Drážďany - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Německo

Drážďany: průvodce

14°C
Aktuálně
9°C
Průměrně

Drážďany

Drážďany jsou známým německým městem. Konkrétně jde o hlavní metropoli Svobodného státu Sasko. S počtem obyvatel 555 tisíc se jedná o dvanácté nejlidnatější město Německa. Jeho celková plocha je 328,8 kilometrů čtverečních a má 10 městských a 9 místních částí.

Osídlování tohoto místa proběhlo už v 5. století. Samotné město Drážďany se v písemných materiálech objevuje od roku 1206. V tehdejší době šlo o „nedůležité“ město, což se změnilo po roce 1485. Tehdy se z něj stala rezidence saských vévodů a začal jeho pozvolný růst.

Město Drážďany leží na řece Labe a prezentuje kulturní, politické a vzdělávací centrum Německa. Velice často je spojováno s populárními vánočními trhy, kam každoročně míří spousty turistů, včetně těch českých. Drážďany jsou mimo jiné jedním z nejzelenějších měst Evropy, protože zeleň zde tvoří až 63 % plochy metropole.

Jaké nabízí Drážďany památky a zajímavosti?

Co navštívit v Drážďanech

Drážďany prezentují překrásné historické město, které bylo v dřívějších dobách sídlem mnohých knížat. I proto se s ním pojí sálodlouhá a zajímavá minulost, jíž lze zpozorovat prostřednictvím různých památek. A také z pohledu zelených míst si zde jistě přijdete na své.

Začít byste měli asi tím nejznámějším komplexem barokních staveb a budov v Drážďanech, možná dokonce v celém Německu. Je to rezidenční zámek jinak řečený Residenzschloss založený již v roce 1485, k němuž později přibyl i královský Zwinger. Na velké ploše propojené upravenými zelenými plochami můžete navštívit muzea, vidět nejrůznější sbírky a také dvorní kostel nebo královské konírny Stallhof. Část vybraných staveb byla bohužel poškozena při bombardování v roce 1945.

A co dalšího je v tomto rezidenčním objektu k vidění? Vedle již zmiňované budovy Zwinger, kde jsou uschovány tři muzeí sbírky je to třeba palác Albertium. V těchto prostorách je obrazárna. Zavítat můžete do královských stájí Neue königliche Stallhof, které pochází z roku 1581. Dříve se na tomto místě odehrávala řada rytířských turnajů. Zajímavá je zbrojnice Rüstkammer používaná od 18. století, kabinet mincí nebo sbírka uměleckých řemesel Neue Grünes Gewölbe. Zapomínat byste neměli ani na starou klenotnici v zámku zvanou Grünes Gewölbe. Komplex barokních staveb je zkrátka zdrojem skutečně dlouhého objevování.

Mezi významné budovy saského města Drážďany patří také Saská národní opera Semperoper, která byla v 80. letech obnovena po devastujícím bombardování. Obdivovat můžete především neorenesanční architekturu. Dále je to Taschenbergův palác Taschenbergpalais a Brühlovy terasy. Ty jsou tvořeny palácem a nábřežními budovami, kde mimo jiné nechybí část opevnění, promenáda a zahrady.

Z pohledu náboženských objektů lze vypíchnout třeba Katedrálu Nejsvětější Trojice. Vyhledávaným místem turistů je Kostel Panny Marie. I tomu se v posledních letech dostalo značné obnovy po bombardování. Nakonec si nenechte ujít barokní stavbu zvanou Kostel Tří králů, kde se nachází ruiny oltáře.

Město Drážďany je doslova protnuté muzei nejrůznějšího typu. Je to například Muzeum Lidového umění a přírodovědecká sbírka Senckenbergovy společnosti, Vojenské historické muzeum Spolkové armády, Muzeum hygieny a Dům cyklistiky. V renesanční nemovitosti z roku 1586 máte možnost navštívit Muzeum dopravy nebo Erich Kästner Museum, což je Dům spisovatele Ericha Kästnera. Z pohledu uměleckého zážitku se zajděte podívat na panoramatický obraz Drážďan zvaný Panometer. Podoba města odpovídá roku 1756.

Pokud vám nestačí památky v samotných Drážďanech, můžete se podívat i na okolní historické objekty. Je to třeba lovecký zámek Moritzburg a zámek Pillnizt situovaný na pravém břehu řeky Labe.

V Drážďanech si přijdete na své také z pohledu přírodních ploch. Relaxovat lze v Labském údolí nebo v parku The Grand Garden of Dresden. Krásná je zahrada jménem Drážďanská parková železnice a muzeum v přírodě Malé Saské Švýcarsko. Vyjet můžete i do vzdálenějšího chráněného území Babisnauer Pappel.

A jakého kulturního zážitku se zde můžete zúčastnit? Tou největší událostí jsou bezpochyby vánoční trhy Dresdner Striezelmarkt, kam každoročně dorazí asi 2,5 milionů lidí. Nachází se tu největší vánoční pyramida na světě na Starém trhu Altmarkt, máslové štoly a mnohé další tematické věci. Lákavé jsou také vánoční trhy v nedalekém městě Pirna, které stojí za návštěvu.

Kromě vánočních trhů se zde můžete stát nedílnou součástí i jiných pravidelných akcí. Na jaře je to třeba Filmfestival Dresden, Dresdner Musikfestspiele, Jazzmeile a Internationales Dixieland-Festival. V létě je to Filmnächte, Elbhangfest, Stadtfest a Lange Nacht der Wissenschaften. Na podzim vyzkoušejte Volkstanzfest, Bardinale a Dresdner Tage der zeitgenössischen Musik.

Specifika místní kuchyně

V Drážďanech si samozřejmě pochutnáte na typické německé kuchyni, která zahrnuje maso, drůbež, ryby, zeleninu a nejrůznější přílohy. Pravdou však zůstává, že v této oblasti je znát regionální kulinářství s dlouhou minulostí. Saské pokrmy z vinorodé oblasti kolem Drážďan polahodí vaše chuťové pohárky. V jídelníčcích místních restaurací můžete hledat pokrmy jako hovězí pečeně Sauerbraten s červeným zelím, křenová omáčka s hovězím masem nebo vynikající bramborové knedlíky Thüringer Klöse. Zapomínat byste neměli ani na vánoční štolu Dresdner Stollen, která je populární široko daleko. Vychutnávat si budete hlavně přemíru rozinek a kandovaného ovoce. O pití zde nemusíte moc dlouho přemýšlet, bude to pivo nebo víno. Z nealkoholických nápojů jasně vedou čaje a káva.

Počasí

Drážďany jsou spojovány s kombinací oceánského a kontinentálního klimatu. V létě si tu užijete dostatek tepla, v zimě naopak více chladu. Teploty od června do srpna jsou mezi 17 °C až 25 °C přes den. Maxima ukazují na ručičce teploměru až 36 °C. V této době může spadnout i více dešťových srážek. Naopak zima je na bodu mrazu. Teploty mezi -3 °C až 3 °C jsou toho jasným důkazem. V tomto období si naopak užijete dostatek sněhu. Pokud jde o celoroční úhrn dešťových srážek, je asi 670 milimetrů.

Bezpečnost

Německé Drážďany lze považovat ze bezpečné město. S přihlédnutím k pravidelnému pořádání mnoha kulturních a společenských akcí zde panují zvýšená bezpečnostní opatření. Což platí nejvíce o vánočních trzích. Bezpečně se tu budete cítit nejenom ve dne, ale také v noci. I když noční procházky je lepší směřovat do turisticky vyhledávanějších oblastí. Vyhnete se tak nejrůznějším konfliktům. Právě v období akcí buďte hodně opatrní na své osobní věci, protože na místech s větší koncentrací lidí dochází ke kapesním krádežím. Nic dalšího neobvyklého by vás zde nemělo potkat.

Měna

Náklady na dovolenou v Drážďanech budou obdobné, jako v jakémkoliv jiném evropském městě tohoto formátu. Ceny za zboží a služby vás oproti České republice příliš nepřekvapí. Dokazuje to několik níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 8 Kč
 • Chleba = 32 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 31 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 75 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 75 Kč
 • Cappuccino = 70 Kč
 • Espresso = 50 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 60 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 45 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 195 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = 1 450 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 36 Kč

Doprava

Do německých Drážďan se můžete dopravit hned několika způsoby. Z Prahy do Drážďan je to nějakých 150 kilometrů, takže v takovém případě se nabízí jízda vlastním automobilem. Využít pochopitelně můžete i přímých autobusových spojů. Doba jízdy kolem dvou hodin a náklady cca od 250 Kč. Výjimkou není o něco delší jízda vlakem, kde však zaplatíte dvojnásobnou částku za jízdenku. V Drážďanech, respektive 11 kilometrů od nich se nachází také stejnojmenné letiště. Žádné lety z České republiky však nejsou přímé, takže s přestupem byste do města letěli kolem tří hodin a zaplatili 2 000 Kč za letenku, což se moc nevyplatí.

 • V Drážďanech funguje spolehlivě kombinovaný systém veřejné dopravy za pomoci autobusů a tramvají.
 • Náklady na jízdné začínají na 2,4 EUR, za jednodenní jízdenku zaplatíte kolem 6 EUR.
 • Využívat lze i několika železničních zastávek. Vlaky směřují spíše mimo město.
 • V největším městském parku funguje parková železnice.
 • Hodně využívaným a rychlým dopravním prostředkem v každodenní špičce jsou jízdní kola, takže můžete využít jejich pronájmu.
 • Upotřebit lze i dvou lanových drah, včetně té podzemní o délce 547 metrů.
 • Dražší alternativou veřejné dopravy jsou místní taxíky. Nástupní taxa činí 3,5 EUR a cena za kilometr je 2 EUR.
 • Turistům své služby nabízí také řada autopůjčoven. Vůz si zde pronajmete od 1 000 Kč na den.
 • Na řece Labe je provozována lodní doprava.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Německo

 • od 3 050 Kč
  Radisson Blu Park
  Německo - Drážďany
 • od 1 930 Kč
  Dorint
  Německo - Drážďany
 • Nh Dresden Neustadt
  Německo - Drážďany
 • Dormero Hotel Dresden City
  Německo - Drážďany
 • Wyndham Garden Dresden - Drážďany
  Německo - Drážďany
 • A&o Dresden Hauptbahnhof
  Německo - Drážďany
 • Hotel Vienna House Qf Dresden **** Sup.
  Německo - Drážďany
 • Super 8 Dresden
  Německo - Drážďany
 • Hotel Achat Premium Dresden
  Německo - Drážďany
 • Hotel Novalis Dresden ***s.
  Německo - Drážďany
 • Best Western Macrander Hotel Dresden
  Německo - Drážďany
 • Penck Hotel Dresden
  Německo - Drážďany

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé