Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Evropa

Malta: průvodce

18°C
Aktuálně
18°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
MT flag

Malta

Hodnocení průvodce: 9.5

Ostrovní stát obklopený hlubokým modrým mořem a chráněnými zátokami si vás podmaní svou pestrostí a překrásným skalnatým povrchem. Středomořský koktejl všeho možného, jež si můžete dávat plnými doušky v kombinaci se vzrušující atmosférou a bohatým kulturním zážitkem. Dovolená na Maltě, to je provázanost mezi rozmanitou historií a současností.

Na jedné straně máte tajemné antiky, na té druhé zase moderní zázemí pro nezapomenutelné cestování. Provázanost obojího přináší patřičnou úrodu. Velkolepost, vstřícnost tamního obyvatelstva a klid, to jsou věci, které na Maltě zažijete v tom nejlepším podání.

Malta jako samotná je ostrovem, k němuž náleží ještě několik menších, jakými jsou Comino, Gozo, St. Paul´s Island, Filfla a Cominotto. Toto souostroví se může z pohledu lodní dopravy těšit vynikajícímu a strategickému situování. V rámci geografického pohledu na ostrov lze zmínit, že povrch je pokryt především skálami a vápencem.

Nejvyšším bodem Malty je Ta´Dmejrek se svou výškou 253 metrů nad mořem. Z Malty je to po Středozemním moři asi 95 kilometrů do Sicílie a 290 kilometrů do Tuniska.

Jaké nabízí Malta památky a zajímavosti?

Co navštívit na Maltě

Malta představuje slunný ostrovní ráj, který je plný středověkých měst a překrásných přírodních úkazů. Toto místo je ideální nejenom pro dovolenou u moře, ale také z pohledu poznávání a objevování krás.

Začít můžete například v hlavním městě jménem Valleta, kde se pravidelně odehrávají nejrůznější kulturní akce. K těm největším dominantám města patří Katedrála sv. Jana pocházející z 16. století. Poutavou atmosféru ve vás vyvolá i bývalá rezidence rytířů, která nese název Velmistrovský palác. Za zmínku stojí například Muzeum archeologie a Horní Barraccské zahrady zhotovené v románském stylu. Ve městě se nachází i krásný přístav Valletta Waterfront.

Mezi další osobitá města Malty se řadí metropole zvaná Rabat. Místo s dlouhou minulostí ukrývá ve svých útrobách palác Casa Bernard. Milovníci římské architektury si následně přijdou na své při návštěvě komplexu označovaného jako Domus Romana nebo Roman Vila.

Během objevování Malty byste neměli vynechat ani město Mdina. To je doslova protnuto řadou paláců, jakými jsou Palazzo Vilhena, Palazzo Santa Sofia a Palazzo Falson. Ve městě Mdina představuje velkolepou podívanou Main Gate neboli symbolická vstupní brána a také Katedrála sv. Pavla.

Po Maltě jsou pochopitelně rozesety ještě další významné stavby a historická naleziště. Jejich výpis může začít kupříkladu prehistorickými chrámy Tarxien a megalitickým náboženským místem Mnajdra. Za návštěvu stojí i přidružený ostrov Gozo, kde se nachází opevnění Victoria, letovisko Marsalforn, ale také pověstné chrámy Ggantija.

Malta se vyznačuje překrásnou křišťálovou vodou a dech beroucími plážemi. Řadí se mezi ně například Golden Bay, Ghajn Tuffieha, Mellieha Bay nebo oblasti ideální k potápění. K těm patří Peter´s Pool, Paradise Bay a Blue Lagoon. Zapomínat nesmíte na pověstné Azurové oko, což je vápencová skalní brána na ostrově Gozo nebo jeskynní útes Blue Grotto. Vodních zajímavostí je zde více než dost. Typickým příkladem je útes Dingli, místo zvané Island Sea a útes Fungus Rock.

Na ostrově Malta si užijete spousty aktivit. Mezi sportovní činnosti patří jachting, šnorchlování, potápění, ale také jízda na koni nebo populární střelba na hliněné holuby. Okusit můžete zábavu a noční život plný festivalů nebo dát přednost nakupování. Vedle suvenýrů lze poznat i jeden z nejznámějších trhů nacházejících se ve vesničce Marsaxlokk.

Místní kuchyně

Kuchyni na Maltě lze označit za středomořskou, což svědčí o jednom. Na talíři se nejčastěji setkáte s mořskými plody a rybami. Výjimkou však nebudou ani pizzy pocházející z Itálie, včetně těstovin. Jestliže máte zálusk na ryze typickou kuchyni na Maltě, pak ochutnejte například ravioli s ricotoou zvané Ravjul, rybí polévku s česnekem Aljotta, plněný maltský chléb Ftira a nákyp z těstovin v kombinaci s mletým masem Timpana.

Možná to bude znít divně, ale národním pokrmem na ostrově je králík. Pokud bude dušený na víně se zeleninou a bramborem, v jídelním lístku jej najdete pod označením Stuffat tal-fenek. Ochutnat byste ale měli i maltskou rybí specialitu Lampuki a hovězí roládu s olivami a vejcem Bragioli.

Doprava

Malta je ostrovní zemí ve Středozemním moři, takže nejlepší dopravu představuje pochopitelně letadlo. Z Prahy na Maltu létají přímé linky. Délka letu je kolem 2,5 hodiny. Pokud byste volili let s přestupem, počítejte s dvojnásobnou dobou přesunu. Náklady na letenky začínají kolem třech tisíc korun. Z letiště do maltských letovisek můžete vyrazit za pomoci místních autobusových linek nebo zvolíte taxi služby.

 • Nejlevnějším způsobem přepravy na Maltě jsou autobusy.
 • Autobusy jsou klimatizované a provozuje je společnost Arriva.
 • S autobusy se dostanete do všech hlavních letovisek Malty.
 • Dražší jsou taxi služby, u kterých se cena za ujetý kilometr pohybuje kolem 2,9 EUR.
 • Oficiální taxíky na ostrově mají bílou barvu.
 • Na Maltě se nachází řada autopůjčoven. Běžně se půjčují vozy od 25 let, za příplatek s pojištěním si jej může půjčit také osoba od 21 let.
 • Pronájem vozu se pohybuje od 1 000 Kč na den.
 • Ve větších městech můžete mít problémy s parkováním automobilu.
 • Na ostrov Gozo jezdí pravidelná trajektová doprava. Cesta trvá přibližně 20 minut.
Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Malta

 • 8,1Skvělé
  Mellieha Bay Hotel, Malta
  Malta
 • 8,2Skvělé
  Comino
  Malta
 • 7,9Dobré
  Il Palazzin Hotel
  Malta - Bugibba a Qawra
 • 7,6Dobré
  Golden Tulip Vivaldi Hotel
  Malta - St. Julian
 • 6,9Dobré
  Canifor Hotel
  Malta - Bugibba a Qawra
 • Diplomat Hotel
  Malta - Sliema
 • od 8 929 Kč
  Grand Hotel Excelsior
  Malta - Valletta
 • od 8 919 Kč
  The District
  Malta - St. Julian
 • od 14 389 Kč
  Ax The Palace
  Malta - Sliema
 • The George Urban Boutique Hotel
  Malta - St. Julian
 • White Dolphin Apartments
  Malta - Bugibba a Qawra
 • Calypso
  Malta

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé