Lublaň - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Slovinsko

Lublaň: průvodce

17°C
Aktuálně
8°C
Průměrně

Lublaň

Největší a zároveň hlavní město Slovinska. To je Lublaň, jež se rozkládá na ploše o 164 kilometrech čtverečních, a kterou protéká řeka Lublaňka. Ve městě žije přes 292 tisíc obyvatel a v současné podobě jej lze prohlásit za ekonomicky zdatnou metropoli, k čemuž přispívá řada vědeckých institucí, průmyslu a vynikajícího dopravního spojení.

V dřívějších dobách byl používán název Laibach. Na úplném začátku zde stávalo římské město Emona. Město Lublaň bylo hlavní metropolí Socialistické republiky Slovinsko, než v roce 1991 došlo k nezávislosti.

Město jako takové se nachází ve středním Slovinsku, konkrétně v Lublaňské kotlině, takže okolí je zdobeno řadou kopců a hor. Město bylo zasaženo velkým zemětřesením v roce 1511 a později ještě v roce 1895. Jen pro zajímavost, z Lublaně je to do Benátek 250 kilometrů a do Záhřebu pouhých 110 kilometrů.

Jaké nabízí Lublaň památky a zajímavosti?

Co navštívit v Lublani

I když je Lublaň jedním z nejmenších hlavních měst Evropy, nabízí cestovatelům spoustu krásných pamětihodností a výjimečných míst. Ne nadarmo je označováno jako nejzelenější metropole Evropy, takže blízkost k přírodě a parkům je značná.

Když se pustíte do procházení města, zaměřte se na jeho největší dominanty. Tou je například Lublaňský hrad pocházející z 16. století. Tato historická stavba se tyčí nad městem a dostupná je nejenom prostřednictvím pěších tras, ale také za pomoci lanovky. Krásné jsou procházky kolem řeky Lublaňky ve Starém městě, jež na vás dýchne tou správnou historickou atmosférou. Jen pro zajímavost, říčka Lublaňka je dlouhá 41 kilometrů a pramení 30 kilometrů jižně od města.

Dalším architektonickým klenotem Lublaně je Zámek Tivoli, který sloužil v dřívějších dobách jako rezidence Windischgrätzů. Unikátem je františkánský kostel Zvěstování Panny Marie nebo Auerspergův palác, v jehož útrobách se nachází Městské muzeum. Na Prešerenově náměstí je toho k vidění daleko více. V jeho samotném středu je situována socha významného slovinského básníka France Prešerena.

V Lublani můžete pokračovat i dál, například ke Katedrále sv. Mikuláše nebo dáte přednost Slovinské národní galerii. Zajímavým objektem je bezpochyby Nebotičník, který byl svého času v roce 1933 nejvyšší budovou Evropy. A to se svou výškou 70,35 metrů. Dnes už jde spíše o miniaturní mrakodrap. Osobitou stavbou je Dračí most zhotovený v roce 1900, jehož největší ozdobou jsou sochy draků. Originální je i Řeznický most.

Lublaň je plná unikátů nejrůznějšího typu. Co byste řekli na Museum of Illusions, venkovní uměleckou plochu Metelkova, Cobbler´s Bridge, Národní univerzitní knihovnu, Muzeum moderního umění nebo Cankarův dům? Ten v současné době představuje jedno z největších kulturních a kongresových center v celé zemi.

Dovolená v Lublani může pochopitelně nabývat i spousty jiných podob. Užívat si budete například v zoologické zahradě nebo dáte přednost botanické zahradě a překrásnému jezeru Koseze Pond. Jestliže dáváte přednost tradičnímu nakupování, směřujte do lublaňské ústřední tržnice, která byla navržena v letech 1931 až 1939. Nákupní zóny jsou ve čtvrti Rudnik nebo dáte zelenou BTC City Shopping District. Na všech náměstí se můžete oddávat i příjemnému nočnímu životu a posezení v některém z místních barů a restaurací. Ideálním cílem se stane Prešernov Trg.

V okamžiku, kdy si v Lublani prohlédnete vše důležité, udělejte si výlet do jejího blízkého okolí. Například k jezeru Lake Zbilje, jezeru Bled nebo ke skalnímu suku Šmarna gora. Ten se nachází severně od Lublaně a nabízí překrásný výhled po okolí.

Specifika místní kuchyně

Při poznávání lublaňské gastronomie narazíte na spoustu slovinských tradičních pokrmů. Bude mezi ně patřit burek, klobásy, čevapčiči, ajvar a gibanica. Ochuzeni pochopitelně nebudete ani o světově známé fastfoodové řetězce, jak už tomu bývá ve všech velkých městech světa.

Pokud dáváte přednost luxusnějším pokrmům, zajděte si do restaurací typu Restavracija Strelec, Atelje, Valvasor a Restavracija Cubo. Jestliže chcete cílit spíše na místní pochutiny a tradiční recepty, vyzkoušejte podniky jako Julija Restaurant, Luda, Gostilna Sestica a Restaurant Hisa Pod Gradom.

Počasí

Při návštěvě Lublaně se připravte za oceánské a lehce subtropické klima. V překladu to znamená, že v létě na vás čekají poměrně velká tepla a v zimě naopak spousta chladu. Za nejteplejší lze považovat měsíce červenec a srpen. Průměrné teploty se pohybují mezi 28 °C až 30 °C. Naopak, když do Lublaně vyjedete v zimě, průměrné teploty budou na hranici 0 °C. Začátek léta, a především začátek podzimu se sebou přináší i více dešťových srážek. Lublaň se obecně řadí k vlhčím městům, protože zde ročně spadne kolem 1 400 milimetrů srážek.

Bezpečnost

Město Lublaň se řadí mezi bezpečné metropole. Poklidná atmosféra ve vás vzbudí příjemný pocit a obávat se nemusíte žádných problémů a kriminality. Ta je zde minimální. Jako všude jinde ve světě se vyplatí hlídat si své osobní věci a peníze na frekventovanějších místech. Žádné zvláštnosti vás v tomto směru nečekají. Dokonce se nemusíte obávat projít si významná působiště Lublaně v nočních hodinách.

Měna

Lublaň je evropským městem, které výrazně nevybočuje z běžného průměru. Pořizovací náklady jsou zde hodně srovnatelné s centry velkých měst České republiky. Pro představuje si přečtěte několik níže uvedených příkladů, jež vám mnohé prozradí.

 • Voda 1,5 litru = 14 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Láhev vína 0,7 litru střední kategorie = od 130 Kč
 • Cappuccino = 40 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 65 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 75 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 50 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 200 Kč
 • Mezi v McDonald ‘s = od 130 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 650 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 34 Kč

Doprava

Slovinská Lublaň se od Prahy nachází ve vzdálenosti asi 700 kilometrů. Pokud cestujete vlastním automobilem, zdoláte tuto hranici za sedm až osm hodin. Alternativou se vám může stát autobusová doprava. Ta sice trvá deset hodin, cesta vás však vyjde od 750 Kč. Vlak do Lublaně jede podobně dlouho, jen cenové náklady jsou od 1 000 Kč. Cestu si můžete pochopitelně zkrátit za pomoci letecké dopravy, připravte se však na výdaje kolem 4 000 Kč. A jak je to s dopravou po samotné Lublani?

 • V Lublani funguje spolehlivá městská hromadná doprava tvořená autobusovými linkami.
 • Jízdenky se v autobuse nekupují, proto si musíte nejprve pořídit speciální kartičku Urbana a tu si nabijete na požadovanou částku. Počítejte s cenou jízdného od 1,2 EUR v rámci města.
 • Místní taxi služby jsou pochopitelně dražší. To, co dáte za jízdenku v autobusu zaplatíte v taxíku za jeden ujetý kilometr.
 • Vzhledem k tomu, že Lublaň je relativně malé město, můžete se zde bez problému pohybovat pěšky. Celé centrum projdete za třicet minut.
 • Hodně oblíbená je jízda na kole. Systém sdílení kol zde funguje na výbornou a po městě je více jak čtyřicet stanovišť, kde si koho vyzvednete nebo jej vrátíte.
 • Pokud byste chtěli cestovat i mimo Lublaň a neměli svůj vlastní dopravní prostředek, alternativou se vám stanou místní autopůjčovny.
 • Náklady na pronájem vozu jsou od 800 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Slovinsko

 • Lev - Ljubljana
  Slovinsko - Lublaň
 • Park (H) - Ljubljana
  Slovinsko - Lublaň
 • M Hotel - Ljubljana
  Slovinsko - Lublaň
 • Radisson Blu Plaza - Ljubljana
  Slovinsko - Lublaň
 • City Ljubljana
  Slovinsko - Lublaň
 • Best Western Premier Slon
  Slovinsko - Lublaň
 • B&B Ljubljana Park
  Slovinsko - Lublaň
 • Grand Hotel Union - Ljubljana
  Slovinsko - Lublaň

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé