Evropa

Průvodce pro Slovinsko

5°C
Aktuálně
8°C
Průměrně

Slovinsko

Hodnocení průvodce: 8.6

Slovinsko je středoevropským státem, který je vnímám hlavně jako spojka mezi přímořskými destinacemi a Českou republikou. Přitom tento stát toho nabízí více než si běžný cestovatel dokáže vůbec představit. Slovinsko, to jsou pobřeží v benátském stylu, překrásné vrcholky zasněžených hor a malebná příroda s tyrkysovými řekami. K tomu si přidejte venkovskou architekturu, řadu významných pamětihodností, př&iacu

Slovinsko je středoevropským státem, který je vnímám hlavně jako spojka mezi přímořskými destinacemi a Českou republikou. Přitom tento stát toho nabízí více než si běžný cestovatel dokáže vůbec představit. Slovinsko, to jsou pobřeží v benátském stylu, překrásné vrcholky zasněžených hor a malebná příroda s tyrkysovými řekami. K tomu si přidejte venkovskou architekturu, řadu významných pamětihodností, příjemné klima a blízkost této destinace od ČR. Dovolená ve Slovinsku může být díky těmto faktorům nezapomenutelná a dech beroucí.

Na Slovinku je zajímavá i celková geografie. Země je totiž rozdělena do několika geografických částí, jež každému turistovi nabídnou něco. Na jedné straně to budou Alpy a Dinárské hory, na té druhé zase Středomoří a Panonská pánev. Velice znamenitým faktem je také to, že Slovinsko je vlastně třetím největším nejzalesněnějším územím Evropské unie. To vám dává jedinečnou příležitost poznávání, objevování a cestování v přírodě.

Čtěte více
Rychlé informace
Hlavní město Lublaň
Úřední jazyk slovinština
Rozloha 20,273 km²
Oficiální měna euro
Hlavní náboženství katolíci, ateisté
Časové pásmo UTC+1
Podnebné pásmo mírné
Létá přímá linka z Prahy? ano

Průvodce pro oblíbené destinace: Slovinsko

Co lze dělat ve Slovinsku

Slovinsko vybízí k nejrůznějším pohybovým aktivitám. Při dovolené v této zemi se můžete věnovat například vysokohorské turistice. Mezi populární záležitosti patří rafting na řece Sava, hra na profesionálních golfových hřištích, ale také cykloturistika. Slovinsko se pyšní vynikajícími trasami, takže na své si přijde každý. Při cestě do této destinace byste rozhodně neměli vynechat ani několik větších měst, kde na vás čeká přemíra zajímavých pamětihodností.

V hlavním městě Lublani je to například náměstí Prešernov trg, Lublaňský hrad nebo park Tivoli. V druhém největším městě země Maribor dejte přednost městskému hradu a „stara trta“, což je jedna z nejstarších vinných rév. Spousta historie a poznávání na váš čeká i ve městě Ptuj. Kapitolou samou o sobě je pak Slovinský kras, Postojnská jeskyně a Škocjanské jeskyně. Mezi velké a často navštěvované unikáty Slovinska patří i Predjamski grad neboli Předjeskynní hrad. Ten je přilepen ke skále, odkud se můžete vydat do Vipavského údolí.

Místní kuchyně

Vzhledem k situování Slovinska je patrné, že tamní kuchyně je do jisté míry ovlivněna okolními zeměmi. Při stolování narazíte na rysy maďarské, italské, ale i rakouské kuchyně. Přesto má Slovinsko několik významným a typických jídel, které jinde nenajdete. Mezi ingrediencemi jednoznačně vede zvěřina, ryby a čerstvé saláty. Z polévek jsou velice oblíbené kuřecí a hovězí vývary. Milovníci uzeniny jistě nepohrnou Kranjskou klobásou. Mezi národní jídla patří speciální kaše Žganci nebo sladké a slané knedlíky Štruklji. Pokud máte rádi italské ravioly, ochutnejte ve Slovinsku pokrm zvaný Žlikrofi. A kdybyste se náhodou octli na poctivé domácí zabijačce, okuste kyselou polévku Štajerska kisla juha. Na své si přijdete i v oblasti zákusků, kde jednoznačně vede Prekmurska gibanica, plněné koblihy džemem Krofi a ořechová rolka Potica.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Slovinsko

 • od 2 831 Kč
  8,1Skvělé
  Hotel Vile Park
  Slovinsko - Portorož
 • od 997 Kč
  8,3Skvělé
  Hotel Aquapark Žusterna
  Slovinsko
 • od 3 298 Kč
  8,4Skvělé
  Hotel Histrion
  Slovinsko - Portorož
 • od 2 627 Kč
  8,7Skvělé
  Hotel Lucija
  Slovinsko - Portorož
 • od 2 390 Kč
  9,2Výjimečné
  Hotel Astoria
  Slovinsko - Bled
 • od 5 250 Kč
  9Výjimečné
  Hotel Bled Rose (Ex. Jelovica)
  Slovinsko
 • od 723 Kč
  8,8Skvělé
  Hotel Ribno
  Slovinsko - Bled
 • od 1 890 Kč
  8,7Skvělé
  Bungalovy Termal
  Slovinsko - Slovinské lázně
 • od 1 597 Kč
  8,3Skvělé
  Hotel San Simon Resort (Ex. Hotel Haliaetum/mirta) 4*
  Slovinsko
 • od 1 309 Kč
  8,4Skvělé
  Hotel Salinera
  Slovinsko - Slovinské lázně
 • od 1 966 Kč
  9Výjimečné
  Rikli Balance Hotel
  Slovinsko - Bled
 • od 2 433 Kč
  9Výjimečné
  Grand Hotel Bernardin
  Slovinsko - Portorož

Evropa - další destinace

9.5Výjimečné
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné
8.6Skvělé
9Výjimečné
9.3Výjimečné