Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Německo

Mnichov: průvodce

8°C
Aktuálně
9°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Mnichov

Mnichov je třetím největším městem Německa. Zároveň jde o hlavní město Svobodného státu Bavorska. Svou rozlohou zaujímá úctyhodných 310,74 km2, které jsou protnuty nejenom městskou zástavbou, ale také rekreačními plochami, zemědělskou půdou, řekami a dopravní infrastrukturou. Jde o velice významné německé město, jež se vyjímá především v oblasti průmyslu a finančního trhu.

Město Mnichov je situováno do podhůří Alp a leží na řece Isar. Tato řeka protíná město v délce 13,7 km. Svoji velikost dokazuje také počtem žijících obyvatel, jichž je více jak 1,4 milionu. Nejvyšším bodem Mnichova je hora Warnberg se svou výškou 579 metrů nad mořem. Kormě sídla arcibiskupa zde můžete obdivovat spoustu krásných kostelů, muzeí, galerií a ostatních pamětihodností.

Jaké nabízí Mnichov památky a zajímavosti?

Co navštívit v Mnichově

Město z počátku osmého stolení nabízí turistům dvě rozdílné tváře. Jednu moderní a kosmopolitní a tu druhou tradiční a historickou. Obě dvě máte možnost poznat do nejmenších detailů. Mnichov, to jsou nákupy, vyhlášené festivaly, a hlavně spousta míst k poznávání.

Jestliže dáváte přednost pamětihodnostem, pak je Mnichov tou správnou volbou. Dokazuje to například střed tohoto historického města, kterým je Mariánské náměstí. Zbytky městského opevnění nebo radnice v noci jsou jistě nezapomenutelným zážitkem. Za podívanou stojí Královská rezidence vybudovaná v letech 1581 až 1600. Dále byste si neměli nechat ujít Kostel Panny Marie, Starý dvůr a Mariánský sloup. Z náboženských staveb je to ještě Kostel sv. Petra, Kostel sv. Ducha a Kostel Nejsvětější Trojice.

Vyznavači klasicismu dají přednost Staré mincovně nebo budově Národního divadla. Ta byla po požáru zrekonstruována v roce 1825. Kapitolou samou o sobě je Hala vojevůdců s názvem Feldherrnhalle. Nakonec k tomu připojte i prohlídku významných muzeí a galerií. Co takhle hlavní Deutsches Museum, Bavorské národní muzeum, Stará Pinakotéka, Muzeum hraček nebo originální Mineralogické muzeum.

Jak už bylo zmíněno výše, v Mnichově se protíná historie se současností, což dokazují některé moderní budovy spjaté s novodobou architekturou. Je to třeba Allianz aréna, což je vlastně fotbalový stadion, kde hraje slavný klub FC Bayern Mnichov, ale také TSV 1860 München. Vydat se můžete k Olympijskému stadionu do centra města nebo dáte přednost nadčasovému sídlu automobilky BMW, které se tyčí do výšky až 101 metrů. Ještě větší je pak televizní věž Olympiaturm se svou výškou 162 metrů.

Mnichov je mimo jiné zaměřen také na kulturní zážitky. Těch si zde užijete více než dost. Tím hlavním je bezpochyby festival piva zvaný Oktoberfest. Ten je znám snad po celém světě. Právě pivo hraje ve městě poměrně významnou roli. Vždyť jenom v Mnichově se nachází šest vynikajících pivovarů. V rámci tohoto festivalu si můžete užívat spousty hudebních zážitků a mnoha atrakcí. Dále se ve městě lze věnovat nakupování. Nákupní zóna Kaufingerstrase je známá široko daleko. Na nákupy můžete vyrazit ještě do ulic jako jsou Gärtnerplatzviertel, Hohenzollernstrase a Leopoldstrase. 

Specifika místní kuchyně

Ne nadarmo je Mnichov označován jako město požitků. Kdo navštíví Mnichov a neochutná tradiční mnichovskou bílou klobásu Weisswurst, jako by nebyl. V kombinaci se sladkou hořčicí a místními preclíky jde o velice vyhledávanou snídani. Jako rychlé občerstvení lze zvolit třeba sekanou v housce zvanou Leberkässemmeln. Z hlavních jídel jednoznačně vede kachna s červeným zelím a knedlíkem, ovar nebo grilované vepřové koleno. Bavorští občané si zkrátka umějí dopřávat, o tom není žádných pochyb.

Pokud bychom měli vypíchnout ještě hlavní přednosti mnichovské gastronomie, pak určitě nezapomeňte na lahodné smažené pečivo Auszogne, bavorský sýr s modrou plísní, knedlíky v páře Dampfnudeln, cibulový koláč Fränkischer Zwiebelkuchen, polévku s velkými játrovými knedlíčky a pomazánku Obaztn. Na všem si dozajista pochutnáte.

K vyhledávaným tradičním restauracím v Mnichově patří Restaurant Pils Corner, Zum Durnbraeu a Steinheil 16. Mezi ty luxusnější se řadí Restaurant Le Stollberg, Broeding, Werneckhof by Geisel a EssZimmer – Fine Dining Restaurant in der BMW Welt.

Počasí

Při návštěvě Mnichova se připravte na to, že toto město je spojeno s častými výkyvy teplot. Měnící se klima má na svědomí suché kontinentální a vlhké atlantské počasí. Od Alp přichází teplejší vzduch, jež nadále ovlivňuje poměrně nedaleké řeka Dunaj. V reálu to vypadá tak, že průměrné letní klima se může šplhat až k 30 °C. To bývá převážně v červenci. Průměrná denní maxima jsou přes léto asi 23 °C. Naopak průměrné minimum je asi 12 °C. Zimy jsou v Mnichově pochopitelně chladnější. Denní průměry kolem 4 °C a ty noční několik stupňů pod bodem mrazu. Město je vystavováno celoročním dešťovým srážkám. Je však pravdou, že velké množství jich spadne od května do srpna.

Bezpečnost

Mnichov je určitě bezpečnou evropskou zemí. Kriminalita a bezpečnost jsou zde na běžné úrovni. To znamená, že když budete jako turisté dostatečně obezřetní jako kdekoliv jinde v Evropě, nic se vám nestane. Především místa s větším množstvím lidí jsou lákadlem pro tamní zloděje, takže tam si důkladně hlídejte své osobní věci.

Večer se pak raději vyhněte odlehlejším čtvrtím mimo turistický ruch, kde existuje potenciální riziko přepadení. Zvýšené opatrnosti dbejte i na shlukování se migrantů nebo jakékoliv protestní akce. I zde hrozí to, že by turista mohl přijít k úrazu.

Měna

I když se Mnichov nachází v sousedním Německu relativně blízko od České republiky, budou cenové rozdíly mezi oběma zeměmi znatelné. Nepoznáte to snad ani tak v běžném supermarketu, jako spíše při placení za nejrůznější kulturní a historické atrakce a v restauracích. Zde jsou příklady několika cen za zboží a služby.

 • Voda 1,5 litru = 15 Kč
 • Chleba = 35 Kč
 • Domácí pivo 0,5 litru v supermarketu = 25 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 95 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 90 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 60 Kč
 • Cappuccino = 80 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 310 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 450 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 37 Kč

Doprava

Mnichov je od Prahy vzdálen asi 390 km. Od hranic s Českou republikou je to jen polovina. Vypravit se tam tedy můžete svým vlastním automobilem. Z české hlavní metropole takovou vzdálenost po dálnici urazíte asi za čtyři hodiny. Alternativou jsou pochopitelně levnější autobusové spoje. Směr Mnichov jezdí hned několik dálkových linek s cenou od 380 Kč za jednu cestu. Tyto služby poskytuje například Deutsche Bahn, Eurolines a Flixbus.

Jestliže dáváte přednost nejrychlejší cestě, avšak té nejdražší, potom volte leteckou přepravu. Doletět můžete na letiště Mnichov, které se nachází severně od města ve vzdálenosti asi 35 km. Pravidelné linky vás sem dopraví za 40 minut z Letiště Václava Havla a za letenku zaplatíte kolem 4 500 Kč. Následný přesun z letiště Mnichov do centra města lze řešit několika způsoby.

A jak je to s cestováním po Mnichově?

 • K dispozici vám bude 8 linek metra s celkovou délkou 103 km.
 • Po povrchu lze cestovat prostřednictvím městských vlaků S-Bahn.
 • Využít lze i městskou hromadnou dopravu v podobě autobusů. Bližší informace o jízdních řádech naleznete na internetovém portálu https://www.mvv-muenchen.de/.
 • Jízdenky pro městskou dopravu jsou řešeny prostřednictvím zón. Lístek stojí od 2,7 EUR s platností na 3 hodiny.
 • Při třech jízdách za den se vyplatí koupit si denní jízdenku za 6,4 EUR. Výjimkou nejsou ani skupinové jízdenky od 12,2 EUR pro pět osob.
 • Nepokoušejte se o jízdu na černo, která je spojena s poplatkem 60 EUR.
 • Mnichov lze poznat také ze sedla jízdního kola. Město je bez kopců, takže k tomu tento způsob cestování vybízí.
 • Narazit můžete na spoustu sdílených kol, kde platíte od 4 EUR za hodinu.
 • Jestliže vyrazíte do Mnichova vlastním automobilem, raději jej odstavte na parkovišti mimo centrum, kam se stejně těžko dostanete. Náklady na parkování mohou být od 2 EUR a město pohodlně projedete s městskou hromadnou dopravou.
 • Dražším způsobem přepravy je taxi, za které zaplatíte přibližně 1,5 – 2 EUR za kilometr.
 • Mezi vyzkoušené patří Düfler, Reitschule, Taxi Center Ostbahnhof, Pfanzeltplatz a Munich Airport Taxi.
 • V Mnichově zatím ještě stále funguje služba Uber.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Německo

 • Azimut
  Německo - Mnichov
 • Eden Wolff
  Německo - Mnichov
 • Best Western Atrium
  Německo - Mnichov
 • Novum Seidlhof Muenchen
  Německo - Mnichov
 • Ibis Munich City
  Německo - Mnichov
 • Hotel Arcona Living München
  Německo - Mnichov
 • Torbräu
  Německo - Mnichov
 • Mercure Muenchen Neuperlach Sued
  Německo - Mnichov
 • Movenpick Munich Airport
  Německo - Mnichov
 • Vier Jahreszeiten Kempinski Munich
  Německo - Mnichov
 • Tulip Inn Hotel München Messe
  Německo - Mnichov
 • Das Seidl Hotel & Tagung
  Německo - Mnichov

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé