Německo

Marienberg: průvodce

-0°C
Aktuálně
9°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Marienberg

Marienberg je hlavním městem okresu Mittlerer Erzgebirgskreis nacházejícím se na jihu Saska. Město leží kousek od českých hranic a 31 kilometrů od známého města Chemnitz. Jeho velikost je 133,47 kilometrů čtverečních a žije zde 17 tisíc obyvatel. Vzhledem k situování v Krušných horách je patrná i vyšší nadmořská výška činící 620 metrů nad mořem.

Vznik města Marienberg do značné míry ovlivnila tamní naleziště stříbra v roce 1519. Negativním milníkem v historii je rok 1610, kdy došlo k velkému a ničivému požáru. V 19. století nastupuje slábnutí těžby stříbra. Dnes je Marienberg krásným turisticky vyhledávaným městem.

Turismus je ostatně důležitým a značným příjmem městečka. Pro české návštěvníky jsou oblíbené například vánoční trhy. Marienberg se skládá z několika okresů. Jsou to například Marienberg itself, Ansprung, Gelobtland, Niederlauterstein, Reitzenhain, Rübenau, Sorgau a další.

Jaké nabízí Marienberg památky a zajímavosti?

Co navštívit v Marienbergu

Toto původně hornické město nabízí návštěvníkům spoustu architektonických krás, které jsou primárně situovány v historickém centru Marienbergu. Zajímavé je i jeho blízké okolí, a to díky přemíře přírodních zajímavostí.

Když se zaměříte na architektonickou podobu města, zaujme vás dozajista Báňský úřad se svými sklepeními a křížovými klenbami. Zde jsou uschovány důležité a cenné spisy a nákresy. Krásnou podívanou přináší městský Kostel Panny Marie, jenž byl založen v letech 1536 až 1537. Farní kostel byl vybudován dle vzoru ostatních velkých kostelů. Jeho výška je 60 metrů a délka 56 metrů. Dominantou vnitřních prostor jsou Schubertovy varhany.

Za prohlídku stojí určitě Červená věž na východě Marienbergu. Ta dosahuje výšky 18,4 metrů. Dříve fungovala jako shromaždiště zbraní, dnes je využívána spíše pro kulturní akce. Obdivovat budete také městské hradby, jejichž výstavba probíhala v letech 1541 až 1566. K vidění jsou zachované krátké úseky. V této souvislosti lze s věží a hradbami připomenout i Šopavskou bránu zvanou Zschopauer Tor. Ta byla postavena v roce 1545 a od roku 1966 do roku 2006 zde bylo národní muzeum. V současnosti je také využívána pro pořádání kulturních akcí.

A co dalšího vás čeká při objevování města Marienberg? Je to určitě Důlní sklad, který byl velkou zásobárnou tehdejších horníků. Výstavba probíhala mezi lety 1806 až 1809. Mezi roky 2002 až 2006 došlo k jeho úpravám a výrazné rekonstrukci. Výsledkem je unikátní kulturní centrum. Při procházkách městem se zastavte také u Saského poštovního milníku, včetně královských saských milníků. Jde například o strážné kameny, památný dub, místo v Marienberském lese a mnohá další působiště.

Památníků je v Marienbergu více než dost. Je to například ten ve stanici Marienberg-Gelobtland z roku 1952, pamětní deska sovětských vězňů, pamětní místo na B 174 v lese u Reitzenhainu, pamětní deska na schodišti radnice nebo na hřbitově. Vše přihlíží ke konkrétní historické události.

V rámci města Marienberg si nenechte ujít ani čtvercové tržiště Marktplatz nebo zavítejte do Muzea sasko-českých Krušných hor neboli Muzea sächsisch-böhmisches Erzgebirge nacházejícího se v Bergmagazinu. Město Marienberg a jeho okolí je protnuto řadou překrásných přírodních míst, která stojí za návštěvu. Směřovat můžete do přírodní rezervace Schwarzwassertal, k Flájskému potoku, vrcholu Hirtstein, na místo zvané Katzenstein nebo k místům těžby Mine Tiefer Molchner Stolln. Z krajinných dominant lze zmínit Museum Kalkwerk Lengefeld, přehradu Saidenbach Dam a Neuzehnhain II, vrchol hory Morgensternhöbe a přírodní rezervaci Mothäuser Heide.

Mezi významné události v Marienbergu patří den Saska a vánoční trhy, kam s oblibou vyráží spousta Čechů a ostatních turistů.

Specifika místní kuchyně

Saská kuchyně je vyhlášená široko daleko a týká se také Marienbergu. Východní německé gastronomii podlehne naprosto každý. Pro Čechy žijící v příhraniční oblasti nepůjde o žádné větší novinky, pro ty ostatní zmíníme pár tradičních pokrmů. A začneme hned sladkým, protože vánoční štóla je asi tím nejvyhledávanějším v období Vánoc. Vynikající pokrm plný kandovaného ovoce a hrozinek. Z běžných jídel můžete okusit hovězí pečeni, saskou bramboračku a velkou spoustu bramborových delikates.

Každému turistovi se jistě hodí pár základních tipů na dobré restaurace ve městě Marienberg. Za tradičním pokrmem si zajděte do podniku Kartoffelhaus, Bergschanke Zum Katzenstein, Zum Schwarzen Baren, Gewolberestaurant Rosstunnel a Thieleschenke. Věřte, že každý si přijde na to své.

Počasí 

Klima v Marienbergu bude chladné a mírné. Průměrné teploty během léta jsou kolem 15 °C. Maxima stoupají přes 20 °C. Nejdeštivějšími měsíci jsou červen a červenec, kdy spadne kolem 90 milimetrů srážek. V zimě jsou průměrné teploty cca -3,5 °C. V tomto období se dešťové srážky mění na ty sněhové s menší frekvencí. Celoroční úhrn činí asi 750 milimetrů. Při plánování dovolené v Marienbergu proto přihlížejte i k tamnímu podnebí.

Bezpečnost

Německé město Marienberg lze označit za bezpečné. Setkáte se zde s průměrnou kriminalitou, která nevybočuje z běžného standardu stejně velkých českých měst. Během dne se zde budete cítit rozhodně bezpečně. V noci to platí také, jen je vhodnější vynechávat některé okrajové části města nebo tam choďte alespoň ve skupinkách. Kromě kapesních krádeží vám tu nebude nic hrozit. Okrást se vás mohou snažit na přelidněných místech, jakými jsou kulturní akce, vánoční trhy nebo kolem historických památek. Stačí si ale důkladně hlídat osobní věci, mobily, peníze a nic vás nepřekvapí.

Měna

Za zboží a služby zde oproti České republice nezaplatíte o moc více. Náklady odpovídají jiným turisticky vyhledávaným městům. Lepší představu si uděláte prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 11 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 v supermarketu = 30 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 75 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 70 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 230 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 50 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 45 Kč
 • Cappuccino = 65 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 135 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 35 Kč

Doprava

Dopravu do německého města Marienberg budete řešit především po zemi, nikoliv letecky. A to s přihlédnutím ke vzdálenosti asi 130 kilometrů od Prahy. Město leží jen kousek od českých hranic. Jízda autem vám zabere asi 1,5 hodiny. Využít můžete i autobusové spoje, avšak s přestupem v Chemitzu, což protahuje jízdu na 3 až 4 hodiny. Zaplatíte za nic od 500 Kč. Až dva přestupy vás budou čekat, pokud vsadíte na železniční spojení. Doba jízdy asi 4,5 hodiny a náklady cca od 550 Kč. V samotném Marienbergu budete využívat těchto dopravních prostředků.

 • Veřejnou dopravu zde zajišťují autobusové linky od společnosti WS.
 • Jízdenka stojí od 2,2 EUR.
 • K dispozici jsou i speciální autobusové linky do zajímavých měst v okolí, jakými jsou Wolkenstein, Olbernhau, Brand-Erbisdorf, Annaberg-Buchholz a Freiberg.
 • Dražší alternativou veřejných autobusů jsou taxi služby. Nástupní taxa činí 3,5 EUR a průměrná cena za kilometr je 2 EUR.
 • Využívat lze místní železnice.
 • Pro turisty je připravena spousta turistických a cyklistických stezek, takže další způsob přesunu z místa na místo.
 • Městem vedou hlavní silniční tahy dál do Německa, což lze využívat při jízdě automobilem.
 • Pokud do Marienbergu nejdete vlastním vozem, můžete si jej pronajmout. A to za cenu od 1 200 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Německo

 • 9,5Výjimečné
  Legoland® Feriendorf Tematické Domečky
  Německo
 • 9,4Výjimečné
  Apartmány Villa Granitz
  Německo - Rujána
 • 8,8Skvělé
  Kurhotel Sassnitz
  Německo - Rujána
 • 8,6Skvělé
  Hotel Königssee
  Německo - Bavorsko
 • 8,9Skvělé
  Ifa Rügen Hotel & Ferienpark
  Německo - Rujána
 • 8,2Skvělé
  Karoli - Waldkirchen
  Německo - Bavorsko
 • Ankerlicht
  Německo - Dolní Sasko
 • Hotel Wyndham Stralsund, Hansedom
  Německo - Rujána
 • Radisson Blu Park
  Německo - Drážďany
 • Ahorn Hotel Am Fichtelberg
  Německo - Sasko
 • Hotel Keilberg
  Německo - Sasko
 • Apartmán Gebauer (Antweiler)
  Německo - Severní Porýní-Vestfálsko

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé