Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Nizozemsko

Amsterdam : průvodce

15°C
Aktuálně
10°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Amsterdam

Když hledáte místo s uvolněnou atmosférou, kde čas plyne pomalu a s klidem ale v zákoutích se skrývá divoký noční život, je to Amsterdam. Toto město plné kanálů rozbíjí tradici uspořádání evropských měst. Téměř každou ulici lemuje voda a všude tu budete narážet na cyklostezku. Právě na kolech se můžete prohánět úzkými ulicemi s grácií a zastavit se u domu Anny Frankové, u některé z umělecký galerií nebo obdivovat zvláštní architekturu.

Pro Amsterdam jsou typické velmi úzké domečky, které se opírají jeden o druhý. Mnoho z nich je různě nahnutých, až o ně máte strach. Tyto zvláštnosti způsobuje z velké části to, že Amserdam bylo potřeba postavit částečně na vodě podobně jako Benátky. Domy často stojí na desítkách až stovkách dřevěných kůlů. Mnoho návštěvníků tu také zlákají dveře tzv. coffee shopů, kde můžete legálně kouřit marihuanu. Symbolem města jsou také chutné sýry nebo pestrobarevné tulipány.

Amsterdam je sice hlavní město Nizozemska, ale běžná administrativa je zasvěcena Haagu. V Amsterdamu sídlí spíše duch země, kavárny a honosný královský palác. Je to finanční a kulturní centrum země. Žije tu 820 tisíc lidí. Své jméno dostal podle toho, že tvoří hráz na řece Amstel. Hráz se totiž v holandštině řekne dam, proto Amsterdam. Známým jménem Amsterdamu je holandský malíř Vincent van Gogh. Můžete si tu v galeriích prohlédnout jeho slavné obrazy.

Jaké nabízí Amsterdam památky a zajímavosti?

Co navštívit v Amsterdamu

Pokud přijedete do Amsterdamu poznávat památky, svou procházku můžete začít u královského paláce na hlavním náměstí Dam. Dalším místem, které zde většina návštěvníků nechce minout je dům Anny Frakové, židovské dívky, která zde napsala své deníky. Ty byly později vydány jako kniha i zfilmovány. Uvnitř jejího domu, kde se s celou rodinou schovávala, je dnes muzeum. Pokud se tam ale budete chtít dostat, rezervujte si vstupenky dopředu, nebo přijďte brzy ráno a počítejte s dlouhou frontou. K městu patří také voda a tulipány. Vodní kanály si můžete užít i přímo z lodi a vidět tak město z jiné perspektivy. Tulipány najdete nejjednodušeji na květinovém trhu nedaleko centra města. Tam můžete nakoupit kromě cibulek těchto květin také suvenýry nebo místní sýry.

Kromě procházky po památkách nabízí Amsterdam také procházku historií a uměním. V místním Rijksmuzeum můžete vidět rozsáhlé sbírky nejen holandských umělců. Visí mezi nimi například i obrazy slavného Rembrandta. Více o jeho díle se můžete dozvědět v jeho domě, kde je nyní Rembrandtovo muzeum. Dalším muzeem, které milovníci umění nebudou chtít minout, je muzeum Vincenta Van Gogha. Kromě informací o jeho životě a díle tu najdete také například jednu verzi známého obrazu Slunečnice. Na břehu řeky Amstel stojí zvláštní architektonické dílo a uvnitř této budovy najdete vědecké muzeum NEMO. Pokud se zajímáte o různá tajemství a zákonitosti přírody, je to to pravé místo pro vás. A pokud ne, na jeho střeše je otevřený prostor pro odpočinek s výhledem na řeku a město.

Dalším zážitkem, na který Amsterdam láká, je spojen s pivem. Sídlí zde značka Heineken a právě v pivovaru si můžete prožít Heineken experience, jak tento program nazývají. Poznáte, jak vypadá výroba piva, můžete ochutnat různé druhy, nebo si odvézt originální fotografii. A tam, kde to začíná alkoholem to také často končí zábavou dlouho do noci. Amsterdam je proslulý nočním životem. Najdete tu čtvrť červených luceren, která je známá pro mnoho pánských klubů a lehkých dam nabízejících se přímo ve výlohách. Prostituce je tu legální. Noční život si nejen Holanďané rádi okoření marihuanou. V Amsterdamu je legální kouřit marihuanu a můžete tu navštívit tzv. coffee shopy. Tam mimo jiné najdete i různé koláčky nebo další speciality s konopím.

Specifika místní kuchyně

Základem holandské kuchyně jsou brambory, maso a zelenina. Typický pokrm, který jejich kuchyni symbolizuje je tzv. hutspot. Jsou to šťouchané brambory s mrkví a cibulí podávané s hovězím masem. Typické jsou také husté polévky. Rádi připravují například hrachovou, rajčatovou nebo fazolovou polévku. Během dne si nizozemci dávají vydatné snídaně a velké večeře. Oběd u nich není hlavním jídlem dne. K snídani také patří sladká pochoutka hagelslag. Jsou to sypké čokoládové kousky, které si nasypete na chléb. K obědu často jedí jen různé sendviče. Typickým sendvičem je například Uitsmijter, což je chléb s masem a vejci. Jako běžný nápoj si místní dávají silnou černou kávu. V ulicích narazíte na stánky s typickou holandskou specialitou a tou jsou herinci. Jsou to naložení nasolení sledi. A když už budete v Amsterdamu, neopomeňte ochutnat holandské sýry.

Počasí

Teploty se v Amsterdamu během roku drží kolem průměru. V zimě nejsou tuhé mrazy a v létě nejsou velká horka. Průměrná teplota v letních měsících je 17 °C. Na jaře a na podzim očekávejte na teploměru hodnoty kolem 10–15 °C. V zimě je běžná teplota 3 °C. Nejdeštivější období je tu na podzim. Na jaře prší také, ale spíše častěji a méně silně. Průměrně tu prší asi 10 dní z měsíce, a to je stejné v průběhu celého roku.

Bezpečnost

Amsterdam je velmi bezpečné město. Úroveň kriminality tu není vysoká. Pokud budete běžně obezřetní, nehrozí tu žádné neočekávané nebezpečí. Na turistických místech, kde se shromažďuje více lidí, si dávejte pozor na osobní věci. Nenechávejte svá zavazadla v autě. Dávejte si také pozor na ulicích, hlídejte, kde jsou cyklostezky. V Amsterdamu se většina lidí přepravuje na kole a pro nás mohou být někdy cyklostezky neočekávaně umístěné.

Měna

Když pojedete do Amsterdamu, počítejte s tím, že je to drahé město. Asi o polovinu dražší než Praha. Pro srovnání, za jídlo v restauraci zaplatíte průměrně 390 Kč. Káva vás bude stát 75 Kč a voda do 0,3 l 50 Kč. Při nákupu v obchodě zaplatíte za chléb 37 Kč a za 1 kg kuřecího masa 250 Kč. 12 vajec je průměrně za 65 Kč a 1 kg rýže stojí 50 Kč. Při nákupu místního sýra si připravte 310 Kč za 1 kg. Když budete chtít ochutnat místní pivo, jedna láhve vás vyjde průměrně na 32 Kč a za láhev vína zaplatíte 150 Kč. Jestli přijedete do Amsterdamu autem, za litr benzínu dáte 44 Kč. Nejlevnější ubytování ve městě začíná na cenách kolem 1500 Kč za noc pro dva. Jsou to ale většinou hostely. Běžné hotely mají průměrnou cenu kolem 3000 Kč za noc za dvoulůžkový pokoj.

Doprava

Do Amsterdamu se nejrychleji z Prahy dostanete letecky. Let trvá hodinu a půl a je přímý. Za zpáteční letenku zaplatíte běžně do 2 do 3 tisíc. Další možností dopravy je jet autobusem. Jednosměrná jízdenka stojí 750 Kč a cesta trvá 16 hodin. Kdybyste chtěli jet do holandské metropole vlastním autem, budete na cestě 8 hodin čisté jízdy.

 • Nejběžnější dopravou ve městě je jízda na kole. Téměř každý zde vlastní kolo a jelikož pro auta není město ideální místem, je to nejrychlejší způsob dopravy. Téměř všude jsou tu cyklostezky i když někdy poměrně úzké, což způsobuje šířka místních ulic.
 • Kolo si tady můžete půjčit v jedné z mnoha půjčoven. Cena za půjčení kola na celý den se pohybuje kolem 200–250 Kč.
 • Můžete se tu také pohybovat pomocí hromadné dopravy. Ve městě vás nejlépe přiblíží metro nebo tramvaje.
 • Jízdenky na hromadnou dopravu si můžete zakoupit v automatu nebo u řidiče. Máte možnost koupit si samostatnou jízdenku na hodinu nebo celodenní jízdenku. Pokud budete chtít kupovat lístek u řidiče, mějte platební kartu, není možné zde platit hotově.
 • Doprava autem po městě je velmi problematická. Centrum je často plné aut a na hlavních tazích jsou často dlouhé kolony.
 • Poplatky za parkování jsou v Amsterdamu velmi vysoké.
 • Úzké centrum města je možné projít i pěšky.
 • Další možností dopravy je využít lodní přepravu a projet se městem po některém z kanálů.
 • Můžete si tu zakoupit tzv. I amsterdam city card, se kterou máte možnost využívat hromadnou dopravu po celou dobu platnosti karty zdarma. Navíc k ní dostanete vstupy zdarma do většiny muzeí. Karta na 24 hodin stojí 1500 Kč.

Letiště v Amsterdamu

Největší nizozemské letiště je mnohdy označováno, jako nejrušnější letiště v zemi. Jeho kódové označení je AMS. Má sice jenom jeden velký terminál, ten je však rozdělen na tři odletové haly. Přesun mezi nimi vám může zabrat až 45 minut. V Amsterdamu se nesetkáte s žádným časovým posunem. Vybavení letiště je více než bohaté.

Centrum města je vzdáleno asi 18 kilometrů. Nabízí se tedy přeprava za pomoci expresních autobusových linek nebo té klasické č. 69. Alternativou je vlakové spojení a pronájem vozidla přímo na letišti. Sídlo tu má celkem pět mezinárodních autopůjčoven. Letiště zároveň disponuje čtyřmi velikostně odlišnými parkovacími plochami.

Poblíž letiště Amsterdam Airport Schiphol si lze rezervovat také vhodné ubytování.

 • YOTELAIR Amsterdam Schiphol Transit Hotel
 • Sheraton Amsterdam Airport Hotel and Conference Center
 • citizenM Schiphol Airport
 • Hilton Amsterdam Airport Schiphol
 • Corendon Plaza Amsterdam Schiphol Airport Hotel
    


Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Nizozemsko

 • Park Inn By Radisson Airport Schiphol
  Nizozemí - Amsterdam
 • Eden Hotel Amsterdam - Hampshire Eden
  Nizozemí - Amsterdam
 • Mozart
  Nizozemí - Amsterdam
 • Avenue
  Nizozemí - Amsterdam
 • od 12 690 Kč
  Ibis Budget City South
  Nizozemí - Amsterdam
 • Roemer
  Nizozemí - Amsterdam
 • od 15 190 Kč
  Vondel
  Nizozemí - Amsterdam
 • od 12 190 Kč
  Ibis Schiphol Airport
  Nizozemí - Amsterdam
 • od 17 090 Kč
  Casa 400
  Nizozemí - Amsterdam
 • Hotel West Side Inn
  Nizozemí - Amsterdam
 • od 14 490 Kč
  Hilton Schiphol Airport
  Nizozemí - Amsterdam
 • Amsterdam Tropen
  Nizozemí - Amsterdam

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé