Slovinsko

Novo mesto: průvodce

2°C
Aktuálně
8°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Novo mesto

Novo mesto je jedním ze slovinských měst, kterému se do jisté míry vyhýbá přehnaný turistický ruch. Situováno je v jižní části Slovinska poblíž hranic s Chorvatskem. Od Lublaně je Novo mesto vzdálené asi 70 kilometrů. Město je pomyslným středobodem historického regionu Dolní Kraňsko. Významným prvkem je z pohledu situování řeka Krka. Město je centrem stejnojmenné občiny. Považováno je především za kulturní a hospodářské centrum.

Osídlování tohoto místa sahá až do doby bronzové. Samotné Novo mesto vzniklo v roce 1365. Jeho zakladatelem byl Rudolf IV. Habsburský. Vetší modernizace města proběhla ve 20. století. Ať už jde o vybudování dálnice, silničního mostu a některých důležitých staveb. Z historického hlediska bylo Novo mesto významné pro svoji těžbu železné rudy. Vedle automobilového průmyslu se tu dobře daří také místním vinařstvím.
 

Jaké nabízí Novo mesto památky a zajímavosti?

Co navštívit v Novo meste

Když se vydáte do Novo mesta, pak dorazíte do historické oblasti, která je ze tří stran obklopena řekou Krkou. Už to vytváří velice zajímavou atmosféru. Ta je podpořena řadou architektonicky líbivých objektů a několika přírodními unikáty v okolí.

Jako první se můžete zaměřit na hrad Graben, který se nachází na soutoku dvou tamních toků. Konkrétně na pravém břehu řeky Krky. Půvabná je určitě nejenom podoba hradu, ale především historie. Ta sahá do roku 1170, z něhož pochází první písemné zmínky. Pokud se budete chtít vydat k hradu Graben, pak vás od středu města čeká trasa dlouhá asi dva kilometry. Mimochodem, pomyslným středobodem Novo mesta je náměstí zvané Glavni trg.

Hrad není tím jediným, co můžete ve městě pozorovat. Zajímat byste se měli také o místní zámek Grm. Působivá je jeho historická podoba v kombinaci s krásně udržovanou zelení v okolí. K vidění je i řada náboženských objektů. Důkazem toho je známý kapitulní kostel sv. Mikuláše, jehož poslední přestavba má barokní formu. Uvnitř jsou umístěny například obrazy od Jeana Metzingera. Obdivovat budete gotický presbytář pocházející z 15. století. Další zajímavostí je oltář od Tintoretta. Mezi působivé objekty se řadí i františkánský kostel s novogotickou fasádou nebo františkánský klášter, jehož historie sahá více jak pět let nazpět.

Pokud byste toho při toulkách Novo mestem neměli stále dost, přinášíme vám ještě několik tipů. Co byste řekli třeba na Národní dům či starý most? Povšimnout si můžete také zbytků starého opevnění, které je tu nazýváno, jako Šance. Ne nadarmo je Novo mesto kulturním centrem široko daleko. Dokazuje to Muzeum Dolního Kraňska zaměřené na archeologii a řadu jiných oblastí. Za zmínku stojí i Knihovna Mirana Jarce.

Když budete chtít objevovat krásy okolí Novo mesta, pak směřujte třeba ke skanzenu Land of Hayraks nebo se vydejte cestou historie ke zřícenině hradu Hmeljnik Castle. Podobných hradních staveb je tu více – Grad Luknja, Soteska Castle a Hudičev turn. Pokud vás to táhne k přírodě, vyrazte si s Novo mesta k vodopádům Divji potok nebo se po stezce Kraška učna pot od Lebice do Krupe. Směrem na východ od města se nachází Gracar Turn a Grad Struga.

Specifika místní kuchyně

Když Slovinsko, tak se vším všudy. Pokud navštívíte Novo mesto, zaměřte se na ryzí slovinskou kuchyni, ve které budou postřehnutelné prvky Balkánu. Velice často se v rámci jídelníčku setká s kukuřičnou kaší. V žádném případě neodmítejte ani Kranjskou klobásu. Připravte se na to, že salát bude v případě mnohých jídel hrát důležitou součást pokrmu. Z dalekých krajin se zde uchytil Burek s nejrůznějšími náplněmi. Ve výčtu tradičních pokrmů by šlo jistě pokračovat. V jídelním lístku určitě hledejte Ričet, Kokošja, Sarma, Gobora rizota, Čevapi a v neposlední řadě Pršut. Z pohledu nápojů můžete vsadit na oblíbené slovinské pivo Zlatorog, mnohem lepší však bude vybírat z vín tamních vinařství. Na své si v tomto ohledu přijde skutečně každý.

Pokud v Novo meste hledáte místo, kde byste se mohli dobře a kvalitně najíst, máte samozřejmě spoustu možností. Mezi turisty vyhledávané restaurace patří Hiša Fink, Gostilnica Jantar a Bistro Marof. Při procházkách tímto historickým městem si můžete pochutnat i na pizze, kterou nabízí podnik Chianti – Pizzerija Novljan.

Počasí

Novo mesto se pojí s kontinentálním podnebím. Často zde převládají teplejší větry od západu a vlhčí vzduch od Atlantiku a Středozemního moře. Léto je ve městě slunné s teplotami kolem 26 °C. Maxima se ovšem mohou šplhat ještě výše. Z letních měsíců spadne nejméně dešťových srážek v červenci. Ještě méně pak v zimě. Celoroční průměr je kolem 1 170 milimetrů. Příjemná jsou v Novo meste také jara a podzimy, kdy se průměrné teploty pohybují kolem 21 °C. Zima je relativně mírná s průměrnými teplotami v rozmezí od -2 °C do 3 °C.

Bezpečnost

Novo mesto nepatří mezi slovinská města přeplněná turisty. To znamená, že v takové míře netrpí běžnými cestovatelskými neduhy, jako jsou kapesní krádeže nebo noční přepadávání. V tomto slovinském městě se budete cítit bezpečně. I přesto dodržujte základní pravidla. Z hlediska nebezpečí vám v tomto směru pravděpodobně nic nehrozí.

Měna

Ve městě Novo mesto se platí eury, jako kdekoliv jinde ve Slovinsku. Na mnoha místech budete moci využívat platební kartu, přesto je dobré mít u sebe nějakou drobnou hotovost. Cenové náklady jsou zde přijatelné a odpovídají průměru v zemi. Rozhodně jsou nižší než ve velkých slovinských městech nebo v přímořských letoviscích. Lepší představu o cenách si můžete udělat z níže uvedených příkladů.

 • Tříhvězdičkový hotel = Od 2 000 Kč
 • Jídlo v levné restauraci = 200 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 l = 60 Kč
 • Voda 0,33 l v restauraci = 35 Kč
 • Espresso = 25 Kč
 • Chleba = 40 Kč
 • Láhev vína střední kvality v supermarketu = Od 125 Kč
 • Voda 1,5 l v obchodě = 16 Kč

Doprava

Do Novo mesta se můžete vypravit vlastním automobilem. Nabízí se hned několik tras, které mohou vést mimo jiné přes chorvatský Záhřeb. Právě mezi ním a Lublaní vede dálnice A2. Vzdálenost z Prahy je mezi 700 až 850 kilometry. Počítejte s tím, že v automobilu strávíte kolem osmi hodin čistého času a více. A jaké další alternativy se nabízí?

 • Dálkové autobusy z Čech do Lublaně nebo Záhřebu. Z obou měst je to do Novo mesta asi 70 kilometrů.
 • V podobném duchu se může odehrávat letecká doprava, která je ovšem dražší a rychlejší. Letenky do těchto velkých měst seženete od 4 000 Kč.
 • V rámci tamní dopravy lze využívat autobusové linky. Jízdenky stojí od 1 EUR.
 • Z Novo meste funguje také železniční spojení do Lublaně. Celkem jsou k dispozici tři železniční stanice – Novo mesto, Novo mesto Center a Novo mesto Kandija.
 • Místní taxi jsou dražší alternativou přepravy s cenou od 2 EUR za kilometr.
 • Spousta zajímavých míst v rámci města je v docházkové vzdálenosti.
 • Pokud chcete poznávat i široké okolí, využijte pronájem vozu. Ceny se pohybují od 2 000 Kč za den. Vozidlo si můžete půjčit už na některém z velkých letišť.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Slovinsko

 • 8,9Skvělé
  Depandance Casa Rosa (Bývalý Hotel Roža)
  Slovinsko - Portorož
 • 8,8Skvělé
  Hotel & Chateau Lambergh
  Slovinsko
 • 8,3Skvělé
  Hotel Trst - Sava Hotels & Resorts
  Slovinsko - Bled
 • 9Výjimečné
  Garni Hotel Savica
  Slovinsko - Bled
 • 8,9Skvělé
  Ramada Resort (Hotel Larix)
  Slovinsko
 • od 1 861 Kč
  Ajda
  Slovinsko
 • od 3 373 Kč
  Toplice
  Slovinsko - Slovinské lázně
 • od 2 464 Kč
  Ribno
  Slovinsko - Bled
 • od 2 512 Kč
  Villa Adriatic (Ankaran)
  Slovinsko
 • od 9 200 Kč
  Villa Park (Strunjan)
  Slovinsko - Portorož
 • od 3 870 Kč
  Apartmán Muštrinka
  Slovinsko
 • Grand Rogaska
  Slovinsko - Slovinské lázně

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé