Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Maroko

Casablanca: průvodce

28°C
Aktuálně
20°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Casablanca

Casablanca, brána do Maroka, představuje první město, které mnoho lidí uvidí, když do této africké země dorazí. Přestože město dalo jméno filmovému hitu z roku 1942, zobrazujícímu klasicky mysteriózní orientální město, dnešní Casablanca je mnohem více.

Největší marocký přístav a město, které je nejpodobnější moderním západním metropolím, zatímco si v sobě uchovává i nádech exotiky a minulosti. Ať už máte rádi historické památky, dobré jídlo, či písečné pláže a luxusní bary, Casablanca pro vás něco má.

Jedno je jisté, Casablanca by vám určitě neměla uniknout, pokud se do Maroka chystáte.

Jaké nabízí Casablanca památky a zajímavosti?

Co dělat v Casablance

Casablanca je zvláštní mix historických památek ze všech různých dob. Moderního města a tradičního orientálního sídla, které je snad zamrzlé v čase.

Maroko je muslimská země, takže je logické, že jednou z nejvýznamnějších památek ve městě bude právě islámských svatostánek. Mešita Hassana II. byla dokončena teprve v roce 1993, ale přesto se jedná o jedno z významných poutních míst islámu. Co se týče velikosti, jedná se o druhou největší mešitu na světě. Celá fasáda je pokrytá velmi jemným dekorováním, které je patrné zejména na minaretu, který stavbě dominuje.

Vzhledem k tomu, že Maroko je království, je logické, že další významná památka ve městě má spojitost právě s královským rodem. Náměstí Mohammeda V. představuje místo, kde se většina místních obyvatel schází a věnuje se záležitostem každodenního života. Nachází se zde mnoho administrativních budov, bank či obchodů. Večer se pak celé náměstí mění v živé centrum zábavy a možnosti setkávání místních s turisty.

Připomínkou křesťanské tváře města a francouzské koloniální minulosti je katedrála Sacre Coeur, která byla vystavěna v roce 1930 ve slohu kombinující tehdy převládající Art Deco s tradičními gotickými motivy katedrál. Její bílá silueta je dodnes jednou z dominant města.

Ve městě se také zdržuje malá židovská komunita. Na předměstí Oasis stojí Židovské muzeum, které je zajímavé především tím, že se jedná o jedno ze dvou židovských muzeí, které stojí na území státu s převahou islámu. Uvnitř naleznete hmotné i literární památky, dokládající historii židovského národa v Maroku.

Pokud chcete spatřit prastarou, orientální tvář Casablancy, pak musíte navštívit rušný Centrální trh, spolu s uličkami, které leží kolem něj. Na Centrálním trhu se prodávají převážně potraviny a věci denní potřeby. Pokud chcete zažít skutečnou exotiku, toto je místo pro vás.

Pokud máte rádi koupání, noční život a luxusní restaurace i bary, čtvrt Casablanca Corniche je přesně to, co hledáte. Veřejné pláže jsou zde stejně časté jako ty soukromé a většina barů či nočních klubů je na velmi dobré úrovni.

Casablanca je výborné startovací místo pro výlety do jiných částí Maroka. Zároveň je Casablanca jedním ze čtyř velkých marockých měst, které by měl každý návštěvník spatřit. Marakéšský expres vás dovede do stejnojmenného města, které se může pyšnit dlouhou a bohatou historií. Marakéš se od ostatních měst v Maroku liší tím, že je zde mnohem více projevuje africká a berberská kultura. V křivolakých uličkách a tržištích tohoto města si budete skutečně připadat jako na dálném východě.

Další město, které můžete navštívit, je Rabat. Rabat je město mnohem mladší než obě města dříve zmíněná, ale přesto je to metropole Maroka. Zde se nejvíce odrážejí vlivy koloniální minulosti a moderního Maroka. Naleznete zde jak paláce z dob francouzské nadvlády, tak moderní mrakodrapy, které dnes dominují siluetě města.

Posledním velkým městem, které v Maroku stojí za návštěvu, je Fes. Toto město je z čtveřice nejstarší, bylo založeno již v 8. století. Proto by si jej neměli nechat ujít ti, kteří se chtějí dozvědět více o marocké historii.

Specifika místní kuchyně

Co se týče kuchyně, Casablanca je podobně jako každé větší marocké město roztržena mezi vlivy tradiční berberské kuchyně a té francouzské. Ve městě také naleznete čtvrti, kde si můžete pochutnat na kuchyni indické či čínské, kterou pro vás připravují nejrůznější přistěhovalci z těchto zemí, kteří v těchto čtvrtích dominují.

Ve většině tradičních pokrmů najdeme převážně jehněčí, kuřecí či rybí maso, dále potom ovoce a zeleninu. Samozřejmostí je také pšeničný chléb, který sem přinesli arabští válečníci již v 7. století.

Téměř celonárodním jídlem je v Maroku tajine. Směs několika druhů masa a zeleniny, podávaná z marockým chlebem. Pro přesnost je třeba uvést, že tajine není vůbec název samotného pokrmu, ale velkého hrnce, kde se připravuje.Ten je ovšem tak ikonický, že se název postupně vžil pro celý pokrm.

Dalším jídlem, poněkud více svátečním, je pokrm bastila. Její příprava je velmi náročná, aby byl výsledek co nejchutnější. V zásadě se jedná o několik vrstev placek, které jsou prokládány masovou směsí a oslazenými mandlemi.

Mezi další místní speciality pak patří například harira, což je v zásadě luštěninová polévka s kusy jehněčího masa.

Kuskus, jinak název pro známou plodinu, znamená v Maroku úplně něco jiného. Pravý marocký Kuskus je spíše sváteční jídlo. Samotná luštěnina, kterou známe my, se připravuje zdlouhavým procesem, aby bylo dosáhnuto sypké konzistence. Doplňuje jí směs tvořená ideálně dvěma druhy masa a několika druhy zeleniny dušené v páře. Pokud si však tuto specialitu budete chtít dát v restauraci, připravte se na značně ošizenou verzi. 

Velmi časté je v Maroku opékání masa na rožni. Poulet je název pro kuře opékané na rožni, plněné olivami, mandlemi a krupicí. Mechoui je potom rožněný skopec, který se podává zejména na velkých oslavách. S tímto pokrmem se pravděpodobně nesetkáte, ale není to nemožné.

V Maroku jsou také velmi oblíbené jogurty a cukrovinky. Z nich je velmi častý hlavně turecký med, mandle v karamelu či různé oříšky. Mezi sladkosti náročnější na přípravu pak patří kab l-ghazi, což jsou rohlíčky plněné marcipánem.

Nejznámějším nápojem, na který narazíte všude v Maroku, je velmi sladký mátový čaj. Je vyráběný z čaje zeleného, ke kterému se přidávají lístky máty a vše je vařeno přímo s cukrem, který v čaji zkaramelizuje a vytvoří onu typickou chuť. Podává se za tepla i studena. 

Počasí

Casablanca rozhodně patří mezi ty části Maroka, kde je podnebí nejpříznivější. Je tomu tak proto, že se nachází na pobřeží Atlantského oceánu, a proto jsou zde léta mírnější než dále ve vnitrozemí, kde se Afrika plně projevuje jako horký a suchý kontinent.

V létě se teploty pohybují okolo 30 a více stupňů, zatímco v zimě teploty neklesají pod 13 stupňů. Pokud máte zájem se v Maroku pouze koupat, určitě vyražte v létě, zatímco na klasickou turistiku se nejlépe hodí jarní a podzimní měsíce.

Bezpečnost

Maroko představuje v oblasti bezpečnosti světlou výjimku mezi africkými státy. Bezpečnostní situace je v zemi velmi dobrá, zejména větší města jsou z tohoto pohledu na velmi podobné úrovni jako evropská velkoměsta. Nemusíte se tedy bát o svou osobní bezpečnost.

Co je ovšem v Maroku problém, jsou krádeže. V posledních třech letech narůstá trend krádeží zavazadel a kapsářství. Málokdy dochází k loupežím, takže je třeba si pouze dávat pozor na vlastní zavazadla a kapsy.

Měna

V Maroku se platí dirhamem. 1 dirham pořídíte zhruba za 2,5 koruny, ale tato měna není v Čechách běžně dostupná. Můžete proto postupovat tak, že si ji necháte objednat, či směníte koruny za eura, a dirhamy získáte až v Maroku. Důležité je také upozornit, že dirhamy nejde ze země vyvážet, takže je musíte všechny utratit nebo směnit na místě.

Co se týče cen, ve většině případů oproti České republice výrazně ušetříte. To se týká zejména masa, ovoce a zeleniny, ale i některých mléčných výrobků. I v restauracích si pochutnáte za výrazně nižší cenu, než doma. Pouze alkohol vás vyjde výrazně dráže. Spropitné se v Maroku obvykle nechává, a tvoří ho zhruba 10 % ceny.

Doprava

Do Casablancy se můžete nově dostat i přímým letem z Prahy, což je v současné době nejvýhodnější způsob, jak do města přicestovat.

Po samotném městě máte několik způsobů, jak cestovat.

  • Po celém městě se vyskytuje nespočet taxíků, které vás odvezou opravdu odkudkoliv kamkoliv. Je třeba si ovšem cestu domluvit vždy předem. Taxametry zde neexistují, ale ceny se pohybují v přijatelné rovině. Nejvíce zaplatíte okolo 40 dirhamů.
  • Samozřejmostí je možnost cestovat pěšky. Po starém městě ani jinou možnost mít nebudete. Casablanca je ovšem bezpečné město, takže jediné problémy, na které zde narazíte, budou špinavé ulice.
  • Ve městě funguje jedna jediná tramvajová linka. Vozy jsou velmi moderní, a proto neváhejte a využívejte je v případě potřeby. Jízdenka stojí 6 dirhamů, dá se pořídit pouze na jednu cestu.
  • Autobusová doprava je po městě také možná, ale je velmi nespolehlivá, a měla by sloužit pouze jako poslední možnost. Jízdenka stojí okolo 4 dirhamů, ale o trasách a časech příjezdů je velmi málo dostupných informací.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Maroko

  • 8,3Skvělé
    Best Western Odyssee Park
    Maroko - Agadir
  • 8,3Skvělé
    Farah Marrakech
    Maroko - Marrákeš
  • Kenzi Club Agdal Medina
    Maroko - Marrákeš
  • Oudaya
    Maroko - Marrákeš
  • Les Jardins La Medina
    Maroko - Marrákeš
  • Les Jardins De La Koutoubia
    Maroko - Marrákeš
  • Pullman Mazagan Royal Golf & Spa
    Maroko - Marrákeš
  • Sofitel Essaouira Mogador Golf & Spa
    Maroko - Marrákeš
  • Labranda Aqua Fun
    Maroko - Marrákeš
  • Kenzi Menara Palace
    Maroko - Marrákeš
  • od 15 469 Kč
    Anezi Tower
    Maroko - Agadir
  • od 14 190 Kč
    Club Al Moggar
    Maroko - Agadir

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce