Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Evropa

Nizozemsko: průvodce

8°C
Aktuálně
10°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
NL flag

Nizozemsko

Hodnocení průvodce: 9.6

Objevte tradice, kouzelnou přírodu, přemíru nejrůznějších květin a pohodovou atmosféru. Tohle všechno vás čeká při návštěvě Nizozemska, které je mnohdy označováno jako Holandsko. Země spojená s uměním promítajícím se do všech sfér. Od architektury, přes umělecká díla, až po přírodní rázy. Dovolená v Nizozemsku bude z velké části ovlivněna tradicemi místních obyvatel. Spatřit můžete hlavní symboly této země, mezi než bezpochyby patří větrné mlýny, nezapomenutelný noční život, ale také širá pole plná tulipánů. Nizozemsko vás donutí užít si svou vysněnou dovolenou, a to především za pomoci stovek kavárniček rozesetých ve velkých městech. Pohádková atmosféra jen umocní dojem z této unikátní destinace.

Nizozemsko sousedí pouze se dvěma evropskými státy. Jsou to Německo a Belgie. Z třetí strany je omíláno Severním mořem. Především jihozápad země je spjat s lesnatými oblastmi. Země je oproti mořské hladině položená celkem nízko, což mimochodem dokazuje i nejvyšší vrchol Vaalserberg vysoký jen 321 metrů nad mořem. Krajina, potažmo geografie země si vás získá všudypřítomnými oblastmi plnými přenádherných květin. Ne nadarmo je Nizozemsko hlavním dodavatelem květin po celém světě.

Průvodce pro oblíbené destinace: Nizozemsko

Co navštívit v Nizozemsku

Čas v Nizozemsku můžete trávit nejrůznějšími způsoby. Ve městech jsou pro vás připraveny parky, spousta vyžití pro děti, ale také příležitosti k nakupování a k realizaci nočního života. Milovníci romantiky si určitě nenechají ujít zážitek na některém z městských vodních kanálů, kam lze vyrazit s lodí. Vydat se můžete třeba po stopách slavných umělců, jichž pochází z Nizozemska opravdu velké množství. A pokud patříte k milovníkům moře, pláže jsou plné zábavních programů, včetně adrenalinových sportů, kam patří například bungee jumping. Nejrozšířenější a nejvyhledávanější aktivitou v Nizozemsku je pravděpodobně cyklistika. Díky rovinaté krajině můžete na kole jezdit kdekoliv, nejenom uličkami překrásných měst.

Nizozemsko si pochopitelně zamilujete i pro jeho historii, památky a krásnou přírodu. Možností poznávání se nabízí více než dost. Své toulky touto zemí můžete započít třena v Amsterdamu. Hlavní metropole vyznačující se svým romantickým charakterem nabízí více než jenom populární plavby loďkami. Jsou to třeba velké skleníky plné rozkvetlých tulipánů, Dům Anny Frankové nebo muzeum Van Gogh Museum. Při procházkách městem nezapomeňte zavítat do čtvrti červených luceren a do čtvrti Jordaan.

Z Amsterdamu se pochopitelně můžete přesunout do ostatních zajímavých měst Nizozemska. Mezi ně rozhodně patří Rotterdam. Místo, kde se budete projíždět obojživelným autobusem Splashtours a dostanete možnost zavítat na prosklené tržiště Markthal Rotterdam. Patříte-li mezi milovníky umění a toužíte-li vidět Rembrandta, směřujte do Museum Boijmans van Beuningen. V případě zeleně dejte přednost parku Kralingse Bos a Plas. Dalším známým městem je Haag, což je centrum evropského práva. Obdivovat budete palác Huis ten Bosch, Binnenhof a obrazárnu Mauritshuis.

Pokud máte rádi spíše historická místa, rozhodně směřujte do města Haarlem, které se vyznačuje původní architekturou. Vedle tradičních trhů na vás čeká třeba stylová radnice a kostel. Staré domy ze 17. století se tyčí také v nizozemském městě Edam. To je známé svou výrobou sýrů.

Tahle země si vás podmaní různými atrakcemi a zajímavostmi. Typickým příkladem je zábavní park Efteling, interaktivní muzeum piva Heineken Experience, vědecké muzeum ve tvaru lodi Nemo nebo park s miniaturami holandského města Madurodam. V podstatě každé město a část Nizozemska ukrývá nějaký ten poklad a zajímavost. Vypravit se můžete na unikátní plovoucí trh s květinami Bloemenmarkt, popřípadě si užijete přemíru zábavy v parku Walibi World. Na své si díky tomu přijdou děti i dospělí. A ve výčtu podobných zajímavostí by šlo jistě pokračovat – moderní umění Groninger Museum, zrekonstruovaný hrad Muiderslot, safari park Beekse Bergen a unikátní molo s restaurací a atrakcemi označované De Pier.

V Nizozemsku si nepřijdete zkrátka ani z pohledu zeleně. Města jsou doslova poseta zelenými, krásnými a udržovanými parky s řadou vodních ploch. Minout byste určitě neměli park Vondelpark, starou botanickou zahradu Hortus Botanicus v Amsterdamu a malebný park Musemplein. Nabízí se pochopitelně i návštěva národních parků. Tím největším je bezpochyby Národní park Hoge Veluwe, kde kromě travnatých ploch najdete také ty písečné. Spojení pestré fauny, flóry a cyklistických tras je tu hodně přínosné. Jmenovat lze ale i další národní parky. Patří mezi ně Národní park Lauwersmeer, Národní park Schiermonnikoog, Národní park Die Biesbosch a Národní park Nieuw Land. Nizozemské národní parky jsou rozděleny na ty evropské a Nizozemské Antily.

Místní kuchyně

V Nizozemsku si pochutnáte především na tradičních a místních surovinách, mezi které patří maso z dobytka, z drůbeže, ale také brambory, zelenina všeho druhu a mořské plody. Milovníci polévek by měli ochutnat Humkescep, což je jemně zahuštěná polévka. Dále tu hrachovou nebo z pověstných hnědých fazolí. Populární jsou syroví sledi Haring, ale také Stroopwafel neboli vafle na hodně způsobů. Mlsat můžete i při pojídání lívanečků s máslem a cukrem nazývaných Poffertjes. A pokud navštívíte Nizozemsko v zimě, určitě vám bude servírován pokrm Hutspot, což je přední hovězí maso z hrudi s bramborem, mrkví a cibulí. A sladkou tečkou na konec? Tou je Tompoes neboli žloutkové řezy.

Nizozemské kuchyni a její rozmanitosti lze jenom stěží cokoliv vytknout. Pokud chcete propadnout lahodnosti tradičních pokrmů, máme pro vás ještě několik dalších tipů. Okuste třeba krokety z hovězího ragů zvané Bitterbal. Pokud máte rádi ryby, matesy s kořeněnou okurkou a nadrobno nakrájenou cibulkou budou tou správnou volbou. Říká se jim Hollandse Nieuwe. Mezi vynikající nizozemské sýry se řadí hlavně Gouda, Amsterdammer a Edammer. Pro lehkou svačinku můžete zvolit obložený chleba Boterham. Vedle žloutkových řezů tu máme ještě pár sladkých teček na závěr. Je to třeba Speculass, Appelstroop, Poffertjes a tamní lékořicové bonbóny. Z nápojů se ráno nejčastěji podává káva. Čaj je spíše odpolední záležitostí vyhledávanou po čtvrté hodině. Pokud jde o alkohol, jednoznačně vede pivo a víno.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Nizozemsko

 • Květinový park Keukenhof s návštěvou Amsterdamu
  Nizozemsko - Amsterdam
 • od 2 399 Kč
  Adventní Amsterdam a festival světel
  Nizozemsko - Amsterdam
 • od 2 399 Kč
  To nejlepší z Amsterdamu
  Nizozemsko - Amsterdam
 • od 2 699 Kč
  Květinový park Keukenhof
  Nizozemsko - Amsterdam

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé