlavně milovníci tropického klimatu. Toto podnebí je ve městě po celý rok. Průměrné teploty se pohybují kolem 27 °C až 29 °C. Počítat musíte s vyšší vlhkostí vzduchu. Dešťové srážky jsou zde naprosto nepředvídatelné a mohou přijít kdykoliv během dne. Je však pravdou, že za pár minut je po nich. A takové počasí se zde opakuje neustále dokola. Z tohoto pohledu je tedy naprosto jedno, kdy se do Kuala Lumpur vydáte. Vysokým teplotám, slunci, vlhkosti a dešťům se zkrátka nevyhnete. Nejde ale o nic, co by narušovalo vaši poznávací dovolenou.

Bezpečnost

Při návštěvě Kuala Lumpur je lepší dbát zvýšených bezpečnostních opatření. Na přelidněných místech a tržnicích si dávejte pozor na kapesní zloděje. Kriminalitu v centru Kuala Lumpur lze označit za drobnou, avšak existující. Nebezpečím se pro vás mohou stát zloději na skútrech a motocyklech, kteří vám seberou kabelku či jiné zavazadlo a rovnou ujíždí. Na veřejných a hodně navštěvovaných místech je nutné dbát obezřetnosti také z pohledu teroristických útoků. Na předměstí tohoto města v posledních letech jeden takový útok proběhl. A to extrémisty napojenými na islámský stát.

V Kuala Lumpur se díky hustotě zalidnění zvyšuje riziko virového onemocnění v podobě horečky Dengue. Ta se nejvíce vyskytuje v období silnějších dešťů, a to je mezi listopadem až březnem. Vzhledem k tomu, že horečku Dengue přenáší komáři, je vhodné nepodceňovat ochranu v podobě účinných repelentů.

Měna

V Kuala Lumpur narazíte na odlišné provozní náklady. Některé zboží a služby jsou výrazně levnější nežli v České republice, jiné zase naopak. K tomu pochopitelně dochází v lepších čtvrtích města a v jeho centru. Zde je několik orientačních cen, z nichž si uděláte představu.

 • Voda 1,5 litru = 15 Kč
 • Chleba = 20 Kč
 • Cigarety Marlboro = 95 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 85 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 85 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 12 Kč
 • Cappuccino = 65 Kč
 • Espresso = 45 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 70 Kč
 • Ubytování tříhvězdičkovém hotelu = od 1 300 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 12 Kč

Doprava

Cesta do Kuala Lumpur je realizovatelná pouze jediným způsobem, a tím je letadlo. Na letiště Kuala Lumpur International Airport můžete z Prahy dorazit za 15 až 18 hodin s přestupy. Nejčastěji to bývá v Bangkoku. Cena letenek se pohybuje mezi 14 000 Kč až 16 000 Kč. Nákup s dostatečným předstihem však může letenku zlevnit. Vzhledem k tomu, že letiště je od města vzdálené asi 45 kilometrů, je zapotřebí využít některý z těchto způsobů dopravy.

 • K dispozici je vlakový spoj s názvem KLIA Ekspres. Doba jízdy je cca 30 minut a náklady na jízdenku jsou 55 MYR.
 • Využívat lze také autobusových linek. Doba jízdy do centra je delší cca 60 minut a cena jízdného je nižší kolem 15 MYR.

Až budete v Kuala Lumpur, můžete se spolehnout na některý z těchto dopravních prostředků.

 • V Kuala Lumpur jezdí spousta nadzemních automatizovaných vlaků, které jsou mnohdy přirovnávány k metru. Funguje zde deset linek.
 • Jízdné se platí v automatech na zastávkách a stojí od 1 do 3 MYR.
 • K dispozici jsou i autobusové linky.
 • Když vsadíte na taxi služby, počítejte s náklady kolem 2 MYR na kilometr.
 • Mnohdy je výhodnější zakoupit SIM kartu místního operátora a využívat služeb Uber.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Malajsie

 • 8,9Skvělé
  Damai Beach Resort
  Malajsie - Borneo
 • 7,9Dobré
  Nexus Karambunai
  Malajsie - Borneo
 • Bubu Island Resort
  Malajsie
 • od 60 150 Kč
  Westin Langkawi Resort & Spa
  Malajsie - Langkawi
 • Meritus Pelangi Beach Resort & Spa
  Malajsie - Langkawi
 • Berjaya Tioman Beach Resort
  Malajsie - Tioman
 • Vivanta By Taj - Rebak Island Resort
  Malajsie - Langkawi
 • Pangkor Laut Resort
  Malajsie
 • Federal Villa Beach Resort Langkawi - Adults Only
  Malajsie - Langkawi
 • od 101 650 Kč
  The Datai
  Malajsie - Langkawi
 • od 99 230 Kč
  Four Seasons Resort Langkawi
  Malajsie - Langkawi
 • Berjaya Langkawi Resort
  Malajsie - Langkawi

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré