Lisabon - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Portugalsko

Lisabon: průvodce

20°C
Aktuálně
17°C
Průměrně

Lisabon

Lisabon je přímořská barevná ozdoba celého Portugalska. V tomto kopcovitém městečku vás překvapí úchvatné výhledy na celé město, které se vám otevřou někdy velmi nečekaně a dost často. Nadechnete se tu vůně oceánu nebo sladkých dobrot z místních pekáren. Městem protéká řeka Tejo, kolem níž můžete podnikat dlouhé procházky, nebo vyjížďky na kole. Jinam se už cyklistům asi příliš chtít nebude, protože vaše cesty v Lisabonu budou většinou prudce do kopce. Právě na kopcích ale jezdí typické žluté lisabonské tramvaje, výtahy a lanovky. V 18. století postihlo Lisabon ničivé zemětřesení. Velká část města byla poškozená a zemřelo mnoho obyvatel. Lisabon se z toho ale rychle oklepal a začal růst zvonu. Na svých toulkách městem můžete ještě najít stopy této tragédie.

V hlavním městě Portugalska bydlí asi půl milionu obyvatel. V jeho těsném okolí ale najdeme ještě další tři miliony lidí. Město samo není příliš rozlehlé, má 85 km2, což je asi 5x méně něž Praha. Lisabon najdete na samém kraji Evropy, je to nejzápadnější hlavní město našeho kontinentu. Atlantský oceán omývá jeho břehy. I proto se sem často sjíždějí nejen turisté, ale i milovníci vody, jako jsou například surfaři. S vodou je spojená i lisabonská historie. Právě z Lisabonu se vyplouvalo na důležité objevitelské plavby. Z místního přístavu ve čtvrti Belém nastupoval na svou loď Vasco de Gama.

Jaké nabízí Lisabon památky a zajímavosti?

Co navštívit v Lisabonu

Když se vrhnete do víru Lisabonu, překvapí vás, kolik vyžití toto celkem malé město nabízí. Přes den si můžete užívat šumění moře nebo výstupy na vyhlídky. Zážitek, který v Lisabonu nesmíte minout, je jízda v tradičních tramvajích. Ty vás vyvezou do kopců, ze kterých se vám otevře vyhlídka na město. Takových je v Lisabonu mnoho. Oblíbené vyhlídky jsou Miradouro da Senhora do Monte nebo Miradoro de Santa Catarina. Zastavte se také v místním oceanáriu, patří k nejoblíbenějším akvárium na světě. Když poté večer vyrazíte do úzkých uliček nebo na široká náměstí, hudba bude znít z mnoha nočních klubů a barů. V Lisabonu vznikl hudební styl se jménem fado. Jsou to písně často o lásce, které tu zpívávaly ženy námořníků, když jim muži odjížděli na moře.

Pokud budete chtít podniknout okruh po památkách Lisabonu, začněte hradem. Hrad svatého Jiří se tyčí nad městem a celé jej střeží. Další památka, ke které se budete muset spíše vyšplhat, je lisabonský klášter. Na opačné straně města, tedy u vody, stojí památka, kterou byste neměli minout – Torre de Belém. Je to věž nad hladinou moře, která připomíná námořní historii města. Na počest mořeplavců tu postavili také Památník objevitelů ve tvaru lodní přídi se sochami slavných námořníků. Celá čtvrť Belém láká k procházkám. Byla hlavním centrem námořních výprav, a navíc tu v místních obchůdcích ochutnáte unikátní paséis de Belém. Další čtvrť, kde vám bude stačit jen tak bloumat, je Alfama. Je plná úzkých uliček, domů s příběhy a můžete za každým rohem objevit překvapení. Když pak zatoužíte po otevřeném prostoru, zajděte si na náměstí Praco de Comercio. Je to veliké bílé náměstí s majestátnými budovami a sochou ve středu přilehlé k moři. Až zatoužíte po troše vzdělání, navštivte některé z Lisabonských muzeí, kterých tu je požehnaně. Můžete si vybrat národní muzeum, muzeum architektury a techniky nebo muzeum tradičních malovaných portugalských dlaždiček azulejos, které lemují i mnoho lisabonských ulic.

Když vám bud chybět moře, z Lisabonu se na pláž dostanete za chvíli. Z centra města to na pláž trvá necelou hodinu cesty. Oblíbená je například pláž Estoril nebo Praia de Adraga. Pláže v okolí města jsou široké a plné jemného světlého písku. Na pláže se dostane nejsnadněji vlakem. Nabízejí vyžití plavcům, nebo divoké vlny oceánu pro surfaře. Surfing tu také můžete vyzkoušet v některé se surfařských škol.

Specifika místní kuchyně

Lisabon nezapře své spojení s oceánem. Jeho kuchyň je plná ryb a mořských plodů. Místní připravují různé ryby na mnoho způsobů. Jedním z nich je například vaření silných polévek. Typické hlavní jídlo, které v Lisabonu dostanete ve většině restaurací, je Bacalhau à brás. Je to treska s opečenými bramborami, cibulí a míchanými vajíčky. Navrch bývají ještě přidané olivy. V Lisabonu oblíbené mořské plody najdete v pokrmu Carne de Porco Alentejana. Je to marinované a opečené vepřové maso s bramborami a mušlemi. Naprosto typickou rybou je pro Lisabon sardinka. Sardinky tu ale nedostanete v té velikosti, ve které ji známe od nás. Jsou to poměrně velké ryby, které se jedí opečené. Často jsou také vydatně nasolené. Je to velká pochoutka, kterou nikde jinde neochutnáte. Jako dezert tu nemůžete minout pastéis. Je to křehké pečivo s pudinkovou náplní, které dostává turisty do kolen. Ve čtvrti Belém je obchůdek, kde dělají pastéis de Belém. Je to stejné pečivo, ale připravují jej už stovky let podle klasického tajného receptu a vyplatí se vystát si tu na něj frontu. Jídlo v Lisabonu zapijte portských vínem. Porto je, co by kamenem dohodil, proto je toto víno i v Lisabonu všudypřítomné.

Počasí

Lisabon je teplé přímořské město, kde jsou horká léta a mírné zimy. V zimě se drží teploty mezi 10–15 °C. V prosinci a lednu nejvíce prší. Pokud byste se ale jeli do Lisabonu ohřát, počítejte s tím, že tu nemají ústřední topení. V bytech je tedy hlavně v noci podobná teplota jako venku a je potřeba se vybavit teplou peřinou nebo přímotopem. Během jara se teploty postupně šplhají ze 20 °C. Léto je pak téměř bez deště a průměrná teplota je 24 °C. V červenci a srpnu také počítejte se silnějším větrem od oceánu. Září je ještě velmi teplé a během října a listopadu klesají teploty k 17 °C a přidává se občasný déšť.

Bezpečnost

V Lisabonu na vás nečíhá žádné neobvyklé nebezpečí. Úroveň kriminality tu není příliš vysoká a je srovnatelná s ostatními evropskými zeměmi. Dbejte na běžné bezpečností zásady. Mějte pod dohledem svá zavazadla a nenechávejte je v autě. V místech, kde se shromažďuje více lidí, si dejte pozor na kapsáře. Je dobré mít peníze rozdělené na více místech a udělat si kopie dokladů. Pokud byste se necítili ve městě dobře, neberte si s sebou pepřový sprej. Jejich držení je v Portugalsku zakázané. Může se vám stát, že vám na ulici někdo nabídne drogy. Pouze jej slušně odmítněte a můžete jít v klidu dál.

Měna

Ceny v Lisabonu jsou příznivé, pokud zohledníme, že jde o hlavní město západních zemí a častý turistický cíl. Mnoho cen je tu srovnatelných s cenami v Praze. Určitě není nedosažitelné zajít tu posedět do restaurace. Za jídlo v restauraci zaplatíte průměrně 200 Kč. Za kávu 35 Kč. Voda do sklenice s objemem 0,3 l vás bude stát asi 22 Kč. V supermarketu dáte za chléb 27 Kč, za 1 kg kuřecího masa 170 Kč a za 12 vajec 40 Kč. Průměrná láhev vína vás vyjde celkem levně na 125 Kč. Krabička cigaret stojí kolem 120 Kč. Když budete chtít ochutnat pastéis, dáte za něj asi 40 Kč. Kdybyste chtěli cestovat autem, litr benzínu vás bude stát 40 Kč. Ubytování se dá v Lisabonu sehnat také za příznivé ceny. Pokud nechcete bydlet přímo na nějakém historickém náměstí, ceny se většinou pohybují kolem 1000 Kč za dvoulůžkový pokoj za noc.

Doprava

Do Lisabonu se můžete dostat letadlem z Prahy. Zpáteční letenka stojí průměrně kolem 3000 Kč, pokud nenarazíte na nějakou akci. Z Prahy můžete letět přímým spojem a v Lisabonu jste za 3 a půl hodiny. Kdybyste se sem chtěli vydat autem, nebo autobusem, je to hodně dlouhá cesta. Jeli byste sem téměř dva dny čistého času jízdy.

 • Po centru města se můžete pohodlně vydat na procházku, mnoho věcí je od sebe blízko.
 • Po Lisabonu vás sveze několik linek tramvají. Na všech linkách můžete narazit na typické žluté tramvaje. Vyhlášená je tu linka číslo 28, která vás proveze po nejznámějších místech Lisabonu.
 • Když vás bude čekat vysoký kopec, můžete se svézt jednou z lanovek, nebo výtahem. Platí na ní jízdenka z metra nebo tramvaje.
 • Je tu hustá síť autobusů. Dovezou vás do různých koutů města.
 • Jeden autobus je zřízen jako zvláštní linka na letiště. Jmenuje se Aerobus a neplatí v něm běžná jízdenka. Musíte si koupit lístek za 4 euro.
 • Můžete tu využít také metro. To má celkem dostačující síť. Na stanicích metra je také vždy automat na jízdenky na jakoukoli dopravu.
 • V noci metro nejezdí a můžete využít pouze autobusy.
 • U hromadné dopravy počítejte s tím, že Portugalci nikam nespěchají. Autobusy ani tramvaje často nepřijedou na čas, nebo nepřijedou vůbec. Když ale dorazí, dovezou vás spolehlivě na určené místo.
 • Když budete potřebovat hromadnou dopravu, dopravní podnik se tu jmenuje Carris. Ten provozuje vše, kromě metra. Je ale možné kupovat si jízdenky, na všechny způsoby dopravy dohromady.
 • Když budete shánět jízdenku na hromadnou dopravu, nejprve musíte najít automat, kde si za půl eura koupíte kartičku s názvem Viva Viagem. Na tu si poté nabíjíte jednotlivé jízdenky. Jízdenky jsou vymezené časově a platí většinou na metro i ostatní druhy dopravy. Jízdenka na 60 minut stojí 1,45 euro. Celodenní jízdenka vás vyjde na 10,40 euro.
 • Doprava autem po městě je náročnější. Snadno se můžete dostat do dopravní zácpy. Mohly by vás překvapit také řidičské zvyky místních. Pokud kolona stojí moc dlouho, někteří řidiči prostě vystoupí, nechají auto na místě a pokračují pěšky. Stejně bezstarostní bývají i v parkování.
 • Taxi tu má cenu využívat pouze v noci. Během dne je hromadná doprava dostačující.

Letiště v Lisabonu

Využijete-li mezinárodní letiště Lisbon Portela Airport, pak počítejte s časovým posunem. Oproti Česku je v Portugalsku o hodinu méně. Letiště má celkem dva terminály, z nichž jeden slouží běžným aerolinkám a ten druhý nízkonákladovým aerolinkám. Mezi oběma se přepravíte snadno za pomoci autobusové dopravy. Letiště má kód LIS a nabízí cestujícím dostatečné zázemí.

Vzdálenost od centra Lisabonu je 6 kilometrů. K přepravě můžete využít červené linky metra, popřípadě vsadíte na autobusovou dopravu. Zajímat vás budou linky č. 744 a 783. Zároveň zde jezdí autobusy s označením Aerobus. Alternativou je vypůjčení vozu na letišti, kde operuje hned několik autopůjčoven. Lisbon Portela Airport nabízí také možnost parkování, kde si můžete dopředu zarezervovat místo online.

Pokud se rozhodnete přenocovat poblíž letiště Lisbon Portela Airport, máte samozřejmě možnost.

 • B&B Hotel Lisboa Aeroporto
 • Hotel Star inn Lisbon Airport
 • Meliá Lisboa Aeroporto
 • 4U Lisbon II Guesthouse
 • Holiday Inn Express Lisbon Airport
   

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Portugalsko

 • 7,8Dobré
  Lisabon - Hotel As Lisboa
  Portugalsko - Lisabon
 • od 11 429 Kč
  Olissippo Castelo
  Portugalsko - Lisabon
 • Altis Belem
  Portugalsko - Lisabon
 • Apartmán Loureiro (Ericeira)
  Portugalsko - Lisabon
 • Quinta Da Vigia T2 6 Pessoas
  Portugalsko - Lisabon
 • Vila Violeta
  Portugalsko - Lisabon
 • Vila Tomar
  Portugalsko - Lisabon
 • Aliança
  Portugalsko - Lisabon
 • od 12 740 Kč
  Neya Lisboa
  Portugalsko - Lisabon
 • Roma Hotel
  Portugalsko - Lisabon
 • Expo Astoria
  Portugalsko - Lisabon
 • Do Chiado
  Portugalsko - Lisabon

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé