Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Panama

Bocas del Toro: průvodce

26°C
Aktuálně
27°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Bocas del Toro

Bocas del Toro je provincií Panamy a zároveň název pro souostroví v této provincii, které je jedním z hlavních panamských turistických lákadel. A aby těch opakujících se názvů nebylo málo, Bocas del Toro se také nazývá centrální město provincie (i když najdete také pojmenování Bocas Town). Lidé z celého světa se do Bocas del Toro sjíždějí za nedotčenou, krásnou přírodou na ostrovech a také aby poznali pravou kulturu místního původního obyvatelstva. Tradice, jako například vyšívání žen z kmene Kuna na ostrově San Blas, jsou zde udržovány ve své starodávné podobě dodnes.

Na rozdíl od jiných míst oblíbených turisty ve střední Americe, zde davy nečekejte. Panamská vláda ví, jaký poklad se na Bocas del Toro nachází, a proto je zde turistika kontrolovaná. Umožňuje to existenci a rozmach panenského pralesa vedle průzračného moře ve kterém se to hemží životem. I když turistická infrastruktura je zde omezená, velkou výhodou pro cestovatele představuje, že většina obyvatel se v Bocas del Toro plynule domluví anglicky.

Co navštívit v Bocas del Toro

Začátek vaší cesty bude nejspíše v Bocas Town a kromě odrazového můstku pro průzkum oblasti se vyplatí zde na chvilku zastavit. Bocas Town je město barev, lákavých vůní a nevšedních zážitků. Pokud toužíte v Bocas del Toro po nočním životě, najdete jeho centrum právě v Bocas Town. Město ožívá především o víkendech, kdy se do oblasti sjíždějí rekreovat lidé z celé Panamy, ale po celý rok zde najdete velké množství barů, restaurací s karibskými specialitami a moderně vybavených hotelů.

Bocas Town leží na ostrově Isla Colón, kde najdete také to hlavní, po čem se návštěvníci Bocas Del Toro pídí – nádherné pláže s bílým pískem a křišťálově čistou vodou. Mezi nejznámější pláže v celé oblasti patří Playa Estrella neboli „pláž mořských hvězdic”. Pod vodou Playa Estrella se skutečně nachází dno pokryté hvězdicemi a stojí za to si zde nejenom zaplavat, ale také půjčit si šnorchl a vrhnout se do potápění. Pokud se chcete vyhnout větším davům na Playa Estrella, zamiřte na blízkou, ale méně známou pláž Boca del Drago, které se nachází jenom kousek od hvězdicového ráje. Potápění je radost v okolí všech ostrovů, stejně jako procházky po plážích posetých palmami.

Co by kamenem dohodil od hlavního ostrova Isla Colón, se nachází další významný ostrov, Isla Bastimentos. Ten je domovem komunity původních amerických obyvatel a můžete zde poznat jak jejich kulturu, tak od nich získat jedinečné suvenýry. Isla Bastimentos je zároveň národním podmořským parkem a stojí za to prozkoumat jeho okolí se šnorchlem i vydat se do pralesa ve vnitrozemí. Mimo jiné zde můžete ve volné přírodě potkat lenochody.

Lidé toužící po dobrodružství a sportovním vyžití si mohou najmout kajak a plavit se mezi ostrovy a ostrůvky po vlastní ose. Pokud dáváte přednost organizovanějšímu průzkumu, najměte si průvodce a objevujte krásy Bocas del Toro, které by vám jinak mohly uniknout. Patří mezi ně například ptačí ostrov, kde můžete nerušeně pozorovat velká hejna nejrůznějších krásně zbarvených opeřenců. Za návštěvu rozhodně stojí i Cayos Zapatilla, tropický ostrov, na kterém nenajdete žádné lidské osídlení. Procházení se po Cayos Zapatilla a dalších místech na Bocas del Toro nedotčených civilizací, je jako vstoupit do zcela jiného světa. Bocas del Toro tedy představuje především místo pro relaxaci a načerpání energie, které se nám nedostává v dnešní uspěchané době.

Specifika místní kuchyně

Panamská kuchyně je velmi rozmanitá. Není se čemu divit, potkávají se zde vlivy dvou kontinentů a dlouhé historie mísení kultur. Na talíři vás tak čeká směsice chutí z Afriky, Španělska a okolních karibských oblastí. Na rozdíl od blízkého Mexika se ale nemusíte bát, že by vás jídlo svojí pálivostí připravilo o chuťové buňky. S pálivým kořením se zde obecně šetří. Mezi často používané ingredience patří pšeničná mouka, rýže a zejména kukuřice. Tu zde nejčastěji potkáte v podobě chutné varianty na tortillu, která bývá podávána jako příloha.

V panamské kuchyni se ale používají i ingredience, které skoro nikde jinde nenajdete. Místo opečených či smažených brambor si většinou pochutnáte na plantýnech, velkých banánech, které jsou speciálně určeny na vaření. Hodně se zde používá i exotická rostlina juka, kterou u nás potkáte spíše jako pokojovou okrasu. Co se masa týče, máte většinou na výběr z klasických kombinací kuřecího, vepřového či hovězího. Díky blízkosti oceánu se ale můžete těšit i na velký výběr darů moře. Z oblíbených jídel vyzkoušejte například Ropa Vieja neboli pomalu vařené hovězí smíchané s pepřem, oreganem a římským kmínem.

Počasí

Souostroví Bocas del Toro stejně jako celá Panama se nachází v tropické oblasti, takže zimní kabát na cestu brát nemusíte. Stačí se pouze rozhodnout mezi tím, jestli navštívíte Bocas Del Toro v období sucha či dešťů. Suché období je kratší a trvá od prosince do března. Doporučujeme vyjet právě v období sucha, protože kombinace vlhkosti po dešti s tropickým horkem může být hodně nepříjemná.

Bezpečnost

Bocas del Toro patří k velmi bezpečným oblastem Panamy, kde se vás (bohužel velmi reálná) válka mezi drogovými kartely nijak nedotkne. Na rozdíl od velkých měst zde není problém procházet se po plážích i Bocas Town po setmění, ale pro jistotu je lepší se i tak pohybovat ve skupinkách. Ani tomuto nádhernému souostroví se nevyhýbají kapsáři, takže si dávejte dobrý pozor na peněženky v kapsách a zbytečně nikde neodkládejte svoje zavazadla bez dozoru.

Měna

V Panamě se oficiálně platí měnou zvaná balboa, ve skutečnosti si ale zcela vystačíte s americkými dolary. Kurz balboa je na americkou měnu ostatně pevně navázán. Raději, než měnit peníze v Panamě, si tedy sežeňte dolary ještě před odletem za výhodný kurz u nás. Nepodceňujte množství hotovosti, protože platba kartou není tak častá. Ceny se zde pohybují na přibližně stejné úrovni jako v Česku. Za láhev vody zaplatíte cca 1 dolar a jídlo v běžné restauraci vyjde asi na 10 – 15 dolarů, 20 pokud se zastavíte v restauraci střední třídy.

Doprava

Dostat se do Bocas del Toro zabere trochu plánování, ale naštěstí existuje dostatek možností, jak ke kýženému cíli dospět. Místní letiště v Bocas Town není zrovna největší, ale dá se sem letecky dopravit několikrát za den buď z hlavního města Panamá ze San Jose v Kostarice. Z Panamá se dostanete velmi snadno do Bocas del Toro i pomocí autobusu. Nastupte ve stanici Albrook (největší autobusový terminál). Cesta je to však poměrně krušná a dlouhá, trvající přibližně 11-12 hodin. Můžete zvolit cestu přes den nebo přes noc, ovšem ve druhém případě doporučujeme si vzít nějaké teplé oblečení, protože v autobuse bývá chladno. Autobus vás doveze do Almirant, kde pak nastoupíte na loď. Následně vás čeká už jenom krátká, asi 25minutová plavba do Bocas Town.

 • Mezi jednotlivými ostrovy vás převeze tzv. vodní taxi, malé loďky, do kterých se vejde pár cestovatelů. Pokud stojíte na pobřeží, můžete je máváním zavolat ke břehu podobně jako obyčejný taxík. Ceny se pohybují mezi 2-7 dolary za cestu, záleží na její délce.
 • Cesty taxíkem po ostrově jsou velmi dobrou a levnou variantou, jak ulevit unaveným nohám. Většinou vás jízda mezi jednotlivými body nevyjde na víc než 3 dolary, spíše však o dost méně.
 • Pohyb i po největším ostrově Isla Colón vám mnoho času nezabere a velmi dobře se můžete přesouvat všude po vlastních. Kdyby vás však tropické slunce příliš unavovalo, můžete si pronajmout kolo.
 • Nedivte se, když kolem vás někdo prosviští na skateboardu. Jedná se zde o překvapivě oblíbený dopravní prostředek a můžete si jej také vypůjčit pro vlastní účely.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Panama

 • Bijao Beach Resort
  Panama
 • od 57 200 Kč
  Royal Decameron Golf Beach Resort & Villas Panama
  Panama
 • od 68 580 Kč
  Dreams Delight Playa Bonita Resort & Spa
  Panama
 • Playa Blanca Beach Resort
  Panama
 • Jw Marirott Playa
  Panama
 • Melia Panama Canal
  Panama
 • Hard Rock Hotel Panama Megapolis
  Panama
 • od 35 689 Kč
  The Westin Playa Bonita
  Panama
 • Riu Plaza Panama
  Panama
 • Tryp By Wyndham Panama Centro
  Panama
 • od 43 740 Kč
  Dreams Playa Bonita Panama
  Panama
 • La Compañia
  Panama

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné