Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Severní Amerika

Panama: průvodce

31°C
Aktuálně
27°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
PA flag

Panama

Hodnocení průvodce: 9.3

Středoamerická země o rozloze 78 200 km2 rozdělená Panamským průplavem, jenž spojuje Atlantský oceán s Pacifikem, má co nabídnout každému cestovateli, protože uspokojí jak milovníky krásného koupání, tak i hor a divoké přírody. Pláže Karibiku a Tichého oceánu jsou jako stvořené k lenošení – jmenujme alespoň ty nejkrásnější a nejznámější například Playa Carenero, Dreffe Beach a velice dlouhá Cayo Zapatilla, všechny tři na západě země, dále Playa Ara Macao a Playa Venoa na jihozápadě a Playa Larga na jihovýchodě.

Byla by ovšem chyba zůstávat jenom u moře. Příroda deštných pralesů je většinou hlavním turistickým lákadlem Panamy. Celkově se zde nachází celkem 15 národních parků pokrývajících 34 % země. Národní park La Amistad v pohoří Cordillera de Talamanca vám nabídne překrásnou panenskou přírodu včetně tropického pralesa. Kdo rád šplhá po horách, neměl by si nechat ujít právě pohoří Talamanca, v něm se sopečné vrcholky tyčí až do výše 3000 metrů. Aktivní vulkán Barú o výšce 3475 metrů je nejvyšším vrcholem země. La Amistad se rozkládá na ploše 400 000 ha, tvoří jeden z nejméně nerušených ekologických systémů vůbec. Podle odhadu tu žijí asi 4 % všech živočišných druhů na Zemi. Originálním úkazem je zde vysoký výskyt kočkovitých šelem, plazů a ptáků.

Průvodce pro oblíbené destinace: Panama

Co navštívit v Panamě

Dost zábavy si v Panamě ale nejenom milovníci přírody, ale i ti, kteří mají rádi historii. Rozhodně by neměli vynechat starou část metropole Ciudad de Panamá (Panama City). Hlavně čtvrť Panamá Viejo, která nechybí v soupise světového kulturního dědictví UNESCO. Obrázek hlavního města určitě každého přesvědčí o tom, že Panama je poměrně prosperující zemí. Kromě staré čtvrti tu vyrostla spousta mrakodrapů, luxusních hotelů a obchodů, přičemž Albrook Mall je největším obchodním centrem Střední Ameriky. Mimoto v Ciudad de Panamá probíhají různé festivaly, a ačkoli nejsou tak známé jako třeba brazilský v Riu de Janeiro, jsou s ním srovnatelné. Ruka panenské přírody ale kupodivu zasahuje i do hlavního města. Najdete zde národní park Metropolitan.

Dalším objektem, který rozhodně nesmíte minout, je pochopitelně Panamský příkop. Železnice z hlavního města do Colónu vede kolem něho, takže ji budete mít jako na dlani. Vlastně největší umělý příkop vybudovaný na planetě Zemi měří na délku 81,6 km, je široký v rozmezí 150-305 metru a tvoří spojnici mezi Pacifikem a Atlantikem. Zážitek je pozorovat obří lodě kolem plavebních komor, nechybí zde také muzeum mapující historii vzniku průplavu.

Nádherný zážitek slibuje i návštěva pevnosti Porto Belo – San Lorenzo. Vystavěli ji Španělé v 17. a 18. století na karibském pobřeží. Pevnost měla za úkol hájit zájmy španělské koruny v zámořském obchodě.

Treky džunglí a národními parky rozhodně doporučujeme, nejlépe s průvodci. Za jeden z nejznámějších národních parků v rámci celé Střední Ameriky se považuje Darién ležící na hranici s Kolumbií. Zde, a ještě na ostrově San Blas žijí jednoduchým životem indiáni. Vydat se k nim na výlet a mít možnost seznámit se s jejich tradicemi, které se vyvíjely několik tisíc let, vírou, oblečením a zvyklostmi je dalším tipem na zajímavě strávený čas v Panamě.

Za pozornost ale stojí i četné další národní parky. Například park Coiba je tvořen celkem 38 ostrovy na jihozápad od Panamy. Ve vodách kolem můžete vidět i obří kytovce, třeba kosatku dravou, vorvaně obrovského, keporkaka či delfíny. Proto máte-li rádi krásu mořského života, zajeďte si na Coibu. Poměrně nedaleko panamské metropole se nachází park Soberanía s oblíbenou Pipeline Road, což je 27 km dlouhá lesní cesta vedoucí deštným pralesem. Představí vám pestrou galerií tropických rostlin a živočichů.

Místní kuchyně

Francouzská, španělská a americká kuchyně, to je směs, ze které vychází panamská národní kuchyně. Určitě byste měli ochutnat místní národní specialitu ceviche, což je ryba namáčená v citrusové šťávě, cibuli a černém koření. Další lahůdkou jsou opražené banány neboli patacones de plátano. Nesmí chybět sancocho čili panamská polévka na způsob guláše s kuřetem, masem a zeleninou. Tím ale výčet místních chutných jídel nekončí. Zkuste i empanadas, tedy zapečené hovězí maso v těstě, tamales čili kořeněnou paštiku zabalenou v banánovém listí. Typické je kuřecí s rýží. Bohužel ale stále častěji nad místní kuchyní vítězí mezinárodní univerzalita, hlavně Mc Donalds se svými hamburgery válcuje téměř vše.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Panama

 • Bijao Beach Resort
  Panama
 • od 57 200 Kč
  Royal Decameron Golf Beach Resort & Villas Panama
  Panama
 • od 68 580 Kč
  Dreams Delight Playa Bonita Resort & Spa
  Panama
 • Playa Blanca Beach Resort
  Panama
 • Jw Marirott Playa
  Panama
 • Melia Panama Canal
  Panama
 • Hard Rock Hotel Panama Megapolis
  Panama
 • od 36 169 Kč
  The Westin Playa Bonita
  Panama
 • Riu Plaza Panama
  Panama
 • Tryp By Wyndham Panama Centro
  Panama
 • od 43 740 Kč
  Dreams Playa Bonita Panama
  Panama
 • La Compañia
  Panama

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné