Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Portugalsko

São Miguel: průvodce

15°C
Aktuálně
17.1°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

São Miguel

São Miguel je název největšího ostrova Azor. Jde o portugalský ostrov nacházející se v Atlantském oceánu, jehož velikost je 793 km2. Jeho tvar připomíná delší nudli, což dokazují i rozměry. Délka asi 90 km a šířka kolem 10 až 15 km. Ostrov São Miguel je sopečného původu. Dokonce se zde nachází dvě neaktivní sopky. Jsou to Água de Pau a Furnas. Sopečný původ do jisté míry ovlivnil povrch ostrova. Ten je spíše hornatého charakteru, kde však nechybí ani jedinečná příroda, jezera a skalnatá pobřeží. Nejvýše položená místa se nachází v nadmořské výšce asi 1 105 metrů nad mořem. Velká část obyvatelstva žije především v hlavním městě zvaném Ponta Delgada. Kromě turistického ruchu zde převládá i pěstování nejrůznějších plodů, od cukrové řepy, přes ananasy, citrusy, víno, až po čaj.

Jaké nabízí São Miguel památky a zajímavosti?

Co navštívit na São Miguelu

Ostrov São Miguel je jako stvořený pro pestrou a všestrannou dovolenou. To znamená, že vaším cílem se může stát nejenom relaxace na vybraných plážích, ale také turistika a poznávání dominant tohoto unikátního místa.

Když se vydáte na ostrov São Miguel, vaším prvotním cílem se stane hlavní město Ponta Delgada. Právě v něm se projdete například po oblíbené promenádě u moře, okusíte tamní atmosféru na vlastní kůži nebo si prohlédnete některý z tradičních kostelíků. Je to třeba Igreja do Santo Cristo, Igreja Matriz de Sao Sebastiao a Portas da Cidade. Nenechte si ujít ani pevnost Forte de S. Bras, mlýn Moinho do Pico Vermelho a sochu Monumento ao Emigrante.

Na São Miguelu se pro vás tím největším lákadlem stanou přírodní krásy, jichž je více než dost. Například z vyhlídky Lagoa do Fogo se vám dostane nezapomenutelného výhledu na krásné ohňové jezero a plovoucí kameny. Kráterové jezero s vyvřelou horninou nabízí dokonalé scenérie. Další významnou vodní plochou ostrova São Miguel je oblast Furnas.

Užívat si můžete i hřejivé vody v lázeňském parku Terra Nostra. Podnikat můžete spoustu výletů třeba do čajových plantáží Gorreana, k zelenému jezeru Sete Cidades nebo k horkému pramenu Caldeira Velha. Pokud se přesunete do nadmořské výšky 1 000 metrů nad mořem, užijete si nejenom ohromujících výhledů, ale spojíte cestu také s návštěvou města Nordeste. Kapitolou samou o sobě jsou pak vodní mlýny se zahradou a vodopády. Vše se nachází v parku Ribeira dos Caldeirões.

Dovolená na São Miguelu, to nemusí být pouze koupání na písčitých plážích nebo v termálních jezerech v Caldeira Velha. Na ostrově São Miguel se lze věnovat i mnohým dalším aktivitám, mezi něž patří třeba poznávání botanických zahrad a parků kolem hlavního města, kde je spousta exotických druhů rostlin. Pokud budete u moře, využijte půldenních plaveb po moři, kde si zaplavete s delfíny a můžete pozorovat velryby. Výjimkou není potápění a objevování podmořského dna. Od moře se pak vydáte do vnitrozemí, třeba k některé z tamních vyhlídek.

Populární jsou výlety terénním vozem do přírody. Popřípadě můžete dát přednost pěší a cyklistické turistice. Na trek lze vyrazit k Moinhos da Ribeira Funda, Serra Devassa a k Faial de Terra. To jsou jedny z nejoblíbenějších treků vůbec. A pokud byste chtěli poznat pět nejzajímavějších pláží na ostrově São Miguel, pak vyrazte k Natural Pool, Mosteiros Beach, Praia do Lombo Gordo, Praia de Santa Bárbara nebo k Praia Calhau D´Areia.

Specifika místní kuchyně

Na ostrově São Miguel si plnými doušky užijete typickou azorskou kuchyni, která kombinuje jak masové produkty, tak zeleninu, sýry a ostatní mléčné výrobky. Hodně používané je exotické ovoce pěstované na ostrově, což dokazují třeba ananasy. Výjimkou však není ani guava, anona, mučenka nebo banány. Velice často se setkáte s rybími pokrmy, což je u ostrova tohoto typu naprosto logické. Pochutnat si můžete na mečounech, makrelách a na oblíbeném tuňáku. Ryby jsou připravovány na všechny možné způsoby od grilování, přes dušení až po pečení.

Mezi polévkami vede ta zakysaná Caldo Azedo a bramborová polévka s kapustou Fervedouros. Milovníci ryb neodolají speciální rybí polévce Caldeirada de Peixe. Z masitých pokrmů si na ostrově São Miguel pochutnáte na tradičním jídle zvaném Cozido das Furnas, což jsou různé druhy masa se zeleninou a bramborem. Dobrý je i vepřový kotlík Caçoila, místní klobásy nebo fazole s vepřovou hlavou. Pokud byste měli zálusk na něco sladkého, potom se zaměřte opět na specialitu São Miguelu, kterou je dezert Barriga de Freira. Jestliže nepatříte k milovníkům vína, jehož je na ostrově více než dost, pak vyzkoušejte místní likér z mučenky nazývaný Licor de Maracuja.

Mezi oblíbené podniky na ostrově São Miguel patří Terra Nostra Garden Restaurant, A Terra Azor, Xitaka, Quinta dos Sabores, Restaurante Gastronomo, Rotas da Ilha Verde a Anfiteatro Restaurant & Lounge.

Měna

Ceny na ostrově São Miguel jsou s přihlédnutím k exotičnosti tohoto místa přiměřené. V některých ohledech dokonce nevybočují nad průměrné ceny v České republice. To se však týká spíše supermarketů. Za restaurační a ubytovací služby si můžete trochu připlatit. Zde je několik orientačních cen za vybraný sortiment.

 • Voda 1,5 litru = 25 Kč
 • Chleba = 35 Kč
 • Cappuccino = 45 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 60 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 55 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 40 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 300 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 400 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 37 Kč

Doprava

São Miguel je poměrně vzdálen jakékoliv pevnině a nachází se zhruba ve třetině cesty mezi Evropou a Amerikou. Je tedy zcela nemyslitelné vydat se něj jinou cestou než letecky. Pokud se zamýšlíte na lodní přepravou, na São Miguel dojíždí pouze dvě lodě, a to z ostrovů Santa Maria a Terceira. Využít proto musíte leteckou dopravu, která však bude probíhat s přestupem. Za předpokladu, že letíte z Prahy. Pokud byste zvolili jinou okolní zemi, můžete narazit na přímý let. V závislosti na vaší volbě se doba letu na ostrov bude pohybovat mezi pěti až deseti hodinami. Náklady na letenku se různí. V průměru je to kolem 8 000 Kč. Podle sezóny a letecké společnosti to však může být i méně nebo více. V okamžiku, kdy přistanete na jediném letišti Porta Delgada, máte dvě možnosti, jak se dostat do hlavního města São Miguelu.

 • Speciální autobusová doprava UTC, která stojí asi 6 EUR.
 • Rychlejší taxi služby, za něž zaplatíte jen o malinko více asi 7 – 8 EUR.

Při cestování po samotném ostrově můžete využít jednu z následujících možností:

 • Můžete vsadit na klasickou autobusovou dopravu, která je nejlevnější.
 • Hlavní spoj mezi Porta Delgada a Ribeira Grande je nejčastější a jezdí zhruba každou hodinu. Ostatní spoje po ostrově probíhají jednou až dvakrát za den. Spolehnout se můžete na poměrně hustou síť autobusových zastávek.
 • Náklady na autobus se pohybují od 1,5 EUR.
 • Taxi služby jsou v porovnání s ostatními destinacemi podobného typu poměrně dostupné. Náklady na kilometr jsou kolem 0,75 – 1,2 EUR.
 • Využít můžete například Taxis Bretanha, Azores Best Taxi, Sociedade De Táxis Via Calheta, Táxis Via Rápida a Azores Best Tours.
 • Pokud chcete procestovat větší část ostrova São Miguel, vsaďte na pronájem automobilu. Budete vlastními pány a můžete zastavit na jakékoliv vyhlídce.
 • Pronájem vozu stojí od 800 Kč. Cena benzínu je trochu vyšší asi 37 Kč za litr.
 • Provoz je nenáročný, a to i v hlavním městě. Pouze v odlehlejších částech ostrova si dávejte pozor na užší silnice.
 • Jestliže využijete zmiňovanou lodní dopravu na ostrovy Terceira a Santa Maria, počítejte s náklady za zpáteční lístek od 60 EUR.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Portugalsko

 • 8,9Skvělé
  Smartline Amarilis
  Portugalsko - Praia Da Rocha
 • 8,3Skvělé
  Alfamar Beach & Sport Resort
  Portugalsko - Algarve
 • 8,6Skvělé
  Hotel Cheerfulway Acquamaris
  Portugalsko - Algarve
 • 7,8Dobré
  Lisabon - Hotel As Lisboa
  Portugalsko - Lisabon
 • od 21 049 Kč
  Pine Cliffs Resort
  Portugalsko - Algarve
 • od 27 179 Kč
  Aquashow Park
  Portugalsko
 • od 15 279 Kč
  Olissippo Castelo
  Portugalsko - Lisabon
 • Epic Sana (Falésia)
  Portugalsko - Algarve
 • Oriental
  Portugalsko - Praia Da Rocha
 • Dunamar
  Portugalsko
 • Vila Petra
  Portugalsko - Algarve
 • od 16 609 Kč
  Jardim Do Vau
  Portugalsko - Algarve

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé