Maroko - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Afrika

Maroko: průvodce

23°C
Aktuálně
20°C
Průměrně

Maroko

Hodnocení průvodce: 8.7

Maroko je označováno jako pomyslná vstupní brána do Afriky. A tomu tak opravdu je. Dovolená v Maroku ve vás probudí silné pocity nadšení a okouzlení. Starobylá města jsou doplňována saharskými dunami směrujícími k vrcholkům velkých a významných hor. Mapa Maroka je doslova poseta rozmanitými stavbami a zároveň přináší tamní rozmanitost. Tradiční život místního obyvatelstva koresponduje s osobitou gastronomií a poodkrývá poutavý pohled na Blízký východ. Ať už vyrazíte do saharských oáz, poznáte kočovné obchodníky nebo se vydáte za významnými pamětihodnostmi, vždy na vás bude čekat pohostinnost a úchvatné potěšení.

Z geografického hlediska je Maroko spojeno se třemi zásadními prvky. A tím je atlantické pobřeží, Sahara a významné pohoří Vysoký Atlas. I to přidává na celkové rozmanitosti této země. Nejvyšším bodem Maroka je Džabal Tubkal s výškou 4 167 metrů nad mořem. Z pohledu vodstva lze zaznamenat významné toky. Jsou to řeky Um er-Rbia, Sebú a Tensift. Na mnoha místech můžete pozorovat spojení mezi saharským pískem, zelení a zasněženými vrcholky hor.

Průvodce pro oblíbené destinace: Maroko

Jaké nabízí Maroko památky a zajímavosti?

Co navštívit v Maroku

Maroko vybízí k realizaci nejrůznějších aktivit a zábavy. Vyrazit si můžete například na výlet na velbloudech. Popřípadě dáte přednost tradiční turistice nebo jízdě na horských kolech. Spousta cestovatelů se v Maroku oddává také horolezectví, které zde má velice dobré podmínky. To samé by šlo říci i o přímořských oblastech, kde jednoznačně vede surfování. Ujít si nesmíte nechat nejenom hlavní město Maroka Rabat, ale ostatních měst.

Je pravdou, že Rabat se pro vás v Maroku stane takovým pomyslným odrazovým můstkem. Právě tady budete obdivovat věhlasné historické jádro města zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Hassanova věž s výškou 44 metrů, Mausoleum Mohameda V., ale také Univerzita Mohameda V. To je jenom malá ochutnávat toho, jaké historické poklady na vás čekají v Rabatu. Podobně je na tom i město Fés, kde vás ohromí Modrá brána, Madrasa Bou Inania a medina Fes el Bali.

Hned z Fésu můžete směřovat do bývalého hlavního města Meknes, kde se vyjímá palác Dar el Makhzen. Za návštěvu určitě stojí Mauzoleum Moulaye Ismaila nebo palácový komplex Dar el Kebira. Uprostřed města se pak nachází Velká mešita s plochou 2 700 metrů čtverečních. Vstoupit do ní můžete prostřednictvím brány Bab Mansour. V rámci Maroka je hodně zmiňováno také město Marrákeš jinak zvané Červené město. A co můžete spatřit zde? Kromě jedinečného kulturního zážitku na vás čeká Palác El Badi, Královský palác, mešita Kutubíja, Saadské hrobky a mnohé další.

Marocká města si vás jednoduše získají, což mimochodem dokazuje Casablanca se svou katedrálou Sacré Couer. Společně s rušným přístavem tohoto města se vaším cílem stane i mešita Hassana II., městský park zvaný Parc de la Ligue Arabe a ostrůvek Marabout de Sidi Abderrahmane. Vyrazit můžete také do města Warzazát, jemuž se říká brána do pouště. Ohromující je město Tanger. Kromě náměstí Grand Socco si vaši pozornost získají především místní muzea – Muzeum marockého umění a Muzeum archeologických památek. Putování po slavných marockých městech můžete zakončit v Al Džadídě, kde stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Maroko, to jsou i přírodní dominanty, které vám jednoduše vyrazí dech. Když se budete pohybovat ve východní části Vysokého Atlasu, zamiřte k soutěsce Todra. Exotiku tohoto místa podporují útesy vysoké více jak sto padesát metrů. Pokračovatelem tohoto místa je údolí kolem řeky Dadès, kde útesy šplhají dokonce přes pět set metrů. To vše doplněno spoustou olivovníků, mandlovníků a fíkovníků. Náležitou dominantou Maroka je i Národní park Khenifiss, kde leží stejnojmenná laguna, ale i spousta pouštních míst.

Marocká příroda, to je přemíra pohoří a vrcholů. Typickým příkladem je již zmiňovaný Atlas, v němž se tyčí nejvyššího hora Džabal Tubkal s výškou 4 167 metrů nad mořem. Významné je pohoří Ríf, k němuž se můžete vydat z města Chefchaouen. V této lokalitě pochopitelně neminete ani jiná působiště národního parku Talassemtane.

Když Maroko, tak se vším všudy. Až budete mít dost všech historických objektů, náboženských staveb a přírodních dominant, můžete se uvelebit u moře. Maroko se pyšní řadou úchvatných pláží, kde se můžete koupat nebo věnovat vodním hrátkám. Pomyslným rájem surfařů je například pláž Tamri. Svou jedinečností vás uchvátí pláž Ain Diab a Legzira. Jestliže hledáte místo ideální pro rodiny s dětmi, pak zamiřte na pláž Temara.

Místní kuchyně

Marocká kuchyně je rozmanitá a ovlivněná řadou nejrůznějších směrů. Nejvíce pravděpodobně z Francie. Velice často narazíte na ingredience, jakými jsou masa, rýže, saláty z rajčat a olivy, obecně je to zelenina a typický arabský chléb. Pakliže dostanete chuť na sladkosti, nejčastěji to bude s ovocem. Mezi tradiční marocká jídla patří třeba plněné taštičky z listového těsta Briouats, masové karbanátky Kefta, menší provedení kebabu zvané Brochette a lahodná luštěninová polévka s rýží a masem nazývaná Ejben. Maroko neopomíjí ani na milovníky pořádného kusu masa. Kvalitní steak je označován jako I-habra, naopak rožněný skopec bude Mechoui.

Při ochutnávkách tradičních jídel se připravte na to, že koření hraje při vaření velice důležitou roli. Do značné míry dodává pokrmům na jejich charakteristické chuti. Pokud se usadíte v některé z tradičních restaurací, neměla by vašemu zájmu ujít jídla jako Tažín, Pastilla a hustá polévka Harira. Jestliže patříte k milovníkům Kebabu, pak vyzkoušejte marockou verzi označovanou jako Khlea. Naopak vyznavači zdravého stravování se přikloní k salátu z rajčat a lilku, jemuž se říká Zaalouk. Ani v Maroku nebudete ochuzeni o mlsání. Typickým příkladem je Chalva a Baklava. Co se týče nápojů, nejrozšířenější jsou bezpochyby ovocné džusy a mátový čaj. Dopřávat si můžete i kvalitního vína, protože v Maroku se víno pěstuje hned v pěti odlišných oblastech.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Maroko

 • 8,3Skvělé
  Royal Atlas
  Maroko - Agadir
 • 8,3Skvělé
  Best Western Odyssee Park
  Maroko - Agadir
 • 8,3Skvělé
  Farah Marrakech
  Maroko - Marrákeš
 • Kenzi Club Agdal Medina
  Maroko - Marrákeš
 • Oudaya
  Maroko - Marrákeš
 • Les Jardins La Medina
  Maroko - Marrákeš
 • Les Jardins De La Koutoubia
  Maroko - Marrákeš
 • Pullman Mazagan Royal Golf & Spa
  Maroko - Marrákeš
 • Sofitel Essaouira Mogador Golf & Spa
  Maroko - Marrákeš
 • Labranda Aqua Fun
  Maroko - Marrákeš
 • Kenzi Menara Palace
  Maroko - Marrákeš
 • Idou Anfa
  Maroko

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce