Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Evropa

San Marino: průvodce

11°C
Aktuálně
12.8°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
SM flag

San Marino

Hodnocení průvodce: 9.5

Země skalnatých hradů, překrásných výhledů a určité tajuplnosti. To je San Marino neboli Nejvznešenější republika San Marino. Jedna z nejstarších republik na světě, která se stává cílem mnohých turistů projíždějících Itálií. Malebná krajina, jedinečné historické objekty a vstřícnost tamního obyvatelstva. Dovolenou v San Marinu si užijete plnými doušky, protože máte jistotu, že o vás bude postaráno s noblesou. Tato nezávislá země je takovou pomyslnou uzavřenou komunitou zachovávající si dostatek osobitosti a vlastní duši. San Marino je sice malé rozlohou, ale velké svým charakterem a tím, co může novodobým cestovatelům nabídnout.

Tato uzavřená enkláva v Itálii je spjata s Apeninským horským pásmem. Nejvyšším vrcholem je hora Monte Titano s výškou 755 metrů nad mořem. Třetí nejmenší země Evropy má rozlohu 61 km2 a pyšní se hodně stabilní ekonomikou. Má nejmenší nezaměstnanost a je nejbohatší na světě. Na to má pochopitelně vliv malá rozloha a jen 32 000 obyvatel. Tento unikátní jihoevropský stát není protnut žádnou výraznější vodní plochou.

Jaké nabízí San Marino památky a zajímavosti?

Co navštívit v San Marinu

Tento nezávislý stát v centru Itálie poblíž Apeninských hor toho má jistě hodně co nabídnout. A nejsou to pouze moderní nákupní střediska, jak by si mohl, kdo myslet. K vidění jsou překrásné historické stavby, přírodní zajímavosti a jiné věci.

Při návštěvě San Marina se pro vás asi tou nejznámější památkou stane Pevnost Rocca Guaita and Torre Cesta. Ta se nachází na vrcholku hory Titano, odkud se nabízí překrásný výhled po okolí. Nejstarší část této stavby pochází z 13. století. Kromě souboru tamních věží je k vidění také tradiční muzeum zbraní. Na stejnojmenném vrcholu si nenechte ujít ani další věž zvanou Torre del Montale, kam se lze dostat po značené stezce. Výhled na San Marino budete mít, jako na dlani. Ostatně, v rámci této hory lze využívat řadu malebných stezek ve výšce až 750 metrů nad mořem.

Jednou z krásných historických památek San Marina je také Basilica di San Marino pocházející z počátku 19. století. V této budově byly svého času umístěny ostatky patrona San Marina. V hlavním městě byste neměli minout radnici zvanou Palazzo Pubblico. Tato stavba vznikala v 18. století z kamene hory Titano. Obdivovat zde budete především gotický architektonický styl. Na náměstí Piazza della Liberta máte možnost každý den obdivovat výměnu stráží ve stylových uniformách.

Jestliže chcete navštívit Národní muzeum, vaše kroky musí směřovat do Palazzo Pergami Belluzi. Právě v tomto muzeu najdete tisíce nejrůznějších předmětů, ale také umělecká díla ze 17. století. V hlavním městě je výzvou Muzeum upírů, Muzeum voskových figurín a spousta dalších specializovaných muzeí vybízejících k poznávání a objevování.

Pomyslnou vstupní branou do země je město Dogana. V San Marinu si udělejte zastávku třeba v městečku Faetano, kde se nachází malebné uličky, kuriózní radnice, ale také Kostel San Paolo Apostolo. Za velice krásné město je považováno Montegiardino. Univerzitní město spjaté s přírodou a kavárenským životem má rozhodně co do sebe. Zapomínat nesmíte ani na vesnici Borgo Maggiore, kde se pravidelně konají vyhlášené pouliční trhy. Přímo odtud vede lanovka na horu Titano. Nakonec si nechte obec zvanou Sarravalle, která je u Apeninských hor a leží zde další z významných hradů tohoto státu. Obdivovat můžete i Kostel sv. Andrea pocházející z 19. století.

V San Marinu se neopomíjí ani na kulturu, kterou představuje řada každoročních festivalů. Je to například Adriatic Music Festival, Medieval Days Festival nebo San Marino Jazz Festival. Užívat si zde budete moci i neomezeného nakupování v podobě libovolných suvenýrů.

Místní kuchyně

V San Marinu si pochutnáte především na italské gastronomii, což je zcela logické vzhledem k situování této země. Na talířích můžete nejčastěji spatřit lahodné předkrmy a polévky s těstovinami. Chutná je třeba topinka s česnekem a olivovým olejem Bruschetta nebo smažené artyčoky v těstíčku Fiori di zucca e carciofi fritti. Ochutnat byste měli i speciální parmskou šunku z telecího masa se šalvějí. Dále jsou to smažené řezy z rybího masa. Nejčastěji z tresky označované jako Filetti di bascada. Maso a ryby povětšinou nechybí na žádném talíři. A jak už to bývá na italském území zvykem, také v San Marinu si můžete dopřát vynikající italskou zmrzlinu.

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé