Španělsko

Madrid: průvodce

6°C
Aktuálně
15.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Madrid

Hlavní město Španělska je proslulé svou živostí a temperamentem. Mnohými cestovateli je označováno za umělecké město, protože právě milovníkům umění jde nejvíce na ruku. To vše v kombinaci s překrásnou architekturou, která sahá do dávných dějin a dokazuje to spoustou významných pamětihodností. Při procházení Madridu máte možnost spatřit nepřehlédnutelné prvky středověkých domů a zároveň si užít horké španělské noci. Na mysli máme přemíru kulturních a společenských akcí, jimiž Madrid také vyniká.

Ne nadarmo je toto energetické město označováno za kulinářskou velmoc, což při jeho návštěvě přispěje k vašemu lepšímu zážitku. Madrid se díky své velikosti řadí k třetímu největšímu městu v celé Evropské unii a obývá především střed Pyrenejského poloostrova. Toto metropolitní území se skládá z 21 obvodů.

Jaké nabízí Madrid památky a zajímavosti?

Co navštívit v Madridu

Možná se ptáte, co vidět v Madridu? Je to proto, že okusíte opravdový kontrast mezi tradicemi a moderním pojetím života, podlehnete pestrému kulturnímu žití a díky poloze si užijete překrásné klima. V Madridu poznáte hlavně živelnost a nezapomenutelný noční život.

Konkrétních míst, kam se vydat v Madridu je pochopitelně bezpočet. Minout byste rozhodně neměli ta nejvýznamnější. Vše začíná poznáním královského paláce Palacio Real de Madrid. Ten bude odrazovým můstkem v objevování dalších zajímavých působišť. Je to kupříkladu aréna Las Ventas z roku 1929, kde probíhají býčí zápasy, muzeum Thyssen-Bornemisza s moderními uměleckými díly a slavné Muzeum Del Prado. Minout nesmíte budovu trhu Mercado San Miguel, nestarší restauraci světa zvanou Botin, ale také přírodní skvosty. Mezi ně patří park El Parque del Buen Retiro, kde načerpáte dostatek sil pro poznávání ostatních míst. Slavné je i madridské náměstí Puerta de Sol, včetně oblíbeného kulturního festivalu zvaného Fiesta de San Isidro pořádaného v květnu.

K velice oblíbeným aktivitám patří nejenom navštěvování památek a nakupování. Podlehnout můžete i gastronomii, včetně ochutnávek tamních alkoholických nápojů. Mezi ně patří víno La Siempre Llena nebo pivovar La Buena Pinta. Madrid je zkrátka místem nekonečných zážitků.

Specifika místní kuchyně

Madrid se nevymyká tradiční španělské kuchyni. Přesto můžete v tomto městě narazit na několik jeho typických jídel. Jsou to například smažené kalamáry Bocata de Calamares, pečené sele Cochinillo Asado, speciální omeleta z vajíček Tortilla de Patatas, nadívaný kravský ocas Rabo de toro a madridská česneková polévka Sopa Castellana.

Chcete-li do nejmenšího detailu ochutnat madridskou gastronomii a kulinářský svět místních lidí, zavítejte na Mercado San Miquel, kde v místních stáncích okusíte opravdové speciality Madridu. Za návštěvu stojí i restaurace La Bola, kde se podává vynikající Cocico. A kdybyste si chtěli dát pověstné Churros třeba s čokoládou, zajděte do Chocolatería San Gines. Pokud máte chuť na toust s fíkovou marmeládou, vydejte se do Txirimiri, pro dobré zákusky běžte do La Mallorquina a na smaženou tresku nebo sýrové koule jděte do Casa Labra.

Bezpečnost

Madrid je obecně bezpečným evropským městem, ve kterém se nemusíte bát chodit ulicemi ani ve večerních hodinách. A to platí dvojnásob v turisticky vyhledávaných lokalitách. Tudíž si lze užívat i pověstného nočního života. Po některých incidentech na území Španělska k vyšší bezpečnosti přispívá také to, že Madrid zakazuje vjezd nákladním vozům do centra města v odpoledních a večerních hodinách.

Měna

Ceny v Madridu se mohou oproti celkovému španělskému průměru trochu lišit. A to spíše směrem nahoru, navíc, když se vaším cílem stane centrum této významné metropole. Dokazují to některé ceny při občerstvování v restauracích.

 • Voda 0,33 litru = od 45 Kč
 • Točení místní pivo 0,5 litru = od 85 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = od 45 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 370 Kč

Doprava v Madridu

Do Madridu se můžete dopravit několika způsoby. Tím nejrychlejším je bezpochyby letecká přeprava. Pravidelné linky z letiště Václava Havla vás do Madridu dopraví zhruba za 3 hodiny letu. Další variantou je vlastní automobil. Cesta autem trvá přibližně 20 hodin. Pokud chcete v rámci pozemní dopravy ušetřit, máte možnost vsadit na levnější, avšak z pohledu času asi nejdelší model přepravy. A to je autobus. Do Madridu se dostanete za 43 hodin.

Madrid je třetím největším městem Evropské unie, což svědčí o jediném. Ve městě musí být propracovaný systém dopravy, kterým se tato metropole opravdu pyšní. Asi nejpoužívanějším dopravním prostředkem je metro, jež má cca 200 stanic. Jeho přehledný a kompletní plán můžete nalézt na tomto odkaze https://www.metromadrid.es/en/viaja_en_metro/red_de_metro/planos/index.html. Metro lze v ideálním případě kombinovat s městskou hromadnou dopravou čili s autobusy. Ty mají oproti metru jednu nespornou výhodu, a to je noční provoz. Pokud budete kombinovat oba dva typy přepravy, vyplatí se vám investovat do jízdenek označovaných jako „metrobus“. Použitelné jsou totiž nejenom v metru, ale také v autobusu. Náklady na jednosměrnou jízdenku přesahují 1 EUR. Zvolit však můžete i jednodenní nebo vícedenní jízdenky a pak budete cestovat bez omezení přestupů. Specialitou Madridu jsou červené vyhlídkové autobusy, které vás provezou těmi nejzajímavějšími místy.

Když se rozhodnete pro pronájem automobilu, připravte se na investici od 100 EUR za den, a hlavně hustý provoz. Jestliže se na to necítíte, jsou alternativou taxi služby. Jejich ceny jsou celkem přijatelné. Nástupní taxa je kolem 70 Kč a cena za kilometr je v průměru 30 Kč. V Madridu samozřejmě funguje spousta taxi služeb. Zde je několik z nich.

 • Book Taxi Madrid
 • Radio Eco Taxi Madrid
 • Independent Radio Taxi
 • Taxi 7 Madrid
 • Joinup
 • Professional Federation of Taxi

Jako alternativní způsob přepravy můžete využít i služby Uber nebo půjčovnu kol Aquimoto. Bike-sharing elektrických kol je v Madridu celkem rozšířený a přináší vám trochu jiný model poznání města.


Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Španělsko

 • od 12 590 Kč
  Plaza Las Matas
  Španělsko - Madrid
 • Nh Nacional
  Španělsko - Madrid
 • Principe Pio Hotel
  Španělsko - Madrid
 • Quatro Puerta Del Sol Hotel
  Španělsko - Madrid
 • Catalonia Goya
  Španělsko - Madrid
 • Hotel Santo Domingo
  Španělsko - Madrid
 • od 14 639 Kč
  Puerta De Toledo
  Španělsko - Madrid
 • Senator Gran Vía 70 Spa
  Španělsko - Madrid
 • Ganivet Hotel
  Španělsko - Madrid
 • Petit Palace Londres Hotel
  Španělsko - Madrid
 • Hotel Vertice
  Španělsko - Madrid
 • od 12 790 Kč
  Eco Via Lusitana
  Španělsko - Madrid

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé