Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Myanmar

Mandalaj: průvodce

28°C
Aktuálně
27°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Mandalaj

Mandalaj nebo také Mandalay je druhým největším městem Myanmaru čili Barmy. Situováno je na východním břehu řeky Irrawaddy, kde se rozprostírá na ploše 163,84 kilometrů čtverečních. Na tomto území žije přes 1,25 milionů obyvatel.

Město Mandalaj bylo založeno v roce 1857 králem Mindonem. Vybudování tehdejšího hlavního města proběhlo na ploše 66 kilometrů čtverečních v obležení čtyř řek. Vše vznikalo kolem stejnojmenného kopce Mandalay, který dosahuje výšky 263 metrů nad mořem. V současné době představuje město hlavní obchodní, vzdělávací a zdravotní centrum Barmy.

Rozvoj myanmarského města Mandalaj dospěl do takového cíle, že v roce 2018 bylo zařazeno na seznam deseti nejvýznamnějších měst jihovýchodní Asie.
 

Co navštívit ve městě Mandalaj

Mandalay je městem spojeným s náboženstvím, a to konkrétně s buddhismem, takže se můžete těšit na prohlídku mnohých pagod. Obdivovat budete tamní architektonický styl, ale také řadu dalších významných zajímavostí. Mandalaj je plný všemožných atrakcí.

Vaším cílem se může stát třeba náboženský objekt zvaný Atumashi Kyaung postavený v roce 1857. Jde o tradiční barmskou stavbu s odstupňovanými patry. Na zděných stěnách se na vršku vyjímá dřevěná konstrukce. Hodně populární je pagoda Kaungmudaw, která dosahuje výšky 46 metrů. Její vznik proběhl na počest založení Inwy jako královského města.

Pohled na zlatavou fasádu vám nabídne pagoda Kuthodaw, jejíž stavba byla zahájena v roce 1857. Celý objekt je obklopen 729 deskami, jež se podepisují na monumentálnosti tohoto stavebního díla. Uvnitř pagody je ukryta největší kniha světa. Další zajímavostí města Mandalaj je pagoda Kyauktawgyi, která vznikla v roce 1853. Přezdívána je jako Velký mramorový Buddha. Odtud pokračujte k pagodě Maha Myat Muni, jíž lze označit za nejposvátnější místo Mandalaye. Uvnitř pagody je jeden z nejstarších obrazů Budhy.

Při návštěvě města Mandalaj je vaší povinností navštívit Královský palác neboli Myan Nan San Kyaw, který nechal vystavět král Mindon. V průběhu druhé světové války došlo k poškození paláce. Ten byl však následně obnoven. Zapomínat byste neměli ani na kopec Mandalay Hill, odkud se vám dostane překrásného výhledu na město samotné. Místo představuje takovou pomyslnou přírodní stráž.

Vaším dalším cílem ve městě Mandalay bude chrám Mingun Bell, kde se nachází největší zvon na světě s váhou kolem devadesáti tun. V roce 1790 byl umístěn na vrchol pagody vysoké 150 metrů. Tato pagoda však nebyla nikdy zcela dokončena. Pozoruhodná je také pagoda Sandamuni zhotovená v roce 1802. Kolem ní je spousta pomocných stúp vytvářejících velice krásný architektonický celek. Unikátním stavebním dílem je Klášter Zlatého paláce neboli Shwenandaw Kyaung postavený v tradičním barmském stylu. Obdivovat budete propracovanou teakovou strukturu.

Ve městě Mandalaj navštivte také Květinový trh, který se rozprostírá na několika blocích. Ujít si nenechte Kulturní centrum v palácovém komplexu, sochu stojícího Buddhy na kopci Mandalay a Knihovní věž ve tvaru osmiúhelníku, kde jsou umístěny staré rukopisy. Lákavým cílem je Kulturní muzeum a knihovna nebo Hodinová věž.

Omezovat se pochopitelně nemusíte pouze na město Mandalay. Zajímavá místa jsou také v jeho těsné blízkosti. Důkazem toho je například město Inwa, kde stojí strážná věž Nanmyint, klášter Bagaya, most Inwa a klášter Maha Aungmye Bonzan. Asi 11 kilometrů od města Mandalaj leží Amapurapa. Město s pověstným mostem U Bein přes jezero Taungthaman, klášterem Mahagandayone a pagodami Pahtodawgyi a Kyauktawgyi. V rámci jednodenního výletu můžete stihnout také návštěvu bývalé britské stanice Maymyo situované 67 kilometrů od Mandalaye. Dnes se tomuto místu říká Pyin Oo Lwin.

Specifika místní kuchyně

Ve městě Mandalaj si užijete typické barmské kuchyně v kombinaci s tou čínskou a indickou. Vzhledem k místnímu náboženství není konzumováno hovězí a vepřové maso. Naopak si pochutnáte na rybích pokrmech, včetně masa skopového a kuřecího. Velice často se používá rýže, zázvor, česnek, kurkuma a různé druhy omáček. Součástí většiny pokrmů bývá také čerstvá zelenina a ovoce. Jakýkoliv tradiční pokrm můžete zapíjet čajem s mlékem nebo dáte přednost tomu čínskému. Také ve městě Mandalay narazíte na pivní speciály. Tvrdý alkohol místní lidé kvůli náboženství nekonzumují.

Jestliže si chcete pochutnat na tamních specialitách, zajděte třeba do restaurací, jakými jsou Aye Myit Tar Myanmar Restaurant, Super 81, Mingalabar Myanmar Restaurant a Shan Ma Ma. Vynikají jsou i podniky Spice Garden, Bistro At 82nd a Ginki Bar & Restaurant.

Počasí

Mandalaj se prezentuje kombinací suchého a tropického vlhkého klimatu. Počítat můžete s vyššími teplotami, a to v podstatě během celého roku. Průměrné denní teploty jsou 28 °C, běžná maxima 34 °C a ty největší extrémy mohou atakovat hranici 40 °C.  Hodně teplé jsou měsíce duben a květen. Za vlhčí lze označit dobu od konce května do října, kde se setkáte s častějšími dešťovými přeháňkami. Není to ale tak hrozné, protože za celý rok proprší cca 53 dnů a celkový úhrn dešťových srážek je asi 800 milimetrů.

Bezpečnost

Město Mandalaj je spjato s průměrnou kriminalitou, k čemuž pozitivně přispívá hlavně tamní budhistické náboženství. I přesto se však můžete setkat s drobnějšími krádežemi na frekventovanějších místech nebo s tím, že se vás tamní obchodníci či taxikáři snaží okrást. Tomu však lze předejít patřičnou ostražitostí. Nic zásadního vám v tomto myanmarském městě nehrozí. Při jeho návštěvě byste měli ctít tamní náboženství, díky čemuž se vyvarujete jakýmkoliv problémům.

Měna

Dovolená ve městě Mandalay určitě nebude patřit k těm nákladným. Ceny za zboží a služby jsou zde velice přijatelné. Jen si dávejte pozor, aby vás místní prodejci jako turisty nechtěli tzv. „natáhnout“. Zde je několik příkladů orientačních cen.

  • Voda 1,5 litru = 15 Kč
  • Chleba = 25 Kč
  • Cappuccino = 45 Kč
  • Voda 0,33 litru v restauraci = 12 Kč
  • Domácí točené pivo 0,5 litru = 29 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 26 Kč
  • Coca-Cola 0,33 litru = 20 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = od 45 Kč
  • Benzín cena z 1 litr = 16 Kč

Doprava

Při plánování dovolené v myanmarském městě Mandalaj budete muset zvolit leteckou dopravu. Vaším cílem se stane mezinárodní letiště Mandalay, které se nachází asi 40 kilometrů od stejnojmenného města. Z letiště Václava Havla počítejte s několika přestupy. Podle jejich počtu se bude odvíjet celková doba letu. Ta je v rozmezí od 22 do 48 hodin. Cena letenky je asi 17 000 Kč. Pokud ji zakoupíte s dostatečným časovým předstihem, můžete ušetřit několik tisíc korun. Z letiště do města Mandalaj využijte místních taxi služeb. Taková cesta vás bude stát mezi 200 Kč až 300 Kč.

  • Po městě jezdí soukromé a veřejné autobusy zajišťující hromadnou dopravu.
  • Ve městě funguje hlavní vlakové nádraží Mandalay. Odtud lze vyrazit směrem do Lashio, Kalay, Kawlin, Mohnyin, Myitkyina nebo Pakokku.
  • Hodně rozšířené jsou taxi služby.
  • Spousta lidí se zde spoléhá na motocykly nebo jízdní kola.
  • Říční doprava se zaměřuje spíše na přepravu zboží.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Myanmar

  • To nejlepší z Barmy
    Myanmar - Myanmar

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré