Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Maroko

Fes: průvodce

15°C
Aktuálně
20°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Fes

Fes nebo také Fés je významným městem Maroka. Díky tomu, že v něm žije přes 1,2 milionů lidí je druhým nejlidnatějším v zemi. Jeho situování je především v severní části Maroka. Označováno je jako jedno z královských měst tohoto státu. Ty se v Maroku nachází hned čtyři. Je to Meknes, Marrákeš, Rabat a Fes.

Jeho historie je poměrně sáhodlouhá a začíná v roce 789 našeho letopočtu. Zakladatelem Fesu byl Moulayem Idrissem I. Zásadní kulturní a historické objekty se ve městě začaly budovat až na počátku devátého století. Nyní je Fes hlavním městem regionu Fés-Meknés.

Podstatným zdrojem příjmů města je především turistický ruch. Pokud jde o místní průmysl, převládá cementářský průmysl, ten textilní a umělecká tvorba. Město Fes je děleno na šest administrativních částí, z nichž každá ukrývá nějaký ten klenot.

Jaké nabízí Fes památky a zajímavosti?

Co navštívit ve Fesu

Fes je městem, které si ihned od počátku zamilujete pro jeho kulturní, historickou a velice charismatickou podobu. Středověké místo, jež na vás dýchne pachutí dávné minulosti, a to na každém kroku.

O zachovalosti a velkém významu města Fes vypovídá stará medína, která je mimochodem zapsána na seznamu kulturního dědictví UNESCO. O tom, že město je léta spojeno i se vzděláním vás přesvědčí například stále fungující nejstarší univerzita světa. Pokud chcete načerpat tu správnou atmosféru města, vydejte se mezi jeho městské a poměrně zachovalé hradby.

Když si vyberete část zvanou Fés el Bali, čeká na vás nejenom brána Báb Bú Dželud, ale také koželužna Sidi Moussa, pohled na marocké hrnčířství a doslova stovky malých a malebných uliček. Když přejdete do části zvané Fés Jdid, octnete se na překrásném náměstí zvaném Petit Mechouar. Naopak svoji moderní tvář vám nastíní čtvrť zvaná Fés Ville Nouvell.

Město Fes je doslova protnuto nejrůznějšími mešitami a medersy. Typickými příklady jsou Medersa Bou Innania ze 14. století, Medersa Attarine a Medersa Karaouine. Podívat se můžete do rozhlehlého paláce El Makhzen nebo se raději usídlíte v kairuánské mešitě Djemaa El Kairaouine. Ta byla založena už v roce 857 a současnou podobu si vyžádaly dostavby z desátého a dvanáctého století. Originální je i svatyně Zaouia Moulaye Idrisse II., popřípadě palác Dar Batha. Právě zde lze pohledět na unikátní řemeslné sbírky pocházející z nejrůznějších odvětví.

Vedle procházek a návštěv muzeí, jakým je třeba Nejjarine Museum of Wood Arts and Craft, zde jednoznačně vedou nákupy, ať už půjde o historickou medínu, kde budete smlouvat, tak o moderní centrum. Užívat si můžete i organizovaných výletů po okolí – do pouště, přilehlých vesnic nebo nedalekého města Meknes.

Specifika místní kuchyně

Ve Fesu si pochutnáte především na místních tradičních pokrmech, jež jsou hodně oblíbené nejenom v tomto městě, ale vůbec v celém Maroku. Za zmínku určitě stojí pasta z pražených mandlí v argonovém oleji Amlo. Dále byste se neměli vyhýbat vynikajícím pečeným lilkům Zaalouk a křupavým bochánkům s názvem Pastilla. Ty mají dokonce původ právě ve Fesu. Jde o speciální zeleninový předkrm s cukrem a skořicí. Nakonec si nenechte ujít ani lahodný národní pokrm Maroka, kterým je Tajine. Směs ingrediencí připravovaná na mnoho způsobů, jak pro masožravce, tak pro vegetariány. Tohle všechno je obvykle doplňováno buď čerstvými džusy nebo originální berberskou whisky.

Ve Fesu nebude nic složitého najít kvalitní a dobrou restauraci, kde si všechno výše uvedené a mnohé další budete moci dát. Je to například podnik Riad Andalib, Berrada Family Restaurant nebo Les Saveurs de Riad Fes Maya. Z těch luxusnějších restauračních zařízení lze jmenovat Dar Roumana, Nur Restaurant a Daroki Resto.

Počasí

Ve Fesu si oproti jiným částem Maroka užijete ještě relativně příjemné klima. Počítat v každém případě musíte s vyššími letními teplotami. Průměry kolem 28 °C jsou doplňovány maximy atakujícími hranici až 40 °C. Za nejteplejší období lze s naprostou jistotou označit přelom měsíců červenec a srpen. I přes tohle klima ve Fesu najdete poměrně dostatek zeleně. Na druhou stranu, nejchladnějším měsícem je leden, kdy se průměrné teploty snižující k hodnotě asi 10 °C. Průměrně zde spadne asi 75 milimetrů za měsíc, a to v podstatě kdykoliv během roku. Připravit byste se měli na jemný vítr, který se zintenzivňuje hlavně na přelomu zimy a jara. Jeho rychlost pak může dosahovat až 20 km/hod.

Bezpečnost

Ve městě Fes vládne poměrně bezpečná atmosféra, protože většina místních si uvědomuje závislost na turismu. Proto lze s jistotou říci, že na vyhledávaných místech Fesu se můžete bez sebemenšího problému pohybovat i po setmění. Odlehlejší čtvrti raději vynechte. Do řeči se moc nedávejte s vychytralými obchodníky a při vyšší koncentraci lidí si hlídejte osobní věci.

Pozor byste si měli dát hlavně v létě, a to na silné denní slunce. Nepodceňujte pokrývku hlavy, opalovací krémy a dostatečný přísun pitné vody. Bez té se na výlety raději nevydávejte.

Měna

Toto marocké město je oproti České republice hodně dostupné. To potěší bezpochyby jakéhokoliv cestovatele. Náklady na stravu, ubytování a ostatní služby jsou zde nižšího charakteru, takže si můžete dopřávat i lepšího servisu. Níže uvádíme několik orientačních cen pro představu.

 • Voda 1,5 litru = 15 Kč
 • Chleba = 15 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v supermarketu = 50 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 65 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 15 Kč
 • Cappuccino = 25 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 65 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 80 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 700 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 25 Kč

Doprava

Pokud nikam nespěcháte, můžete se do Fesu dostat prostřednictvím zdlouhavé autobusové dopravy z Prahy. Cesta dlouhá přes 54,5 hodiny vás vyjde na 3 000 Kč. Mnohem rychlejší a komfortnější je letecká doprava. Jen 12 kilometrů od Fesu je vzdáleno letiště Fes Saiss, kam se lze vydat s jedním přestupem z Prahy. Obvykle to bude přestup v Londýně nebo v Milánu. Dobu letu tím podstatně snížíte a náklady na letenku budou od 2 500 Kč výše. Následná cesta z letiště Fes Saiss do centra města může vypadat následovně.

 • Autobusová linka č. 16 vás do města zaveze asi za 40 minut a cesta vás vyjde na 4 dirhamy.
 • Taxi služby jsou pochopitelně dražší. Pohybují se kolem 150 dirhamů.
 • Po samotném Fesu jezdí městská hromadná doprava v podobě autobusů. Jízdné stojí od 4 dirhamů.
 • Většina linek je nepravidelných a přeplněných.
 • Přepravu mezi kratšími vzdálenostmi ve městě řešte pěšky. Spousta památek se nachází v těsné blízkosti, takže to lze.
 • Vzdálenější přesuny je možné absolvovat za pomoci taxi služeb. Přeprava v rámci města by měla vyjít do 30 dirhamů.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Maroko

 • 8,3Skvělé
  Best Western Odyssee Park
  Maroko - Agadir
 • 8,3Skvělé
  Farah Marrakech
  Maroko - Marrákeš
 • Kenzi Club Agdal Medina
  Maroko - Marrákeš
 • Oudaya
  Maroko - Marrákeš
 • Les Jardins La Medina
  Maroko - Marrákeš
 • Les Jardins De La Koutoubia
  Maroko - Marrákeš
 • Pullman Mazagan Royal Golf & Spa
  Maroko - Marrákeš
 • Sofitel Essaouira Mogador Golf & Spa
  Maroko - Marrákeš
 • Labranda Aqua Fun
  Maroko - Marrákeš
 • Kenzi Menara Palace
  Maroko - Marrákeš
 • od 15 469 Kč
  Anezi Tower
  Maroko - Agadir
 • od 14 190 Kč
  Club Al Moggar
  Maroko - Agadir

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce