Německo

Bodamské jezero: průvodce

9°C
Aktuálně
9°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Bodamské jezero

Bodamské jezero je součástí alpského podhůří. Rozkládá se na území Rakouska, Německa a Švýcarska. Jde o druhé největší jezero v Alpách, které má na délku 63,3 kilometrů, na šířku 14 kilometrů a jeho celková rozloha činí 536 kilometrů čtverečních. Situováno je v nadmořské výšce 395,6 metrů nad mořem a jeho maximální hloubka je 273 metrů.

První listinné zmínky o Bodamském jezeru pocházejí z roku 890, tehdy ještě pod latinským názvem Lacus potmanicus. Z hlediska osídlování jde pravděpodobně o jednu z prvních obývaných lokalit široko daleko.

Bodamské jezero je rozděleno na dvě větší části, a sice Obersee (Horní jezero) a Untersee (Dolní jezero). Turisté mohou na této vodní ploše oceňovat jeho překrásnou modrou hladinu.

Jaké nabízí Bodamské jezero památky a zajímavosti?

Co navštívit v okolí Bodamského jezera

Bodamské jezero zabírá poměrně velkou plochu, kolem níž toho zpozorujete více než dost. Navštívit lze kupříkladu tři větší ostrovy na jezeře, spoustu okolních zákoutí nebo se budete věnovat oblíbeným turistickým činnostem.

Pakliže začneme prezentací vodní plochy, nachází se zde tři ostrovy. Tím prvním je Lindau, jenž je s pevninou spojen za pomoci železnice a mostu. Toto město oplývá velice zajímavou historickou částí, kde máte možnost shlédnout hodně památek. Originální atmosféru vytváří úzké uličky. Za podívanou stojí Pohanská zeď pocházející z 9. století. Dále je to Kostel Panny Marie, Kostel sv. Petra a Kostel s. Štěpána. Ten patří asi k té nejvýznamnější památce na ostrově Lindau. Před odjezdem z tohoto místa nezapomeňte na věž zvanou Mangturm, jenž je součástí zbytků opevnění a také na Bavorský dům, kde jsou k vidění sbírky umění.

Dalším ostrovem na Bodamském jezeře je Mainau, který je majetkem šlechtické rodiny. Ta jej zpřístupnila veřejnosti. Velice často je přezdíván jako Květinový ostrov, což o mnohém vypovídá. Nachází se zde nejmohutnější stromy na světě, ale třeba i Motýlí dům, kde máte možnost zpozorovat spoustu druhů motýlů a můžete se pohybovat mezi nimi. Nechybí atrakce pro děti a přemíra rostlin.

Tím třetím ostrovem je Reichenau, jehož plocha činí asi 4,5 kilometrů čtverečních. Situován je tu například Benediktýnský klášter z roku 724, který je mimochodem zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. K vidění je Kostel Panny Marie a sv. Marka a dva zámky. Prvním je Konigsegg a tím druhým Windegg. Při návštěvě ostrova Reichenau si můžete udělat výlet na nejvyšší vrchol Hochwart do výšky 398 metrů nad mořem.

Při objíždění Bodamského jezera pochopitelně budete míjet i města kolem něj. Právě tam se lze zastavit a poznat řadu dalších věcí. Jedním z nich je Kostnice, kde je největší zajímavostí Husův dům u Římské brány. Vaším dalším cílem bude univerzitní město Friedrichshafen, kde se nachází kupříkladu továrna na vzducholodě. Ujít si nenechte ani metropolitní městečko St. Gallen. To je velice často prezentováno jako vstupní brána do Alp. Zde je největší památkou Benediktýnský klášter a poustevna. Při zastávce ve městě Bregenz zamiřte do středověkého jádra k Martinské věži a pokud budete mít štěstí, můžete se zúčastnit Bregenzského festivalu. Z dominantních měst lze jmenovat také Meersburg, kde na vás čeká historické centrum, biskupství a muzea.

Bodamské jezero, to je pochopitelně i přemíra nejrůznějších aktivit. Vzhledem k tomu, že jde o vodní plochu, můžete se na spoustě místech vykoupat. Počítejte s tím, že teplota vody se pohybuje mezi 19 °C až 23 °C. Oblíbené jsou i vodní sporty, kam primárně spadá windsurfing. Výjimkou však není ani potápění ve vybraných oblastech. Na jezeře se pochopitelně oddáte i vyhlídkovým a okružním plavbám. Absolvovat je dokonce můžete i historickou dřevěnou plachetnicí.

Pokud hledáte aktivity realizovatelné primárně na souši, jednoznačně zvítězí cykloturistika. Kolem Bodamského jezera je asi 273 kilometrů cyklistických tras, které jsou označovány jako nejkrásnější v Evropě. Tato dlouhá a vyhlášená cyklostezka je nazývána Bodensee Radweg. Povrch je přizpůsoben také pro in-line bruslaře. A od jízdního kola je to jenom kousek k pěší turistice. Cílů je více než dost. Od Bodamského jezera můžete stoupat i k vrcholům, jakým je třeba Gaiserwald s výškou 2 385 metrů nad mořem. Pokud sem vyrazíte v zimním období, vrcholky okolních hor vybízí k lyžování.

Specifika místní kuchyně

Cestování kolem Bodamského jezera se pro vás stane mimo jiné i gastronomickým zážitkem. Vzhledem k tomu, že různé části jezera se nachází v odlišných zemích, můžete se spolehnout na pestrou kuchyni a řadu tamních tradičních receptů. Ochutnat budete moci speciality typické pro Německo, Rakousko a Švýcarsko. Záleží na tom, kde se zastavíte.

A takových působišť může být více než dost. Kolem celého Bodamského jezera je kvantum vyhlášených podniků. Mezi ty hodně populární se ředí Restaurant Seehuus, Restaurant Hafen, Restaurant Schiff, Restaurant Pier, Hotel Engel, Restaurant Ferdinand und Café, Sokrates Hotel Restaurant, Seeburg Castle a Restaurant Lammgarten.

Počasí

Bodamské jezero můžete navštívit během celého roku. Z pohledu klimatu je zde situace obdobná jako v České republice. Nejtepleji je samozřejmě v létě, kdy se průměrné teploty od června do srpna pohybují kolem 24 °C až 26 °C. Dalo by se říci, že krásné počasí bez dešťů je tu od května do září. Připravit se musíte pouze na nárazové proudění vzduchu z Alp, které může na vodní hladině vytvářet krásné vlny. Od října přichází dešťové srážky. Ty se s příchodem zimy mění na sníh. V zimě ukazuje ručička teploměru hodnoty kolem bodu mrazu. Každé roční období nabízí něco. Záleží, za jakým účelem k Bodamskému jezeru jedete.

Bezpečnost

Okolí Bodamského jezera je určitě bezpečné, pokud budete dodržovat jistá opatření. Ve městech a na ostrovech vás nečeká nic zvláštního. Kromě drobnějších kapesních krádeží, které se vyskytují kdekoliv na světě, se budete cítit bezpečně i při nočních procházkách. Zvýšené opatrnosti musíte dbát při realizaci nejrůznějších pohybových aktivit. Hlavně když se vydáváte do přírody, lesů, k vodě nebo do hor. Pohybujte se po vyznačených trasách a cestou respektujte jakákoliv bezpečnostní upozornění. Pak si dovolenou u Bodamského jezera užijete do nejmenšího detailu.

Měna

Ceny za zboží a služby se v oblasti Bodamského jezera liší podle toho, kde se pohybujete, kde se stravujete a kde se ubytujete. Obvykle jsou ale vyššího rázu. Zde je několik příkladů průměrných cen za vybraný sortiment.

 • Voda 1,5 litru v obchodě = 12 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 50 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 30 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 90 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 95 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru v restauraci = 60 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 300 Kč
 • Menu v McDonald ‘s = od 190 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 36 Kč

Doprava

Bodamské jezero je od Prahy vzdáleno asi 560 kilometrů. To znamená, že se nabízí hned několik způsob, jak se k němu dostat. Tím prvním bude vlastní automobil, jímž do této oblasti dojedete za zhruba pět hodin. Do této lokality směřují také autobusové spoje, za které zaplatíte asi 1 500 Kč. Pokud byste dali přednost vlaku, počítejte s dobou jízdy 10 hodin a s náklady 2 500 Kč. Letecká doprava je asi nejdražší. Letenky na letiště Friedrichshafen pořídíte kolem 7 000 Kč. Za třetinou cenu zakoupíte letenky do Curychu v kombinaci s autobusovou dopravou k Bodamskému jezeru. V tomto případě letecká doprava nemusí být zrovna ta nejlepší.

 • K cestování kolem Bodamského jezera můžete využívat vlakových i autobusových spojů.
 • Nejpohodlnější je to pochopitelně automobil, který vám dává patřičnou svobodu.
 • Pokud k Bodamskému jezeru nejedete vlastním vozem, můžete využít pronájem s cenou od 1 000 Kč na den.
 • Jediný přívoz přes jezero funguje mezi městy Kostnice a Meersburg. Vychází na 10 EUR.
 • Veřejná doprava v rámci měst stojí od 2,5 EUR.
 • Za taxi služby zaplatíte 2,2 EUR za kilometr a 3,3 EUR jako nástupní taxu.
 • Oblíbeným dopravním prostředkem kolem jezera jsou jízdní kola.
 • Mezi významnými městy lze cestovat i za pomoci lodní dopravy.
 • Například trasa Friedrichshafen – Romanshorn vychází na 10 EUR.
 • K dispozici je několik přepravních společností – SBS, PS E.GIESS a BSB-BODENSEE SCHIFFAHRT.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Německo

 • 9,5Výjimečné
  Legoland® Feriendorf Tematické Domečky
  Německo
 • 9,4Výjimečné
  Apartmány Villa Granitz
  Německo - Rujána
 • 8,8Skvělé
  Kurhotel Sassnitz
  Německo - Rujána
 • 8,6Skvělé
  Hotel Königssee
  Německo - Bavorsko
 • 8,9Skvělé
  Ifa Rügen Hotel & Ferienpark
  Německo - Rujána
 • 8,2Skvělé
  Karoli - Waldkirchen
  Německo - Bavorsko
 • Ankerlicht
  Německo - Dolní Sasko
 • Hotel Wyndham Stralsund, Hansedom
  Německo - Rujána
 • Radisson Blu Park
  Německo - Drážďany
 • Ahorn Hotel Am Fichtelberg
  Německo - Sasko
 • Hotel Keilberg
  Německo - Sasko
 • Apartmán Gebauer (Antweiler)
  Německo - Severní Porýní-Vestfálsko

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé