Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Slovinsko

Piran: průvodce

19°C
Aktuálně
8°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Piran

Při plánování dovolené v městě Piran se musíte vydat k jihozápadnímu výběžku slovinského pobřeží. Toto překrásné a dominantní město Slovinska se vyznačuje svou malebností a dokonalým prostředím. Jeho velikost je 44,6 kilometrů čtverečních a žije v něm necelých osmnáct tisíc obyvatel.

Osídlování tohoto území započalo kolem 5. století. Oficiální a dochované zmínky jsou ze 7. století. Město Piran bylo v dřívějších dobách spojeno s Benátkami. Od 15. do 17. století zde probíhaly nejrůznější nepokoje a jednu dobu spadalo území k Rakousku.

V současnosti jde o dominantu Slovinska s kruhovým náměstím a malebnými úzkými uličkami. Ty jsou kvůli tehdejší nadvládě Itálie uváděny ve dvojím jazyce. Další ze zajímavostí, jež je Pirani zcela vlastní.

Jaké nabízí Piran památky a zajímavosti?

Co navštívit v Pirani

Město Piran je velice často označováno jako slovinské Benátky. Přesně takovou atmosférou na vás dýchne. Mnohými cestovateli je prezentováno jako nejkrásnější město Slovinska. To nabízí spoustu romantických pohledů a přemíru zajímavých památek.

Součástí města Piran jsou dvě stě metrů dlouhé hradby, které vznikaly v letech 1470 až 1534. K hradbám mimo jiné náleží také historická brána a Rašporska vrata. My Cape Madona se středověkým opevněním je chloubou města, včetně novogotického majáku. K té největší dominantě Piran patří asi městský palác. Ten byl vystavěn v roce 1879. Jeho předchůdcem byla radnice pocházející z 13. století. Za prohlídku stojí Benátský dům, který je tvořen v gotickém a benátském stylu. Jeho vznik je datován během 15. století.

Ve městě Piran můžete pochopitelně vidět řadu náboženských staveb. Mezi ty typické patří Kostel Panny Marie Sněžné z roku 1404 nebo Kostel sv. Jiřího. Ten vznikl dokonce ve 12. století. Jeho zajímavostí je zvonice pocházející z roku 1608. V útrobách tohoto kostela se mimo jiné nachází Baptysterium z roku 1650, kde je uložen významný krucifix. Nakonec nevynechejte ani stavbu z roku 1272, jíž je Kostel sv. Petra.

Mezi další slavné budovy města Piran patří Budova soudního dvora, jejíž budování probíhalo v letech 1885 až 1891. Mnozí turisté to možná neví, ale z Piraně pocházel slavný houslista Gusseppe Tartini. Proto stojí za návštěvu i jeho rodný dům, kde je k vidění několik autentických osobních předmětů. V okamžiku, kdy vaše kroky budou směřovat do středu staré části města označované jako Punta, uvidíte cisternu na dešťovou vodu z roku 1775.

Ve městě si budete užívat spoustu zábavy. Typickým příkladem je velké akvárium s více jak 140 mořskými živočichy. Příjemné relaxace si užijete například u jezera Fiesa nebo na pláži Bernandin Plaža. Spoustu zajímavostí najdete také v blízkém okolí Piran. Jsou to například Postojnské jeskyně se svojí délkou 21 kilometrů nebo největší solná pole v zemi. Těm se říká Sečovelské soliny a jsou přírodní rezervací.

Specifika místní kuchyně

Při toulkách městem Piran narazíte na spoustu výtečných restaurací, které se zaměřují nejenom na tradiční kuchyni, ale i mořské plody vzhledem k situování města a mezinárodní kuchyni. Nechybí ani typické fastfoodové specialisty. Zjednodušeně řečeno, na své si přijde každý.

Vynikající místní kuchyni dokonale zvládají restaurace jako Friolin při Cantini, Pirat, Ivo a Gostilna Park. Náročnějším strávníkům lze s naprostou jistotou doporučit podniky jako Casa Nostromo Restaurants & Lounge Bar, Rizibizi a Restaurant Fleur de Sel.

Počasí

Vzhledem k situování města můžete počítat s přímořským klimatem. Letní teploty se budou pohybovat kolem 27 °C až 31 °C. Slunné je víceméně jaro i podzim, jen průměrné teploty klesají k hranici 20 °C. Díky blízkosti moře se lze těšit na teplé zimy. Maximální teploty stoupají k 8 °C a ty průměrné jsou kolem 4 °C.

Bezpečnost

Při návštěvě slovinského města Piran se rozhodně nemáte čeho obávat. Stačí dodržovat základní bezpečnostní zásady. Třeba na přelidněných místech si pohlídejte své osobní věci. Piran je bezpečným městem nejenom ve dne, ale také v noci při večerních procházkách.

Měna

Cenové náklady ve městě Piran podléhající průměru této země. Ten na druhou stranu příliš nepřesahuje české ceny ve velkých městech. Vše lze tedy zakoupit za přijatelné ceny. Níže uvádíme několik příkladů cen za vybrané služby a zboží.

 • Voda 1,5 litru = 15 Kč
 • Chleba = 24 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v supermarketu = 40 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 70 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 55 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 195 Kč
 • Espresso = 25 Kč
 • Cappuccino = 40 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 45 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 700 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 33 Kč

Doprava

Město Piran se nachází přibližně 800 kilometrů od Prahy. Z Moravy ke krásnému mořskému pobřeží můžete dorazit během šesti hodin. Alternativou je cesta z české hlavní metropole autobusem, kdy do města Piran dojedete asi za třináct hodin. Cestování po městě lze řešit několika způsoby.

 • Malá velikost města vybízí k prozkoumávání jednotlivých částí pěšky. Vzdálenosti nejsou závratné.
 • Využít můžete také oblíbené jízdní kolo, které si zapůjčíte v některé z místních půjčoven.
 • Pokud nechcete chodit pěšky, zkraťte si cestu za pomoci autobusové dopravy, jíž mimochodem můžete upotřebit také při cestě mimo město.
 • Dražší alternativou jsou taxi služby.
 • Jestliže nejedete do města Piran vlastním vozem, můžete si jej zapůjčit a podnikat výlety svépomocí. Pronájem vozu stojí od 900 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Slovinsko

 • od 6 290 Kč
  Hotel Piran
  Slovinsko - Piran
 • od 7 090 Kč
  Hotel Barbara Piran Beach
  Slovinsko - Piran

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé