Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Afrika

Rwanda: průvodce

24°C
Aktuálně
21°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
RW flag

Rwanda

Hodnocení průvodce: 8.3

Rwanda je malá země uprostřed Afriky, která ale dokáže velké věci. Oklepala se ze své temné historie a dnes tu roste Rwanda, která láká čím dál více turistů. Hlavní město vzkvétá a modernizuje se, ale hned za městem, jakmile projdete chudinské čtvrti, začínají věčně zelené kopce, tyčí se vulkány a po pralesech se prochází majestátné gorily horské, které žijí ve volné přírodě už jen v několika zemích na světě.

Jednu z těchto gorilích zemí najdeme mezi Ugandou, Tanzanií a Demokratickou republikou Kongo. Nejčastěji skloňované slovo ve spojitosti s Rwandou je genocida, kterou si zdejší obyvatelé prošli v roce 1994. Během sta dní zemřelo asi milion lidí. To vše kvůli rozdělení obyvatel mezi dva kmeny – Huty a Tutsie. Dnes už si všichni smí říkat pouze Rwanďané a celá země se snaží nějak svou pověst předejít. Venkov Rwandy jsou chatrče a africký způsob života se vším všudy. Voní tu káva a jako běloch, tu budete vyčnívat. Mezi vesničkami se budete přepravovat mezi zelenými scenériemi po prašných cestách. Větší města rostou a snaží se přiblížit západu, hlavně hlavní město Kigali. Zatím se mu to daří a Rwandská ekonomika roste.

Co navštívit ve Rwandě

Rwanda je často o poznávání. O poznávání přírody v její divoké formě. O poznávání nové kultury mezi vesnickými chatičkami nebo o poznávání historie. Příroda skrývá nejen gorily, ale i sopky, na které můžete vyšplhat. Také úchvatná jezera jako jezero Kivu a savany. Když vás omrzí stopování zvířat a dlouhé treky, Rwanda nabízí i kulturu. V hlavním městě se každý rok koná hudební festival Kigali Up i filmový festival Hilliwood. A ve městě můžete objevovat místa poznamenána historií i nově rostoucí moderní hotely a kongresová centra.

Velké lákadlo Rwandy, gorily horské, najdete v národním parku Volcanoes. Další oblíbené a dech beroucí národní parky jsou Akagera, kde se po savanách prohánějí žirafy nebo antilopy a Nyungwe, kde okusíte hustý deštný prales s jeho sytou zelenou i zurčící vodopády. V hlavním městě táhne turisty místo s názvem Kigali Genocide Memorial. Je to prostor, kde si můžete připomenout děsivou genocidu, která měla právě v Kigali své centrum. S tímto místem souvisí i kostel Ntarama, kde se odehrála velká masová vražda a do dnes jsou v jeho sklepení lebky obětí. Tato místa lákají otrlé cestovatele. Když budete toužit po oddechovější kultuře, najdete v Kigali několik muzeí místního umění, jedním z nich je například Niyo Art Galery.

Místní kuchyně

Ve Rwandě z kuchyní voní především potraviny, které zde místní sami vypěstují. Najdete tu pokrmy ze sladkých brambor, kukuřice, fazolí nebo ovoce. Ugali je jedním z klasických jídel. Jde o kukuřičnou kaši, která se podává jako příloha. Nenajdete ji pouze ve Rwandě ale v celé východní Africe. Zvláštní druh banánů připravují místní do pokrmu matoke. Banány vaří a podávají je se zeleninovou omáčkou a masem. Z masa můžete kromě těch běžných ochutnat i kozí. Například pokud v restauraci dostanete brochette, půjde o špíz právě s kozím masem. Ačkoli bychom možná čekali, že ve Rwandě, tak známé svou kávou budou místní zapíjet jídlo právě jí, Rwanďané paradoxně zapíjí spíše čajem. Obě plodiny se zde pěstují ve velkém, ale většina kávy se vyveze.

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce