Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Slovinsko

Bled: průvodce

19°C
Aktuálně
8°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Bled

Město Bled se nachází v severozápadní části Slovinska. Konkrétně na úpatí Julských Alp v Horním Kraňsku. Oblíbená turistická destinace leží na soutoku dvou významných řek, jakými jsou Sava Dolinka a Sava Bohinjka. Díky podzemním vřídlům spadá obec mezi lázeňská místa, kam každoročně směruje spousta turistů. Bled je situován asi padesát kilometrů od hranic s Rakouskem. Směrem na jih od města jsou zalesněné plošiny Jelovica a Pukljuka. Z vyšších vrcholků v okolí lze jmenovat Grad, Straža a Korazca.

Bled se pyšní ranně středověkou historií. Písemné zmínky o tomto městě sahají zhruba do roku 1004. Samotný název pochází ze staroslovinštiny. Současná podoba Bledu se z velké míry formovala v 19. století. Statut města byl obci přiřknut v roce 1960. V současnosti zde bují především cestovní ruch, a to i díky stejnojmennému ledovcovému jezeru.

 

 

Jaké nabízí Bled památky a zajímavosti?

Co navštívit v Bledu

Město jako takové má hned několik turistických atrakcí, které pojí historii s překrásnou přírodou v okolí. Díky tomu máte jistotu, že na své si přijde skutečně každý cestovatel. A na co všechno byste se měli zaměřit?

Jednou z předních historických dominant tohoto města je Bledský hrad označovaný jako Blejski grad. Ten se tyčí přímo nad městem, odkud se nabízí překrásný výhled na bledské jezero. Ne nadarmo patří k těm nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v zemi. Jeho historie sahá do roku 1011. Z této doby o něm pochází první písemná zmínka. Na hradě Bled můžete obdivovat románskou věž, renesanční sloh, dvě nádvoří, kapli ze 16. století a také fresky a padací most vedoucí přes příkop.

Druhou největší krásou města Bled je pochopitelně Bledské jezero. Tato vodní plocha vznikla roztáním Bohinjského ledovce. Díky termálním pramenům dosahuje voda v jezeře až 26 °C. Jezero má délku 2,12 kilometrů a šířku 1,38 kilometrů. Kolem jezera se můžete vypravit na stezku dlouhou 5,5 kilometrů, kde se budete kochat překrásnou krajinou. Středobodem jezera je pochopitelně známý Bledský ostrov. Právě na něm byly objeveny stopy osídlení z 11. století před naším letopočtem. Nepřehlédnutelnou dominantou Bledského ostrova je kostel Nanebevzatí Panny Marie. Jde o barokní stavbu, ve které jsou uloženy desítky koster. Některé pochází dokonce z 9. století. Vedle kostela se nachází zvonice vysoká 54 metrů.

Kolem jezera ovšem nemusíte pouze chodit, můžete se v něm i vykoupat. K dispozici je Grajsko koupaliště. Popřípadě zakotvíte na oblázkových plážích. Na samotný ostrov doplujete prostřednictvím pravidelných lodních linek nebo si půjčíte pramici. Co se týče Bledu, lze zmínit ještě Zdraviliški park s udržovanou zelení, místní kasino, mini golf a muzeum Bled Castle Museum. Architektonicky zajímavou stavbou je Villa Rikli.

Poznávat můžete i nejbližší okolí Bledu, které je kouzelné ve všech směrech. Vydejte se k pohádkové soutěsce s názvem Vintgar. Je vzdálena 1,6 kilometrů od města, takže k ní můžete dojet i na kole. Největší hloubka soutěsky dosahuje 250 metrů. Procházet se můžete po dřevěných chodníčcích a spatřit lze i překrásný vodopád Šum. Kolem najdete i další zajímavé cíle, mezi které se řadí Mala Osojnica, což je místo poskytující úchvatný výhled na ostrov. Potom je to letní bobová dráha Straža Bled, Velika Osojnica a akční park Pustolovski park Bled. Se zajímavou historií se pojí i nedaleké městečko Radovljica. Kromě něho můžete poznat jeskyni Babji Zob s délkou tři sta metrů. Vedle horské turistiky a túr zde pevné místo nachází třeba rybaření nebo jízdy na koních.

Specifika místní kuchyně

Když se vypravíte do slovinského města Bled, čeká vás milé překvapení také z pohledu gastronomického zážitku. Slovinská kuchyně je tu na každém kroku. Vzhledem k tomu, že je obecně ovlivněna okolními zeměmi, na své si přijde skutečně každý. Určitě byste měli ochutnat dobře připravené sladkovodní pstruhy, ale i slovinskou specialitu Štruklji. Pohanková kaše s kyselým zelím je označována jako Žganci. Nevynechte ani vybrané sušené maso a místní sýry. Připravte se na to, že spousta pokrmů je připravována v kombinaci s lehkým salátem. Místní si navíc zakládají na sladké tečce na závěr. Po dobrém obědě tak přichází na přetřes Gabanica, Kremna rezina nebo Potica. Dezerty na Slovinsku zkrátka umí.

A kam vyrazit v Bledu do restaurace? Nabízí se hned několik prověřených možností v závislosti na tom, jaké máte právě chutě. Na oběd vyzkoušejte třeba Public Bar & Restaurant Bled, levnější jídlo nabízí Gostilna Batist a pokud hledáte něco stylovějšího, padne volba na Old Cellar Bled, Ostarija Peglez´n a podnik zvaný Granska Plaza.

Počasí

Situování slovinského města Bled souvisí s mírně oceánským podnebím, jehož charakteru byste měli přizpůsobit i plánování vaší dovolené. Za obecně dobré měsíce jsou považovány duben až říjen. Nejtepleji je samozřejmě v létě, kdy se ručička teploměru šplhá k 24 °C. Nejchladnější je pak leden s teplotou pod bodem mrazu. V létě ovšem musíte počítat i s občasnými dešťovými přeháňkami. Nejvíce prší v červenci. Může to být až 277 milimetrů srážek. Dalším hodně deštivým měsícem je listopad. Nejméně prší v zimě. Co se týče vlhkosti vzduchu, počítejte v průběhu roku s hodnotami kolem 82 % až 90 %.

Bezpečnost

Pokud jde o bezpečnost ve městě, je na vysoké úrovni. Bezpečně se tu budete cítit ve dne i v noci, kdy se můžete směle pohybovat v centru města. Pozor si dávejte maximálně na přelidněná místa, kde hrozí určité riziko krádeží, což se ale týká všech turisticky frekventovaných destinací. Pokud jde o poznávání přírody, dodržujte v rámci bezpečnosti doporučení místních, včetně informačních tabulí, na které narazíte. Nic zásadního by vás tu z hlediska bezpečnosti nemělo potkat.

Měna

Slovinské město Bled spadá do kategorie cenově dražších míst, i když v porovnání se známějšími evropskými destinacemi je to ještě pořád dobré. Díky turistickému věhlasu se nemusíte strachovat, že byste na spoustě míst nezaplatili bezhotovostně. Pokud chcete mít představu o reálných cenách v Bledu, začtěte se do níže uvedených příkladů.

 • Ubytování v tříhvězdičkovém hotelu = Od 2 400 Kč
 • Jídlo v levné restaurace = 250 Kč
 • Jídlo v restauraci střední kvality pro dva = 800 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 l v obchodě = 40 Kč
 • Domácí pivo 0,5 l v supermarketu = 35 Kč
 • Benzín = 33 Kč za 1 l

Doprava

Při cestě do slovinského města Bled můžete volit z různých dopravních kanálů. Pokud vsadíte na vlastní dopravní prostředek, počítejte s překonáním vzdálenosti asi 550 kilometrů, což je přibližně sedm hodin jízdy. Zvolit ovšem můžete i další a možná trochu více bezstarostnější způsoby přepravy.

 • Autobusová doprava – Z Prahy do Bledu lze cestovat už od 1 000 Kč, doba jízdy bude kolem 8,5 hodiny.
 • Letecká přeprava – Využít musíte nejbližší mezinárodní letiště v Lublani. Cena letenky z Prahy stojí od 4 500 Kč. Pak se autobusem dopravíte do Bledu vzdáleného asi 40 kilometrů.
 • Místní autobusovou dopravu lze využívat také při cestování v okolí města. Náklady na jízdenku se pohybují od 1,2 EUR.
 • Bledské nádraží se nachází na trase Villach – Jesenice – Nova Gorica a Koper
 • Dražší alternativou jsou taxi služby, které si účtují 1,3 EUR za kilometr.
 • Zvolit můžete také pronájem vozu. Ten se pohybuje od 2 200 Kč za den.
 • Linková plavba na ostrov Bled vychází na 12 EUR.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Slovinsko

 • 8,3Skvělé
  Hotel Trst - Sava Hotels & Resorts
  Slovinsko - Bled
 • 9Výjimečné
  Garni Hotel Savica
  Slovinsko - Bled
 • od 2 464 Kč
  Ribno
  Slovinsko - Bled
 • od 3 350 Kč
  Kompas (Bled)
  Slovinsko - Bled
 • od 3 135 Kč
  Hotel & Glamping Ribno Bled
  Slovinsko - Bled
 • od 4 762 Kč
  Best Western Premier Lovec
  Slovinsko - Bled
 • od 4 193 Kč
  Rikli Balance (Ex. Golf)
  Slovinsko - Bled
 • od 3 890 Kč
  Hotel Toplice
  Slovinsko - Bled
 • Zver
  Slovinsko - Bled
 • Desetka
  Slovinsko - Bled
 • Recica
  Slovinsko - Bled
 • Koritno
  Slovinsko - Bled

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé