Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Slovinsko

Portorož: průvodce

10°C
Aktuálně
8°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Portorož

Portorož je přímořským letoviskem rozprostírajícím se na jihozápadě Terstského zálivu. Patří k městu Piran a jeho břehy jsou omílány Jaderským mořem. Původně lázeňská oblast se postupem času přetvořila na turistické centrum, které pojí luxus s písečnými plážemi. Jeho pojmenování vychází z italského Portorože, což v podstatě znamená přístav růží. Portorož se vyznačuje svou různorodostí, jelikož každému nabízí něco. Situování je v oblasti hranic mezi Chorvatskem a Itálií.

Historie Portorože do značné míry koresponduje s historií města Piran. To znamená, že toto místo bylo osídlováno už v dobách Římské říše. Malá vesnice se postupem času začala přetvářet na oblastní městečko. Z těžby soli a rybaření se přešlo na turistický ruch. První solné lázně tu vznikly v roce 1879. Největší turistický rozmach byl v 60. a 70. letech 20. století. Vzniklo několik hotelových komplexů a kasin. Ne nadarmo je letovisko Portorož označováno, jako místo hazardu.
 

Jaké nabízí Portorož památky a zajímavosti?

Co navštívit v Portoroži

Letovisko Portorož je především o odpočinku, relaxaci a zábavě. Přesto nabízí i špetku poznávání, historie a krásných přírodních míst. Při sestavování cestovatelského itineráře se vám bude jistě hodit několik níže uvedených tipů.

A začít můžete třeba zmiňovanou historií. Z tohoto pohledu je největším představitelem kostel sv. Bernardina se svojí majestátní zvonicí. Kostel pochází z 15. století a jde o bývalý klášter benediktinů. Jeho součástí je také opěrná zeď. Kromě historické hodnoty na něm oceníte nezapomenutelný výhled na moře. Z historií souvisí i tunel Valeta, který je nedílnou součástí stezky Parentana. Tento tunel je dlouhý 550 metrů a spojuje Portorož a Strunjan. Projet si ho můžete třeba na kole při objevování okolních krás.

Tím ale historie Portorože nekončí. Zaměřit se můžete na dva spíše architektonické skvosty. Jsou to tamní solné sklady Magazen Grando a Monford. Ty vznikly v polovině 19. století. V současnosti představují kulturní dědictví a k těmto účelům jsou také využívány. Funguje v nich galerie moderního umění zaměřující se mimo jiné na vývoj vodních sportů v okolí. Vsadit můžete i na prolínání historie a současnosti. Důkazem toho je Palace Hotel, který představuje v podstatě symbol turismu v Portoroži. Otevřen byl už v roce 1910, pyšní se 175 pokoji a dnes patří k těm prestižnějším. Možná i z těchto důvodů se z něj v roce 1983 stala kulturní památka.

Při návštěvě Portorože vás čekají i krásné okamžiky strávené na místních plážích, které se pochopitelně řadí k těm nejkrásnějším ve Slovinsku. Vedle těch hotelových za poplatek můžete využívat i veřejnou pláž zdarma. Zázemí je v tomto směru více než bohaté. Odpočinek můžete vyhledávat v samotném centru, kde se pro změnu nachází slavný lázeňský komplex. V něm je k dispozici spousta léčebných zařízení, včetně slaných koupelí.

Přesunout se můžete také do městských parků, které jsou plné rozmanité zeleně. S přihlédnutím k pojmenování letoviska se nelze divit, že se v parcích pravidelně koná Den růží. Jestliže toužíte po výhledu na záliv a zároveň si chcete prohlédnout více jak sto soch v přírodě, zavítejte do Park Forma Viva, kde takovou příležitost dostanete. K vidění je více jak 300 děl z různých koutů světa. Zároveň neopomínejte na místní rybí sádky Fonda, které jsou unikátem svého druhu. Uměle vytvořené potopené lodě a útesy jsou domovem mnohých podmořských živočichů.

A kdyby vám náhodou byly zajímavosti letoviska Portorož málo, pusťte se do objevování jeho nejbližšího okolí. Nabízí se samozřejmě poznávání města Piran, ale také Strunjan a vesnice Lipica, která je pověstná útočištěm bílých Lipicánů. V Piranském zálivu stojí za návštěvu Sečoveljské soliny.

Specifika místní kuchyně

Letovisko Portorož je plné restaurací a barů, takže v tomto směru si každý přijde na to své. Jako návštěvníci Slovinska byste si pochopitelně neměli nechat ujít několik vybraných tradičních pokrmů. Ty jsou mnohdy ovlivněny i okolními zeměmi, jako třeba Itálií. Typickým příkladem je Pršut. Jako každý dobrý oběd, i zde můžete začít polévkou Jota. Na tu pak může navazovat pokrm zvaný Žlikrofi, což jsou plněné těstovinové knedlíčky. Za zmínku ale stojí také Žganci a Blejska kremna rezina. Sladký dezert na závěr zkrátka musí být. Vyzkoušet můžete i tzv. Štruklji. To vše pak zapijte slovinským vínem.

Vzhledem k tomu, že Portorož je doslova turistickým rájem, výběr restaurací bude pestrý. K těm vyhlášeným zaměřeným na domácí kuchyni patří Veduta a Ribja Kantina – Trattoria del Pescatore. Obecně si však pochutnáte v podnicích, jakými jsou Kakao Kavarna, COB, Rizibizi a Restaurant Neptun.

Počasí

Přímořské letovisko Portorož je spojeno s vlhkým subtropickým klimatem. To znamená, že se můžete těšit na teplá léta, a naopak mírnější zimy. Celoroční srážky se pohybují kolem 931 milimetrů. Nejdeštivějšími měsíci jsou září a říjen. Naopak nejméně prší v červenci a v srpnu. Léto může být spojeno s vysokými teplotami překračujícími hranici 28 °C. Jaro je teplotně mírnější kolem 21 °C až 25 °C. V zimě klesají teploty k 5 °C. Jen pro zajímavost uvedeme, že Portorož se pyšní celoročním průměrem slunečního svitu v délce trvání 2 385 hodin.

Bezpečnost

Portorož je určitě bezpečným přímořským letoviskem. S přihlédnutím k většímu náporu turistů však musíte dodržovat základní bezpečnostní opatření. A to především z pohledu hlídání osobních věcí, abyste o ně nepřišli. Ať už si budete užívat relaxaci na pláži nebo přelidněné nákupy a jiné akce. Z hlediska bezpečnosti je toto místo na dobré úrovni, a tak se nemusíte obávat nočních procházek podél moře nebo v rušném centru.

Měna

Platební měnou v Portoroži je samozřejmě euro. Na spoustě míst zde bez sebemenšího problému zaplatíte platební kartou. Co se týče cenových nákladů, je znát, že se pohybujete v přímořském letovisku. Oproti jiným evropským destinacím jdou však ceny ještě přijatelné. Důkazem toho je několik níže uvedených příkladů.

 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = Od 2 000 Kč
 • Jídlo v levné restauraci = 180 Kč
 • Menu pro dvě osoby v restauraci střední kategorie = 950 Kč
 • Točené domácí pivo 0,5 l = 60 Kč
 • Espresso = 25 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Láhev vína 0,75 l v supermarketu = Od 125 Kč
 • Voda 1,5 l v obchodě = 15 Kč

Doprava

Do slovinského letoviska Portorož se můžete vydat hned několika různými způsoby. První z nich je volba vlastní dopravy. Z Prahy přes Rakousko a celé Slovinsko ujedete vzdálenost asi 750 kilometrů, což vám může zabrat až deset hodin jízdy. Pokud chcete bezstarostnou dopravu, volte autobus nebo letadlo. Ideální spojkou se vám v tomto směru stane italský Terst, který leží od Portorože pouhých třicet kilometrů.

 • Cesta autobusem trvá přibližně třináct hodin. Náklady na jízdenku jsou od 2 500 Kč.
 • Využít můžete rychlejší let z Prahy do Terstu, kdy za letenku zaplatíte od 4 500 Kč.
 • Odtud se pak dopravíte do Portorože za hodinu jízdy autobusem.
 • Autobusová doprava funguje i v Portoroži, potažmo mezi ostatními městy v okolí.
 • K dispozici jsou také místní taxi služby s cenou od 1 EUR za kilometr.
 • Když si budete chtít vypůjčit vozidlo, zaplatíte od 2 200 Kč za den.
 • Výjimkou nejsou ani výlety po moři.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Slovinsko

 • 8,9Skvělé
  Depandance Casa Rosa (Bývalý Hotel Roža)
  Slovinsko - Portorož
 • od 7 850 Kč
  Villa Park (Strunjan)
  Slovinsko - Portorož
 • Park San Simon
  Slovinsko - Portorož
 • Bernardin
  Slovinsko - Portorož
 • od 4 575 Kč
  Laguna (Strunjan)
  Slovinsko - Portorož
 • Apartmány Residence Marina
  Slovinsko - Portorož
 • od 3 512 Kč
  Remisens Premium Metropol
  Slovinsko - Portorož
 • od 2 784 Kč
  Villa Barka Apartmanok
  Slovinsko - Portorož
 • od 21 852 Kč
  Svoboda (Terme Krka)
  Slovinsko - Portorož
 • Kempinski Palace Portorož
  Slovinsko - Portorož
 • od 2 880 Kč
  Remisens Premium Casa Rosa
  Slovinsko - Portorož
 • od 4 020 Kč
  Life Class
  Slovinsko - Portorož

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé