Korejská lidově demokratická republika - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Asie

Severní Korea: průvodce

13°C
Aktuálně
10°C
Průměrně

Severní Korea

Hodnocení průvodce: 6.5

Severní Korea je bezpochyby překrásnou zemí, která skrývá spoustu nevšedností a přírodních skvostů. Tento dojem bohužel do jisté míry omezuje tamní komunistický režim, přísná diktatura a v současné době i špatné vztahy s Evropou, jež nedoporučuje Severní Koreu navštěvovat. Bez ohledu na tyto zákazy lze v zemi poznat její působivou historii, i když z vyprávění místních asi trochu jednostrannou. Korejská lidově demokratická republika je spjata s organizovaným cestovním ruchem, s nímž je třeba počítat. I přesto má turista alespoň omezenou příležitost spatřit nádhery, jimiž se může tato destinace dlouhodobě pyšnit.

Pokud se na Severní Koreu zahledíte z geografického hlediska, čeká vás především hornatý a kopcovitý terén. Dokazuje to například nejvyšší vrchol zvaný Peksusan s výškou 2 744 metrů nad mořem. Na to vše pak navazují hluboká údolí, ale si drobnější strnité svahy a pobřežní pláže. Severní Korea je součástí korejského poloostrova a mimo jiné je omílána Japonským mořem a Žlutým mořem. Za zmínku jistě stojí i nejdelší řeka v zemi dlouhá 790 kilometrů, kterou je Jalu.

Co navštívit v Severní Koreji

Aktivity přístupné v Severní Koreji jsou bohužel omezeny tamním režimem. Takže se nemůžete věnovat všem vašim oblíbeným činnostem, jako při návštěvě jiných zemí. Pod taktovkou dané cestovní kanceláře budete mít připravený harmonogram toho co můžete a co nikoliv. I přes nejrůznější omezení se vám dostane zajímavých turistických atrakcí, jež stojí za vidění.

Vaším odrazovým můstkem se určitě stane hlavní město Pchjongjang, kde se lze podívat na Vítězný oblouk, bronzovou sochu Kim Ir Sena, ale také na Juche Tower a Velkou lidovou studnu. Ta se nachází na Kim Ir-senově náměstí. Velkým lákadlem je komplex hrobek dynastie Koguryo, jež jsou dokonce zapsány na seznamu UNESCO. Vyrazit lze na posvátnou horu Myohyangsan, kde budete obdivovat budhistický komplex Pohyon Temple. Vaše cestování po Severní Koreji by mělo být spjato i s návštěvou města Kesong, s mostem Sondžuk a věhlasným přístavem Nampo. Dále je to horské rekreační středisko v pohoří Mjohjangsan a chrám Anhwa. A pokud vás zajímá, jak ledový, chladný a děsivý je pozůstatke tehdejší války s Amerikou, vyrazte k vesničce Pchanmundžon. Je však pravdou, že vzhledem k aktuální situace pro vás některá výše uvedená místa jednoduše nemusí být dostupná.

Místní kuchyně

Severokorejská gastronomie je poměrně specifická a svým charakterem naprosto vlastní asijským zemím. I když místní nepřekypují přemírou masitých pokrmů, turisté si je mohou bez problému dopřát. Velice často jsou to především ryby a mořské plody na spoustu způsobů. Mnohem častějším jídlem, nežli jsou ryby je zelenina. Čerstvé plodiny spojené s dochucovanými omáčkami spousty chutí. Hodně populární je v tomto směru nakládaná ostrá zelenina zvaná jako Kimchi. Ochuzeni pochopitelně nebudete ani o korejské speciality rychlého občerstvení, jež jsou nám známi z českých tržnic. Taková jídla najdete na ulicích i s v obchodních domech.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré